Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Knjigovodstvo u STR-komisionima

[es] :: Vodič za posao :: Knjigovodstvo u STR-komisionima

[ Pregleda: 12523 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.ptt.yu.



+156 Profil

icon Knjigovodstvo u STR-komisionima10.01.2007. u 16:22 - pre 210 meseci
Posto sam vodim prosto knjigovodstvo za svoju radnju, u pitanju je STR komision i nisam obveznik PDV-a, interesuje me da li ja kao komisionar imam neku drugu obavezu prema komisionim komintentima osim da im isplatim njihovu nabavnu cenu.Komintenti su fizicka lica sa kojima imam ugovor o komisionoj prodaji njihove robe.U pitanju je tekstilna garderoba.
Do sada sam redovno dizao sa racuna pare za isplatu komitenata, jednom mesecno, medjutim jedan knjigovodja mi je rakao da to ne radim jer poreska inspekcija moze da trazi da se plati socijalno i PIO za komitenta na osnovu isplacenih iznosa komitentima.Zelio bih da ako neko ima slicna iskustva ili neko znanje da mi pojasni malo problem.
Hvala unapred
Pozdrav
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Knjigovodstvo u STR-komisionima10.01.2007. u 17:22 - pre 210 meseci
Eto, takvih kao tvoj "jedan knjigovodja" ima i previse u njihovoj struci. Pa kako da isplatis svoje komitente, ako ne dizanjem para sa racuna? Kakvo socijalno i PIO? Pa nisi ti omladinska zadruga Kod komisione prodaje je stvar vrlo jasna, a to sto nisi u PDV-u ti jos vise pojednostavljuje papirologiju (inace bi trebao da ukalkulises PDV za komitenta posebno, a posebno na svoju marzu, sto cini komisionu prodaju nekonkurentnom kada se vrsi u okviru PDV sistema).

Jedino mi nije jasno kako uspevas da drzis promet u okviru 2,000,000 dinara (po novom ce valjda biti 3,000,000) tj. kako ti se to isplati? Nisam bas cuo da je ostalo puno trgovina van sistema PDV-a.
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.ptt.yu.



+156 Profil

icon Re: Knjigovodstvo u STR-komisionima10.01.2007. u 18:23 - pre 210 meseci
Eh, kako mi se isplati.
Pa upravo tako sto na komisionu robu ne placam nikakav porez.Uzmem robu od komitenta dodam na njegovu cenu svoju marzu i to je to, to je valjda jasno.Pazar uplatim na racun, i posle podignem pare da isplatim komitenta.
Znaci da je to sasvim dovoljno sa moje strane i da nemam vise nikakvih obaveza, poreskih, prema komitentu ili drzavi, a sto je u vezi komitenta?Voleo bih da mi neko ovo potvrdi koje upucen 100% u materiju (ako takvih u opste ima), ovako banka daje moju lovu nekom sirotanu i debelo to naplacuje(tu spadam i ja) tako da ja placam kamatu na svuju sopstvenu lovu, tj da budem precizan lovu mojih komitenata.
Ja sam do sada tako radio i inspekcija mi je bila par puta i nije pravila nikakav problem bar u vezi toga, medjutim onda sretoh tog mog poznanika knjigovodju i ubaci mi crva, cak mi je rekao da bih morao da platim otprilike pola toga sto dizem.
Ja imam informaciju da bas naprotiv, mnoge trgovine (butici) nisu u PDV-u, bar one koje nisu na prometnim mestima.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Knjigovodstvo u STR-komisionima10.01.2007. u 18:38 - pre 210 meseci
OK, ajmo malo da racunamo:

1) 2,000,000 : 12 = 166,666 dinara; Dakle, mozes najvise toliko da imas mesecnog prometa (prosecno)

2a) Robu koju si prodao za 166,666 dinara si nabavio u najboljem slucaju po super povoljnoj ceni od 80000 dinara (imas fenomalnu marzu od 100 %) tj. zaradio si 80000 dinara, kada odbijes poreze, doprinose, troskove poslovanja i iznajmljivanja poslovnog prostora, platu crnca koji radi kod tebe... ostaje ti cisto (super happy varijanta) recimo 40000 dinara.

2b) Robu koju si prodao za 166,666 dinara si nabavio u najboljem slucaju po manje povoljnoj ceni od 120000 dinara (imas pristojnu marzu od 33 %) tj. zaradio si 40000 dinara, kada odbijes poreze, doprinose, troskove poslovanja i iznajmljivanja poslovnog prostora, platu crnca koji radi kod tebe... ostaje ti cisto (super happy varijanta) recimo 0 dinara.

