Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

3d modelovanje oblaka tacaka - angazman

[es] :: 3D modelovanje :: 3d modelovanje oblaka tacaka - angazman

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8769 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

geogis
Vladimir Bulatovic
Beograd

Član broj: 156549
Poruke: 27
*.34.eunet.yu.

Sajt: www.geogis.co.yu


Profil

icon 3d modelovanje oblaka tacaka - angazman11.09.2007. u 09:04 - pre 201 meseci
Da li neko zeli da ucestvuje sa nama na projektu zavoda za zastitu spomenika kulture.
Ukratko, snimili smo neke lokacije tipa tvrdjave u Vrscu, Kalemegsanu, Bacu 3D skenerom
i kao rezultat imamo RGB 3D oblak tacaka. Potrebno je da se naprave modeli jer tesko da
investitor moze da procita par miliona tacaka
 
Odgovor na temu

jovpek
Predrag Jovanovic
3D modeler
Beograd

Član broj: 60874
Poruke: 74
*.arup.com.



Profil

icon Re: 3d modelovanje oblaka tacaka - angazman11.09.2007. u 11:49 - pre 201 meseci
Imam pitanje. Da li se prave 3D modeli tvrdjava ili obrada u photoshopu tj ciscenje tacaka skeniranih slika?
Jovanovic
 
Odgovor na temu

geogis
Vladimir Bulatovic
Beograd

Član broj: 156549
Poruke: 27
*.94.eunet.yu.

Sajt: www.geogis.co.yu


Profil

icon Re: 3d modelovanje oblaka tacaka - angazman11.09.2007. u 14:23 - pre 201 meseci
Ne radi se o photoshop-u. Imamo rezultat u obliku vektora, npr txt file (x,y,z, R, G, B).
Imam neku ekstenziju za CAD koja prikazuje rezultat kao oblak tacaka u boji. Znaci tip podatka
nije point nego point cloud. Radi se o vise miliona tacaka. Potrebno je napraviti modele (od primitivnih 3D objekata)
za tvrdjave od ovih tacaka. Ako zelis mozes da navratis do nasih kancelarija da pogledas i da prodiskutujemo
 
Odgovor na temu

ripkid

Član broj: 31391
Poruke: 195
*.tehnicom.net.



Profil

icon Re: 3d modelovanje oblaka tacaka - angazman11.09.2007. u 21:05 - pre 201 meseci
Kakav je to 3D skener koji samo trackuje tacke? Model bi trebao ceo da bude dostupan....ne znam po kom principu se radi 3D scan terena...dajte malo pribliznije informacije...
Inace ako se radi samo o tackama to je ogroman posao,zahteva dosta vremena i preciznosti i ne verujem licno da bi to neko radio na dobrovoljnoj bazi vec za dobar novac...pozdrav
3D Satan
 
Odgovor na temu

geogis
Vladimir Bulatovic
Beograd

Član broj: 156549
Poruke: 27
*.93.eunet.yu.

Sajt: www.geogis.co.yu


Profil

icon Re: 3d modelovanje oblaka tacaka - angazman12.09.2007. u 08:46 - pre 201 meseci
Kao prvo rec je o komercijalnom zivom projektu. Sto se tice 3D skenera kao rezultat recimo snimanja
nekog objekta daje npr 2500000 tacaka (zavisi od rezolucije snimanja) koje kao atribut imaju boju. Inace
koordinate tacaka su u realnim jedinicama 1:1. Blize informacije mozes naci na web-u. Kljucne reci :3d scan, point cloud,...
Nije SF konkretno objekte smo snimili skenerom tipa: Trimble 3D scanner

pozdrav
 
Odgovor na temu

Chobicus
Pancevo

Član broj: 28286
Poruke: 135
77.247.200.*

ICQ: 31049018


+12 Profil

icon Re: 3d modelovanje oblaka tacaka - angazman12.09.2007. u 15:54 - pre 201 meseci
Čini mi se da je ovo pre posao za programera nego za modelara/dizajnera.
 
Odgovor na temu

cikije
Aleksandar Djordjevic
Beograd

Član broj: 67013
Poruke: 34
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: 3d modelovanje oblaka tacaka - angazman12.09.2007. u 17:19 - pre 201 meseci
Citat:
Chobicus: Čini mi se da je ovo pre posao za programera nego za modelara/dizajnera.


Gresis.
 
Odgovor na temu

MOHOK7
REFERENT ZA PAKOVANJE MAGLE I BROJANJE
OBLAKA
Austrija

Član broj: 42823
Poruke: 930
*.liwest.at.

