Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ispravna jedinica mere za vodjenje zaliha

[es] :: IS i ERP :: Ispravna jedinica mere za vodjenje zaliha

[ Pregleda: 6113 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

chachka
Srđan Mijatov
Programer
BUS Computers
Kikinda

Član broj: 53780
Poruke: 576
85.222.162.*

Sajt: www.baze-podataka.net


+4 Profil

icon Ispravna jedinica mere za vodjenje zaliha18.12.2006. u 14:32 - pre 210 meseci
Proizvodim, skladistim i prodajem grasak.
Grasak pakujem u kesice od po pola kilograma, a onda 20 takvih kesica stavim u kutiju i skladistim. Grasak prodajem na kutije , tj. u koracima od po 10 kilograma.

Ovde mi se javlja dilema oko ispravne jedinice mere vodjenja zaliha, jer postoje dve glavne mogucnosti:
1. Da vodim zalihe u kesama, te da i sav ulaz i izlaz evidentiram u kesama.
2. Da zalihe vodim u kilogramima i da sav ulaz i izlaz skladista vodim u kilogramima.

Po meni je ispravnije da se zalihe vode na prvi nacin, tj u kesama (kutijama), iz vise razloga:
1. Kada udjem u skladiste i vrsim popis, tada BROJIM kutije (odnosno kese), a ne merim zalihu na vagi.
2. Posto je grasak upakovan on vise nije rinfuzna roba i ne mogu da prodam 32.7 kg graska, vec ili 30 kg ili 40 kg.

Da li ispravno razmisljam?
"The best code is no code at all."
- Zidar (ES član)
"Biggest obstacle to learning
SQL is unlearning procedural
programming."
- Joe
Celko
"Minimize code, maximize data."
- A. Neil Pappalardo
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
80.74.160.*



+41 Profil

icon Re: Ispravna jedinica mere za vodjenje zaliha18.12.2006. u 15:45 - pre 210 meseci
Cao Srdjane,

Mogu ti preneti samo kako sam ja to resavao i resavam:

Imam pojam "Osnovna jedinica mere", kao i "Transportno pakovanje" uz definisan odnos izmedju ta dva pojma koji se upisuje u katalog artikala. Ta dva nacina pracenja kolicina imam na svim robnim dokumentima i oni su ravnopravni (mozes preko jednog ili drugog).

Takodje u katalogu imam definisane i "alternativne jedinice mere" gde su uneti odnosi ostalih jedinica mere koje su interesantne za pracenje i osnovne jedinice mere, i na vecini pregleda i izvestaja koji barataju sa kolicinama nudim mogucnost prikaza u proizvoljnoj jedinici mere (prim. sabiranje baba i zaba).

Meni je to "radilo posao", nadam se da sam ti bar malo pomogao u resavanju dilema i trilema.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

grubori
NS

Član broj: 115355
Poruke: 21
*.nis-naftagas.co.yu.



Profil

icon Re: Ispravna jedinica mere za vodjenje zaliha18.12.2006. u 16:33 - pre 210 meseci
Znaci resenje je uzeti dobar software.
 
Odgovor na temu

mirko.mirko
Mirko Markovic
Beograd

Član broj: 99731
Poruke: 51
*.dsl.siol.net.



Profil

icon Re: Ispravna jedinica mere za vodjenje zaliha18.12.2006. u 17:34 - pre 210 meseci
Citat:
grubori: Znaci resenje je uzeti dobar software.


... u kom se opet mora definisati jedinica mere. Zar ne?
''Jedan mrtav čovek je tragedija. Milion mrtvih je statistika'' - J.V. Džugašvili
 
Odgovor na temu

chachka
Srđan Mijatov
Programer
BUS Computers
Kikinda

Član broj: 53780
Poruke: 576
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.baze-podataka.net


+4 Profil

icon Re: Ispravna jedinica mere za vodjenje zaliha18.12.2006. u 18:10 - pre 210 meseci
Gorane, na korak si da mi odgovoris na pitanje. Sta je po tebi u slucaju upakovanog graska ili recimo flasiranog piva ta "Osnovna jedinica mere"?

Inace, nije dovoljno samo "uzeti dobar software" (osim mozda za monopolske firme:). Informacioni sistem se ne sastoji samo od software-a.
"The best code is no code at all."
- Zidar (ES član)
"Biggest obstacle to learning
SQL is unlearning procedural
programming."
- Joe
Celko
"Minimize code, maximize data."
- A. Neil Pappalardo
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Ispravna jedinica mere za vodjenje zaliha18.12.2006. u 23:44 - pre 210 meseci
Najcesce je komad (kada se broji), osim ako se ne meri (kada je litar, gram ...). Ne postoji striktno pravilo za odredjivanje, imao sam firme gde su se svi globalni parametri racunali u tonama, a manipulisalo se sa kesama, kutijama, kilogramima i litrama.

