Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vraćanje studentskog kredita, bezobrazluk banke i pravnički "jezik"

elitemadzone.org :: MadZone :: Vraćanje studentskog kredita, bezobrazluk banke i pravnički "jezik"

[ Pregleda: 13087 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

danilo.s

Član broj: 13198
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Vraćanje studentskog kredita, bezobrazluk banke i pravnički "jezik"29.11.2006. u 11:34 - pre 210 meseci
Ukratko: moja devojka se 2004. godine, na 3. godini studija, prijavila za i dobila kredit od države. Namera joj je bila (a i još uvek je) da ga ne vrati jer ima fine ocene, a sve što treba je da diplomira u apsolventskom roku sa prosekom jačim od 8,5. Ovo joj je poslednji semestar, što znači da joj apsolventski teče od januara 2007. i traje godinu dana do januara 2008.

Meeeđutim, stiže joj pre neko vreme pismo od banke sa obaveštenjem da treba da krene sa vraćanjem, ali od 1. oktobra 2007. To se baš ne uklapa u predviđanja i zove ona banku. Neljubazna službenica joj kaže da ima fore da diplomira do marta 2007. ako ne želi da vrati kredit jer se uzima da vreme teče od godine upisa (2001), a ona je obnovila prvu godinu. Nema veze što joj apsolventski rok počinje u januaru, a šanse nema da diplomira do marta.

U ugovoru piše:

Korisnik kredita koji je u skladu sa zakonom, završio osnovne studije za vreme trajanja apsoventskog roka na fakultetu do 6 meseca, računajući od isteka poslednje godine studija, odnosno za vreme trajanja apsolvenskog roka od 12 meseca na kome je predviđen diplomski ispit, može se osloboditi obaveze vraćanja kredita ako je postigao prosečnu ocenu od najmanje 8,5, odnosno u visini od 50% ako je postigao prosečnu ocenu najmanje 7,5 i ukoliko (u roku od 120 dana od sticanja navedenih uslova) dostavi odgovarajuće dokaze uz podneti zahtev za oslobađanje od obaveze vraćanja primljenog kredita.

Nepismenost, nejasnoća i rečenica od 92 reči na stranu, nama deluje kao da ovde piše nešto prilično drugačije.

Šta sad ona da radi? Da je znala da će ovako biti naravno da ne bi uzela kintu. Svaki savet je dobrodošao.


[Ovu poruku je menjao danilo.s dana 29.11.2006. u 17:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vuxsa
dusan vuksanovic
beograd

vuxsa
Član broj: 21776
Poruke: 164
*.dial.b92.net.



+1 Profil

icon Re: Vraćanje studentskog kredita, bezobrazluk banke i pravnički "jezik"29.11.2006. u 14:12 - pre 210 meseci
U principu mora da vrati pare.Ja sam isti slučaj,i već pola godine otplaćujem.Da,ugovor je neprecizan, i nigde ne piše kako banka računa vreme otplate,ali ne vidim šta tu može da se uradi,jer ni tvoja devojka ni ja nismo jedini slučajevi,i veruj, svako na kraju mora da plati.Naravno uvek postoji opcija povlačenja po sudovima,ali da li se isplati, nisam baš siguran,iako je u pitanju krajnji bezobrazluk sa strane banke.
maybe i'll think of something later...
 
Odgovor na temu

danilo.s

Član broj: 13198
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Vraćanje studentskog kredita, bezobrazluk banke i pravnički "jezik"29.11.2006. u 16:55 - pre 210 meseci
Citat:
vuxsa: ...jer ni tvoja devojka ni ja nismo jedini slučajevi,i veruj, svako na kraju mora da plati.Naravno uvek postoji opcija povlačenja po sudovima,ali da li se isplati, nisam baš siguran,iako je u pitanju krajnji bezobrazluk sa strane banke.


Da li ovde postoji nešto tipa class action lawsuit? Što se više ljudi buni i učestvuje u tužbi, to su veće šanse da se dobije na sudu i da se pomahnitaloj birokratiji stane na put.
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Vraćanje studentskog kredita, bezobrazluk banke i pravnički "jezik"29.11.2006. u 21:42 - pre 210 meseci
ja sam diplomirao 2002. godine sa prosecnom ocenom vise od 8.5, nisam obnovio ni jednu godinu ali sam malo premasio rok za diplomiranje i nije mi stiglo da otplacujem kredit... mislim da ni oni sami ne znaju sta hoce i da sve zavisi od slucaja do slucaja... ima jos primera onih koji nisu ispunili ni ovo sto ja pa im nikad nije stiglo da vracaju... ali s obzirom da sam svojevremeno taj kredit cekao i sa po vise od 6 meseci zakasnjenja, mislim da bih vrdo rado prihvatio da se vidimo na sudu...
 
