Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

touch senzor (parazitne kapacitivnosti)

[es] :: Elektronika :: touch senzor (parazitne kapacitivnosti)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12077 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Billy no.1
Milic Aleksandar
Novi sad

Član broj: 69461
Poruke: 15
*.ptt.yu.



Profil

icon touch senzor (parazitne kapacitivnosti)31.10.2006. u 14:22 - pre 211 meseci
Interesuje me kolike su parazitivne kapacitivinosti na razlicitim ucestanostima,naime pravim neki aparat pa me zanima koja je ta frekvencija na koju moze prst kroz staklo 4mm da reaguje(odnosno parazitna kapacitivnost koju prst stvara).
Ili da li neko ima semu takvog nekog senzora dodira.
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: touch senzor (parazitne kapacitivnosti)31.10.2006. u 19:08 - pre 211 meseci
To ne mozes promatrati kao kapacitet vec narusavanje rezonancije nekog osc. kola.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

Billy no.1
Milic Aleksandar
Novi sad

Član broj: 69461
Poruke: 15
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: touch senzor (parazitne kapacitivnosti)01.11.2006. u 00:14 - pre 211 meseci
Samo da pojasnim ,oscilator mi je kontroler .A ono sto meni treba, radi na taj nacin sto se ne propusta neki opseg frekvencija (ne propusta niske frekvencije - tu bi trebalo da se napravi ta parazitna kapacitivnost koja bi se sekla tim filterom) (moze da se nazove taj deo i kao modulator signala sa filterom) i na kraju komparator napona ce da registruje nizi napon usled filtriranja spram referentnog napona .
Ja samo ne znam na kojoj frekvenciji je to izvodljivo da se uradi,odnosno koja parazitna kapacitivnost moze da se napravi kroz staklo 4mm debljine za odredjenu fekvenciju.
 
Odgovor na temu

Majstor Duja
Duic Goran
poljski toalet
Novi Sad

Član broj: 82753
Poruke: 954
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.elektrocentar.com


+17 Profil

icon Re: touch senzor (parazitne kapacitivnosti)01.11.2006. u 13:07 - pre 211 meseci
Al` si nam pojasnio, svaka ti cast!
Lepo ti je ELTI rekao kako se to radi a da bi narusavao kapacitivnosti moras da imas kapacitivnost,
a za to ti treba neka vrsta kondenzatora u koji bi ti gurao taj prst!!!
 
Odgovor na temu

Billy no.1
Milic Aleksandar
Novi sad

Član broj: 69461
Poruke: 15
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: touch senzor (parazitne kapacitivnosti)01.11.2006. u 15:16 - pre 211 meseci
Dobro sve mi je to ne bitno sta kako i zasto radi.
Kako bi se bolje razumeli potrebno mi je to da kroz staklo 4mm ponavljam 4 mm moze da se registuje prst.
Koji se tu kapacitet moze stvoriti od koliko do koliko ,onda cu ja znati i frekvenciju koju mogu da upotrebim za tako nesto.
Ono sto sam zasad postigao je da mi radi kada stavim prst direktno na sondu
ali kako kroz staklo???
 
Odgovor na temu

Billy no.1
Milic Aleksandar
Novi sad

Član broj: 69461
Poruke: 15
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: touch senzor (parazitne kapacitivnosti)01.11.2006. u 15:20 - pre 211 meseci
da dodam jos jednu stvar, ono sto mi je uspelo da reaguje na dodir u principu ne bi smelo da reaguje vec treba da reaguje tek onda kada ima izmedju dielektrik,pocevsi od papira pa nadalje.
 
Odgovor na temu

Majstor Duja
Duic Goran
poljski toalet
Novi Sad

Član broj: 82753
Poruke: 954
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.elektrocentar.com


+17 Profil

icon Re: touch senzor (parazitne kapacitivnosti)01.11.2006. u 16:08 - pre 211 meseci
Citat:
Billy no.1: ... ono sto mi je uspelo da reaguje na dodir u principu ne bi smelo da reaguje vec treba da reaguje ...


Covece, jer ima neki prevodilac ovde na forumu?
 
