Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc pri izboru Wireless rutera

[es] :: Wireless :: Pomoc pri izboru Wireless rutera

[ Pregleda: 2761 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Djoks
Djordje Najdanovic
Software Developer
Azalea Maritime

Član broj: 1630
Poruke: 268
*.crnagora.net.

Sajt: www.azalea-maritime.com


Profil

icon Pomoc pri izboru Wireless rutera25.09.2006. u 18:19 - pre 213 meseci
Pozdrav svima!

Hteo bih u firmi da instaliram Wireless AP / router kako bi laptop-korisnici mogli setati iz prostorije u prostoriju i imati pristup mreznim stampacima, dokumentima i Internetu. Radi se o preduzecu koje ima prostorije u prizemlju i na spratu. Postavio bih AP u prizemlju na recepciji (sto dodje kao neka centralna tacka, imajuci u vidu da se do gornjih prostorija dolazi preko sirokih stepenica i velikog hodnika kroz staklena vrata).

Probao sam da "mjerim pokrivenost" signala AP uredjaja MSI RGS2802 i nije se pokazala dobro. Signal bi se gubio dok bi se kretali prema krajnjim uglovima prostorija na istom spratu. Na gornjem spratu, najblize tacke recepciji bi imale neznatan prijem signala, dok bi se on - setajuci se po gornjem spratu - potpuno ugasio.

Radi se, dakle, o fabrickoj anteni (onoj kratkoj) koja ide uz AP, i anteni koja se nalazi unutar IBM T43 laptopa (kao klijenta).

Posto sam pomislio da je bolje da probam sa nekim kvalitetnijim uredjajem, narucio sam Linksys WRT54GL, pa cu probati sa njime. Medjutim - sta bi mi preporucili da nekako pojacam pokrivenost signala unutar zgrade? Da li ima neki jaci (cijena toliko ne igra ulogu - sve do 200 EUR) AP koji bi sluzio svrsi, ili bih morao da kreiram mrezu AP-ova (ali, kako sada stanje stoji, trebalo bi mi bar 4 da kvalitetnim signalom pokrijem sve tacke).

Ima li kakvih predloga i sugestija?

Hvala unaprijed!
 
Odgovor na temu

Srdjanx
Beograd

Član broj: 16192
Poruke: 11
212.200.241.*

ICQ: 226330496


Profil

icon Re: Pomoc pri izboru Wireless rutera26.09.2006. u 00:38 - pre 213 meseci
Za prvo vreme bih ti preporucio jacu antenu, ti pendreci na AP-ovima su preslabi. Pogledaj Omni antene predvidjene za unutrasnju ugradnju, pojacanje im je oko 8 dBi i nisu mnogo skupe, reda 30-40e.

Da si pitao ranije, rekao bih ti idi na N standard, vec sad mozes da kupis N uredjaje koji su bas projektovani za takve situacije kada ti treba bolja pokrivenost signalom u zatvorenim prostorijama.
 
Odgovor na temu

Djoks
Djordje Najdanovic
Software Developer
Azalea Maritime

Član broj: 1630
Poruke: 268
*.crnagora.net.

Sajt: www.azalea-maritime.com


Profil

icon Re: Pomoc pri izboru Wireless rutera26.09.2006. u 06:27 - pre 213 meseci
Srdjanx, hvala na odgovoru!

Jos nije kasno za N standard. Da li na umu imas neki odredjeni model koji bi odgovarao?

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

bane980

Član broj: 41221
Poruke: 55
*.informatika.com.



Profil

icon Re: Pomoc pri izboru Wireless rutera26.09.2006. u 07:49 - pre 213 meseci
Sta pricate koji N standard...sudeci po wiki :
Citat:
According to the IEEE 802.11 Working Group Project Timelines,[2] the 802.11n standard is not due for final approval until July 2007.


Ili vi mozda imate neke povjerljive informacije.

