Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Limes, odrediti inferior, superior ...?

[es] :: Matematika :: Limes, odrediti inferior, superior ...?

[ Pregleda: 5872 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Xarios

Član broj: 127199
Poruke: 118
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Limes, odrediti inferior, superior ...?31.01.2007. u 22:19 - pre 208 meseci
Za dati niz odrediti tacke nagomilavanja, limes inferior i limes superior i zakljuciti konvergira li:
an=n(1+(-1)n)

Iskreno receno ne znam kako da pocnem i kako da odredim tacku nagomilovanja, inferior i superior???
Ako moze pomoc savjet kako poceti jer stvarno ne znam poceti raditi ovaj zadatak.

Napomena: molim moderatora ovog foruma da ne izbrise ovaj post jer tako necu saznati kako poceti raditi ovaj zadatak. A sam ga ne znam poceti raditi.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2789 Profil

icon Re: Limes, odrediti inferior, superior ...?01.02.2007. u 03:49 - pre 208 meseci
Razdvoj dati niz na dva podniza: i Bitno je da si iz datog niza izdvojio konačno mnogo podnizova (u ovom slučaju dva) i da si time pokupio sve indekse izuzev eventualno njih konačno mnogo (nizovi i zajedno pokrivaju čak ceo skup prirodnih brojeva). Zatim nađi limese inferiore tih podnizova. Najmanji od njih će biti limes inferior datog niza. Na kraju nađu limese superiore istih podnizova. Najveći od njih će biti limes superior datog niza. U ovom slučaju, zvog i važi i
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Xarios

Član broj: 127199
Poruke: 118
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Limes, odrediti inferior, superior ...?01.02.2007. u 23:06 - pre 208 meseci
Mozda izgleda smjesno ali stvarno ne znam koje su tocke nagomilovanja u ovom zadatku; jel mozda 0?!

Odnosno Malo mi je jasnije ali jos nisam toliko skontao da bih mogao sam rijesiti.

Ti si izdvojio dva podniza u ovom zadatku; ali kako cu znati koliko ima podnizova u drugim zadacima slicnog tipa, i kako ih razlikovati?

I da li si u ovom zadatku izracunao inferior i superior? i kako se oni racunaju (ima li neki šablon prema kojem se odredjivaju)? Uglavnom oni su mi kao tema o vanzemaljcima iako sam ostalo o limesima bar vecinu skontao ali oni mi zadaju probleme, odnosno citajuci definiciju njihovu kontam donekle sta bi moglo biti ali kad prakticno hocu da ih odredim u nekom zadatku onda nemam pojma?!

Pa molim ako moze netko da mi malo pojasni jednostavnim rjecnikom kako ih odredjivati u zadacima?!
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2789 Profil

icon Re: Limes, odrediti inferior, superior ...?01.02.2007. u 23:59 - pre 208 meseci
Ako je niz konvergentan (ka konačnoj ili beskonačnoj vrednosti), onda mu je limes jedina tačka nagomilavanja, pa samim tim i limes superior i limes inferior. U ovom zadatku je jedini problem bio u onom koji je malo a malo To je bio jedini izvor divergencije (ovde i nizove koji konvergiraju ka ili smatram konvergentnim), pa sam niz razdvojio na dva podniza od kojih nijedan nema taj problem.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Xarios

Član broj: 127199
Poruke: 118
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Limes, odrediti inferior, superior ...?02.02.2007. u 20:53 - pre 208 meseci
Hvala puno,Nedjeljko.

Bilo bih pozeljno da jos netko pomogne da bolje shvatim kako rjesavat inferior i superior.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.mgnet.co.yu.



+33 Profil

icon Re: Limes, odrediti inferior, superior ...?02.02.2007. u 22:33 - pre 208 meseci
Pa ovo je sve sto treba da znas. liminf je najmanja, a limsup najveca tacka nagomilavanja.

http://en.wikipedia.org/wiki/Limsup

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Xarios

Član broj: 127199
Poruke: 118
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Limes, odrediti inferior, superior ...?03.02.2007. u 16:16 - pre 208 meseci
hvala. sad mi je jasnije
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.mgnet.co.yu.



+33 Profil

icon Re: Limes, odrediti inferior, superior ...?04.02.2007. u 00:23 - pre 208 meseci
Inace ovi limesi su vrlo lepo objasnjeni u Zbirci zadataka iz matematicke analize I, od autora Djurdjica Takaci, Arpad Takaci, Nenad Djapic, Ivana Stajner Papuga. Ako ovo ne mozes da nadjes uzmi Ljaska I to je univerzalno. Resava sve probleme iz MAI. Sem redova, mislim, posto su oni ako se ne varam na pocetku Ljaska II. Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Limes, odrediti inferior, superior ...?

[ Pregleda: 5872 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.