Odgovor na temu

zveckoo

Član broj: 18432
Poruke: 370
62.108.111.*



+2 Profil

icon Re: Vraćanje studentskog kredita, bezobrazluk banke i pravnički "jezik"30.11.2006. u 18:15 - pre 210 meseci
Pa ako je obnovila prvu godinu.... morace da plati. Valjda je stos u tome da imas prosek iznad 8.5 i ne obnovis ni jednu godinu.

Meni je licno bitnije bilo da ne jurim prosek ali da ne obnavljam ni jednu godinu... Ali sam apsolventski staz razvuko zbog vojske sve dok nije pocelo civilno :)

Inace nisam uzimo taj kredit jer sama rec KREDIT znaci da ces ga mozda morati vracati. Inace stipendija je sasvim druga stvar... ona se ne vraca.

E sad do pre par godina niko ziv nije vracao taj studentski kredit... ali eto... stigle strane banke i sad se i studentski kredit vraca.
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.plus.com.



+5 Profil

icon Re: Vraćanje studentskog kredita, bezobrazluk banke i pravnički "jezik"30.11.2006. u 20:08 - pre 210 meseci
Ako neces da vracas kredit, a ti proglasi bankrot .

To je ovde sad fora. Uzmes studentski kredit za skolu, zavrsis skolu pa proglasis bankrot .

Ostane ti mrlja na kreditnom dosijeu 5 godina, pa onda brisu (data protection act).
 
Odgovor na temu

tomkeus

Član broj: 40478
Poruke: 503
*.smin.sezampro.yu.



+6 Profil

icon Re: Vraćanje studentskog kredita, bezobrazluk banke i pravnički "jezik"30.11.2006. u 20:38 - pre 210 meseci
Provalili su koliko su im ugovori bili neprecizni i od ove godine član koji se tiče osobađanja obaveze od vraćanja kredita eksplicitno pominje da student ne sme da izgubi godinu. Svejedno u pitanju je ili pravnička glupost ili obična zloba i mislim da ljudi sa tim problemom trebaju da se okupe i da zajedno odu na sud.
 
Odgovor na temu

bukovski
Dragan Blagojevic
Kućni pivar
Banovo pivo
Banovo pivo

Član broj: 29557
Poruke: 1502
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: bukovski
Sajt: https://www.instagram.com..


+2 Profil

icon Re: Vraćanje studentskog kredita, bezobrazluk banke i pravnički "jezik"30.11.2006. u 21:31 - pre 210 meseci
sve u svemu mora ce da vrati kredit jer ce joj ici velika kamata ipak je obnovila godinu. A ako ne ona onda ziranti koji su garantovali ( koliko se secam ja sam nosio valjda 3 menice potpisane od strane 2 lica. ) i ja sam poceo sa otplatom oktobra jer mi je apsolentski staz istekao u maju ...
Najbolje zanatsko pivo posetite: https://www.instagram.com/banovo_pivo/
 
Odgovor na temu

danilo.s

Član broj: 13198
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Vraćanje studentskog kredita, bezobrazluk banke i pravnički "jezik"30.11.2006. u 22:44 - pre 210 meseci
Citat:
tomkeus: Provalili su koliko su im ugovori bili neprecizni i od ove godine član koji se tiče osobađanja obaveze od vraćanja kredita eksplicitno pominje da student ne sme da izgubi godinu. Svejedno u pitanju je ili pravnička glupost ili obična zloba i mislim da ljudi sa tim problemom trebaju da se okupe i da zajedno odu na sud.


Upravo tako! Baš smo danas upoređivali stari i novi ugovor i taj član je *skroz* prerađen. Trenutno je u opticaju varijanta da ona i kolegenica odu kod advokata i predstave svoj slučaj. Meni deluje kao da imaju velike šanse za uspeh.