Dakle, pusti te price da ti taj promet pokriva sve troskove, znamo svi vrlo dobro na koji nacin uspevas "da zaradis". Nisam hteo da se upustam u rasprave ovog tipa, vec sam samo hteo da iskazem iznenadjenje sto je jos uvek moguce poslovanje trgovinskih radnji van PDV sistema i nista vise.

Tebi zelim sve najbolje u poslu, posto svi vrlo dobro znamo kako je u Srbiji "lepo" voditi samostalno bilo koji posao u danasnje vreme (a i ranije). Nastavi dalje da radis kao sto si i dosad radio, a ove tzv. knjigovodje nemoj preterano da slusas (pretpostavljam da ih i dosad nisi puno "fermao" posto sam vodis svoje knjige).
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.ptt.yu.



+156 Profil

icon Re: Knjigovodstvo u STR-komisionima10.01.2007. u 21:48 - pre 210 meseci
A jel se ti to ljutis nesto na mene?
Ja sam samo postavio umesno pitanje, pa ako neko nesto zna neka kaze, ali naravno niko pouzdano ne zna zato sto i ne postoji tacan odgovor(voleo bih da me neko demantuje), jer kako bi onda privredjivale nase inspekcije.
A inace sam vodim knjige zato sto sam bas dokon i ne znam stacu sa svojim slobodnim vremenom, kao i sto sam radim u svojoj radnji(ja sam onaj crnac koga spominjes) jer me mrzi da odem do zavoda za zaposljavanje da predam diplome od zavrsenih skola, pa da me onda pocnu cimati, te nude ti posao vamo , te hoce te ovi , te oni, ovako je mnogo bolje, sam placam lokal, sam nadjem i kupim robu, sam je donesem u radnju, proknjizim, prodam, platim sve zive i nezive poreze i jos mi ostane vremena da se zezam po forumima i postavljam glupa pitanja, mozda ipak jednog dana i prosetam do zavoda, samo pitanje kojeg.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Knjigovodstvo u STR-komisionima11.01.2007. u 02:31 - pre 210 meseci
Citat:
kamicak: A jel se ti to ljutis nesto na mene?

Ma ne ljutim se, sto bi se ljutio, zao mi je ako to tako izgleda. To za crnca sam naveo zato sto (ako se dobro secam) si u nekom od topika naveo da imas 2 radnje, pa sam logicno pretpostavljao da imas jos nekog zaposlenog (ili se mozda pojavljujes u isto vreme na 2 razlicita mesta )
Kao sto sam rekao, iznenadilo me da jos uvek postoje trgovine van sistema PDV-a.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.nspoint.net.



+156 Profil

icon Re: Knjigovodstvo u STR-komisionima11.01.2007. u 09:17 - pre 210 meseci
Nigde nisam spomenuo da imam dve radnje, i bilo bi stvarno cudno da sa dve radnje neko bude van PDV.
Voleo bih da znam cime se bavis kada stalno izrazavas cudjenje da postoje trgovinske radnje van PDV, ustvari bih najvise voleo da mi neko precizno odgovori na moje pitanje u vezi odnosa komisionara i komitenta jer to je moj problem.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Knjigovodstvo u STR-komisionima11.01.2007. u 09:51 - pre 210 meseci
Citat:
goranvuc: inace bi trebao da ukalkulises PDV za komitenta posebno, a posebno na svoju marzu...

Ne treba... Kalkulise se samo jedan PDV na prodajnu cenu, posto dobavljaci nisu u sistemu PDV.

Inace, nema mesta cudjenju sto je trgovinska radnja van sistema PDV... Moze radnja da ima promet i 1.000.000 dinara mesecno pa da bude van sistema, barem prvih par meseci dok ne predje limit. A moze i da se zatvori posle par meseci.

Sto se konkretnog pitanja tice, formalno-pravno bi trebalo da imas kupoprodajni ugovor prilikom svakog ulaska robe. To je isto kao kad firma kupuje automobil od fizickog lica. Jedino sto u tom slucaju postoji porez od 2,5% ali mislim da se taj porez na prenos apsolutnih prava placa samo na automobile i nekretnine. Socialno i PIO se placa na zarade radnika, a to o cemu pricas uopste nisu zarade, niti oni rade za tebe.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Knjigovodstvo u STR-komisionima11.01.2007. u 11:28 - pre 210 meseci
Citat:
kamicak: Nigde nisam spomenuo da imam dve radnje, i bilo bi stvarno cudno da sa dve radnje neko bude van PDV.

