Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Formulacija zadatka,kineticka energija

[es] :: Fizika :: Formulacija zadatka,kineticka energija

[ Pregleda: 7745 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dobar_decko
Dragomir Veselinovic
Pancevo

Član broj: 127141
Poruke: 148
195.252.78.*

Sajt: www.srbbux.com


Profil

icon Formulacija zadatka,kineticka energija03.04.2007. u 09:15 - pre 206 meseci
Juce sam imao kontrolni iz fizike,dobio sam zadatak sledece sadrzine:
"Telo je baceno sa neke visine(znaci ima pocetnu brzinu,baceno u vertikalnom pravcu)na zemlju je palo posle 3 sekunde i tada je imalo kineticku energiju...(ne secam se broja)i onda se trazila brzina kojom je baceno telo...Mene zanima kako moze telo na zemlji da ima kineticku energiju,kineticka energija je energija kretanja,nigde ne pise da se telo zabilo u zemlju ili da se nesto posle sa njim jos desavalo samo da je palo na zemlju...Ako neko moze da mi razjasni bio bih mu zahvalan,hvala!
 
Odgovor na temu

Zorzo

Član broj: 29984
Poruke: 149
213.149.125.*



Profil

icon Re: Formulacija zadatka,kineticka energija03.04.2007. u 18:33 - pre 206 meseci
Kada je tijelo bačeno ono je imalo potencijalnu energiju, koja se smanjuje što se tijelo više približava zemlji. Da tijelo nije bačeno naniže sa ubrzanjem, nego samo pušteno da pada, kinetička energija bi u tom trenutku bila jednaka nuli. Što se tijelo više približava zemlji, ono ima veću kinetičku energiju. Ona je najveća u trenutku udara u zemlju. Znači data ti je kinetička energija prilikom udara o zemlju, a ne na zemlji, a to je ujedno i maksimalna kinetička energija.
Ako se ne varam, zbir potencijalne i kinetičke energije je uvijek jednak.

Da li si ti I razred?
Ako jesi, mislim da ti neće biti problem da shvatiš.
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Formulacija zadatka,kineticka energija03.04.2007. u 19:19 - pre 206 meseci
obicno je "na zemlji" misljeno "na visini zemlje", odnosno ako je h visina sa koje je bacen, onda je 'zemlja' na h=0

naravno ako ne pise nesto drugo jos pored sta se dogodi na toj visini
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

dobar_decko
Dragomir Veselinovic
Pancevo

Član broj: 127141
Poruke: 148
195.252.78.*

Sajt: www.srbbux.com


Profil

icon Re: Formulacija zadatka,kineticka energija03.04.2007. u 19:50 - pre 206 meseci
Ja sam odmah ukapirao na sta ona misli ali i dalje mislim da nije dobro formulisan zadatak,jer ipak se radi o Tehnickoj skoli i imam 2 puta nedeljno fiziku i mislim da je trebala drugacije da napise tekst.U zbirci ima jedan identican zadatak samo se radi o vertikalnom hitcu pa imaju one dve brzine pa se razlazu itd...ali tamo pise da mu je kinticka energija PRI PADU **** dzula ipak je to nesto drugo,ovako ispada da telo na zemlji ima kineticku energiju....
 
Odgovor na temu

Milan Milosevic

Član broj: 67
Poruke: 932
91.150.119.*



+31 Profil

icon Re: Formulacija zadatka,kineticka energija05.04.2007. u 19:37 - pre 206 meseci
Takvi se zadatci elementarno resavaju, ali mislim da shvatam pitaje je fise filozovske prirode. Ako je to izolovani sistem kako se to obicno radi u takvim zadatcima, tada je ukupna mehanicka energija konstantna. Zbir potencijalne i kineticke energije je konstantan. Jasno je da je u trenutku udara telo o zemnju negova potencijalna energija 0 a kineticka energija ima maksimalnu vrednost. Ali ako je sistem i dalje izolovan dada je ukupna energija konstantna. Telo lezi na zenji znaci potencijalna energija je 0, a kako miruje onda je i kineticka energija 0 sto znaci da je ukupna energija tog sistema 0.
A ako izolovani sistem ima ukupnu energiju 0 posle izvesnog vremena, onda ono ima ukupnu enegiju nula i pre bacanja kamena.
 
Odgovor na temu

UrosMG
Uros Delic
student
Beograd

Član broj: 63439
Poruke: 49
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: Formulacija zadatka,kineticka energija06.04.2007. u 18:06 - pre 206 meseci
Citat:
Milan Milosevic: Takvi se zadatci elementarno resavaju, ali mislim da shvatam pitaje je fise filozovske prirode. Ako je to izolovani sistem kako se to obicno radi u takvim zadatcima, tada je ukupna mehanicka energija konstantna. Zbir potencijalne i kineticke energije je konstantan. Jasno je da je u trenutku udara telo o zemnju negova potencijalna energija 0 a kineticka energija ima maksimalnu vrednost. Ali ako je sistem i dalje izolovan dada je ukupna energija konstantna. Telo lezi na zenji znaci potencijalna energija je 0, a kako miruje onda je i kineticka energija 0 sto znaci da je ukupna energija tog sistema 0.
A ako izolovani sistem ima ukupnu energiju 0 posle izvesnog vremena, onda ono ima ukupnu enegiju nula i pre bacanja kamena.


