Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ozvucenje akusticne gitare

[es] :: Muzička produkcija :: Ozvucenje akusticne gitare

[ Pregleda: 15994 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nick2

Član broj: 31563
Poruke: 169
*.dynamic.sbb.co.yu.



+9 Profil

icon Ozvucenje akusticne gitare08.01.2007. u 21:24 - pre 210 meseci
koliko kostaju mikrofoni (ne oni profesionalni) za ozvucenje akusicne gitare mislim na mikrofone koji se "prikace na samu gitaru" ne znam kako se to strucno zove.
Guess I'll always be a soldier of fortune...
 
Odgovor na temu

Rocket Roll
Beograd

Član broj: 99091
Poruke: 348
*.dialup.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Ozvucenje akusticne gitare08.01.2007. u 23:16 - pre 210 meseci
Zavisi koji model.

U Noti imaju Seymour Duncan "Woody" SA-3SC za oko 5000 (davno sam ga kupovao za drugara, valjda dobro pamtim cenu - nije bio preko 100 e) koji zuji - tj. ako mu iole dodaš gaina preko "akustičnog" zvuka dobijaš vrlo izražen singlecoil šum.



Nažalost nisu imali (i ne verujem da sada imaju) humbucker verziju, ali imaju SA-1 Acoustic Tube za 15 000 dinara.



Marić je imao neku kinesku kopiju SA-3SC za dve hiljade, ali kako to radi, nemam pojma.
"Goin' down where Southern cross' the Dog"
 
Odgovor na temu

viden
Pirot

Član broj: 54378
Poruke: 50
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Ozvucenje akusticne gitare09.01.2007. u 02:17 - pre 210 meseci
Gitara se moze ozvuciti na mnogo nacina (niz godina se bavim ovom problematikom).
Pored vec opisanog el.magnetnog pickup-a (koji je po meni najgore a ne bas jeftino resenje) koriste se i piezo-keramicki elementi i kondenzatorski mikrofoni kod kojih se ozvucavanje vrsi bez obzira na vrstu zica (metalne ili plasticne) ili kombinacija nekih od ova tri pomenuta nacina.
Sve u svemu jako se kvalitetno moze ozvuciti gitara (bez ostecenja ili sa minimalnim ostecenjem) za 2000-3000 din (u zavisnosti od vrste pickup-a).
Ako si zainteresovan za jos informacija javi se na PP.
 
Odgovor na temu

nick2

Član broj: 31563
Poruke: 169
*.dynamic.sbb.co.yu.



+9 Profil

icon Re: Ozvucenje akusticne gitare09.01.2007. u 11:16 - pre 210 meseci
interesuje me ova verzija sa kondezatorskim mikrofonom cisto za neku amatersku svirku sa ortacima. znaci nista preko 2000 din.
Guess I'll always be a soldier of fortune...
 
Odgovor na temu

viden
Pirot

Član broj: 54378
Poruke: 50
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Ozvucenje akusticne gitare09.01.2007. u 13:12 - pre 210 meseci
Kondenzatorski mikrofoni se samostalno prakticno ne koriste za "živu" svirku jer prave dosta problema sa mikrofonijama (osim ako ne koristiš usluge profesionalnog tonca-ali pravog i školovanog kakvog je kod nas teško naći).To je varijanta koja se koristi za snimanja u studijima (za to je zakon) i to je PAPRENO SKUPA varijanta upravo zbog cena kond. mikrofona.
Za sviranje uživo najbolje je da koristiš piezo pickup (to je danas praktično standard na ozvučenim gitarama) koji je najpraktičniji i koji se montira na gitaru i bez oštećenja (a uklapa se u cenu koju si spreman da platiš). Osim toga kvalitet sasvim zadovoljava i upotrebu gitare i na ozbiljnijim nastupima a ne samo vežbanje sa prijateljima.
Ja izradjujem više varijanti ovakvih pickup-ova, ali da se ne bi" reklamirao, ako te zanima nešto konkretnije javi se na PP.
 
Odgovor na temu

sikter
Norveska

Član broj: 78624
Poruke: 94
*.dd.nextgentel.com.



Profil

icon Re: Ozvucenje akusticne gitare10.12.2007. u 14:36 - pre 199 meseci
Tema je malo starijeg datuma ali ne znaci da je i zastarila.
Da li neko ima iskustva sa ovim Piezo pikapima:

Naime imam akusticnog Fendera kojeg sam snimao pomocu razlicitih mikrofona prije.
Medjutim situacija se promijenila te u zadnje vrijeme mogu da snimam samo DI.
Tisine u kuci nece biti jos zadugo.

Nedavno sam testirao jednu ozvucenu Takaminu i vrlo brzo skontao da DI snimanje odlicno rjesenje za mene.
Nju cu i da kupim uskoro a u medjuvremenu sam dosao na ideju da kad vec vrsim restouraciju mog starog Fendera da joj dodam i taj pick up.
(mijenjacu jos pragove i kobilicu svakako)
Namjena bi bila samo jedna. Snimanje u kucnom studiju. Koristenje za LIVE nije aktuelno.
Medjutim ma gdje da sam pitao niko nema iskustva s ovim.
Poznajem neke tipove koji koriste ovo na LIVE nastupima ali nisu blizu mene da bih mogao posuditi i testirati.
Cijena pikapa je malo preko 50 evra sto je za ova podnevlja jako povoljno.
Postoji i varijanta bez preampa koja kosta oko 30 evra
pozdrav



 
Odgovor na temu

viden
Pirot

Član broj: 54378
Poruke: 50
*.DIALUP-SMIN.neobee.net.