Hajde da ne ispadne da sam posenilio, ako se ti ne secas sta si govorio na ES-u, evo ti link pa pogledaj http://www.elitesecurity.org/t106665-3#791716 , tu crno na belo izjavljujes kako imas dve radnje.
Citat:
pctel: Ne treba... Kalkulise se samo jedan PDV na prodajnu cenu, posto dobavljaci nisu u sistemu PDV.

@pctel, prouci malo Zakon o PDV-u, kao i prirucnik koji je izdao "Privredni savetnik" gde lepo pise kako se obracunava PDV u komisionoj prodaji.

@kamicak, @pctel ti je ponovio drugim recima ono sto ti i ja kazem: nemoj da se nerviras jer ne treba nista da obracunavas svojim komitentima, kakav PIO i gluposti, taj tvoj prijatelj nema blage veze.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Knjigovodstvo u STR-komisionima11.01.2007. u 13:27 - pre 210 meseci
Citat:
goranvuc: @pctel, prouci malo Zakon o PDV-u, kao i prirucnik koji je izdao "Privredni savetnik" gde lepo pise kako se obracunava PDV u komisionoj prodaji.

Pa ja sam to toliko detaljno proucio, da i nocu kad spavam sve sanjam nekakav PDV

Znaci, doslovno pise:
Citat:
Komisiona radnja koja je obveznik PDV, a koja prima dobra u komision od obveznika PDV biće obavezna da na prodata dobra zaračuna PDV, da o prodaji obavesti vlasnika robe, koji će tada ispostaviti račun komisionaru takodje sa PDV.

Sto je u redu i odgovara situaciji koju si ti opisao, ali ovde je situacija drugacija - vlasnici robe su fizicka lica i njima se isplacuje iznos bez PDV, a PDV se obracunava i placa samo na prodajnu cenu:
Citat:
Obveznik PDV koji uzima u komisionu prodaju dobra od fizičkog lica dužan je da obračuna PDV prilikom prodaje, a s obzirom na to da komitent fizičko lice po pravilu nije obveznik PDV i nema prethodnog poreza, komisionar nema pravo da odbija prethodni porez.

Tu sam nasao i odgovor na pitanje pokretaca teme:
Citat:

Ako komisionar nije u sistemu PDV, prodajna cena sadrži cenu komitenta, proviziju komisionara, ali ne i PDV. Evidencije vodi u skladu sa propisima koje uređuju porez na dohodak građana i u obavezi je da vodi KEPU knjigu.

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.ptt.yu.



+156 Profil

icon Re: Knjigovodstvo u STR-komisionima11.01.2007. u 14:18 - pre 210 meseci
E Gorane, ti se bas pripremas za forum.
To sto si nasao je iz 2005 godine, i ako si sve procitao sigurno si primetio da sam negde rekao da cu da zatvorim radnje, sto sam i uradio sa jednom bas iz razloga sto bih sa dve usao u PDV i ne bih opstao.
No zadovoljan sam na tvoj i pctelov odgovor u vezi moga pitanja, nadam se da su odgovori potkovani odredjenim saznanjima i iskustvom iz problematike o kojoj diskutujemo posto nisi napisao cime se bavis, i nije valjda da verujes da su radnje iz Mosorina,Gospodjinaca,Bodjana.... ili Gajdobre obveznici PDV.
Hvala u svakom slucaju i pozdrav.
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Knjigovodstvo u STR-komisionima11.01.2007. u 14:53 - pre 210 meseci
@pctel, ono sto si ti naveo se nimalo ne kosi sa onim sto sam ja rekao: Ako je radnja u sistemu PDV onda vazi:
Citat:

Komisiona radnja koja je obveznik PDV, a koja prima dobra u komision od obveznika PDV biće obavezna da na prodata dobra zaračuna PDV, da o prodaji obavesti vlasnika robe, koji će tada ispostaviti račun komisionaru takodje sa PDV.

sa dopunom iz zakona:
Citat:

Prometom dobara smatra se i prenos dobara od strane vlasnika (komitenta) komisionaru i od strane komisionara primaocu.
...
PDV se obracunava i placa i od strane komitenta onda kada komisionar proda dobro kupcu.

sto sam ja i tvrdio.
Ono gde se nismo razumeli je slucaj kada je komitent fizicko lice ili mali obveznik:
Citat:

Kada je komitent fizicko lice ili mali poreski obveznik koji nisu obveznici PDV, onda ta lica nemaju pravo na obracun PDV. Isto tako, ako je komisionar lice koje nije obveznik PDV, on nece zaracunati PDV kupcu. TO JE @kamickov slucaj.


