Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Predpodesavajuci ventili na radijatorima - kako podesiti?

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Predpodesavajuci ventili na radijatorima - kako podesiti?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 19993 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Foki

Član broj: 14836
Poruke: 122
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Predpodesavajuci ventili na radijatorima - kako podesiti?05.11.2006. u 11:55 - pre 212 meseci
U zgradi je grejanje razvuceno po vertikalama, i ja na jednoj vertikali imam dva radijatora.Problem je u tome sto radijator koji je blizi vertikali slabije greje.Na njemu se nalaze ventili sa predpodesavanjem koje ne znam kako da odvrnem.Ko zna razumece o cemu pricam.Postavio sam i slike ventila.
Pitanje je kako podesiti ventile?




P.S. Ne radi se ni o kakvoj kradji, jednostavno ja sam na poslednjem spratu i prilicno mi je hladno u dnevnoj sobi, dok u ostalim prostorijama nemam problema sa grejanjem.Inace u zgradi grejanje radi odlicno.
 
Odgovor na temu

rastislav

Član broj: 48612
Poruke: 27
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Predpodesavajuci ventili na radijatorima - kako podesiti?05.11.2006. u 12:20 - pre 212 meseci
Mislim da nisu u pitanju ventili pošto ti prvi ne greje (od vertikale, tako sam razumeo) najverovatnije po meni je u pitanju vazduh koji je ostao zarobljen u tom prvom radijatoru. Znači na gornjoj ivici radijatora bi trebalo da imaš odzračni ventil kojim se uspomoć "šrafcigera" oslobađa taj vazduh (ako je to u pitanju...?).
 
Odgovor na temu

Foki

Član broj: 14836
Poruke: 122
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Predpodesavajuci ventili na radijatorima - kako podesiti?05.11.2006. u 12:32 - pre 212 meseci
Nije vazduh sigurno, imam automatske odzracne ventile.

 
Odgovor na temu

rastislav

Član broj: 48612
Poruke: 27
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Predpodesavajuci ventili na radijatorima - kako podesiti?05.11.2006. u 12:38 - pre 212 meseci
Proveri te "automatske" pošto i oni vremenom zataje... Jer nelogično je da prvi ne greje a drugi greje?! Znači mogući problemi su: -vazduh ako se zaglavio odzračnik
-slab pritisak u sistemu tj. malo vode; pošto si zadnji u krugu grejanja
 
Odgovor na temu

Foki

Član broj: 14836
Poruke: 122
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Predpodesavajuci ventili na radijatorima - kako podesiti?05.11.2006. u 14:19 - pre 212 meseci
I ovi su zakazali, pa mesto vazduha ponekad pustaju vodu, tj. ne zatvore se kada naidje voda.
Trenutno ide voda.
Inace, radijator je pri vrhu topao celom duzinom, ali je pri dnu skoro hladan.To, po meni ukazuje da nema protoka, pa zato i hocu da podesim ventile.

[Ovu poruku je menjao Foki dana 05.11.2006. u 15:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.adsl.net.t-com.hr.



+5 Profil

icon Re: Predpodesavajuci ventili na radijatorima - kako podesiti?05.11.2006. u 15:42 - pre 212 meseci
Onda odvrni donji ventil do kraja! Ako to ne pomogne, odvrni do kraja i gornji! Zrak se skuplja u radijatorima na najvišim etažama, unatoč tome što postoje brzi odzračnici.. Ipak ti probaj odzračiti i sam radijator!
 
Odgovor na temu

Foki

Član broj: 14836
Poruke: 122
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Predpodesavajuci ventili na radijatorima - kako podesiti?05.11.2006. u 18:53 - pre 212 meseci
Da, jasno je i meni da treba da odvrnem, ali to su ventili sa posebnim nacinom rukovanja da bi se sprecile zloupotrebe.
Jel zna neko kako se to radi?
 
Odgovor na temu

zorpetus

Član broj: 18625
Poruke: 640
213.244.235.*



+3 Profil

icon Re: Predpodesavajuci ventili na radijatorima - kako podesiti?07.11.2006. u 10:07 - pre 212 meseci
Citat:
Foki: Nije vazduh sigurno, imam automatske odzracne ventile.


Video sam te automatske i nije mi jasna jedna stvar: zar ima potrebe da se stavljaju takvi ventili - zar nije dovoljo vazduh izbaciti jednom, recimo na pocetku grejne sezone? Kako naknadno vazduh moze da udje?
 
Odgovor na temu

Foki

Član broj: 14836
Poruke: 122
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Predpodesavajuci ventili na radijatorima - kako podesiti?07.11.2006. u 10:23 - pre 212 meseci
U principu jeste.Ali ako zivis na poslednjem spratu i svaki drugi dan na pocetku sezone neko od komsija ispusti vazduh iz svog radijatora ili toplana obori pritisak, onda dodjes do toga da se automatski odzracni ventili vise nego isplate.
Dok ne otkazu.
Moram da naglasim da su ventili koji na sebi imaju naslikanog topionicara jako loseg kvaliteta.Ovo je vise puta provereno i stoga ih nikako ne preporucujem.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Predpodesavajuci ventili na radijatorima - kako podesiti?07.11.2006. u 10:57 - pre 212 meseci
OT:
Da pitam ja nesto, cemu sluzi ventil na expanzionom sudu u obliku ventila za auto, pritisak u instalaciji je jako nizak (koliki treba da bude...2bara?)
Treba mi hitno uputstvo kako da ozracim ovaj sistem, u pitanju je sistem sa el kotlom, i starim tucanim radijatorima...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Foki

