Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li se ukida zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?

[es] :: Vodič za posao :: Da li se ukida zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 112256 | Odgovora: 194 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zveckoo

Član broj: 18432
Poruke: 370
*.tippnet.co.yu.



+2 Profil

icon Da li se ukida zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?11.01.2007. u 14:16 - pre 209 meseci
Dali je istina da ukidaju zdravstveno osiguranje ne zaposlenim licima?

To jest tacnije na primer ako domacinstvo po clanu porodice ima prihod iznad 6100 din ... tada ne zaposlena lica nemaju pravo na zdravstveno osiguranje??

Zna li neko nesto vise o ovome?
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Da li se ukida zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?11.01.2007. u 14:30 - pre 209 meseci
Gde si ovo cuo/procitao ?
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Da li se ukida zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?11.01.2007. u 14:41 - pre 209 meseci
Kao sto rekoh pre nekog vremena na forumu o Zaposljavanju, drzava radi na toemd a statisticki priakze da su stvari bolje. Jedan od nacina je da na svaki moguci nacin skinu sto vise ljudi sa evidencije nezaposlenih. Koliko videh, vec imaju i projektovano koliko ce ljudi da skinu. Verovatno im to diktiraju uslovi iz Evropske zajednice.

Kada se zavrsi akcija, bicemo zatrpani vestima kako je nezaposlenost smanjena i kakjena zavodu ne znam koliko procenata manje ljudi iako to ustvari uopste nece biti rezultat smanjenja nezaposlenosti nego cistke u evidenciji.

Prvikrug subile akcije da se naviku ljudi da se sami skinu sa evidenije, otvaranjem privatnih firmi i obecavanjem povoljnih kredita i nepovratnih sredstava. Cilj je naravno bio samo da se ti ljudi skinu sa evidencije, jer sredstva koja su mogla jedno da se iskoriste kao lepak za neupucene a kao pomoc unekom konretnom poslu nisu dovoljna.

Sada je krenuo drugi krug, poostravaju kriterijume i gledaju da na svaki moguci nacin skinu nekoga sa evidencije.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
..yu.220.247.194.in-addr.arpa.



+10246 Profil

icon Re: Da li se ukida zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?11.01.2007. u 15:46 - pre 209 meseci
Svaki dinar sam zaradio sopstvenom mukom, sopstvnim znojem i radom. Oduvek sam bio protiv onih koji arče Alajbegovu slamu.
Šta reći nego - da se složim. Iako sam svestan da će me mnogi popljuvati.

Ljudi u Srbiji i dalje uglavnom krive državu (?!) zbog svoje nezaposlenosti. Kao da smo u '60-tim. Alo bre ljudi, probudite se. Umro je i Krleža, i Moša Pijade, a i Tito. Koliko puta čujem da je "taj i taj", otac n-toro dece, nezaposlen. (O ovome je bila posebna tema). Jer onda je on, "Gospodin nezaposlen". Zdravstveno, socijalna pomoć, nekad je bila i markica za GSP, čak bude i emisija na TV! A nije dužan da prihvati posao koji mu se ponudi.

Dakle treba, po meni, razdvojiti one koji hoće da rade od onih koji neće da rade. Da zaboravimo podelu zaposlen - nezaposlen. Uostalom, pogledajte svaki broj "Halo oglasa". U svakom je gomila ponuda za plaćeni rad. (Namerno ne kažem "posao" ili "radno mesto").

Šta više, ja bih uveo PRAVO zdravstveno osiguranje. Lepo - kod osiguravajućeg društva. Ovde se ne priča o zdravlju, već o parama. Ja koji imam visoku platu, i izdvajam mnogo u zdravstveni fond HOĆU I IMAM PRAVO na bolju (skuplju) negu od onog ko ne uplaćuje ništa ili jedva nešto malo. Nemoj da neko kaže "imaš privatne lekare". Imam, ali ja kroz obavezni zdravstveni doprinos lekare već plaćam. Neću dva puta da ih plaćam !

