Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

DES/dss!?

[es] :: Security :: Kriptografija i enkripcija :: DES/dss!?

[ Pregleda: 4022 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

twister

Član broj: 735
Poruke: 147
*.88.EUnet.yu



Profil

icon DES/dss!?27.08.2001. u 01:11 - pre 275 meseci
Zaboravio sam skracenicu, ali vidim da PGP podrzava neki od gore pomenutih... koja je razlika, ima li neki source, ili algoritam negde na netu?
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.etf.bg.ac.yu

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: DES/dss!?27.08.2001. u 03:51 - pre 275 meseci
Jedna varijanta DES-a je onaj algoritam koji koristi C crypt() funkcija (i koja se koristi na starim Unix sistemima za smestanje lozinki u /etc/passwd).

Prema tome, za tu varijantu DES-a ti ne treba nista sem crypt() funkcije koja je ukljucena u ISO C ja mislim, a ona je 56-bitna.

Medjutim, ona trenutno spada u slabije varijante, i ne preporucuje se za upotrebu u vaznim situacijama (cak i sve novije Linux distribucije koristi MD5, nije prava enkripcija, ali posluzi).

A sto se tice samog algoritma koji se koristi pri kriptovanju, od 8 znakova se uzme samo prvih 7 bitova u svakom, i tako se dobije 56-bitna vrednost (kljuc). Ta vrednost se zatim izvrti pomocu salt-a (2 bajta) nekim, meni napamet nepoznatim algoritmom, i dobije se enkriptovana vrednost.

Medjutim, ova upotreba je samo jedna modifikacija DES enkripcije koliko ja znam, a uopste o DES algoritmima mozda imam jos nesto, pogledacu pa cu javiti.

Toliko.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Security :: Kriptografija i enkripcija :: DES/dss!?

[ Pregleda: 4022 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.