Odgovor na temu

Billy no.1
Milic Aleksandar
Novi sad

Član broj: 69461
Poruke: 15
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: touch senzor (parazitne kapacitivnosti)01.11.2006. u 16:18 - pre 211 meseci
ti si onda trebao da ides na neki forum iz biologije recimo, onaj ko razume taj zna o cemu pricam a tebi mogu do prekosutra i neces nista shvati.Cime se ti uopste bavis?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Vladokv
Vladimir Knezevic
Svuda po gradu
Sopstvena Gewerbe
Berlin

Član broj: 31521
Poruke: 478
89.216.240.*

Sajt: goo.gl/ZbvDC


+16 Profil

icon Re: touch senzor (parazitne kapacitivnosti)01.11.2006. u 16:57 - pre 211 meseci
Billy no.1, covece stavi na papir ono sto oses reci, pa onda sto tacnije mozes prepisi na ES.
Resenje VF prekidaca (moze se ukljuciti i bez fiz. kontakta)mozes resiti pomocu dva oscilatorna kola. Promenom kapacitivnosti jednog osc. kola se rusi rezonancija izmedju ta dva osc. kola i to moze se pretvoriti u energetski signal. Metoda merenjm struje kroz kondezator je promasena metoda jer su varijacije te struje skoro nemerljive. Imam semu sa tacnim vrednostima elemenata. Samo mi odgovori kratko sa da ili ne da li sam pogodio sta ti treba
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: touch senzor (parazitne kapacitivnosti)01.11.2006. u 17:01 - pre 211 meseci
Mislim da si to iskomplicirao bez potrebe, jer MCU je predvidjen za digitalne a ne analogne signale (osim AD ulaza). Trebao si kapacitivni prekidac realizirati u klasicnoj izvedbi i njegov izlaz voditi na port MCU-a. Osim toga taj kapacitivni prekidac i nije bas jako pouzdan, temperatura, vlaznost, elektrostatska praznjenja i mnogo drugih faktora mogu uticati na njega, ja bi ti predlozio da to radis sa optokaplerom. IC dioda (Tx) i IC tranzistor (Rx) i onda vec mozes da kontroliras sa MCU.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

Billy no.1
Milic Aleksandar
Novi sad

Član broj: 69461
Poruke: 15
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: touch senzor (parazitne kapacitivnosti)01.11.2006. u 17:11 - pre 211 meseci
Hvala na pomoci morao bi mi poslati tu semu da vidim da li mi odgovara.Zamisao na semi koju sam postavio je ta da kontroler salje signal neke frekvencije ( dalje ne znam koja bi bila odgovarajuca) kroz 2 quad input schmitt NAND Gate dobijam (na semi) dodir sa masom tako da kada prst izigrava masu ne reaguje ,sto momak sa prevodom nije razumeo (signal prvo dodje do cvorista R1,R3,C2,a drugi impuls dovodi tu tacku na masu)
R1 i C1 mi je filter .E sad ova druga strana je isto zamisljena tako da kada prst kroz staklo napravi parazitnu kapacitivnost menja frekvenciju pre filtera i on ne propusta dalje ,a kasnije komparator to sve registruje,nadam se da je malo jasnije,ali voleo bi da vidim tu semu pa da nesto iskombinujem
 
Odgovor na temu

Billy no.1
Milic Aleksandar
Novi sad

Član broj: 69461
Poruke: 15
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: touch senzor (parazitne kapacitivnosti)01.11.2006. u 17:13 - pre 211 meseci
probao sam to,onda sam morao da podesavam posebnim senzorom okoline,a ispod tastera mora da mi bude prazno zbog indikacije,ali da vas ne zamaram oko toga.
 
Odgovor na temu

Vladokv
Vladimir Knezevic
Svuda po gradu
Sopstvena Gewerbe
Berlin

Član broj: 31521
Poruke: 478
89.216.240.*

Sajt: goo.gl/ZbvDC


+16 Profil

icon Re: touch senzor (parazitne kapacitivnosti)01.11.2006. u 17:28 - pre 211 meseci
Kalem moze biti medjufrekfentni transformator sa jezgrom za oko 450 - 550 kHz. Modifikuj vrednosti, ovo inace deluje na mnogo vise od 4mm. Kuka se treba zakaciti na to staklo
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Billy no.1
Milic Aleksandar
Novi sad

Član broj: 69461
Poruke: 15
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: touch senzor (parazitne kapacitivnosti)01.11.2006. u 18:34 - pre 211 meseci
Nije mi jasan deo kod unipolarnog tranzistora,oba kraja su vezana na isti potencijal i sta je sa ovim krajem sto ide na transformator.Da li je to srednji kraj posto se slabo vidi na semi.
 
Odgovor na temu

Majstor Duja
Duic Goran
poljski toalet
Novi Sad

Član broj: 82753
Poruke: 954
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.elektrocentar.com


+17 Profil

icon Re: touch senzor (parazitne kapacitivnosti)02.11.2006. u 08:53 - pre 211 meseci
Citat:
Billy no.1: ti si onda trebao da ides na neki forum iz biologije recimo, onaj ko razume taj zna o cemu pricam a tebi mogu do prekosutra i neces nista shvati.Cime se ti uopste bavis?