ICQ: 222868371
Sajt: www.bio-garten.net


+7 Profil

icon Re: 3d modelovanje oblaka tacaka - angazman12.09.2007. u 17:21 - pre 201 meseci
Predlozio bih ti jednostavnije resenje (ne znam u kojoj meri ti je neophodna vrhunska preciznost)
Svaki iole vestiji arhitekta koji vlada nekim od 3D programa ce ti na osnovu valjane (moze i rucno uradjene skice) sa merama i nekoliko posve obicnih fotografija datog objekta izraditi za vrlo kratko vreme odgovarajuci 3D model sa svime sto ti je potrebno.
Trodimenzionalna kamera ovako primenjena moze da pomogne ali siguran sam da ce svi modelari odreda biti vise nego zbunjeni. Dobivao sam takve zadatke to smo resavali u ProE i mogu ti reci da nije bilo ni malo lako iz "oblaka" uraditi valjan model. U mom slucaju se radilo o masinskim elementima za koje je bilo neophodno da se mogu uklopiti ali sva ta silna "tehnika" koja je silno impresionirala nase poslodavce je nas CAD konstruktere je uglavnom sve odreda zbunjivala pa smo se najcesce naprosto dohvatili "originala" i merili ga. Tako smo daleko brze dosli do zadovoljavajucih rezultata.
Mozes mi poslati neki od objekata (sve sto imas) na E Mail cisto da bih ustanovio koje resenje u datom slucaju osobno smatram racionalnim. Ovako ad hoc bez da konkretno znam o cemu se radi ipak je neozbiljno davati merodavne savete.
Imam nekoliko izvrsnih timova CAD konstruktera sirom sveta i siguran sam da smo u stanju iznaci valjano resenje. Mada mislim da u zemlji Srbiji ima dovoljno izvrsnih strucnjaka koji to mogu resiti ako im se zadatak valjano postavi.
Postovanje i pozdrav s ove strane Alpa
MOHOK
 
Odgovor na temu

andreyandrejev
Andreja Andrejevic

Član broj: 141317
Poruke: 18
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: 3d modelovanje oblaka tacaka - angazman12.09.2007. u 17:24 - pre 201 meseci
Ako su vam potrebni 3D modeli tvrdjave, zidina, bedema, kula i sl., treba da znate da bi to moglo i sa planovima koje taj isti Zavod ima, pogotovo za Beogradsku Tvrdjavu. Ne znam da li su vam potrebni 3D modeli sadashnjeg stanja ili arheologija, tj. kako je nekad izgledalo, a to je dobro znati.
Bez obzira na sve, treba da znate da u programima za 3D modeling i animaciju, jako retko se radi modelovanje spajanjem tachaka, i to predstavlja veoma mukotrpan proces. Takodje, modeli velichine 2.500.000 tachaka (points, vertex, temena...), imaju vishe miliona (pa i preko 10 mil) lica, odn. faces, sto predstavlja maltene nemogucu misiju za softver, a bogami i hardver.
Obzirom na izneto, bilo bi dobro da vidite da li uz vash 3D skener ide i softver koji na adekvatan nachin pretvara skenirani rezultat u odgovarajuci zicani model, a koji je dalje pogodan za vizuelizaciju itd. To bi umnogome ustedelo vreme vama i 3d modelaru.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

LuckyBug
Beograd

Član broj: 70474
Poruke: 173
91.150.115.*



+5 Profil

icon Re: 3d modelovanje oblaka tacaka - angazman12.09.2007. u 22:30 - pre 201 meseci
Pozdrav svima,
Kako sam ja shvatio iz poruke,3D scan grada vec postoji,i sastoji se od milijarde tacaka.
Ono sto njima treba je da se na osnovu toga urade 3D modeli,posto im u ovakvom obliku ne znaci nista.
Inace je to standardna metoda,vidjao sam scene koje su u slicnom formatu,imaju milione tacaka,i izuzetno su teske.
Osoba koja preuzima takvu scenu treba na osnovu toga da kreira normalan,optimizovan model,ali mu to generalno sluzi kao referenca-sto ce reci ako ivica zida na primer ima milion tacaka,modelar ce izmodelovati tu ivicu sa najmanje dve tacke koje ce znati gde da postavi u milimetar tacno,a ostale moze da obrise komotno.
Secam se price,kako je drugar koji radi u NY dobio skenirani model jednog od terenaca iz General Motors-a.
Isto je bio sastavljen od milijarde tacaka,samo kljucaonica je imala nekoliko hiljada tacaka.
I nista seo je i premodelovao ceo terenac i optimizovao ga na potreban nivo,ostale tacke u recycle bin lol.
Mislim da je to i u ovom slucaju potrebno klijentu,a sama pomoc je to sto imate tacan raspored tacaka u prostoru,sto ce reci nemate sta da merite i da gubite sate namestajuci pozicije elemenata.