Profil

icon Re: Ozvucenje akusticne gitare11.12.2007. u 00:25 - pre 199 meseci
Ovaj pickup (kao i svi piezo) namenjeni su prvenstveno živoj svirci.
Međutim, ako ti nije potreban profi snimak završiće posao.
Jedino će se malo više "čuti prsti" (to važi i za živo sviranje) jer su senzori ispod sedla a jako su osetljivi (ovo se delimično može ublažiti intervencijama na pojačalu/razglasu ili bili kojim ton kontrolama).
Što se tiče kobilice, ne moraš je menjati da bi ugradio pickup. Dovoljno je da sniziš (izbrusiš) sedlo.
Inače, najbolje će gitara zvučati sa ovakvim pickup-om ako ga postaviš u samu kobilicu (znači u kanalu za sedlo napraviš kanal za pickup). Tako neće biti potrebe da snižavaš sedlo a zvuk će biti mnogo "puniji" jer će, osim sa žica, hvatati dosta vibracija i od tela gitare.
 
Odgovor na temu

sikter
Norveska

Član broj: 78624
Poruke: 94
*.dd.nextgentel.com.



Profil

icon Re: Ozvucenje akusticne gitare11.12.2007. u 07:24 - pre 199 meseci
Puno ti hvala na savjetima.
To za ugradjivanje u kobilicu mi zvuci kao jako dobra ideja jer
kao sto sam ranije rekao planiram je mijenjati svakako.

Jos jedno pitanjce:
Da li je ovaj preamp neophodan s obzirom da
koristim karticu MAudio F410 koja ima svoje pretpojacalo.
Preamp zahtjeva nesto vise kuckanja i zavrtanja a da ne spominjem braketu za bateriju
koja bi trebala biti pristupachna zbog mijenjanje iste...

Ne zivim vise od muzike, sve je na nivou hobija tako da se ne tezi nicemu sa prefiksom PRO.
pozdrav
sikter
 
Odgovor na temu

viden
Pirot

Član broj: 54378
Poruke: 50
*.DIALUP-SMIN.neobee.net.



Profil

icon Re: Ozvucenje akusticne gitare11.12.2007. u 07:58 - pre 199 meseci
Citat:
sikter: Da li je ovaj preamp neophodan s obzirom da
koristim karticu MAudio F410 koja ima svoje pretpojacalo.
Preamp zahtjeva nesto vise kuckanja i zavrtanja a da ne spominjem braketu za bateriju
koja bi trebala biti pristupachna zbog mijenjanje iste...


Za sviranje uživo kod ovakvog tipa pickup-a preamp je zaista potreban (šest malih posebnih piezo elemenata daju nedovoljno snažan i nedovoljno pun ton bez pretpojačanja).

Ja lično nemam nikakvog iskustva s karticom koju imaš (niti sa snimanjem zvuka nešto posebno), ali znam da kod ovakvih pickup-ova preamp može da bude i bilo koja pedala (bez uključenog efekta), procesor i sl. i to mogu da budu iznenađujuće dobra i kvalitetna rešenja (naročito ako već poseduješ nešto od toga).
Ovako, bez ičega (pretpojačanja), ton će biti previše "plitak" i "telefonski" da bi bio upotrebljiv čak i u amaterske svrhe.

I još da dodam.
Ako ugrađuješ pickup u samu kobilicu (znači kopaš kanal u kanalu sedla) gledaj da pickup ipak malo viri u kanalu za sedlo, tj moraš omogućiti da sedlo (koje, naravno, mora biti potpuno ravno s donje strane) naleže direktno na pickup.
U protivnom ton će biti pomalo "muljav".
Obično ovakvi modeli pickup-ova imaju sa gornje strane obeležene crte, odn. mesta na koja treba da naležu žice pa se, naravno i to mora ispoštovati.
Zbog toga proveri koliki je razmak između žica na kobilici da ne bi bilo prevelikog odstupanja (odstupanje od 1-2mm nije strašno ali ako je više od toga pickup će biti neupotrebljiv na tvojoj gitari.
 
Odgovor na temu

sikter
Norveska

Član broj: 78624
Poruke: 94
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Ozvucenje akusticne gitare11.12.2007. u 21:46 - pre 199 meseci
Hvala ti momcino,
Nisam rainje primjetio da si iz Pirota pa se sjetih
kada sam poshumljavao neke goleti u okolini i sredjivao oko Hidrogradnje (ili kako li se vec zvashe)
na omladinskoj radnoj akciji 1983. (Ima nas jos zivih iz te Titove generacije.)

Sto se tice pedala imam GT8 ali nadam se da ce preamp od moje zvucne kartice odraditi posao.
Nikako da mi se javi neko ko je vec ovo testirao pa zato ni ja nikako da probijem led.
Pozdrav
sikter
 
Odgovor na temu

viden
Pirot

Član broj: 54378
Poruke: 50
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Ozvucenje akusticne gitare12.12.2007. u 15:05 - pre 199 meseci
ORA Pirot '83.
Behu to lepa vremena (i puno muzičara koje smo imali prilike da vidimo u našem finom, ali zabačenom mestu) .

Mislim da ćeš sa pedalom (ili preampom na kartici) praviti solidne snimke.
Uostalom uvek možeš kasnije kupiti preamp, pa ga, ili ugraditi u gitaru, ili uzeti neku nezavisnu varijantu,
Pozdrav

 
Odgovor na temu

[es] :: Muzička produkcija :: Ozvucenje akusticne gitare

[ Pregleda: 15994 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.