Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Zadatak]: Merenje dijagonale cigle

[es] :: Matematika :: [Zadatak]: Merenje dijagonale cigle

[ Pregleda: 6759 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon [Zadatak]: Merenje dijagonale cigle04.06.2007. u 23:15 - pre 204 meseci
1) Date su tri cigle i kanap. Odmeriti na kanapu dužinu koja odgovara dijagonali cigle.

2) Date su dve cigle i kanap. Odmeriti na kanapu dužinu koja odgovara dijagonali cigle.

3) Date je jedna cigla i kanap. Odmeriti na kanapu dužinu koja odgovara dijagonali cigle.

4) Dato je pola cigle i kanap. Odmeriti na kanapu dužinu koja odgovara dijagonali cigle.

Eto, ko želi malo da se zabavlja. :)
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
*.ETF.BG.AC.YU.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Re: [Zadatak]: Merenje dijagonale cigle05.06.2007. u 15:37 - pre 204 meseci
Rešenje pod 1) mi se čini prilično jednostavno, ako sam ispravno rezonovao:
Poređamo prvo sve tri cigle jednu do druge kao na slici,



zatim izvučemo onu koja se nalazila u sredini i kanapom odmerimo rastojanje označeno na slici.
Javi da li se ovo rešenje priznaje, pa da onda razmislim da li je moguće sličnom metodom rešiti i ostale slučajeve. I ako može pojašnjenje, šta se podrazumeva pod "pola cigle"? Da li nju dobijemo presecanjem neke od cigala na pola po nekoj od osa (bilo kojoj?), ili je to cigla koja ima upola manju zapreminu od ove polazne, a proporcije stranica su joj iste kao i kod polazne?
I da li je dozvoljeno i korišćenje olovke ili krede (radi obeležavanja položaja), ili striktno samo korišćenje kanapa?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: [Zadatak]: Merenje dijagonale cigle05.06.2007. u 16:03 - pre 204 meseci
Priznaje se rešenje, mada je malo drugačije od onog koje sam imao u vidu: poređamo dve cigle jednu pored druge, treću stavimo na jednu od tih dveju, i sada možemo dijagonalu odmeriti na mestu gde nedostaje još jedna cigla kojom bi kvadar bio kompletiran.

Pod polovinom cigle podrazumeva se kvadar koji dobijamo sečenjem date cigle po sredini (jasno, nije bitno po „kojoj“ sredini, jer dimenzije cigle nisu bitne u zadatku, te ciglu možemo postaviti kako želimo).

Nije dozvoljeno korišćenje olovke, krede i sličnih pomagala, samo datih cigala i kanapa — i, naravno, ruke. :)

Zadaci su poređani po težini, počevši od najlakšeg.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
*.ETF.BG.AC.YU.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Re: [Zadatak]: Merenje dijagonale cigle05.06.2007. u 16:41 - pre 204 meseci
Da, rešenje koje si imao u vidu je daleko elegantnije od ovog koje sam ja predložio, ne znam zašto sam ga toliko zakomplikovao.:) Tvoje rešenje mi je dalo ideju kako da rešim i slučaj pod 2): postavimo dve cigle međusobno pod pravim uglom, tako da im se jedna ivica dodiruje kao na slici:



i kanapom izmerimo rastojanje obeleženo na istoj slici.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: [Zadatak]: Merenje dijagonale cigle05.06.2007. u 16:46 - pre 204 meseci
E tako već ne može. :) Nemamo načina da postavimo dve cigle pod pravim uglom (drugim rečima, kad postavimo cigle, na osnovu čega tvrdimo da je ugao prav?).
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Cekaaaa
Mihajlo Cekic
Beograd

