Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Treba mi poblize objasnjenje pojmova...

[es] :: Baze podataka :: Treba mi poblize objasnjenje pojmova...

[ Pregleda: 4273 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

inherited
Novi Sad

Član broj: 95516
Poruke: 219
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Treba mi poblize objasnjenje pojmova...01.10.2006. u 18:30 - pre 212 meseci
...trigeri(okidaci) i uskladistene procedure...
Koliko sam skontao oba pojma se vezuju za tabele, rade neke poslovne provere, ..., sta znam...
Znam da ce neko reci googlaj, googlao sam, ali meni trebaju objasnjenja u vidu nekih definicija i na kraju jedan mali primer kako ih koristiti.

Vidim da vas ima koji bi mogli to lepo objasniti ovde na forumu, ne samo meni... U mojim knjigama koje imam imaju samo neke osnove, spominju se i trigeri i uskladistene procedure, ali bez konkretnih primera.
Kontam da se koriste za primenu poslovnih pravila, mozda za neka ogranicenja...?

Zahvaljujem se unapred.
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Treba mi poblize objasnjenje pojmova...01.10.2006. u 23:49 - pre 212 meseci
Tu imas objasnjenje sta su triggeri.



:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

inherited
Novi Sad

Član broj: 95516
Poruke: 219
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Treba mi poblize objasnjenje pojmova...02.10.2006. u 07:17 - pre 212 meseci
Hvala za trigere, a za uskladistene procedure?
 
Odgovor na temu

aleksandarpopov
IT consultant
Senta

Član broj: 57172
Poruke: 484
*.sksyu.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/aleks..


Profil

icon Re: Treba mi poblize objasnjenje pojmova...02.10.2006. u 08:30 - pre 212 meseci
Deo nekog mog seminarskog rada sa faxa:


"Stored procedures – procedure baze podataka su mehanizmi koji omogućuju pisanje procedura, rutina, programa direktno u bazi podataka. Ovi mehanizmi se ne sprovode automatski, moraju se pozivati od strane programa ili trigera da bi se primenili na deo transakcije. Omogućuju korišćenje programskih konstrukcija karakterističnih za programske jezike III generacije – grananje IF-THEN-ELSE, iteracije, deklaraciju i upotrebu promenljivih, prosledjivanje parametara u kombinaciji sa SQL jezikom što dovodi do vrlo moćnog programerskog alata za programiranje na strani servera. Definišu se na jednom mestu i čuvaju se centralizovano u bazi podataka. Ako se neko poslovno pravilo menja, tj. ako se menja rutina kako se neki proces obavlja, i on je implementiran primenom stored procedura, tada se sve menja samo na jednom mestu, u proceduri. Nije potrebno ponovo kompajlirati sve programe, samo se menja i kompajlira ta jedna procedura. Primenom stored procedura takodje, smanjuje se i obim koda programa.
Ovi programi su po pravilu:
• Kompleksni
• Prekompilirani
• Optimizovani
Kako su stored procedures unapred kompajlirani programi, mnogo su briži prilikom izvršavanja nego dinamički SQL ugradjen u programski kod aplikativnog programa. RSUBP ne mora ponovo da proverava sintaksu koda kao i tabele i kolone navedene u samoj proceduri, što prirodno dovodi do bržeg izvršavanja. Upotrebom ovih procedura smanjuje se opterećenje računarske mreže, pošto aplikacija upućuje samo jedan poziv procedure preko mreže, sva obrada je na serveru a zatim se samo rezultat šalje nazad klijentu. Ovo je neuporedivo brže i štedljivije od nekoliko uzastopnih slanja SQL naredbi preko mreže da bi se obavila neka transakcija koja se može obaviti jednim pozivom stored procedure.
Klasični primeri primene stored procedura su obračun poreza, obračun kamate u banci, obračun plata u preduzeću. U ovakvim slučajevima se i postižu najveći efekti njihove primene. Potpis ovakvih procedura se retko kada menja, znači njihov poziv je uniforman, dok sama logika i poslovna pravila se češće menjaju. Procedura se lako može promeniti i ponovo kompajlirati bez uticaja na aplikacije koje je koriste.
Upotrebom procedura moguće je implementirati deo sistema zaštite, korisnicima i korisničkim grupama dodeljuju se privilegije za izvršavanje stored procedura, a pristup iz aplikacija se omogućava samo preko stored procedura. Ovo je jedan od načina implementacije sistema zaštite baze podataka od neovlašćenog korišćenja, ali naravno sam po sebi nije dovoljan."

Pozdrav


RTFM
 
Odgovor na temu

delalt

Član broj: 68360
Poruke: 198
*.teol.net.



Profil

icon Re: Treba mi poblize objasnjenje pojmova...02.10.2006. u 08:59 - pre 212 meseci
U suštini je slično kao kad napraviš neku proceduru u nekom programskom jeziku (Delphi, C, VB...), ona se iskompajlira, pa je zatim pozivaš i koristiš preko njenog imena i eventualno parametara. Tako se i uskladištena procedura napiše u tom nekom jeziku specifičnom za određenu bazu, iskompajlira i tako je ona sačuvana (uskladištena) u samoj bazi.
Može je koristiti bilo koji klijentski program. Način pisanja se razlikuje od baze do baze, pa uvijek prvo pogledaj literaturu za
određenu bazu i koristi neki od administracionih alata, biće ti lakše pisati. Da bi mogao u potpunosti da ih iskoristiš, dobro
prouči sve naredbe koje možeš koristiti u okviru njih. Napravi sam neku jednostavnu, princip ćeš brzo shvatiti.
Nešto kratko o uskladištenim procedurama:

http://www.krstarica.com/lat/m...e_procedure&arhiva=08-2001

Pošto koristiš Delphi, imaš nešto ukratko i ovdje:

http://www.scip.be/index.php?Page=ArticlesDelphi12&Lang=EN
 
Odgovor na temu

inherited
Novi Sad

Član broj: 95516
Poruke: 219
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Treba mi poblize objasnjenje pojmova...02.10.2006. u 21:22 - pre 212 meseci
Hvala svima za sad, malo cu prostudirati, pa se cujemo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Treba mi poblize objasnjenje pojmova...

[ Pregleda: 4273 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.