Dakle, kao na zapadu: ako uplaćuješ u zdravstveni fond toliko-i-toliko, imaš pravo na bolnice klase xy, na operacije te i te vrste, na toliko-i-toliko pregleda stomatologa. Ako uplaćuješ više, onda imaš pravo ...

Naravno, osnovna lekarska nega, hitnu pomoć, i slično mora biti osigurana svakome.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

zveckoo

Član broj: 18432
Poruke: 370
*.tippnet.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Da li se ukida zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?11.01.2007. u 15:49 - pre 209 meseci
Danas sestri nisi hteli da overe zdravstvenu klnjizicu u zavodu za zaposljavanje nego je to sada prebaceno na siz za zdravstveno..

U zavodu je dobila sledeci papiric.... (slikao sam aparatom posto nemam skener):



Znaci filozofija je sledeca i dalje ces biti u evidenciji zavoda za zaposljavanje ali neces imati zdravstveno osiguranje...

To jest jedino ako primanja po glavi domacinstva se nalaze ispod 6100 din tada ces imati besplatno zdravstveno osiguranje.
(to smo inace saznali u sizu za zdravstveno).

Ko ima vise od 6100 din po clanu domacinstva nema pravo na zdravstveno osiguranje.

Na taj nacin svakako neces imati nikakvu svrhu da se vise pojavljujes u zavod za zaposljavanje... i eto odmah smanjen broj zvanicno nezaposlenih.
 
Odgovor na temu

zveckoo

Član broj: 18432
Poruke: 370
*.tippnet.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Da li se ukida zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?11.01.2007. u 15:55 - pre 209 meseci
Citat:
Java BeogradUostalom, pogledajte svaki broj "Halo oglasa". U svakom je gomila ponuda za plaćeni rad. (Namerno ne kažem "posao" ili "radno mesto").


To sto si rekao samo vazi za Beograd, u ostalim delovima Srbije je malo drugacija situacija...

Na nebi bilo da lupam gluposti.. evo na primer u Severno-backom okrugu najveci oglasnik je Vojvodjanska svastara... aj molim te probaj pronaci koliko ima oglasa gde neko nudi bilo kakav posao. http://www.svastara.co.yu/pregled.php

[Ovu poruku je menjao zveckoo dana 11.01.2007. u 17:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
89.216.249.*



+52 Profil

icon Re: Da li se ukida zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?11.01.2007. u 16:46 - pre 209 meseci
Citat:
zveckoo: Na taj nacin svakako neces imati nikakvu svrhu da se vise pojavljujes u zavod za zaposljavanje... i eto odmah smanjen broj zvanicno nezaposlenih.


Ja sam izgleda živeo u zabludi da se preko zavoda za zapošljavanje traži posao. Hvala što si mi otvorio oči
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Da li se ukida zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?11.01.2007. u 16:56 - pre 209 meseci
Citat:
Java Beograd:
Ljudi u Srbiji i dalje uglavnom krive državu (?!) zbog svoje nezaposlenosti. Kao da smo u '60-tim. Alo bre ljudi, probudite se. Umro je i Krleža, i Moša Pijade, a i Tito. Koliko puta čujem da je "taj i taj", otac n-toro dece, nezaposlen. (O ovome je bila posebna tema). Jer onda je on, "Gospodin nezaposlen". Zdravstveno, socijalna pomoć, nekad je bila i markica za GSP, čak bude i emisija na TV! A nije dužan da prihvati posao koji mu se ponudi.


Ok je to, i ja podrzavam svako nastojanje da se ljudi koji se grebu o drzavu (to jest sve nas) treba da se skinu sa evidencije, no ovde se radi o necem sasvim drugom, primenjuju se drakonski kriterijumi kojima se sa evidencije sklanjaju ljudi kojima sluzba ne moze da nadje posao.
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
89.216.249.*



+52 Profil

icon Re: Da li se ukida zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?11.01.2007. u 17:04 - pre 209 meseci
Ispravka, primenjuju se drakonske mere za skidanje sa evidencije ljudi koji nisu tu zbog posla.

