Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

prednosti i mane CAD paketa u projektovanju

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: prednosti i mane CAD paketa u projektovanju

[ Pregleda: 5192 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Entoni
Ks

Član broj: 37263
Poruke: 172
*.krusevac-2.tehnicom.net.



+2 Profil

icon prednosti i mane CAD paketa u projektovanju15.11.2006. u 11:19 - pre 212 meseci
Mala pomoc. Trebaju mi koje su prednosti i mane primenom 3d CAD programa u procesu projektovanja.
Daklem, nema obrade, ne CAM, ne CNC ... samo raspored opreme unutar postrojenja, pa ako neko ima iskustva sa ovim ..... bio bih zahvalan
 
Odgovor na temu

IvanRD
Ivan Radojkovic
Microsystem Controls
Melburn, Australija

Član broj: 29855
Poruke: 226
*.tpgi.com.au.



Profil

icon Re: prednosti i mane CAD paketa u projektovanju17.11.2006. u 06:08 - pre 212 meseci
Zdravo Entoni,

Kako si postavio pitanje deluje kao da pises nekakav sastav za skolu... Malo je nejasno pitanje, narocito zato sto i sam veoma dobro poznajes CAD i problematiku. Prednost u odnosu na sta? Crtanje lenjirom i sestarom po papiru? Zar nisu ocigledne prednosti i mane? Daj neke primere pa da dopunimo ako treba.
 
Odgovor na temu

Entoni
Ks

Član broj: 37263
Poruke: 172
*.krusevac-2.tehnicom.net.



+2 Profil

icon Re: prednosti i mane CAD paketa u projektovanju17.11.2006. u 12:49 - pre 212 meseci
Hvala kao prvo.
A da je sastav u pitanju .. blizu si
evo slike i onoga sto sam ja napisa, pa ako ima jos nesto
pozdrav

Prednosti koje imamo primenom 3D modelovanja su:

- prostorno sagledavanje kompletnog postrojenja
- lakše predviđanje mesta za transport robe i komponenti
- sagledavanje mesta na kojima je najracionalnije postaviti hodne staze i penjalice
- generisanje tehničkog crteža iz 3D modela
- mogućnost tačnog definisanja vijčane robe kao i potrebnog materijala za spajenje (šelni, obujmica ......
- određivanje faza u procesu montaže opreme. Sagledavanje mogućnosti da se uparalele montaže više mašina. Izbor kojom trasom unositi mašine i montirati.
- lakše predstavljanje projekta, sama vizuelizacija ostavlja mnogo bolji utisak na potencijalnog kupca nego "suvoparni" 2D crtež
- sagledavanje opreme i raporeda sa investitorom i nadzornim organom, pošto se često javlja situacija da investitor nije mislio "da ce to izgledati tako"
- vrlo lako merenje uglova u prostoru, naročito bitno kod protočnog cevovoda, kako bi sprečili zagušivanje i slab protok transportovanog materijala
- lako davanje ponude za specifične zahteve investitora (plastificiranje komora, epoksidni premazi u komorama .. jer baratamo sa svim parametrima potrebnim za davanje cena -masa, povrsina.
- uporedni prikaz cena za deo od crnog čelika, prokrona, pocinkovanu varijantu, plastificirano.
- mogućnost izrade kompletne opreme u fabrici, bez potrebe za doradama na terenu (naravno, ovo podrazumeva visko nivo tačnosti pri ugradnji opreme na terenu)
- ukloniti sa modela ceo jedan blok ili datu mašinu kako bi se lakše sagledao posao na konstruisanju i montaži određene celine
- dobijanje preseka u bilo kojoj ravni, i pod bilo kojim uglom
- mogućnost davanja preseka samo dela oprema (mašina), dok ostala oprema ne podleže ravni preseka. Odavde se lako može generisati crtež sa datim presecima


Nedostatci i mane koje prate 3D modelovanje:

- visok tehničko-softwerski nivo inžinjerskog tima koji radi
- harwerski izuzetno zahtevno
- potrebno je postojati 3D model opreme koja se ugrađuje
- dosta više vremena potrebno za crtanje 3D modela nego za običan crtež, ali kada jednom imamo urađen model, možemo isti koristiti u svim ostalim projektima (ako ima potrebe za njim)
- potreba za modelovanjem polovne opreme (ako se ista ugradjuje)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ture27

Član broj: 78936
Poruke: 242
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: prednosti i mane CAD paketa u projektovanju17.11.2006. u 16:45 - pre 212 meseci
Vidis da i sam sve zans, cak i vise negi sto bi mi napisali, tako da nije bilo potrebe za ovim pitanjem.
 
Odgovor na temu

Entoni
Ks

Član broj: 37263
Poruke: 172
*.vdial.verat.net.



+2 Profil

icon Re: prednosti i mane CAD paketa u projektovanju17.11.2006. u 18:21 - pre 212 meseci
Dok sam cekao na pomoc ... sam napisah. J...ga
hvala u svakom slucaju
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: prednosti i mane CAD paketa u projektovanju

[ Pregleda: 5192 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.