Član broj: 99179
Poruke: 24
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: [Zadatak]: Merenje dijagonale cigle05.06.2007. u 16:50 - pre 204 meseci
evo onaj sa jednom ciglom : znaci prvo postavimo tu ciglu, stavimo prst na kanap kod jednog coska koji je na zemlji, onda zarotiramo ciglu oko jedne ivice tako da sada stoji na bocnoj strani onda josh jednom zarotiramo tako da stoji na trecoj strani, pa onda josh jednom tako da smo je sad doveli u polozaj gde ona lezi na zemlji okrenuta kao na pocetku, kao da je "prilepljena" uz onaj polozaj na pocetku. sada samo spojimo kanapom gornje cose sa onim shto smo vec povezali i to je to ^^ za 2) mozhe isto... za 4) ne mogu josh da se setim nacina ali razmislicu danas sutra
edit: jel valja? ^^
/greet
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: [Zadatak]: Merenje dijagonale cigle05.06.2007. u 16:58 - pre 204 meseci
Citat:
Bojan Basic: E tako već ne može. :) Nemamo načina da postavimo dve cigle pod pravim uglom (drugim rečima, kad postavimo cigle, na osnovu čega tvrdimo da je ugao prav?).

Moze, ako prvo stavi ovu koja je na slici desno tako da stoji na najmanjoj strani pored ove levo (strana uz stranu) a zatim je obori.
 
Odgovor na temu

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
*.ETF.BG.AC.YU.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Re: [Zadatak]: Merenje dijagonale cigle05.06.2007. u 17:14 - pre 204 meseci
Citat:
Bojan Basic: E tako već ne može. :) Nemamo načina da postavimo dve cigle pod pravim uglom (drugim rečima, kad postavimo cigle, na osnovu čega tvrdimo da je ugao prav?).

Kapirao sam da je greška do koje dolazi pri odokativnom određivanju pravog ugla zanemarljivo mala u odnosu na grešku pri merenju kanapom.:)
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: [Zadatak]: Merenje dijagonale cigle05.06.2007. u 17:19 - pre 204 meseci
@Cekaaaa:

To jeste rešenje, i baš takvo sam imao u vidu. Čestitam.

@Shadowed:

I to bi moglo, pa je i drugi zadatak rešen. Doduše, u vidu sam imao nešto drugačije: postavimo cigle jednu pored druge, stavimo prst s kanapom u ćošak jedne, a onda je skroz sklonimo i razvučemo kanap do odgovarajućeg ćoška druge; međutim, rešenje je rešenje, niko ne kaže da se zadatak može rešiti samo na jedan način. :)

@Daniel011:

Uglavnom se u sličnim, „realističkim“ zadacima pretpostavlja kako čovek ume da savršeno koristi date instrumente, ali ne i da savršeno procenjuje određene veličine. :)

Ostade još ovaj s pola cigle.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Cekaaaa
Mihajlo Cekic
Beograd

Član broj: 99179
Poruke: 24
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: [Zadatak]: Merenje dijagonale cigle05.06.2007. u 19:16 - pre 204 meseci
e sad kad sam o5 bacio pogled, cini mi se da imam resenje.... ista fora kao i sa jednom ciglom... samo josh jednom uradimo isti postupak i to je to ^^
/greet
 
Odgovor na temu

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Re: [Zadatak]: Merenje dijagonale cigle05.06.2007. u 19:46 - pre 204 meseci
Evo ilustracije za rešenje slučaja sa pola cigle & kanapom...

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: [Zadatak]: Merenje dijagonale cigle07.06.2007. u 10:50 - pre 204 meseci
To je onda to.

Ovo je bilo ekspresno, zadaci nisu ni dospeli na listu nerešenih. :)
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Cekaaaa
Mihajlo Cekic
Beograd

Član broj: 99179
Poruke: 24
*.adsl-2.sezampro.yu.



Profil

icon Re: [Zadatak]: Merenje dijagonale cigle07.06.2007. u 13:42 - pre 204 meseci
yup ^^, okaci josh neke slicnog tipa ako imas....
/greet
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: [Zadatak]: Merenje dijagonale cigle

[ Pregleda: 6759 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.