Za tu vrstu informacije postoji link "profil"...
A i bio sam na forumu iz biologije i tamo neprestano pricaju o jednom fenomenu iz Novog Sada sa nick-om Billy...
ah, da, podforum je: fenomen uobrazenosti kod homosapijensa ...

Citat:
Vladokv: Billy no.1, covece stavi na papir ono sto oses reci, pa onda sto tacnije mozes prepisi na ES.
Resenje VF prekidaca (moze se ukljuciti i bez fiz. kontakta)mozes resiti pomocu dva oscilatorna kola. Promenom kapacitivnosti jednog osc. kola se rusi rezonancija izmedju ta dva osc. kola i to moze se pretvoriti u energetski signal. Metoda merenjm struje kroz kondezator je promasena metoda jer su varijacije te struje skoro nemerljive. Imam semu sa tacnim vrednostima elemenata. Samo mi odgovori kratko sa da ili ne da li sam pogodio sta ti treba


Drago mi je da imam istomisljenika ...i Billi,
sa takvim tvojim stavom cudo je sto i ocekujes da ti neko pomogne...
 
Odgovor na temu

Billy no.1
Milic Aleksandar
Novi sad

Član broj: 69461
Poruke: 15
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: touch senzor (parazitne kapacitivnosti)02.11.2006. u 11:06 - pre 211 meseci
Bravo Bravo ,samo znas da baljezgas,ja od tebe nisam cuo ni jednu pametnu.Te filozofije se mani.Ako hoces da pomognes pomogni ako ne sta da ti radim,ali nije to samo moj problem verovatno i druge ljude zanimaju takve stvari.Ako ces da se raspravljas idi nadji nekog drugog.
 
Odgovor na temu

Billy no.1
Milic Aleksandar
Novi sad

Član broj: 69461
Poruke: 15
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: touch senzor (parazitne kapacitivnosti)02.11.2006. u 14:22 - pre 211 meseci
Vladimire zahvaljujem ti na pomoci ,ono sto mi je pomoglo da proradi je informacija da sve to radi na 500 kHz.To ja zapravo ono sto me je zanimalo.
 
Odgovor na temu

Vladokv
Vladimir Knezevic
Svuda po gradu
Sopstvena Gewerbe
Berlin

Član broj: 31521
Poruke: 478
89.216.240.*

Sajt: goo.gl/ZbvDC


+16 Profil

icon Re: touch senzor (parazitne kapacitivnosti)02.11.2006. u 20:55 - pre 211 meseci
Onu semu nisam nikad pravio. Skenirao sam je iz knjige. Probaj je onakvu kakva je, trebalo bi da radi. Ako imas gotov uredjaj koji radi, slikaj ga i okaci slike, interesuje me kako izgleda. Ako treba bolji oscilator, imam semu i toga
 
Odgovor na temu

Billy no.1
Milic Aleksandar
Novi sad

Član broj: 69461
Poruke: 15
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: touch senzor (parazitne kapacitivnosti)03.11.2006. u 00:28 - pre 211 meseci
Gore sam ti zakacio, a ceo uredjaj jako komplikovan idu tri kontrolera itd.Dacu ti tacne delove sa slike samo da iskalibrisem do kraja,radi mi ali moram da testiram na smetnje i na osetljivost jer ne sme da mi ima greske.Inace tastatura je zamisljena da radi kroz staklo.Prvo se na staklo nanese tecno srebro u obliku prstena jer ispod treba da ide led dioda koja sija kroz filter (sa oznakom tastera i bele je boje),a diode su kada je ugasen crvena a kada je upaljen plava,nebitno.Na to srebro povezujem preko gumenih provodnika (nesto poput onih iz digitrona sto povezuju displej) ono mesto sto sam naveo da mi je sonda.Meni je bila samo potreban frekvencija na kojoj to moze da radi,a ona koju si ti naveo je ta.Nista kad zavrsim dacu ceo opis gradnje.
 
Odgovor na temu

Majstor Duja
Duic Goran
poljski toalet
Novi Sad

Član broj: 82753
Poruke: 954
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.elektrocentar.com


+17 Profil

icon Re: touch senzor (parazitne kapacitivnosti)03.11.2006. u 09:40 - pre 211 meseci
Citat:
Billy no.1: ... verovatno i druge ljude zanimaju takve stvari....


Evo post-ujem ovo za te druge ljude...

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: touch senzor (parazitne kapacitivnosti)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12077 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.