Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[excel] funkcija za lunarni kalendar

[es] :: Office :: Excel :: [excel] funkcija za lunarni kalendar

[ Pregleda: 5310 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.co.yu.



+136 Profil

icon [excel] funkcija za lunarni kalendar30.08.2007. u 08:19 - pre 202 meseci
Kako da napravim funkciju koja iz reference gde je upisan datum vraca datum u formatu "mesec , nedelja , dan " meseca ima 13 po 28 dana i 31 decembar bi racunala kao poseban dan. moja ideja je da rucno programiram za svaki dan??? verovatno ima bolje resenje. primer : 1. januar vraca 1.1.1 a 28 januar vraca 1.4.7 1 februar vraca 2.1.3 itd. ovo mi treba za poslovnu statistiku, i verujte mi stvarno bi bilo mnogo bolje da se na ovaj nacin vodi sve jer imate jednak broj dana u svakom mesecu i svakoj nedelji itd.
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2268
212.200.27.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: [excel] funkcija za lunarni kalendar30.08.2007. u 10:10 - pre 202 meseci
Ovako kako si ti definiso problem potrebno je na osnovu datuma
1/ Odrediti broj dana u godini za taj datum
To može tako što se od zadatog datuma oduzme početak godine. Npr ukoliko je datumu u ćeliji A2
Code:
=A2 - DATE(YEAR(A2),1,1)

2/ Broj meseca se računa kao rezultat celobrojnog deljenja sa 28, naravno uvećano za 1 (nema nulti mesec)
Code:
= INT((A2 - DATE(YEAR(A2),1,1))/28) +1

Ostatak ovog deljenja dobiješ koristeći funkciju MOD
Code:
= MOD(A2 - DATE(YEAR(A2),1,1),28)


3/Ostatak je potreban da se dobije broj nedelja - opet na isti način celobrojno deljenje sa 7 i ostatak je broj dana.

4/ Na kraju sve to spojiš u tekst
Code:
=TEXT(C2,"#0") & "." & TEXT(INT(D2/7)+1,"#0") & "." & TEXT(MOD(D2,7)+1,"#0")

gde su C2 i D2 rezultati prethodnih formula.

Pravi lunarni kalendar prati mesečeve mene pa bi to bilo teže.
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.co.yu.



+136 Profil

icon Re: [excel] funkcija za lunarni kalendar30.08.2007. u 11:46 - pre 202 meseci
ovo je upravo to sto mi treba!!!
hvala!!!

 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: [excel] funkcija za lunarni kalendar30.08.2007. u 19:35 - pre 202 meseci
Citat:
anakin14: 1 februar vraca 2.1.3 itd.
Nisam siguran da sam razumeo, valjda je greška, zar ne bi trebalo da piše 2.1.1 = drugi mesec, prva nedelja, prvi dan?
Citat:
Jpeca: 2/ Broj meseca se računa kao rezultat celobrojnog deljenja sa 28, naravno uvećano za 1 (nema nulti mesec)
Kao što reče, nema nulti mesec, nego, zar onda ne treba isto i za prethodnu f-ju? Tamo si oduzeo 1. januar od datuma koji ispituješ i dobio si rezultat tipa x-1. Zar ne treba i ovde "vratiti" tu jedinicu? Mislim, može i ovako ako znamo da su nam vrednosti Zero Based - što se iz 2/ upravo poriče. Hm, za 31. decembar mi na ovaj način izračuna 364 dana.

Znači, može
Code:
=A2 - DATE(YEAR(A2),1,1) + 1
a može i ovako:
Code:
=A2 - DATE(YEAR(A2)-1,12,31)
kome je već kako "elegantnije".

Interesantno pitanje, nisam još video da ovo neko koristi. Jel to nešto za internu upotrebu ili je takva praksa uopšte? Ne poznajem poslovnu statistiku ali začudilo bi me da jeste; pa valjda bi već postojala ugrađena f-ja koja to računa.

O kalendarima je dosta pisao Milutin Milanković i sam je imao sličan predlog -ne mogu se tačno da se setim, ali rekao bih da je isto predlagao jednaku dužinu svih meseci a "ostatak celobrojnog umnoška" bi se zajedno sa prestupnim danom trošio na prelazu između godina, tako nekako. Posledica je, uz pomenute olakšice statističarima, bila i da bi se ostvarile $ milijarde uštede u štampanju kalendara svake godine pošto bi svi kalendari bili isti, tj "večiti"; jedan te isti datum uvek bi padao u isti dan svake godine.

Ne znam da li sam dobro zapamtio (ili sam samo umislio, ne mogu da nađem potvrdu toga), čini mi se da su Maje imale kalendar sa 13 meseci po 28 dana. Sigurno da ovo ima smisla, ali kako misliš sa 13 meseci da radiš kvartalne preseke?

[Ovu poruku je menjao 3okc dana 30.08.2007. u 20:48 GMT+1]
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.co.yu.



+136 Profil

icon Re: [excel] funkcija za lunarni kalendar31.08.2007. u 14:15 - pre 202 meseci
nije greska, 1 februar vraca 2gi mesec 1 nedelju i treci dan posto je 28 januar 1 mesec 4 nedelja 7 tj zadnji dan 29 januar je 2 mesec 1 nedelja 1 dan.tako i imamo 364 dana do 31 decembra koji je 0ti dan sto je isto zgodno posto se obim poslova znatno razlikuje za ovaj dan zbog nove godine.Upravo su maje i imale takav kalendar samo sto je njima taj nulti dan bio neki drugi dan u godini cini mi se i tada im je i bio pocetak godine.Sto se tice kvartala, ukoliko bi bilo potrebno da se odrede kvartali ili bilo kakva druga podela godine opet bi ovako bilo lakse.Kvartal u ovom slucaju traje tacno 4 meseca i 1 nedelju to jest 17 nedelja to jest 119 dana.Poenta je da svaki mesec ima tacan broj radnih dana i tacan broj vikenda,tacan broj radnih sati. Ovo jeste za internu potrebu ali postoje velike korporacije na svetu koje praktiju i ovako racunanje vremena,zato sto se dobijaju mnogo relevantije informacije o poslovanju preduzeca po mesecnim i kvartalnim ciklusima zato sto oni jednako traju, a odatle i poznati fenomen trinaeste plate.Da bi kalendari bili veciti 365 dan to jest u mom slucaju 31 decembar ne sme da nosi karakteristican dan (ponedeljak,utorak...) vec bi svaki 30 ti decembar bio nedelja a svaki 1 januar bio ponedeljak dok bi 1 dan bio kako su maje volele da kazu "van vremena".Da li se jos neko mozda slaze samnom da bi ovakav kalendar bio bolji?
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: [excel] funkcija za lunarni kalendar

[ Pregleda: 5310 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.