Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Treba mi pomoc oko povezivanja tabela baze!HITNO!!!

[es] :: Access :: Treba mi pomoc oko povezivanja tabela baze!HITNO!!!

[ Pregleda: 7890 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Haker_od_Macve
Jeremy Alex
Šabac

Član broj: 137370
Poruke: 21
212.200.115.*



Profil

icon Treba mi pomoc oko povezivanja tabela baze!HITNO!!!07.06.2007. u 19:23 - pre 204 meseci
Pozdrav!Treba mi pomoc oko povezivanja tabela!Tema tabela su iz oblasti ekonomike(ulaz-izlaz robe,radnici,porudzbenice itd.).Ako neko misli da moze da mi pomogne neka se javi, a ja cu e-mailom poslati fajl sa zapocetim primerom!

[Ovu poruku je menjao Haker_od_Macve dana 07.06.2007. u 20:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Treba mi pomoc oko povezivanja tabela baze!HITNO!!!07.06.2007. u 22:38 - pre 204 meseci
Okači ga javno. To je njbolji način da kroz diskusiju zainteresovani pomagači dođu do kvalitetnog rešenja.
 
Odgovor na temu

Haker_od_Macve
Jeremy Alex
Šabac

Član broj: 137370
Poruke: 21
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Treba mi pomoc oko povezivanja tabela baze!HITNO!!!08.06.2007. u 00:08 - pre 204 meseci
Prvi put sa na ovom forumu, pa mi nije jasno kako da ga okacim!?Poslacu ti ovaj fajl, pa ti to uradi!

---------------------------------
Don't pick lemons.
See all the new 2007 cars at Yahoo! Autos.
--0-1816979060-1181257445=:74944
Content-Type: text/html; charset=iso-8859-1
Content-Transfer-Encoding: 8bit

<BR><BR><B><I>Getsbi &lt;[email protected]&gt;</I></B> wrote: <BLOCKQUOTE class=replbq style="PADDING-LEFT: 5px; MARGIN-LEFT: 5px; BORDER-LEFT: #1010ff 2px solid">Okači ga javno. To je njbolji način da kroz diskusiju zainteresovani pomagači dođu do kvalitetnog rešenja.<BR><BR>--<BR>http://www.elitesecurity.org/p...R><BR>Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/p...e#264512<BR><BR>Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<BR>esauth:264512:444eb7c82222be2954d26444ba8c0fd4<BR>
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Treba mi pomoc oko povezivanja tabela baze!HITNO!!!08.06.2007. u 07:08 - pre 204 meseci
Ovo naravno nije uspelo.

Posle pritiska na dugme "Posalji odgovor" obrati pažnju na stranu koja se otvorila. U dnu ispod tvoje poruke piše "Upload uz poruku" nakon pritiska na to dugme dobićeš stranu gde da izabereš fajl i kako da ga pošalješ.
 
Odgovor na temu

Haker_od_Macve
Jeremy Alex
Šabac

Član broj: 137370
Poruke: 21
212.200.115.*



Profil

icon Re: Treba mi pomoc oko povezivanja tabela baze!HITNO!!!08.06.2007. u 11:01 - pre 204 meseci
Postavio sam u prethodnoj poruci!
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Treba mi pomoc oko povezivanja tabela baze!HITNO!!!08.06.2007. u 13:56 - pre 204 meseci
Predpostavljam da ovo nije namenjeno za knjigovodstvo već za praćenje unutar prodaje.
Tabela racun je loše povezana. Ne može jedan račun da ima više kupaca ili više dobavljača, pogotovo ne istovremeno i jedno i drugo. Predlog je da napraviš posebno ulazne račune i povežeš ih sa dobavljačem ali tako da šifra dobavljača može više puta da se nađe u tabeli ulaznih računa. S druge strane napravi tabelu izlazni računi i veži ih na sličan način za kupce. Razlog je sledeći. Firma može da naruči artikle ali da li će svi artikli stići i naći se na računu zavisi od dobavljača. Ista priča je i sa strane firme i kupca. Isporuka zavisi od raspoloživosti robe. Sve četiri tabele u tom slučaju treba da budu vezane za artikle. Postoji mogućnost i da ostaviš jednu tabelu računa ali onda obavezno prepravi veze. Onaj deo oko magacina i računopolagača veži tako da artikli imaju šifr magacina u kojem se nalaze.

Ne bi bilo loše i da malo definišeš zadatak ograničenjima ukoliko postoje. Čisto da nebi smo lutali.
 