Najjeftinija varijanta privatnog zdravstvenog osiguranja košta oko 500din mesečno. Ako nemaš toliko, a sposoban si za rad, izvoli pa nađi posao. Simple as that.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: Da li se ukida zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?11.01.2007. u 17:19 - pre 209 meseci
Citat:
broker: Ok je to, i ja podrzavam svako nastojanje da se ljudi koji se grebu o drzavu (to jest sve nas) treba da se skinu sa evidencije...

Dobro to je u redu...ali i drzava se dobro "grebe" o one koji placaju zdravstveno...

Oni koji imaju privatne firme znaju koliko je "komplikovano" overiti knjizicu kada ste vlasnik, tj. uvek se lakse overavala knjizica radniku (6 meseci) nego vlasniku (mesec dana)...
Druga stvar:
Evo dobio sam drugo dete, ponadao se novcanoj nadoknadi, dobih resenje...ali drzava me iznenadila dobio sam nesto preko osamdeset hiljada dinara ali na 24 mesecne rate, kada sam pitao zasto je to tako, dobio sam odgovor zato sto roditelji nenamenski trose sredstva:
kupuju automobile, namestaj, televizore i ostalo...Pa sat da rade kad su krevetac vec kupili za prvo?


I tu bi stvari trebale malo da se promene
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dialup.blic.net.



+6455 Profil

icon Re: Da li se ukida zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?11.01.2007. u 18:27 - pre 209 meseci
Citat:
bakara: kupuju automobile, namestaj, televizore i ostalo...Pa sat da rade kad su krevetac vec kupili za prvo?


Pa prepustiš onda tu pomoć onima kojima je to stvarno potrebno... Ta pomoć je namenjena za novorođeno dete, a ne da bi roditelji spucali te pare na gluposti...
 
Odgovor na temu

time

Član broj: 41765
Poruke: 974
217.169.219.*



+2 Profil

icon Re: Da li se ukida zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?11.01.2007. u 18:41 - pre 209 meseci
kakv je to kriterijum.znaci ako imam 6100 onda sam covek koji u zivotu ima sve pa mi nije potrebano zdravstveno osiguranje.mada mene na zavaodu za zaposljavanje nema a karton kod lekara mi je jos kod decijeg:) kad sam bolestan samo polim u hitnu:)
 
Odgovor na temu

vlada01us

Član broj: 2291
Poruke: 393
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Da li se ukida zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?11.01.2007. u 18:45 - pre 209 meseci
Ovo sto je @zveckoo slikao je za lica koja ne primaju novcanu naknadu sa biroa za nezaposlene. Sta je sa onima koji su nezaposleni, a primaju naknadu. Kako i gde ce oni overavati zdravstvene knjizice?
 
Odgovor na temu

Ave
Beograd

Član broj: 17476
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.co.yu.



+238 Profil

icon Re: Da li se ukida zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?11.01.2007. u 18:50 - pre 209 meseci
Zanima me samo kako su dosli do te magicne cifre od 6100 dindji ili 49 evrica po clanu.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Da li se ukida zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?11.01.2007. u 19:36 - pre 209 meseci
Citat:
bakara:
Oni koji imaju privatne firme znaju koliko je "komplikovano" overiti knjizicu kada ste vlasnik, tj. uvek se lakse overavala knjizica radniku (6 meseci) nego vlasniku (mesec dana)...


Sad su to malo sredili, sad je na dva meseca i dovoljno je da doneses izvod sa poslednjom uplatom zdravstvenog.

Citat:
time: kakv je to kriterijum.znaci ako imam 6100 onda sam covek koji u zivotu ima sve pa mi nije potrebano zdravstveno osiguranje.