Citat:
zveckoo: Pa ako je obnovila prvu godinu.... morace da plati. Valjda je stos u tome da imas prosek iznad 8.5 i ne obnovis ni jednu godinu.


Stvar je u tome što to ne piše u ugovoru. Ustvari piše, ali od *ove* godine. Pošto ugovor ne može da se menja retroaktivno, na nju se odnosi ugovor koji je potpisala 2004, a ta verzija je u najboljem slučaju nejasna.

Onako kako taj ugovor definiše uslov za otpis (a prekucao sam ga u prvoj poruci), bukvalno ispada da je kredit poklon ako imaš prosek iznad 8,5 i dokrajčiš studije u apsolventskom. Kao što je Tomkeus rekao, oni su najnoviju verziju totalno promenili iz nekog razloga. Ostali članovi su isti, plus-minus par reči, ali taj, Član 4, nema nikakvih sličnosti.

Budući da je birokratija jedna fenomenalno stupidna životinja, moj zaključak je da ih je nešto nateralo na to, npr. gubili su više kinte nego što bi voleli. A ako je to slučaj, onda su velike šanse da se i moja devojka izvuče. Kao što rekoh, da su definisali kao ove godine, ne bi joj ni palo napamet da uzima pare.
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.plus.com.



+5 Profil

icon Re: Vraćanje studentskog kredita, bezobrazluk banke i pravnički "jezik"01.12.2006. u 00:46 - pre 210 meseci
Ako u ugovor-u nema neka kvaka tipa "... zadrzava pravo da izmeni ugovor bez obavestavanja druge strane...", verujem da bi dobili spor.

Deo clana ugovora računajući od isteka poslednje godine studija se jasno se ne odnosi na kalendarsku godinu.

Pre suda svakako izcimaj banku (tipa posalji pismo banci sa objasnjenjem i molbom da rese problem... zapravo posalji nekoliko pisama raznim sektorima banke hehe). U svakom slucaju je jeftinije od angazovanja advokata.

Bankrot je jedno od resenja, ali otpada ako postoje ziranti ili pak devojka ima neku vredniju imovinu na svom imenu.
 
Odgovor na temu

_djevojka_

Član broj: 51707
Poruke: 539
..1-tull-pth.comindico.com.au.



+3 Profil

icon Re: Vraćanje studentskog kredita, bezobrazluk banke i pravnički "jezik"01.12.2006. u 02:33 - pre 210 meseci
Citat:
Pre suda svakako izcimaj banku (tipa posalji pismo banci sa objasnjenjem i molbom da rese problem... zapravo posalji nekoliko pisama raznim sektorima banke hehe).

:))))) Isti prijedlog, kao da si mi citao misli. Bombarduj, ne stedi markice.

A angazuj advokata cisto da ti rastumaci sta je sta, i da li imaju osnove za cimanje. Bolje jedno dobro upakovano pismo na pocetku, da se rascisti stvar, nego razvlacenje k'o harmonika tokom sljedecih nekoliko mjeseci.
 
Odgovor na temu

apanick

Član broj: 52891
Poruke: 9
*.apalink.co.yu.



Profil

icon Re: Vraćanje studentskog kredita, bezobrazluk banke i pravnički "jezik"02.12.2006. u 09:15 - pre 210 meseci
Ja sam zakasnio 13 dana sa diplomiranjem, ne mojom krivicom, poslao sam u banku potvrdu sa fakulteta zasto je kasnio diplomski, posle par meseci naravno dobijem da sam odbijen, u ugovoru pise do 30.09. da se diplomira i nije ih briga za nikakve razloge. Medjutim, kolege koje su sa mnom studirale vec nekoliko meseci dobijaju uplatnice sa iznosom rate koja treba da se uplati, a meni i dalje nista ne stize. Ne znam da li je to pravilo da treba da stizu uplatnice ili treba da se otplacuje i bez njih?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9441
*.eunet.yu.



+10242 Profil

icon Re: Vraćanje studentskog kredita, bezobrazluk banke i pravnički "jezik"02.12.2006. u 22:14 - pre 210 meseci
Oće li neko da pojasni da li kredit daju banke ili država ? Jer, država još i može da "oprašta dugove" ali banka, tj. bankarski službenici, ne smeju, sve i da žele.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Vraćanje studentskog kredita, bezobrazluk banke i pravnički "jezik"

[ Pregleda: 13087 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.