Kakvo crno filozofsko pitanje? Dečko se samo žali na nepreciznu formulaciju zadatka. Ukupna energija tela koje leži na zemlji jeste 0 (ako uzmemo da je nulti nivo potencijalne energije površina Zemlje), ali ukupna energija sistema (telo+okolina, tj. zemlja, vazduh itd.) nije 0. Celokupna potencijalna energija se do trenutka sudara pretvara u kinetičku, da bi se prilikom sudara sva energija tela pretvorila u toplotu i otpustila u vazduh, zemlju, i uopšte, okolinu... Tako da energija tela pre bacanja sa neke visine očigledno nije nula, samo postoji još vidova energije osim kinetičke i potencijalne.
There exists only 10 kind of people in the world; those who understand binary numbers and those who don't understand binary numbers.
 
Odgovor na temu

Milan Milosevic

Član broj: 67
Poruke: 932
77.46.224.*



+31 Profil

icon Re: Formulacija zadatka,kineticka energija07.04.2007. u 07:31 - pre 206 meseci
To je jasno kao dan. Kolko sam ja razumeo pitanje je bilo upravo onako postavljeno kako sam ga ja preformulisao.
U zadatku nema nepreciznosti. Taj deo jednog kontinualnog dogadaja se izdvaja radi proucavanja zakona odrzanja mehanicke energije i nista vise. Zadatak se odnosi samo od trenutka bacanja kamena pa do trenutka udara u zemlju, dok su svi ostali parametri tog dogadaja zanemareni.
Tesko dacima ako bi se trazilo od njih da nadu gde ta energija otice.
Tako samo radi zadatke i ne pitaj previse.
 
Odgovor na temu

UrosMG
Uros Delic
student
Beograd

Član broj: 63439
Poruke: 49
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: Formulacija zadatka,kineticka energija07.04.2007. u 11:50 - pre 206 meseci
Citat:
dobar_decko:na zemlju je palo posle 3 sekunde i tada je imalo kineticku energiju...


Citat:
dobar_decko: ali tamo pise da mu je kinticka energija PRI PADU **** dzula ipak je to nesto drugo,ovako ispada da telo na zemlji ima kineticku energiju....


Citat:
Milan Milosevic:
U zadatku nema nepreciznosti.


Ja prvi citat shvatam: "Telo je palo na zemlju, stoji na njoj, i ima kineticku energiju toliku i toliku". Rekao bih da to nije bas dobra formulacija zadatka. A trebalo bi da pise nesto kao u drugom citatu.

Citat:
Milan Milosevic:
Taj deo jednog kontinualnog dogadaja se izdvaja radi proucavanja zakona odrzanja mehanicke energije i nista vise. Zadatak se odnosi samo od trenutka bacanja kamena pa do trenutka udara u zemlju, dok su svi ostali parametri tog dogadaja zanemareni.


I absolute agree!

Citat:
Milan Milosevic:Tako samo radi zadatke i ne pitaj previse.


Zar nije sustina fizike postavljati pitanja i pokusavati da se shvati svet oko nas? Ko zna, a ako dobrog_decka zanima fizika i jednog dana zeli da je upise... Kakav bi to fizicar bio koji ne postavlja pitanja, sebi i drugima... Da se razumemo, slazem se ja da na kontrolnom treba tako odraditi zadatke, bez mnogo pitanja, jer takvi zadaci nisu pravljeni za neko preterano razmisljanje, vec za automatizam, ali posle kontrolnog uzmi profesora za ruku i postavljaj pitanja!
There exists only 10 kind of people in the world; those who understand binary numbers and those who don't understand binary numbers.
 
Odgovor na temu

Milan Milosevic

Član broj: 67
Poruke: 932
77.46.225.*



+31 Profil

icon Re: Formulacija zadatka,kineticka energija07.04.2007. u 17:17 - pre 206 meseci
Ne posle kontrolnog. Pre kontrolnog i to svakog casa. To ostavlja dobar utisak, a moze dosta toga da se nauci i razjasni.
Znam da sam u pravu jer telo mora da preda energiju okolnom sistemu pri cemu dolazi do pretvaranja mehnicke u neki drugi oblik energije (delimicno). Zakon odrzanja nebi tad vazio ako ne uzmemo u obzir sve ove procese. Tako nesto nije cilj zadatka, te se stoga razmatra samo vreme do trenutka udara tela o zemlju.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Formulacija zadatka,kineticka energija

[ Pregleda: 7745 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.