Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Moze li da se iz trofazne uticnice "izvede" jos jedna suko uticnica

elitemadzone.org :: TechZone :: Moze li da se iz trofazne uticnice "izvede" jos jedna suko uticnica

[ Pregleda: 7400 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Shomi-1
gsm serviser
PG-MNE

Član broj: 108016
Poruke: 208
*.crnagora.net.



+2 Profil

icon Moze li da se iz trofazne uticnice "izvede" jos jedna suko uticnica27.08.2006. u 18:37 - pre 214 meseci
Pozdrav

Da li bih mogao da iz trofazne uticnice odnosno iz razvodne kutije prije, da "uzmem" jednu fazu i nulu i da dobijem jos jednu suko uticnicu. To mi treba za jednu sobu koja je jos u izgradnji pa treba da se razvede struja a doveden je jedan kabal sa sata 5x2.5mm za el. sporet. E sad sam mislio da napravim jednu razvodnu kutiju i da se tu "prikaci" kabal(za neku od faza i nulu) za ovu suko uticnicu. Da li bi mogao da recimo radi istovremeno el. sporet i da je ukljucena npr. grijalica u ovu suko uticnicu a da ne bude nekog preopterecenja. Kakvi su propisi za to?

Hvala
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Moze li da se iz trofazne uticnice "izvede" jos jedna suko uticnica27.08.2006. u 18:54 - pre 214 meseci
I sam si od prilike izneo problem. Recimo da su osiguraci za sporet po 16 ampera i da na jedan od njih prikacis tu uticnicu. Ako ukljucis jaku ringlu, opet pretpostavka, od 2000 vati i grejalicu od 2000 vati, to prevazilazi i teorisku snagu osiguraca, a prakticno je uvek nesto manje, jer su malo spojevi slabiji nego sto bi teoriski trebali biti i slicno, pa ja uvek prikljucujem nesto manju snagu od onoga sto teorija kaze, a ona kaze 3500 vati na 16 ampera. Recimo do 2500 vati ne bi smeo imati problema.

Mogao bi to uraditi, ali znati koja ringla je u paru sa suko uticnicom, pa malo paziti. Recimo ringla na pola, grejalica 1000 vati i slicno. Ne znam da li bas uvek koristite 3 ringle odjednom? Rerna se obicno pali termostatski - "sve" ili "nista", sto je obicno 2000 vati i sa njom bi najteze upario.

Takodje treba negde vidno staviti upozorenje da je na osigurace za sporet vezana PRIVREMENO i dodatna uticnica, da ne bi neko iskljucio osigurac(e) za uticnicu(e) i mislio da je iskljucio i ovu dodatnu, a nije. To je takodje veoma vazno.

Ne zaboravi da uzmes i "zemlju", osim faze i nule. Sto se tice propisa, verovatno je protiv propisa tako raditi. Kao sto rekoh, PRIVREMENO i PROVIZORNO.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Shomi-1
gsm serviser
PG-MNE

Član broj: 108016
Poruke: 208
*.crnagora.net.



+2 Profil

icon Re: Moze li da se iz trofazne uticnice "izvede" jos jedna suko uticnica27.08.2006. u 21:06 - pre 214 meseci
Aha, znaci po pravilu ovaj kabal sto je doveden 5x2.5 je samo za jednu trofaznu uticnicu(za sporet,ta pec...) i to je to. Hm, onda cu vidjeti da nekako provucem jos jedan kabal od 3x2.5 sa sata za ovu dodtnu uticnicu. A da li mogu da se naprave dvije suko uticnice kad bih doveo ovaj kabal od 3x2.5? I da li se uvijek stavlja osgurac od 16A za suko uticnice?
Pozdrav
P.S. podrazumijevao sam dovodjenje zemlje sa fazom i nulom
 
Odgovor na temu

ar nogard
yimisin starka
gamer
unlocated

Član broj: 107116
Poruke: 170
212.62.51.*

Sajt: eliteptcbusiness.com


+16 Profil

icon Re: Moze li da se iz trofazne uticnice "izvede" jos jedna suko uticnica27.08.2006. u 21:26 - pre 214 meseci
lepo ti je covek reko ti na jedan osigurac mahom idu od 16A mozes da prikacis 1 jaci potrosac zato se za navece potrosace TA pec El. sporet i slicno dovodi 3fazni kabli jer zbog snage ne mogu da rade na monofaznim kablovima sa 1 osiguracem a na taj jedan osigurac mozes da razvedes i vise suho uticnica sa 1 3x2.5 ali za potrosace manje snage TV,Komp.,frizider i slicno pa ti sad vidi sta ti treba pa tako i uradi.
ereht tuo morf ma I
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Moze li da se iz trofazne uticnice "izvede" jos jedna suko uticnica28.08.2006. u 01:26 - pre 214 meseci
Ili naizmenicno - ja trcim iz sobe u sobu te gledam sta je ukljuceno, da vidim smem li u mojoj sobi ukljuciti grejalicu ili ne jer su na jednom delu instalacije uticnice u 3 sobe na jednom osiguracu, jos nisam stigao to srediti. Na taj nacin mozes na 1 osigurac od 16 ampera i zicu 3x2,5 mm kvadr., staviti i 10 uticnica, ali onda stalno treba sabirati sta je ukljuceno u njih.

Sto se trofaznog prikljucka tice, tu ti je jos dodatni problem ako stavis nesto simetricno, kao TA pec, gde je pitanje mozes li gasiti i paliti pojedine grejace nezavisno i kako ces znati koji je na kojoj fazi, pa ne bi mogao da koristis dodatnu uticnicu u kombinaciji, kao ono sa ringlom na 50% i grejalicom na 50%.

Ako imas mogucnosti, obavezno povuci tu uticnicu odvojeno, samostalno.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Moze li da se iz trofazne uticnice "izvede" jos jedna suko uticnica

[ Pregleda: 7400 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.