Osnovni parametar po kom bi trebao da se rukovodis je deklaracija artikla. Ako artikle razdvajas po vrsti pakovanja bez obzira sto je u pitanju isti proizvod (sto najcesce i jeste slucaj, npr. mala Coca Cola, Coca Cola u limenci, litarska Coca Cola i rinfuzna Coca Cola - sve je to Coca Cola, ali su to sustinski razliciti proizvodi, jer je razlicita ambalaza, posebni su barkodovi ...), ja bih onda koristio komade za manipulaciju sa kolicinama, ali bih uvek imao i alternativne pokazatelje (koliko imam ukupno litara - bez obzira na ambalazu, koliko imam gajbi, koliko imam flasa ...)

Prilicno siroka tema, ja sam samo izneo jedan od nacina kako je to moguce resiti opstim modelom koji uspeva u praksi, bez ulazenja u filozofske rasprave.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

salexab
Aleksandar Bajcetic
Beograd

Član broj: 81366
Poruke: 29
*.static.beocity.net.

Sajt: www.finestsoft.net


Profil

icon Re: Ispravna jedinica mere za vodjenje zaliha19.12.2006. u 12:31 - pre 210 meseci
Univerzalno resenje tesko da postoji. Primeri sa graskom i pivom su jos i benigni. Uzmimo primer obuce. Ona ima nesto sto se zove raster. Komadi
stizu u ralicitim velicinam i to po odredjen broj komada za odredjenu velicinu. Takodje isti artikal moze da se razlikuje i po boji. Benzin i tekucine
u rinfuzi se najcesce izrazavaju u Litrima. Pri tome tekucine nemaju istu zapreminu na razlicitim temperaturama. Peskire mozes da meris po komadu, kilogramu
ili metru kvadratnom. Zice mozes da meris na metar, kilogram ili po koturu. Univerzalno resenje tesko da postoji a i ako postoji sigurno je proglomazno
za prosecnog korisnika. Moj predlog za jedno kompromisno resenje je da otvoris jednu tabelu (nazavacemo je tabelaN) . (tabelaN-> artikal)=( 1:n )
polja su (ID,IDartikla,Odno,JM,ref). Ref oznacava da li je JM osnovna (npr komad) . Ostali zapisi (rekordi) oznacavaju altirativne JM i njihov
odnos premna referentnoj JM. Npr Jedinica mere ti je KG , a alterativna je Tona. odnos 1:1000. Na ovaj nacin ces resiti neke od problema u koje gledas.
Na ovu temu bi verovatno neko mogao da napise knijigu ;)
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
..yu.220.247.194.in-addr.arpa.



+10246 Profil

icon Re: Ispravna jedinica mere za vodjenje zaliha29.12.2006. u 13:07 - pre 209 meseci
Što se graška tiče, u konkretnom primeru, stvar je jasna. (... mene traba grašak )
Treba da se vodi po komadima tj. kesama. Zato što se tako lageruje i prodaje.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

radenko
Ivan Radenkovic
bg

Član broj: 11979
Poruke: 95
194.106.185.*

Sajt: www.radenkovich.com


+1 Profil

icon Re: Ispravna jedinica mere za vodjenje zaliha05.01.2007. u 14:58 - pre 209 meseci
Pogledaj magacin proizvoda sa dve strane:
-ulaz materijala i jedinice mere koje su korisnije kod nabavke
-izlaz proizvoda i jedinice mere koje su korisnije za dalju prodaju
Ako ti program podrzava samo jednu jedinicu mere (sto i nije neki veliki hendikep), odluci se za onu koja ti je bitnija. U praksi sam imao slucaj kada sam magacin gotovih proizvoda vodio u KG jer je materijal bio u KG pa je bilo lakse kontrolisati proizvodnju i nabavku materijala (Npr. moci ces da gledas prodaju u KG svake vrste pakovanja i na osnovu toga na planiras koliko ces kojih pakovanja upakovati sto ce ici lako jer ce ti i neupakovan grasak biti u KG).
Tako je bilo sve do trenutka kada je prioritet postao izlaz zbog promene prodajne politike i onda su gotovi proizvodi presli da se vode u KOM. Tada je postalo za nijansu lakse kupcima zbog obracuna nabavne cene jer su oni prodaju radili u KOM.
Ja navijam za KG.
Nadam se da sam ti pomogao.


Ivan Radenkovic
www.radenkovich.com
 
Odgovor na temu

[es] :: IS i ERP :: Ispravna jedinica mere za vodjenje zaliha

[ Pregleda: 6113 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.