Djoks: Sto se tice tvoje mreze uzmi u obzir da se tu radi o dvosmjernoj komunikaciji. Povecanjem snage APa ili kupovinom bolje antene povecavas oblast pokrivanja signalom. Ista stvar vazi i za laptop...pitanje je da li ces moci da uspostavis vezu sa APom iako budes imao signala. Mozda ce ti i za njega biti potrebna neka dodatna Wi-Fi kartica i eksterna antena.

Tesko ces neke prostorije 100% pokriti zadovoljavajucim signalom. Odluci se za one dijelove firme gdje je to najpotrebnije i ako treba upotrebi vise APa..sa manjom snagom i manjom oblasti pokrivanja.
 
Odgovor na temu

Srdjanx
Beograd

Član broj: 16192
Poruke: 11
212.200.241.*

ICQ: 226330496


Profil

icon Re: Pomoc pri izboru Wireless rutera26.09.2006. u 11:44 - pre 213 meseci
Sto se tice N standarda zvanicna ratifikacija jeste kad si naveo, ali to proizvodjace ne sprecava da pre roka izbace proizvode na trziste:

Ruter - http://www.trendnet.com/products/TEW-631BRP.htm
PCMCIA - http://www.trendnet.com/products/TEW-621PC.htm
PCI karta - http://www.trendnet.com/products/TEW-623PI.htm

Sto se tice dvosmerne komunikacije, u pravu je Bane, ali recimo jaca Omni antena povecava i samu osetljivost uredjaja koji je na nju nakacen, ne samo izlaznu snagu. Opet stoji prica da ce u samim krajevima gornje prostorije biti otezana komunikacija, po meni najbolje resenje po jedan uredjaj na svakom spratu.
 
Odgovor na temu

bane980

Član broj: 41221
Poruke: 55
*.informatika.com.



Profil

icon Re: Pomoc pri izboru Wireless rutera26.09.2006. u 12:10 - pre 213 meseci
Znam za te 802.11n uredjaje, citao sam pre par mjeseci o tome,ali ne treba se jos zaletati, barem dok se pojavi vise proizvodjaca...cisto zbog problema oko kompatabilnosti..jer standard nije jos do kraja ratifikovan.

Mogu li se naci oni uredjaji negdje kod nas?

Ja sam ugradio par antena za internu ugradnju. Neka modifikacija panel antene a montira se na zidi lici na pozarni alarm. Takvo nesto bih preporucio jer se moze i iskoristiti i reflektovani signal za rad na spratu ali bile su dosta skupe oko 90E. Cini mi se oko 12dBi pojacanja.
 
Odgovor na temu

Srdjanx
Beograd

Član broj: 16192
Poruke: 11
212.200.241.*

ICQ: 226330496


Profil

icon Re: Pomoc pri izboru Wireless rutera26.09.2006. u 17:18 - pre 213 meseci
Tacno je da nije javno usvojen, ali da li mislis da bi proizvodjaci tek tako izbacivali proizvode napamet?

Sto se tice ponude N uredjaja, jos uvek su skupi za nase trziste, prvi test primerci treba da stignu za par nedelja.

90e je bas jaka cena, skoro kao outdoor. Ja sam imao 7 dBi omni indoor antenu za 35e, isto toliko i za panel usmerenu 8dBi, plus sto pokrivaju i A i G opseg.
 
Odgovor na temu

Djoks
Djordje Najdanovic
Software Developer
Azalea Maritime

Član broj: 1630
Poruke: 268
*.crnagora.net.

Sajt: www.azalea-maritime.com


Profil

icon Re: Pomoc pri izboru Wireless rutera27.09.2006. u 12:37 - pre 213 meseci
Hvala Vam velika na odgovorima!

Vidjecu kako ce se Linksys ponasati, i onda prema preporukama pokriti najvazniji, pa potom druge dijelove zgrade dodatnim AP-ovima odnosno takvim antenama. Svjestan sam da nema jednostavnog rjesenja, s' obzirom da su prepreke izmedju spratova i prostorija dosta velike, uz prirustvo ogromnog broja nosecih stubova itd.

Pozdrav veliki!
DJ
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Pomoc pri izboru Wireless rutera

[ Pregleda: 2761 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.