Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je moguce ovako kontrolisati TA pec?

[es] :: Elektronika :: Da li je moguce ovako kontrolisati TA pec?

[ Pregleda: 17708 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pocetnik17

Član broj: 154929
Poruke: 7
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Da li je moguce ovako kontrolisati TA pec?22.08.2007. u 21:37 - pre 201 meseci
Postovanje!

Interesuje me da li bih mogao da iskoristim programabilni termostat (ovaj) za regulaciju grejanja TA peci? Pre je bio koristen za grejanje na gas, i tu je radio odlicno, ali se sad po prvi put susrecem sa TA peci... Pec nema onaj svoj termostat (kutija sa tockicem koja je kablom vezana za pec), pa me interesuje kako bi trebalo spojiti ovu moju kutiju na nju, kao i da li je to uopste moguce? Kontam da ovaj termostat prekida dovod struje, tako da sam mislio da ga postavim ili izmedju peci i uticnice, ili da ga vezem za prekidac same peci. Nisam veliki strucnjak, ali sam mislio da ako je to relativno jednostavno odradim sam, pa vas molim za misljenje i savete.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Da li je moguce ovako kontrolisati TA pec?22.08.2007. u 23:04 - pre 201 meseci
Ja sam "veliki strucnjak" , sad cu ti ja objasniti.

TA peci imaju 2 termostata: jedan je unutrasnji, koji odredjuje do koje temperature ce se cigle zagrejati, a drugi je ona "kutija sa tockicem", koja regulise temperaturu u prostoriji, tako sto pali i gasi ventialtor u TA peci.

Link koji si naveo ne daje sliku tvog termostata, tako da ne znam o cemu se radi. Ja posedujem
UNIVERSAL THERMOSTAT UT 100 Artikel-Nr.: 615910, od iste firme kao sto je i tvoj, ali je moj jednostavan - aparat koji zelis da regulises ukljucis u njega, njega u struju, podesis temperaturu i onda termostat pali i gasi taj aparat. "Kutijica sa tockicem" je prekidac - prekida i spaja jednu zicu, a ovaj UT 100 prekida i spaja obe zice - napajanje strujom iz mreze, da ne bude zabune.

Malo je cudno da TA nema taj sobni termostat. Ne verujem da ces moci bez njega, jer je regulacija zagrevanja cigli drugacije prirode od onoga sto je potrebno osobi koja boravi u toj prostoriji. Prvo to treba resiti, pa tek onda videti da li tvoj termostat moze raditi posao ovog sobnog termostata, a trebalo bi da moze.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

pocetnik17

Član broj: 154929
Poruke: 7
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Da li je moguce ovako kontrolisati TA pec?22.08.2007. u 23:59 - pre 201 meseci
Ovo se zove brz odgovor, pa jos i od strucnjaka koji govori razumljivim jezikom

Posto izgleda Conrad nesto zeza linkove zbog cookies-a, evo bar slicice sa njihovog sajta. Inace, u pitanju je neki Eurothermostat, model 091, i moze se lako naci ako se u polje za pretragu ukuca "eurothermostat". Radi istu stvar kao i taj UT 100, iskljucuje i ukljucuje struju aparatu na koji je povezan, ali na osnovu programa u kojima se moze podesavati u koje doba dana se zeli koja temperatura (comfort ili economic), pa tako za razne dane, itd. Za pec znam sigurno da nema 'kutiju sa tockicem' , ali mislim da mozda ima tockic na sebi - nisam stigao detaljno da je zagledam, a treba za koji dan da se uselim tamo, pa rekoh da se pripremim za zimsko doba na vreme

