Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zaguljena situacija, pomagajte...? [postojanje više firmi sa istim nazivom]

[es] :: Vodič za posao :: Zaguljena situacija, pomagajte...? [postojanje više firmi sa istim nazivom]

[ Pregleda: 5707 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ana S
ANA Stevanovic
autor
zanzibar

Član broj: 80294
Poruke: 54
195.252.103.*



Profil

icon Zaguljena situacija, pomagajte...? [postojanje više firmi sa istim nazivom]23.02.2007. u 22:27 - pre 208 meseci
Firma A ima preduzece sa imenom X , a firma B koja nije iz istog grada ima isti naziv kao firma A.....
Kako je moguce da APR dozvoli da druga firma ima isto ime, a da se firma A *posle skoro godinu dana* dosetila da preti firmi B " jer imaju problema sa klijentima....."...
Da li firma B mora da promeni ime ili ce imati pravne tj.sudske posledice ......????
Napominjem da je ona "A" veelika riba, a ona "B" mala
volim.....
 
Odgovor na temu

LalePA

Član broj: 92414
Poruke: 162
*.3dnet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Zaguljena situacija, pomagajte...? [postojanje više firmi sa istim nazivom]24.02.2007. u 10:59 - pre 208 meseci
Ja mislim da ako su obe firme imale isto ime PRE preregistracije preduzeća u APR da ne mora da se menja ime, jer kada je došla preregistracija u APR umesto u privredni sud, APR je prihvatala sva imena koja su već postojala bez obzira da li to ime nosi jedna ili stojedna firma u Srbiji, jedino ko sada registruje firmu mora da vodi računa o tome da takvo ime ne postoji... Najbolje je da se obratiš ovima iz APR www.apr.sr.gov.yu
 
Odgovor na temu

Milan Stojanovic
Vlasnik Agencije za poslovne usluge

Član broj: 92160
Poruke: 444
*.abakusbp.net.



+1 Profil

icon Re: Zaguljena situacija, pomagajte...? [postojanje više firmi sa istim nazivom]24.02.2007. u 11:45 - pre 208 meseci
Predviđeno je da samo tri privredna društva registrovana u trgovinskim i privrednim sudovima, prevedena u novi registar,nose isti naziv.
Ostali moraju menjati.
Razlika se mora sastojati iz minimum tri karaktera.
V E L I K O
J E
P R E I M U Ć S T V O
N E
B I T I
J E D N O L I K
___________________________________________________________________

OV SM
LA PK
 
Odgovor na temu

ana S
ANA Stevanovic
autor
zanzibar

Član broj: 80294
Poruke: 54
195.252.103.*



Profil

icon Re: Zaguljena situacija, pomagajte...? [postojanje više firmi sa istim nazivom]24.02.2007. u 12:49 - pre 208 meseci
Napomena>
Veeelika riba A je otvorena jos pre 6 godina, a mala riba B je otvorena prosle godine, kada su svi bili u obavezi da se preregistruju. Tako da mislim da bi APR morao da obavesti sve novootvorene firme da je njihov predlog naziva preduzeca vec zauzet. A zasto se firma A posle vise od 10 meseci setila da pozove firmu B i da joj preti, kad je APR dozvolio da se ona tako registruje........
Naravno sitni se uvek plase onih krupnijih, a sada se B prosirila i cula malo dalje, pa to smeta.......
volim.....
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
89.216.249.*



+52 Profil

icon Re: Zaguljena situacija, pomagajte...? [postojanje više firmi sa istim nazivom]24.02.2007. u 16:08 - pre 208 meseci
Ja sam u sličnoj poziciji, s tim da je moja firma starija godinu i po od te druge koja nosi isto ime. Razlika u odnosu na tvoj slučaj je ta što je ovde reč o dva preduzetnika a ne o jednom preduzeću i jednom preduzetniku (što znači da nema zakonskog osnova za sprečavanje dupliranja naziva jer se to za preduzetnike gleda na nivou opštine a ne čitave države kao za preduzeća), kao i ta da je druga firma registrovana par meseci pre isteka roka za preregistraciju preduzetnika koji su se ranije registrovali preko opština. Dakle, APR i da je hteo da spreči pojavljivanje dve istoimene firme - nije mogao - jer ne postoji zakonski osnov plus što se to dogodilo za vreme 'vakuuma' koji je nastao 2006 kada je APR preuzela na sebe posao registracije novih preduzetnika a još uvek nije imala ažuriranu bazu već postojećih jer je za njihovu preregistraciju ostavljen rok od šest meseci...