Član broj: 14836
Poruke: 122
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Predpodesavajuci ventili na radijatorima - kako podesiti?07.11.2006. u 11:13 - pre 212 meseci
2 bara je sasvim dovoljno, u hladnom stanju.Ventil na ekspanzionom sudu ne diraj.
U zavisnosti od sistema potrebno je odzraciti radijatore i cevi (ako su na vecem nivou od radijatora postoje posebni loncici ili ventili).Takodje, na izlazu iz kotla mogu da postoje dva ventila za odzracivanje samog kotla.Ovo opet zavisi od toga da li cevi od kotla idu na gore (onda nema ventila za odzracivanje) ili na dole.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Predpodesavajuci ventili na radijatorima - kako podesiti?07.11.2006. u 11:32 - pre 212 meseci
Ma taj ventil sam vec dirao ispustao sam malo vazduh, i sada je pritisak 0 bara, dal` to treba da se doduva ili tako nesto?
A trebalo bi naliti i vode, pa me zanima koliko je pritisak u sistemu zavisan od tog pritiska vazduha u expanzionom sudU?

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Predpodesavajuci ventili na radijatorima - kako podesiti?08.11.2006. u 13:40 - pre 212 meseci
Niko da mi odgovori na ovo:

Citat:
bakara: Ma taj ventil sam vec dirao ispustao sam malo vazduh, i sada je pritisak 0 bara, dal` to treba da se doduva ili tako nesto?
A trebalo bi naliti i vode, pa me zanima koliko je pritisak u sistemu zavisan od tog pritiska vazduha u expanzionom sudU?


Da li mozda vredi da naduvam taj ventil?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Foki

Član broj: 14836
Poruke: 122
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Predpodesavajuci ventili na radijatorima - kako podesiti?08.11.2006. u 13:52 - pre 212 meseci
Gde ti pokazuje pritisak 0 bara?Sigurno nije manometar na ekspanzionom sudu.
Jel tebi uopste radi grejanje?
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Predpodesavajuci ventili na radijatorima - kako podesiti?08.11.2006. u 14:06 - pre 212 meseci
To je onaj manometar kod kotla, gde u gornjoj polovini pokazuje pritisak, a u donjoj temp. vode...
Pritiskao sam taj ventil na expanzionom sudu, i zbog toga je verovatno opao pritisak koji je vec bio nizak.

Inace Grejanje radi...mada mislim da treba bolje


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Foki

Član broj: 14836
Poruke: 122
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Predpodesavajuci ventili na radijatorima - kako podesiti?08.11.2006. u 14:14 - pre 212 meseci
Ako je manometar ispravan treba da dopunis sistem vodom do pritiska od 2 bara.Ali ako ti radi grejanje a manometar pokazuje 0 bara onda je najverovatnije neispravan manometar.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Predpodesavajuci ventili na radijatorima - kako podesiti?08.11.2006. u 14:41 - pre 212 meseci
manometar je ispravan, pritisak je pao kada sam ispustao vazduh iz expanzionog suda...

Nikako da dobijem odgovor na pitanje
Citat:
bakara: =


Da li mozda vredi da naduvam taj ventil?

Da li je dovoljno samo da dolijem vodu?

I sta znaci to sto je pritisak u instalaciji nizak, da li mogu nekako ostetiti grejace u kotlu ili pumpu, ili nesto trece?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Foki

Član broj: 14836
Poruke: 122
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Predpodesavajuci ventili na radijatorima - kako podesiti?08.11.2006. u 14:57 - pre 212 meseci
Naduvaj ventil do pritiska koji si imao pre ispustanja vazduha iz ekspanzione posude.zatim vodom dopuni sistem do pritiska od 2 bara i odzraci radijatore odrzavajuci taj pritisak.
 
Odgovor na temu

skroller
Ilic Aleksandar

Član broj: 33169
Poruke: 73
212.200.111.*



+5 Profil

icon Re: Predpodesavajuci ventili na radijatorima - kako podesiti?09.11.2006. u 21:28 - pre 212 meseci
A ko te terao da cackas taj ventil kad ne znas cemu sluzi :) Pritisak u ekspanzionoj posudi treba da bude 1,5 bar. Kad nadujes vazduh u ekspanzionu posudu i pritisak u sistemu ce da skoci. Ako si u medjuvramenu vec dodavao vodu u sistem, moraces da je ispustis, jer kako budes pumpao pritisak ce da raste.

U ekspanzionoj posudi se nalazi guma u koju je upumpan vazduh, a ona sluzi da primi sirenje (tj ekspanziju) vode usled zagrevanja. Voda se kao i sva ostala tela siri usled toplote. Kad ne bi bilo ekspanzione posude dolazilo bi do velike varijacije pritiska, sto se tebi sigurno i desavalo.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Predpodesavajuci ventili na radijatorima - kako podesiti?09.11.2006. u 21:43 - pre 212 meseci
A cime se to naduvava?
I kako da znam koliki je pritisak u posudi kad je u sistemu voda?

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Predpodesavajuci ventili na radijatorima - kako podesiti?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 19993 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.