E sad, devojka mi je objasnila da se TA pec ukljucuje da se puni tokom noci, a preko dana je topla i eventualno se pusti da duva. Da li bih mogao da iskoristim ovaj programabilni termostat da pomocu njega ukljucujem pec da se puni svake noci, kad je jeftina struja? Deluje mi da je manje cimanje preko dana stisnuti dugme za duvanje ako ti je hladno, nego se uvece setiti da ukljucis pa ustajati ujutru da iskljucis pec Mislio sam da recimo podesim da od ponoci do 8 ujutru namestim da temperatura treba da bude 30 stepeni, a van toga recimo 10 - i onda bi on u tom periodu ukljucivao 'grejanje' (a u stvari ukljucivao pec da se puni). Ono sto mene buni je sto je pec trofazna, a termostat ima samo dve tanke zice... Dakle, kako i gde ga prikljuciti?
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
91.150.112.*



+128 Profil

icon Re: Da li je moguce ovako kontrolisati TA pec?23.08.2007. u 00:12 - pre 201 meseci
lakše ti je ukucati kataloški broj u pretragu, eno ga u prvom linku malo zaturen, 615935.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
91.150.112.*



+128 Profil

icon Re: Da li je moguce ovako kontrolisati TA pec?23.08.2007. u 00:17 - pre 201 meseci
Citat:

Ono sto mene buni je sto je pec trofazna, a termostat ima samo dve tanke zice... Dakle, kako i gde ga prikljuciti?


termostat nije predviđen za tolika opterećenja, znači motor ventilatora prvenstveno a ako ima i neki izlaz pride možda bi mogao neku sklopku da okida.
 
Odgovor na temu

ar nogard
yimisin starka
gamer
unlocated

Član broj: 107116
Poruke: 170
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: eliteptcbusiness.com


+16 Profil

icon Re: Da li je moguce ovako kontrolisati TA pec?23.08.2007. u 00:29 - pre 201 meseci
inace taj termostat nema TOLIKA OPTERECENJA vec samo opterecenje ventilatora TA peci a to je par stotina wati pa onda verovatno moze da se to izvede
ereht tuo morf ma I
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
91.150.112.*



+128 Profil

icon Re: Da li je moguce ovako kontrolisati TA pec?23.08.2007. u 00:39 - pre 201 meseci
ne pratiš priču bre. čovek bi uključivao celu ta peć a ne samo ventilator.
uzgred jačina ventilatora ta peći je par desetina a ne stotina vati (v a ne w).
treće, sam termostat nema neke ekstra izlaze već bistabilno relejče od max 5 ampera
i nema vremensko zadavanje uključivanja već samo promenu programa ( a time prepodešene temperature)

pdf u prilogu.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Da li je moguce ovako kontrolisati TA pec?23.08.2007. u 01:18 - pre 201 meseci
Citat:
pocetnik17: Ono sto mene buni je sto je pec trofazna, a termostat ima samo dve tanke zice... Dakle, kako i gde ga prikljuciti?
Kao sto te kolega guja011 vec informisao, to je nezan termostat, nema sanse da bez dodatnog relea ukljucuje celu pec za punjenje. Sumnajm da ces moci sam da se izboris sa tim.

Ovo sto si ti zamislio bi islo ovako: koristis tvoj termostat da upravlja releom a on ukljucuje ili iskljucuje punjenje u vreme kako si ti planirao. Medjutim, ako rele stavis da glavni dovodni kabl, onda preko dana neces imati ni struju za ventilator da ti greje sobu (ventilator bi inace regulisao drugim termostatom, bas onom "kutijicom sa tockicem"). Zato i kazem da ce ti biti tesko da to sve iskombinujes sam, jer ispada da bi u TA peci trebalo da odvojis zice posebno za grejace a posebno za ventilator, pa one za grejace da vezes preko relea i tvog termostata, a one za ventilator preko sobnog termostata, a struja u TA peci bi trebalo da je stalno na raspolaganju.

Inace, ideja uopste nije losa da ti punjenje regulise programabilni termostat. Mislim da su te peci i konstruisane prvenstveno da bi se punile u vreme jeftinije struje, otuda i ime "...akumulacione". Medjutim, kod nas su to toliko pomerali da sam ja sasvim izgubio orijentaciju sta je kad. Upravo sam isao da pogledam lampicu, nakon vrlo dugo vremena, i ne gori. Mozda je i pregorela, a mozda je i nesto drugo, ko ce ih znati, a da gledam na strujomer nemam mogucnosti.