Ne, oni smatraju da ti treba osiguranje, samo sto moras sam da ga platis. To je meni sve cudno, jer ne znam odakle nekome primanja a da ima pravo na zdravstveno preko sluzbe za zaposljavanja. Ako neko ima primanja, onda nije na zavodu, ako mu neko u porodici ima primanja onda preko tog ko ima primanja ima i zdravstveno osiguranje. Ne znam na koji nacin neko moze da ima primanja a da nema zdravstveno.

Drugi problem je iznos. Sta takvima dodje kao osnovica za zdravstveno? Taj iznos primanja? Zar po zakonu primanja ne mogu da budu manja od minimalca i zdravstveno i doprinosi se obracunavaju na minimalac?

Citat:

mada mene na zavaodu za zaposljavanje nema a karton kod lekara mi je jos kod decijeg:) kad sam bolestan samo polim u hitnu:)


Prijavi se na zavod. Imas pravo na to i nema razloga da to ne koristis, osim ako te uopste ne interesuje da nesto radis.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: Da li se ukida zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?11.01.2007. u 21:37 - pre 209 meseci
Citat:
ventura: Pa prepustiš onda tu pomoć onima kojima je to stvarno potrebno... Ta pomoć je namenjena za novorođeno dete, a ne da bi roditelji spucali te pare na gluposti...

Ne razumem sta si time hteo da kazes, mozda nisi dobro shvatio:
Mojoj porodici sleduje osamdeset hiljada dinara (to su oni sami odredili), ali su kasnije preinacili i isplacuju po 3000din mesecno x 24 meseca...
To bi trebala biti nega deteta (ti ga ocigledno nemas), ko ima dete zna da su to smesne pare cak i kad imas sve od opreme, jer recimo samo na pelene i mleko se trosi oko 5000 din mesecno...

I ne razumem onda tvoju izjavu prepusti onome kome je potrebno, pa potrebno je (mom) detetu
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Triki

Član broj: 128268
Poruke: 15
..7-r.retail.telecomitalia.it.



Profil

icon Re: Da li se ukida zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?11.01.2007. u 21:57 - pre 209 meseci
pravo pitanje je najpre ima li u Srbiji osiguranje za zaposlene ?

Ja licno mislim da ce socijalna drzava propasti i daj Boze da je nikad nije ni bilo. Neka lepo svako osigura sam sebe kad, koliko i gde hoce.
 
Odgovor na temu

time

Član broj: 41765
Poruke: 974
217.169.219.*



+2 Profil

icon Re: Da li se ukida zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?11.01.2007. u 23:58 - pre 209 meseci
meni nije jasno zasto nisu uveli da covek koji ima prosecnu platu u srbiji placa osiguranje a onaj ko je ispod proseka da neplaca , kad se vec stalno hvataju za prosecnu zaradu.verovatno zato sto mnogo ljudi moze samo da sanja o prosecnoj plati :( pa ne bi mnogo ljudi skinuli sa osiguranja.

btw danas sam dobio ovaj mail
Citat:
Predstavnik britanskih lekara izvestava:

"Dosao nam je pacijent bez kicme, presadili smo mu celu kicmu, i nakon
samo jedne nedelje provedene u bolnici, zahvaljujuci naucnim otkricima
britanskih naucnika, taj covek se odlicno oseca, i vec je vani i trazi
posao."


Predstavnik francuskih lekara izvestava:

"Mi smo u Francuskoj ucinili jos znacajniju stvar! Coveku bez pluca
presadili smo samo jedno plucno krilo i nakon tri dana provedena u
bolnici, on se i sa polovinom pluca oseca odlicno, vec je vani i trazi
posao!"


Predstavnik srpskih lekara izvestava:

"Mi smo u tome ipak otisli najdalje. Uzeli smo cetiri coveka bez mozga,
postavili ih na celo drzave i u rekordnom roku vec je vise od polovine
stanovnistva vani i trazi posao! A ona cetvorica su i dalje bez mozga i
odlicno se osecaju!"

