Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kardinalnost relacije

[es] :: Baze podataka :: Kardinalnost relacije

[ Pregleda: 10557 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

danijel385
Danijel Markic
PMF, Zagreb

Član broj: 57379
Poruke: 13
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Kardinalnost relacije05.04.2007. u 21:57 - pre 207 meseci
Lijepi pozdrav,

pošto sam tek počeo sa učenje bazi podataka (ono čista teorija) na nečemu sam zapeo (točnije prof ne zna objasniti osnovne pojmove, postavi ih na prezentaciju i u biti to napisano pročita)... Naime nikako nisam shvatio pojmove kao što je kardinalitet i sl... Ima ih još mnoštvo, no ako bi mi netko uspio objasniti (na laički način) početne pojmove možda čak shvatim i ostale... Lik je pokušao objasniti pomoću primjera, no stvarno me zbunio...

Postavio je primjer:

Code:


A | B | C | D |
---------------
a | x | 1 | i  |
---------------
a | y | 2 | j  |
---------------
b | y | 1 | k |
---------------
b | y | 2 | i  |



Pokušao je na ovom primjeru objasniti kako se računa kardinalnost relacije koja se dobije Kartezijevim množenjem domena gore navedene relacije... Molim vas pomognite me da shvatim što to sve znači...

Unaprijed hvala,

Danijel
"We haven't the money, so we've got to think." — Ernest Rutherford
-----------------------------------------------------------------
-[ D ¤ E ¤ U ¤ S ]-
 
Odgovor na temu

draksa
Dragan Radivojevic
Nis

Član broj: 88015
Poruke: 44
77.46.224.*



Profil

icon Re: Kardinalnost relacije05.04.2007. u 23:03 - pre 207 meseci
Nisam siguran koliko ce ovo da ti pomogne ali ipak...
Ovo je deo sa mojih predavanja iz baza podataka na Elektronskom Fakultetu u Nisu.

Relacija
BINARNA RELACIJA R, koja se uvodi u skup S=(S ili = 1, n) ili izme|u skupova S1 = (S ili =1, n1) i S2
= (S ili = 1, n2), predstavlja pravilo povezivanja (stavlja u odnos) elemenata skupa S ili skupova S1 i S2.
Binarna relacija R je podskup Dekartovog proizvoda SxS ili S1xS2.

Binarna relacija R izmedju skupova S1 i S2 definise dva preslikavanja, R1:S1 -> S2 i R2:S2->S1. Svojstvo
ovih preslikavanja koje je posebno znacajno za modeliranje podataka je kardinalitet.
Kardinalitet je broj objekta skupa S1 koji je u vezi sa objektima iz skupa S2 i obrnuto.
N-ARNA RELACIJA Rn, izme|u skupova S1, S2,..., Sn predstavlja pravilo povezivanja redom elemenata
skupova S1, S2, ..., Sn. Rn je podskup Dekartovog proizvoda S1xS2x...xSn.

Iako sam polozio baze podataka, naravno da nemam pojma sta ovo znaci. Ako kojim slucajem ukapiras bilo bi lepo da das neki primer.
...a ja mislio da samo moja profesorka ne ume da objasnjava:)))
Pozdrav
 
Odgovor na temu

#Ninja#
Tuzla

Član broj: 28925
Poruke: 259
*.PPPoE-6807.sa.bih.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Kardinalnost relacije05.04.2007. u 23:39 - pre 207 meseci
Evo nešto i od mog fakulteta:

Citat:
U modelu realnog sistema informaciju o prirodi odnosa izmedu entiteta povezanih
klasa daje takozvana kardinalnost tipa poveznika R odnosno kardinalnost
odgovarajuce relacije. Promatra se binarna relacija R izmedu skupova dva tipa entiteta E1
i E2. Ova relacija se može predstaviti sa dva preslikavanja, preslikavanje R1(E1->P(E2)) i
R2(E2->P(E1)). Za svako od ovih preslikavanja R1, R2 definira se minimalni i maksimalni
kardinalitet.
Pojam kardinaliteta preslikavanja odnosi se na brojnost elemenata partitivnog skupa u
koji se preslikava jedan element skupa originala. Kardinalitet preslikavanja R1 oznacava
se sa R1(E2(a2,b2)), gdje je a2-minimalni,a b2 maksimalni kardinalitet. Kardinalitet relacije
R tj. tipa poveznika R oznacava se sa R(E1(a1,b1): E2(a2,b2)).
Parametrima a i b dodjeljuju se najcešce sljedece karakteristicne vrijednosti:
1. parametru a se dodjeljuje vrijednost 0 ako se bar jedan element skupa originala
preslikava u prazan skup, inace mu se dodjeljuje vrijednost 1.
2. parametru b se dodjeljuje vrijednost 1 ako kardinalitet slike svakog originala nije veci
od 1 , inace mu se dodjeljuje vrijednost N ili M gdje je 1<N, M<=|E|.



Tip poveznika je isto što i relacija.

Iz ovog vjerovatno nisi ništa shvatio. Može se bolje objasniti na primjerima iz realnog svijeta koje treba prevesti u model podataka. Npr. ako imamo neke projekte i radnike i određeno je da na svakom projektu može raditi više radnika, ali mogu postojati i projekti gdje ne radi nijedan radnik (tu je kardinalitet (0, N)), a svaki radnik može raditi i na više projekata, ali može biti i neraspoređen (opet isti kardinalitet). ER dijagramom je predstavljeno ovako:

 
Odgovor na temu

Miloš Baić
Miloš Baić
ERP (Dynamics NAV) programer
Beograd

Član broj: 72468
Poruke: 1155
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Kardinalnost relacije06.04.2007. u 11:02 - pre 207 meseci
Za sve odgovore ovog tipa, postoji google...
Kardinalnost relacije:
Kardinalnost neke relacije određuje broj njenih atributa. Relacija koja ima samo jedan atribut je unarna, relacija sa dva atributa je binarna, sa tri ternarna, etc.


Someone's sitting in the shade today because someone planted a tree a long time ago.
 
Odgovor na temu

danijel385
Danijel Markic
PMF, Zagreb

Član broj: 57379
Poruke: 13
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Kardinalnost relacije06.04.2007. u 17:13 - pre 207 meseci
Koliko sam uspio shvatiti ovaj dio sa Kartezijevim produktom (CROSS JOIN) svaki objekt iz stupca A pridružimo sa objektima u stupcu B (A×B), onda A sa C(A×C), A sa D (A×D)itd. (nešto otprilike ovako: ax,ay,ax,ay,a1,a2,a1,a2,...)... Sad mi nije jasno koja je "ukupna" kardinalnost jer kardinalnost relacije A×B, A×C,B×C je 1:2, a kardinalnost A×D,B×D,C×D je 1:3... Te se kardinalnosti dobiju kada izbacim duple vrijednosti (ponavljaju mi se ax,ay itd.), no ako ne izbacujem ništa onda pretpostavljam da je kardinalnost 1:4... Može mi netko reći da li potpuno promašio ili sam nekakvom tragu?...
"We haven't the money, so we've got to think." — Ernest Rutherford
-----------------------------------------------------------------
-[ D ¤ E ¤ U ¤ S ]-
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Kardinalnost relacije

[ Pregleda: 10557 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.