Odgovor na temu

Haker_od_Macve
Jeremy Alex
Šabac

Član broj: 137370
Poruke: 21
212.200.115.*



Profil

icon Re: Treba mi pomoc oko povezivanja tabela baze!HITNO!!!17.06.2007. u 13:35 - pre 204 meseci
Poslusao sam tvoje savete iz prethodne poruke.Pogledaj sada da li moze da prodje, i naravno ukazi mi na greske koje sam napravio.Ovo je za seminarski rad,nije za posao,pa prema tome ne postoje ogranicenja.Vazno mi je da bude ispravno povezana!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Treba mi pomoc oko povezivanja tabela baze!HITNO!!!17.06.2007. u 17:34 - pre 204 meseci
Sada je mnogo bolje. Malo je prekompleksno za jedan seminarski ali što je, tu je. Povezao sam ti cenovnik artikla sa artiklima i u cenovniku izbacio naziv artikla, a dodao redni broj kao auto number(verzija Copy(2) of Ulaz-Izlaz robe). Dakle dokumenti su ti Narudzbe, Porudzbenice, Izlazni racun i Ulazni racun. Ostalo su šifarnici jer i veze koje polaze od njih su na strani 1. Što se tiče dokumenata ja ih struktuiram tako da imaju tabelu zaglavlja i tabelu stavki sa vezom jedan prema više ka tabeli stavke. To bi značilo još četiri nove tabele. Nisam dodao,jer nisam hteo da ti ovde preopteretim model videvši da si kreirao i neke forme, pa da te ne izbacim iz ravnoteže. Za poslovni model koji bi prevazilazio seminarski rad ove nove četiri tabele bi bile skoro obavezne. Forme bi bile sa podformama. Ali je zato obavezno da i ulazni i izlazni račin sadrže podatke o ceni i koločini ,a o sifri artikla da i ne govorimo. Ovo dodaj. Ako se vodi cenovnik artikala kao posebna tabela (što je ovde slučaj), onda u tabeli artikala ne treba kolona cena_artikla (izbaciti). Ono što generalno fali svim dokumentima jesu datumi. To takođe dodaj. Takođe izbaci šifru artikla iz magacina jer se pozivanjem bilo kojeg magacina može doći do spiska koje artikle sadrži.
E sad ako si ovo sve ispratio onda bi moja ideja bila sledeća. Tabela artikli bi bila ona koja će čuvati stanje i treba joj dodati količinu, a tabela cenovnik artikla bi pratila istorijat cena i treba joj dodati datum knjiženja.

U verziji Copy(3) of Ulaz-Izlaz robe dao sam ti model kako ga ja vidim u skraćenom obliku bez tabela stavke dokumenta. Forme sam poskidao jer bi morale ponovo da se naprave.

1. Preko Narudzbe se naručuje artikal od dobavljača. Dovoljna je količina jer se još nezna cena.
2. Od dobavljaca uz robu stiže ulazni račun sa svim poznatim elementima.
3. Knjiženjem ulaznog računa povećava se količina u tabeli artikala za relevantnu šifru.
4. Knjiženjem ulaznog računa formiraju se cene (nabavna,maloprodajna i veleprodajna).
5. Od kupca stiže porudžbenica koja se zavodi i ukoliko ima robe pristupa se izradi izlaznog računa.
6. Knjiženem izlaznog računa smanjuje se količina u tabeli artikli za relevantnu šifru, pritom vukući podatke o
veleceni iz tabele cenovnik artikla

Naravno da je ovo pojednostavljen model jer se ne zna konkretna organizacija firme. Drugim rečima model se pravi prema strukturi organizacije i njenim funkcijama, a nikako obrnuto. Zbog toga ja stojim na stanovištu da je svaka firma priča za sebe i da ne postoje univerzalni poslovni softveri.

Maloprodaju bi trebalo posebno obraditi jer dosad postavljen model to ne rešava. Ako je u pitanju seminarski, predlažem da se ograničiš na veleprodaju i izbaciš tabele: racunopolagač i prodavnice jer to za sada ne rešava taj deo delatnosti.




Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Haker_od_Macve
Jeremy Alex
Šabac

Član broj: 137370
Poruke: 21
212.200.115.*



Profil

icon Re: Treba mi pomoc oko povezivanja tabela baze!HITNO!!!17.06.2007. u 20:15 - pre 204 meseci
Evo izbrisao sam one dve tabele!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Treba mi pomoc oko povezivanja tabela baze!HITNO!!!17.06.2007. u 20:42 - pre 204 meseci
Odlično. Sad razvijaj aplikaciju (u pogledu upita, formi i izveštaja) do granica koje zahteva seminarski.
 