 
Odgovor na temu

ripkid

Član broj: 31391
Poruke: 195
*.tehnicom.net.



Profil

icon Re: 3d modelovanje oblaka tacaka - angazman12.09.2007. u 23:25 - pre 201 meseci
Ovde je u pitanju vise miliona tacaka,jako je tesko snaci se u svemu tome jer pretpostavljam da su tacke neravnomerno razbacane i sam taj "cloud" je veoma gust....ovo sto je Luckybug naveo je ono kako bih i ja pristupio resavanju problema mada sam opet skeptican...
3D Satan
 
Odgovor na temu

deepwhite

Član broj: 92996
Poruke: 559
*.beobug.com.



+3 Profil

icon Re: 3d modelovanje oblaka tacaka - angazman12.09.2007. u 23:39 - pre 201 meseci
@geogis
mozes li da posaljes primer, ili me kontaktiraj na pp
 
Odgovor na temu

geogis
Vladimir Bulatovic
Beograd

Član broj: 156549
Poruke: 27
*.126.eunet.yu.

Sajt: www.geogis.co.yu


Profil

icon Re: 3d modelovanje oblaka tacaka - angazman13.09.2007. u 07:54 - pre 201 meseci
Zavod nema azurno stanje. Slazem se sa nekima od ucesnika. Oblak od 1000000 tacaka koje reprezentuju ravan zid moze se izmodelovati sa 4 tacke, a da greska modela ne bude veca od 2cm.

Problem je sledeci: Znam da postoje komercijalni sofveri bazirani na pattern recognition koji inteligentno po principu lego kocki slazu primitivne 3D oblike (prizma, piramida, ravan, sfera ...), tako da sa zadovoljavajucom tacnoscu reprezentuje realan objekat. Ovi softveri su veoma skupi, sto me ne cudi sa obzirom na ogroman programerski posao (od 50000 $ pa na vise). Pod GPL nisam nista nasao.

E sad, znam da par CAD majstora moze da izmodeluje ovo za neko vreme, ali isto tako znam da ce ovakvih zadataka biti jos i mislim da bi definisanje metodologije i iznalazenje resenja za automatsku ili bar poluautomatsku konverziju oblaka u model bilo od velike koristi.

Pozdrav svima

[Ovu poruku je menjao geogis dana 13.09.2007. u 09:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

geogis
Vladimir Bulatovic
Beograd

Član broj: 156549
Poruke: 27
*.126.eunet.yu.

Sajt: www.geogis.co.yu


Profil

icon Re: 3d modelovanje oblaka tacaka - angazman13.09.2007. u 08:13 - pre 201 meseci
Ko god zeli da mu posaljem primer, neka me kontaktira na [email protected].
Sa zadovoljstvom cu mu poslati primer u formi txt fajla.
Format zapisa je X Y Z RGB (x,y,z-prostorne koordinate, RGB boja) ili samo X Y Z. Svima koji se jave poslacu i jedan dobar clanak na ovu temu.
 
Odgovor na temu

MOHOK7
REFERENT ZA PAKOVANJE MAGLE I BROJANJE
OBLAKA
Austrija

Član broj: 42823
Poruke: 930
*.liwest.at.

ICQ: 222868371
Sajt: www.bio-garten.net


+7 Profil

icon Re: 3d modelovanje oblaka tacaka - angazman13.09.2007. u 13:28 - pre 201 meseci
Nezgodna je stvar sto su u pitanju gradjevinski objekti a takve vrste poslova moze da zavrsi samo masinac.
Spretan arhitekta sa znanjem 3D modelovanja ce uraditi konkretan zadatak tog tipa izuzetno brzo.
Medjutim iskustvo sa takvim "oblacima" imaju uglavnom masinci i to na zalost ne odvec cesto u Srbiji (oprema je skupa i retko da netko ima prilike pozabaviti se sa takvim izvorom podataka)
Zadnje sto sam na taj nacin radio je bio nekakav propeler za usmeravanje zraka kod kompresora za automobile i to u ProE
Rekoh sve je to bilo lepo i vrlo strucno i "naucno" ali sam se ipak na kraju krajeva morao snalaziti sa originalnim delom i sublerom.
siguran sam da ce masinci pre da izadju na kraj sa tako necim ali alati koji oni koriste nisu pogodni za izradu gradjevinskih objekata oni mogu to uraditi ali daleko sporije i sa mnogo vise utrosenog rada.
Postovanje i pozdrav s ove strane Alpa
MOHOK
 