Onaj tockic koji si spominjao, za koji prepostavljas da bi trebalo da je na peci, je obicno od onog unutrasnjeg termostata, za cigle. Zice za sobni termostat se prikljcuju unutra negde.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
91.150.112.*



+128 Profil

icon Re: Da li je moguce ovako kontrolisati TA pec?23.08.2007. u 01:35 - pre 201 meseci
ma ovaj model elektronca nema vremensko uključivanje izlaza već jedino prebacivanje sa programa na program (zadatih temperatura)
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Da li je moguce ovako kontrolisati TA pec?23.08.2007. u 09:46 - pre 201 meseci
Citat:
guja011: ma ovaj model elektronca nema vremensko uključivanje izlaza već jedino prebacivanje sa programa na program (zadatih temperatura)
Mozda bi mu cak i to pomoglo - stavi dve temperature, jednu vrlo visoku, koju TA ne moze da postigne i onda grejaci stalno rade (kontrolise ih dodatno njihov termostat) dok termostat ne predje na vrlo nisku temperaturu. Kad predje na nisku temperaturu, onda je ona postignuta i onda se rele iskljuci. Pretpostavljam da programe moze casovno da programira.

Ali sve to ne vredi jer bi ipak trebalo da izvrsi neka prevezivanja, za koja na osnovu pocetnog pitanja pretpostavljam da nema dovoljno iskustava i znanja. pocetnik17 molim te, nemoj da se uvredis, ovo je receno sasvim dobronamerno i ipak mislim da bi morao da potrazis pomoc nekoga ko se time vise bavi i poznaje standardnu proceduru a onda mu izneses tu tvoju ideju i on proceni da li moze da je realizuje.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

pocetnik17

Član broj: 154929
Poruke: 7
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Da li je moguce ovako kontrolisati TA pec?23.08.2007. u 11:12 - pre 201 meseci
Citat:
tdjokic: Mozda bi mu cak i to pomoglo - stavi dve temperature, jednu vrlo visoku, koju TA ne moze da postigne i onda grejaci stalno rade (kontrolise ih dodatno njihov termostat) dok termostat ne predje na vrlo nisku temperaturu. Kad predje na nisku temperaturu, onda je ona postignuta i onda se rele iskljuci. Pretpostavljam da programe moze casovno da programira.
Da, bas tako sam i zamislio:
Citat:
pocetnik17: Mislio sam da recimo podesim da od ponoci do 8 ujutru namestim da temperatura treba da bude 30 stepeni, a van toga recimo 10 - i onda bi on u tom periodu ukljucivao 'grejanje' (a u stvari ukljucivao pec da se puni).

Ovo 30 i 10 su temperature u prostoriji, posto termostat stoji na zidu i meri sobnu temperaturu... Inace jeftina struja za podrucje Beograda je od ponoci do 8 ujutru, bar tako kaze sajt EDB-a.

Citat:
tdjokic: Ali sve to ne vredi jer bi ipak trebalo da izvrsi neka prevezivanja, za koja na osnovu pocetnog pitanja pretpostavljam da nema dovoljno iskustava i znanja. pocetnik17 molim te, nemoj da se uvredis, ovo je receno sasvim dobronamerno i ipak mislim da bi morao da potrazis pomoc nekoga ko se time vise bavi i poznaje standardnu proceduru a onda mu izneses tu tvoju ideju i on proceni da li moze da je realizuje.


Ne vredjam se, taman posla, pa sam sam rekao da nisam neki ekspert. Mislio sam da ako samo 2 zice treba negde da se spoje, to mogu i sam da uradim. E sad, na konto toga, poslednje pitanje: ako pec ima dva odvojena dugmeta, za punjenje i za duvanje, jel bih mogao za taj prekidac za punjenje da vezem direktno ovaj termostat? Onda bi pec bila stalno ukljucena u struju preko kabla, punjenje bi se odvijalo automatski, a duvanje realizovalo rucno, pritiskom na dugme

P.S. Ako je to zbog neceg bitno - u uputstvu za termostat pise da je "max 5A na omskom potrosacu, odnosno 3A na induktivnom", kao sto je guja011 vec rekao.
 