PS: Svako ko dobije ovaj mail ima gradjansku i moralnu duznost da ga
posalje dalje na bar deset adresa. Nikad se ne zna ko bi za ovu cetvorku
mogao opet da glasa!!


pozdrav:)
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
89.216.249.*



+52 Profil

icon Re: Da li se ukida zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?12.01.2007. u 02:31 - pre 209 meseci
Citat:
Srbija

Porez na dohodak:
- za sva primanja do 20% prosečne plate, porez je 0%
- za sva primanja od 20% do 3x prosečna plata, porez je oko 12%
- za sva primanja između 3x i 6x prosečna plata, porez je oko 22%
- za sva primanja preko 6x prosečna plata, porez je preko 27%

Do 2007, ovaj porez je bio 14% na sva primanja do 4x prosečna plata, a preko nje 24%.

Na porez se dodaju doprinosi koji iznose 35.8% od bruto plate i njihov deo plaća zaposleni (17.9%), a deo poslodavac (17.9%). Doprinosi se plaćaju na primanja do 5x prosečna plata. Oni plaćaju za sledeće benefite:
- penziju – 11%+11% = 22%
- invalidsko osiguranje
- osiguranje u slučaju gubitka posla 0.75%+0.75%=1.5%
- zdravstveno osiguranje 6.15%+6.15%=12.3%

Ako niste uplaćivali doprinose nema ni penzije.

Zdravstveno osiguranje, umesto iz budžeta, se finansira iz plata.

Ako ne uplaćujete doprinose, nema ni zdravstvenog osiguranja.


[...]

- Porez na dohodak je manji u Srbiji nego u Kanadi i UK i stepenice su manje.
- Doprinosi su ogromni.
- Doprinosi se plaćaju do 5x prosečna plata. U Kanadi u UK do oko 1x prosečna plata.
- Zdravstveno se plaća iz doprinosa, tj. kao procenat plata.
- Doprinosi za penziju su preveliki jer finansiraju državni dug prema penzionerima, tj. nepostojeće fondove penzionog osiguranja.
- Zbir poreza i doprinosa je nerazumno veliki za ogroman broj građana. Posledica: siva ekonomija.
- Porez na imovinu je, kroz olakšice, gotovo nepostojeći.

Odlomak iz teksta Porezi – u razvijenom svetu
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
212.200.178.*



+165 Profil

icon Re: Da li se ukida zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?15.01.2007. u 12:45 - pre 209 meseci
Evo sve što je potrebno za zdravstveno osiguranje za lica koja su na evidenciji nezaposlenih:
Ts. šta je potrebno od dokumentacije za one koji svoja prava ostvaruju a da nisu zaposleni,da imaju zdravstvenu knjižicu,overu i sl.
Od 01.01.2007god. prestalo je da važi ts. da bude bitno da ste na evidenciji nezaposlenih.Već svoja prava zdravstvenog osiguranja možete dobiti ako dostavite :

POTREBNA DOKUMENTA ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA ZDRAVSTVENU ZAŠTITU !!!
-kopija lične karte
-kopija radne knjižice
-izjava dva svedoka overena kod organa (SUD) o mesečnom iznosu prihoda
Prilikom svake naredne overe zdravstvene knjižice,nezaposleno lice je dužno da dostavi na uvid ličnu kartu i radnu knjižicu..

Izjava dva svedoka je bitna i nova stavka jer je ukinuta kako sam nave ona prva koja je dugo vremena važila.A to je da, lice overava,dobija,menja zdravstveni obrazac na osnovu centra za zapošljavanje kod koga je prijavljeno kao "nezaposleno" lice...
Izjavu dva svedoka možete skinuti u prikačenom file-u,i bitno je da ta "dva" svedoka budu prilikom overe u SUD-u (i isključivo sudu vaše opšine...tako bar kažu u "Socialnom")
Ova izjava je Beogradska ne znam da li važi za druge Opštine gradove!!!

[Ovu poruku je menjao deki77 dana 15.01.2007. u 13:56 GMT+1]

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Da li se ukida zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 112256 | Odgovora: 194 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.