E sad, problem je što ja planiram da se u skorije vreme transformišem u DOO, najverovatnije sa istim nazivom jer već imam izgrađeno ime pa ne vidim potrebu da ponovo krećem od nule. Tada bi postojanje istoimene firme zaista moglo da mi predstavlja problem u slučaju da krenem da radim za širu publiku i da mi se ime firme više pojavljuje u medijima, jer ne želim da neko zarađuje koristeći se izvesnom rupom u zakonu koja mu dozvoljava da koristi moje poslovno ime za sopstvenu promociju, bez da se ja tu nešto pitam.
 
Odgovor na temu

Evelyn
tehnicki urednik
Novi Sad

Član broj: 85465
Poruke: 79
82.117.201.*

ICQ: 32240737


Profil

icon Re: Zaguljena situacija, pomagajte...? [postojanje više firmi sa istim nazivom]24.02.2007. u 16:30 - pre 208 meseci
Pomirite se da zivimo u Srbiji, gde je dozvoljeno da dve (tri) firme imaju isto ime. Mislim da u svetu tako nesto ne moze biti omoguceno. Lepo ti kazu kad otvaras firmu, da vec postoji pod tim nazivom. Ajd nazovite svoju firmu Sony, da vidimo sta ce se desiti...

Ili otvorite sajt koji je vec rezervisan ili neciji. Ne moze. Logicno.

Nismo krivi mi. Jednostavno, ne mozemo znati da li je pod tim imenom otvorena neka druga firma. Mislim da moze da se zove isto, ali da se ne bavi istom delatnoscu (evo u mom gradu ima studio lepote koji ima isti naziv kao moja firma). Nisu krivi ni oni ni ja. Ne verujem da su oni znali kad su otvarali da tako nesto vec postoji. Zato su tu drzavni organi (prvo gradski, pa republicki) da zavedu red. A da ponovim, zivimo u Srbiji.
Dela, a ne reci.

Show no mercy!
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
89.216.249.*



+52 Profil

icon Re: Zaguljena situacija, pomagajte...? [postojanje više firmi sa istim nazivom]24.02.2007. u 16:54 - pre 208 meseci
Ja nikako ne mogu da se pomirim sa logikom da samo zato što živim i radim u Srbiji, svako ima pravo da me jaše kako mu se ćefne...

Ovde je stvar vrlo prosta - svesno je dozvoljena registracija više privrednih subjekata sa potpuno istim nazivom (kao i delatnošću, u mom slučaju). Hajde neka mi neko da logično objašnjenje za to! I šta ja da radim sutradan kada budem prinuđen da promenim formu u DOO? Da promenim i ime i tako izgubim kontinuitet u poslovanju i prepustim ime nekom drugom, a dosadašnje klijente da obaveštavam da to tamo nisam ja nego neko drugi ko je bio dovoljno bezobrazan da pokuša da radi preko mojih leđa i stvara zabunu? No way. Jedino što mogu da mu ponudim je ljubazan zahtev za promenu naziva uz eventualno plaćanje troškova podnošenja zahteva APR i izrade novog pečata, to je otprilike 2000din. Ako to neće onda, molim lepo, cimanje preko suda jedno par godina i dobacivanje loptom između mene, njega i APR.

I samo da pojasnim ovo, moguće je proveriti da li već postoji firma sa željenim nazivom:

Pretraga privrednih društvava

Pretraga preduzetnika

Pretraga rezervisanih naziva

Napominjem da ovi alati nisu bili dostupni javnosti 2004. godine kada sam ja počinjao sa radom, dok danas kao što vidite jesu. Takođe, i onima koji nisu proveravali preko neta, službenici APR će reći prilikom podnošenja zahteva da bi bilo bolje da promene naziv jer je traženi već registrovan, ali im nažalost neće odbiti registraciju. I ko se tu pravi lud?!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Zaguljena situacija, pomagajte...? [postojanje više firmi sa istim nazivom]

[ Pregleda: 5707 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.