Odgovor na temu

Haker_od_Macve
Jeremy Alex
Šabac

Član broj: 137370
Poruke: 21
212.200.115.*



Profil

icon Re: Treba mi pomoc oko povezivanja tabela baze!HITNO!!!17.06.2007. u 21:14 - pre 204 meseci
Sto se tice upita, kakav bi upit trebao da postavim a da odgovara ovom zadatku!?
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Treba mi pomoc oko povezivanja tabela baze!HITNO!!!17.06.2007. u 21:33 - pre 204 meseci
Evo ovakav jedan upit koji je od interesa za firmu, a ne daje se kupcu jer se vidi razlika između nabavne i veleprodajne cene. Samo nemam relevantne podatke. Kad popuniš tabele, ti ga pokreni.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Haker_od_Macve
Jeremy Alex
Šabac

Član broj: 137370
Poruke: 21
212.200.115.*



Profil

icon Re: Treba mi pomoc oko povezivanja tabela baze!HITNO!!!18.06.2007. u 18:47 - pre 204 meseci
Napravio sam neke forme, upit i izvestaj!Hajde pogledaj i reci sta ne valja u svakom od spomenutih, da vec jednom privedem kraju ovaj posao.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Treba mi pomoc oko povezivanja tabela baze!HITNO!!!18.06.2007. u 19:56 - pre 204 meseci
Nemoj na silu da praviš combo boxove kao u formi Artikli. Dovoljno je onako kako si napravio u formi Izlazni racun, s tim što sam ih malo doterao. U istoj formi sam ti povezao dva combo boxa combo18 za artikle i combo20 za cene, tako da kad izabereš neki artikal po nazivu pokažu se u drugom combo boxu samo veleprodajne cene koje su od tog artikla, a ne sve. Obrati pažnju da kad god mogu combo boxove vezujem za tabele (artikli i kupci), a kad je to nužno onda pravim upit u Row Source. Čisto je je lakše za praćenje. Malo pogledaj osobine koje sam popunio kod tih boxova i probaj da nadogradiš ostale forme u kojima to ima smisla. Inače je O.K. ako je to bio zahtev u seminarskom.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Haker_od_Macve
Jeremy Alex
Šabac

Član broj: 137370
Poruke: 21
212.200.115.*



Profil

icon Re: Treba mi pomoc oko povezivanja tabela baze!HITNO!!!19.06.2007. u 11:15 - pre 204 meseci
Kako se radi onaj switchboard!Hajde ako mozes uradi mi to i objasni kako si to uradio!Prikacio sam kanacnu verziju!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Treba mi pomoc oko povezivanja tabela baze!HITNO!!!19.06.2007. u 13:32 - pre 204 meseci
Tools/Database Utilities/ Switchboard Manager. Ideš na Edit pa New. Za Text kucaš šta će pisati za koju stavku na ekranu, u Command zadaješ Acccess-u šta da uradi. Kad to zadaš u zavisnosti od odabrane komande dobićeš spisak raspoloživih objekata koje možeš da koristiš. Prati koje su mogućnosti u prozorima koji se pokreću i biće ti jasno. Za dodavanje, editovanje i eventualno brisanje stavki komandne table uvek isti postupak. U Design modu te novo kreirane forme možeš da doteruješ izgled, dodaješ slike, prepravljaš naslov. Postavio sam ti komandnu tablu u Tools/Startup, kao pokretačku formu. Ako ti se ne sviđa ti je ukloni. Obrati pažnju da je Access dodao novu tabelu pod nazivom Switchboard Items.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Haker_od_Macve
Jeremy Alex
Šabac

Član broj: 137370
Poruke: 21
212.200.115.*



Profil

icon Re: Treba mi pomoc oko povezivanja tabela baze!HITNO!!!19.06.2007. u 14:41 - pre 204 meseci
A kako da ogranicim pristup tj. da nekim korisnicima ogranicim pristup,nekom da dozvolim pristup ali zabranim izmenu ...?
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Treba mi pomoc oko povezivanja tabela baze!HITNO!!!19.06.2007. u 15:27 - pre 204 meseci
Tools/Security/User and group.....
Samo prvo napravi backup tvoje .mdb baze i skloni negde kopiju.
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Treba mi pomoc oko povezivanja tabela baze!HITNO!!!

[ Pregleda: 7890 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.