Odgovor na temu

blagoyeblagoye
Blagojevic Milan
Kragujevac

Član broj: 73211
Poruke: 66
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: 3d modelovanje oblaka tacaka - angazman18.05.2008. u 11:13 - pre 193 meseci
Ja sam masinac i ima prilicno iskustva sa oblacima tacaka i RE. Pogledaj mail pa mi posalji primer!
 
Odgovor na temu

MOHOK7
REFERENT ZA PAKOVANJE MAGLE I BROJANJE
OBLAKA
Austrija

Član broj: 42823
Poruke: 930
90.146.103.*

ICQ: 222868371
Sajt: www.bio-garten.net


+7 Profil

icon Re: 3d modelovanje oblaka tacaka - angazman18.05.2008. u 11:33 - pre 193 meseci
U kom programu radis?
Koju fazu projekta da ti predam?
krecemo posao i trazimo ljude
Evo ti kopija posta sa sajta mozes pokupiti sirov sken:
Postavio sam model naocara ( sirov neobradjen 3D sken)
Na MEDISON DMS
http://www.studio-medison.com/ >> Medison DMS
Direktni link:
http://dcm.i-t-e-a-m.com/
login:
Username: CAD
Password: CAD
chose project: CAD >> Folder >> naocare
Treba mi cista datoteka i to:
Bilo koji od 3D programa za modeliranje: CATIA ProE INVENTOR Solid Works i to originalna datoteka i cist export u jednom od formata: *.igs *.stp *.stl
Sto se mene tice moze i 3D Studio datoteka sa maksimalno 12 000 poligona.
Potpuno mi je sve i jedno u kom programu radite, osnovno je da je model valjano uradjen.
Prije nego li udjemo u posao (ako udjemo u posao) hocu da se uverim da je novi suradnik pozdan i sposoban valjano odraditi posao znaci prvo nekoliko probnih radova.
Ako prihvatimo suradnju sa nekim pravilo je:
Za svaki sledeci posao kao prvo se ugovaraju cena i rokovi, hocu da znam za koju cenu i u kom roku se model moze uraditi (ponuda)
Rokovi se moraju postovati bukvalno u minutu, nivo kvalitete se ne dovodi u pitanje model treba da je cisto uradjen.

Ocekujem da sledece nedelje sklopimo ugovor za izradu nekoliko stotina naocara u 3D
Pozdrav MOHOK
 
Odgovor na temu

Milan Milosevic

Član broj: 67
Poruke: 932
77.46.174.*



+31 Profil

icon Re: 3d modelovanje oblaka tacaka - angazman18.05.2008. u 12:09 - pre 193 meseci
To je defitivno posao za 3D programere.
Ne kazem da modelari uz pomoc stapa i kanapa ne mogu da to odrade.
Ali da bi se resio takav probem treba se pre svega obratiti programerima
koji izvrsno stoje sa matematikom.
Pre svega interplirati milione tacaka jednom glatkom povrsinom
u principu i nije toliko, tesko ali zato treba matematickog znanja.
I na ovom forumu mozes da ostvaris dobre kontakte u delu za programiranje.
 
Odgovor na temu

blagoyeblagoye
Blagojevic Milan
Kragujevac

Član broj: 73211
Poruke: 66
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: 3d modelovanje oblaka tacaka - angazman18.05.2008. u 12:17 - pre 193 meseci
@MOHOK7

Otvori novu temu!

Kako si dobio ovaj scan, postoje ovo prilicno lose odradjeno?
 
Odgovor na temu

blagoyeblagoye
Blagojevic Milan
Kragujevac

Član broj: 73211
Poruke: 66
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: 3d modelovanje oblaka tacaka - angazman18.05.2008. u 12:20 - pre 193 meseci
@Milan Milosevic

Postoje veliki softveri koji tretiraju oblake tacaka. Ja koristim par. CATIA poseduje modul Digitalized Shape Editor. Kakvi programeri?
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: 3d modelovanje oblaka tacaka - angazman

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8769 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.