Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako vatra gori u nultoj gravitaciji?

[es] :: Nauka :: Kako vatra gori u nultoj gravitaciji?

[ Pregleda: 5973 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.eunet.yu.



+8 Profil

icon Kako vatra gori u nultoj gravitaciji?21.05.2007. u 18:10 - pre 205 meseci
Evo jednog zanimljivog članka:

Covek je naucio da pali vatru pre oko dva miliona godina i od tada do danas je naucio da je ona dobar sluga a los gospodar. Medjutim, uvek je to bila vatra na zemlji. Sa prvim letovima u svemir postavilo se pitanje kako vatra gori u uslovima nulte gravitacije.
Ovo je narocito interesovalo americke istrazivace jer su za misije sa ljudskom posadom planirali da unutrasnjost letelice bude ispunjena cistim kiseonikom. A kiseonik potpomaze gorenje. Godine 1967. jedna varnica je kabinu broda Apolo 1 u momentu pretvorila u buktinju i tom prilikom su tri astronauta stradala. Kabina je bila ispnjena cistim kiseonikom. Medjutim Apolo je izgoreo dok je jos bio na lansirnoj rampi. A kako stoji stvar sa vatrom tamo gore?
Pa, u bestezinskom stanju vatra ne moze da gori jer se plamen jednostavno gasi sam od sebe. Zasto?
Ovde na zemlji kada zapalite vatru ona proizvodi svetlost, toplotu, ugljen dioksid i vodenu paru. Toplota uzrokuje da se produkti sagorevanja sire sto smanjuje njihovu gustinu i oni se dizu u vis (znate da je vazduh iznad plamena topliji nego ispod plamena). Okolni svez vazduh sa kiseonikom tako dospeva u plamen i podstice dalje sagorevanje.
Medjutim u bestezinskom stanju produkti sagorevanja ne odlaze nikud. Oni se akumuliraju oko plamena i time sprecavaju da kiseonik dopre do njega i pomogne gorenje.
Gravitacija je znaci neophodna za vatru. Da bi vatra gorela i u nekoj sobi vasionskog broda u kojoj vlada nulta gravitacija potrebno je nekako obezbediti priliv kiseonika, tako sto bi npr. ventilator stalno rasprsivao akumulirani ugljen dioksid. Uostalom, znamo i sami da vatra jace gori kada duvamo u nju.




 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Kako vatra gori u nultoj gravitaciji?21.05.2007. u 21:28 - pre 205 meseci
znaci sve one eksplozije vasionskih brodova sa vatrom u sf filmovima su nerealne? bljak, sad mi ogadio gledanje mojih omiljenih filmova :)
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Kako vatra gori u nultoj gravitaciji?21.05.2007. u 22:37 - pre 205 meseci
Mislim da to zavisi od materijala koji gori. Nesto sto gori sporije se nece ugasiti jer ce se difuznim mesanjem gasova CO2 rasiriti dovoljno a kiseonik pribliziti materiji koja gori na vreme (jer se ne trosi toliko mnogo kiseonika niti oslobadja CO2).
 
Odgovor na temu

zokish
Smed. Palanka

Član broj: 37671
Poruke: 291
*.dial.cpe.InfoSky.Net.



Profil

icon Re: Kako vatra gori u nultoj gravitaciji?22.05.2007. u 09:12 - pre 205 meseci
Samo da pitam da li razmatramo situaciju kada je u prostoriji cist kiseonik ili je standardna mesavina - vazduh?
svih mi dabrova ontaria
 
Odgovor na temu

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.eunet.yu.



+8 Profil

icon Re: Kako vatra gori u nultoj gravitaciji?22.05.2007. u 13:22 - pre 205 meseci
Preneo sam Vam originalan članak. Nema detaljnijih objašnjenja; sve je u tekstu.
Ali imajući u vidu da je ovo istraživanje počelo zbog toga što je američke istraživače zanimalo šta se dešava kad unutrašnjost letelice bude ispunjena čistim kiseonikom najverovatnije da se i na te uslove odnosi.
Ali takođe kada se zna da "u bestezinskom stanju produkti sagorevanja ne odlaze nikud. Oni se akumuliraju oko plamena i time sprecavaju da kiseonik dopre do njega i pomogne gorenje" onda i nije previše važno da li je vazduh ili čist O2 ma da bi svakako trebalo da je lakše sagorevanje kada je O2 upitanju.