Odgovor na temu

ar nogard
yimisin starka
gamer
unlocated

Član broj: 107116
Poruke: 170
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: eliteptcbusiness.com


+16 Profil

icon Re: Da li je moguce ovako kontrolisati TA pec?23.08.2007. u 11:59 - pre 201 meseci
pa evo kako sam to ja resio:

kupis kontakt sklopku od nekih 650 din i postavis je direkno na plocu sa osiguracima i preko nje povezes sve tri faze peci da ih pali i gasi po zelji a na kontakt za paljenje i gasenje povezes zice sa signalne sijalice za jeftinu i skupu struju a ako nemas tu kontakt sijalicu kao sto ja nisam imao ti kupi kod kineza onaj mehanicki vremenskopodesavajuci mehanizam za 250din da ti sluzi kao prekidac i na njemu podesi vreme ukljucivanja itd i resio si problem za nekih 1000 din ukljucujuci i silikonsku zicu koju treba da kupis i to je to a mislim i da je najprostije resenje za TA pec a na tu tvoju pec kupi i postavi normalan termoregulator za ventilator i on nije skup. pozz
ereht tuo morf ma I
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Da li je moguce ovako kontrolisati TA pec?23.08.2007. u 17:04 - pre 201 meseci
Citat:
pocetnik17: E sad, na konto toga, poslednje pitanje: ako pec ima dva odvojena dugmeta, za punjenje i za duvanje, jel bih mogao za taj prekidac za punjenje da vezem direktno ovaj termostat? Onda bi pec bila stalno ukljucena u struju preko kabla, punjenje bi se odvijalo automatski, a duvanje realizovalo rucno, pritiskom na dugme ;)
Upravo to je ono sto sam ti rekao da ces tesko sam razresiti. "Dugme za punjenje" je ili jak prekidac ili jak termostat (16 ampera) ili nesto slicno i tu tvoj termostat, ovakav kakav je, ne moze da se upotrebi. Moralo bi nesto da se dodaje (rele) i / ili prevezuje. Dugme za duvanje obicno ne postoji, nego se zice za termostat povezu na odgovarajuce mesto unutra. Umesto termostata mozes staviti i prekidac, ali je to malo bez veze - stalno ce duvati.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

pocetnik17

Član broj: 154929
Poruke: 7
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Da li je moguce ovako kontrolisati TA pec?23.08.2007. u 21:38 - pre 201 meseci
Citat:
tdjokic: Upravo to je ono sto sam ti rekao da ces tesko sam razresiti. "Dugme za punjenje" je ili jak prekidac ili jak termostat (16 ampera) ili nesto slicno i tu tvoj termostat, ovakav kakav je, ne moze da se upotrebi. Moralo bi nesto da se dodaje (rele) i / ili prevezuje. Dugme za duvanje obicno ne postoji, nego se zice za termostat povezu na odgovarajuce mesto unutra. Umesto termostata mozes staviti i prekidac, ali je to malo bez veze - stalno ce duvati.
Aha, nisam shvatio da se to odnosi i na ovaj slucaj... Kad razmislim, i jeste logicno da prekidac mora da bude dovoljno jak za strujno kolo koje prekida, jer je i sam deo tog kola (pa isto tako i ovaj termostat) - al kao sto rekoh, ne razumem se bas, pa sam zato i pitao. Izgleda da cu ipak morati da se obratim nekom kvalifikovanijem, ili da ranije ustajem

Zahvaljujem se svima na savetima, a posebno tdjokicu na strpljenju i sto mi je tako lepo objasnio neke stvari
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Da li je moguce ovako kontrolisati TA pec?

[ Pregleda: 17708 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.