Eto to kaze Zakon o PDV-u.

Sve ostalo sto se odnosi na komisionu prodaju je regulisano u:
- Zakonu o obligacionim odnosima (ovde su uredjene obaveze komisionara i komitenta)
- Zakonu o trgovini (ovde su definisane usluge)
- Zakonu o uslovima za obavljanje prometa robe, vrsenje usluga u prometu robe i inspekcijskom nadzoru (ovde su takodje definisane usluge, kao i koja roba ne sme da se prodaje u komisionima)

Dakle, kakav PIO i ostale gluposti, radis sve ispravno i onako kako treba - mirno spavaj.

Inace, nije bila nikakva priprema, vec te se secam od ranije sa nekih topika gde smo diskutovali, a i pomogao sam ti par puta oko Excela i povezivanja.

Pozdrav svima, ovo ce verovatno nekom koristiti (a sigurno nece skoditi).
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.ptt.yu.



+156 Profil

icon Re: Knjigovodstvo u STR-komisionima11.01.2007. u 15:58 - pre 210 meseci
Pa onda ti hvala i za Excel.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.nspoint.net.



+156 Profil

icon Re: Knjigovodstvo u STR-komisionima12.01.2007. u 15:24 - pre 210 meseci
Evo da ipak ja sebi i ostalima koje zanima tema dam tacan i proveren odgovor.
Nasao sam privredni savetnik gde je objasnjen odnos komisionara i komitenta.
U mom slucaju ima dva resenja:Kada ima vise komitenata ciji KR-ovi ne predstavljaju velike iznose, komisionar je duzan samo da isplati nabavnu cenu komitentima, medjutim ako komitent redovno snabdeva radnju sa velikom kolicinom robe mora se platiti porez na dohodak u iznosu od 20% i ostali doprinosi u iznosu od 22%(ne znam od cega , no nije ni bitno, vazno da se mora platiti).
Naravno nigde nije odredjen iznos koji neki komitent moze da zaduzi radnju a da se ne mora platitit porezi i doprinosi, to je , predpostavljam ostavljeno poreskoj inspekciji da sama proceni na licu mesta.
Eto valjda ce ovo nekome da pomogne, i nema spavanja, oprez i samo oprez.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Knjigovodstvo u STR-komisionima12.01.2007. u 19:12 - pre 210 meseci
Pa stvar je u tome sto, ako sam ja npr. komitent i par puta mesecno ti dam nesto da prodas za mene, tada ja ne vrsim nikakvu delatnost, ali ako ti u radnji pola robe koju drzis dolazi od mene, onda se ja ocigledno bavim trgovinom, tj. delatnoscu, a to je vec nesto drugo. Pitanje kriterijuma tj. granice izmedju ova dva slucaja ostaje nejasno, ali ako hoces da se skroz obezbedis, treba samo da u zvanicnoj proceduri trazis i platis misljenje ministarstva finansija na tu temu (ako vec nije objavljeno - proveri na njihovom sajtu - sva misljenja se objavljuju jednom mesecno).
 
Odgovor na temu

Meja
Pancevo

Član broj: 35099
Poruke: 12
195.252.64.*



Profil

icon Re: Knjigovodstvo u STR-komisionima14.02.2007. u 21:01 - pre 209 meseci
Po mojim saznanjima moraces da platis i porez i doprinose za svakog isplacenog komitenta. Moci ces da izbegnes doprinose u slucaju da dostavis potvrdu da odredjenom komitentu vec idu doprinosi negde na drugom mestu. Znaci taj porez ne zastareva i oni (inspekcija) mogu kad hoce da dodju i obracunaju koliko treba da platis. Zato uvek postavljaju pitanje: Da li isplacujete komitente? Jel ako ih ne isplacujes nema ni osnove za obracun poreza, sto je isto sumnjivo ali to je druga prica...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Knjigovodstvo u STR-komisionima

[ Pregleda: 12523 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.