 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Kako vatra gori u nultoj gravitaciji?22.05.2007. u 17:36 - pre 205 meseci
Citat:
znaci sve one eksplozije vasionskih brodova sa vatrom u sf filmovima su nerealne? bljak, sad mi ogadio gledanje mojih omiljenih filmova


Matori, da si bio sa mnom 1999. na jednom mestu gde su gađali (i BLIZU pogodili) raketama sa F-16, sa tim gore stavom bi bio sada ili mrtav ili alkoholičar (kao svi preživeli tamo)!

Znači, rokne nešto... pa malko (335m/s je brzina zvuka) kasnije PUKNE.

Ili PUKNE nešto, pa malko kasnije UKAPIRAŠ da si PUKNUT, tj. živ (zamalo)!

Znači, ti si "ŠUGA"! Posle toga je sve moguće... "vatra u svemiru" je potpuno OK za kontemplaciju!

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Kako vatra gori u nultoj gravitaciji?22.05.2007. u 21:47 - pre 205 meseci
pa imao sam ja moje brdo pre nekoliko meseci, 1.5km od moje kuce, i pucalo je nekoliko dana... zaboravio si?
 
Odgovor na temu

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.dialup.neobee.net.



+26 Profil

icon Re: Kako vatra gori u nultoj gravitaciji?24.05.2007. u 10:14 - pre 205 meseci
Pa u avionu koji pada nema gravitacije, a sve gori?
 
Odgovor na temu

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.eunet.yu.



+8 Profil

icon Re: Kako vatra gori u nultoj gravitaciji?24.05.2007. u 12:59 - pre 205 meseci
A kako pada kad nema gravitacije?
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Kako vatra gori u nultoj gravitaciji?24.05.2007. u 13:07 - pre 205 meseci
Mislio je da se unutra u samom avionu, usled naglog ubrzanja/padanja poništi dejstvo gravitacije (laičko objašnjenje, trebao bi neko to bolje ). Samo što mislim da to nije lako postići i traje kratko.



http://www.space.com/missionlaunches/zero_g_040914.html

[Ovu poruku je menjao Miroslav Jeftić dana 24.05.2007. u 14:25 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Kako vatra gori u nultoj gravitaciji?24.05.2007. u 13:51 - pre 205 meseci
Gravitacija postoji kako van tako i unutar aviona. Jedino sto unutra nema tezine (tj. ne neke narocite).
 
Odgovor na temu

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.dialup.neobee.net.



+26 Profil

icon Re: Kako vatra gori u nultoj gravitaciji?26.05.2007. u 21:01 - pre 205 meseci
Zar nije gravitacija uzrok tezine, a i stanje u kome nema gravitacije, zove se beztezinsko stanje, pa se opet svodi na to da tek ako nema gravitacije nema ni tezine. Ne kontam na sta mislis!
 
Odgovor na temu

Milos Stojanovic
Belgrade

Član broj: 10343
Poruke: 1864
*.adsl.beotel.net.

ICQ: 282954730
Sajt: www.sietf.org


+7 Profil

icon Re: Kako vatra gori u nultoj gravitaciji?26.05.2007. u 22:06 - pre 205 meseci
Can a Candle Burn in Zero Gravity?

http://chemistry.about.com/od/chemistryfaqs/f/firegravity.htm
ex. trooper
Oh goody... it's my Illudium PU-36 Explosive Space Modulator!
Softversko Inženjerstvo
♪♫♪
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Kako vatra gori u nultoj gravitaciji?26.05.2007. u 22:14 - pre 205 meseci
Gravitaciona sila je medjusobno privlacenje tela koja imaju masu.
Tezina je sila kojom neko telo pritiska podlogu ili zateze kanap o koji je okacno (ok, mozda postoji neka preciznija definicija, ovo je skolska).
U avionu koji pada, gravitacija postoji. Ona privlaci i avion i tebe i sve ostalo sto je u avionu. Medjutim ti nemas tezinu jer ne pritiskas nikakvu podlogu niti si okacen o neki kanap koji zatezes.
Padobranac tokom pada takodje nema tezinu (osim ako vazduh pod njih ne smatramo podlogom), ali definitivno na njega utice gravitacija.
 
Odgovor na temu

zokish
Smed. Palanka

Član broj: 37671
Poruke: 291
*.99.eunet.yu.



Profil

icon Re: Kako vatra gori u nultoj gravitaciji?27.05.2007. u 15:08 - pre 205 meseci
poredjenje plamena svece u slucajevima na zemlji i u bestezinskom stanju

izvor: http://liftoff.msfc.nasa.gov/s...s2000/flames/candles-large.jpg


svih mi dabrova ontaria
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Kako vatra gori u nultoj gravitaciji?

[ Pregleda: 5973 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.