Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Solarni punjač akumulatora za rasvjetu LED diodama

[es] :: Elektronika :: Solarni punjač akumulatora za rasvjetu LED diodama

[ Pregleda: 10154 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

HogarTheHorrible
Zadar

Član broj: 138368
Poruke: 2
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Solarni punjač akumulatora za rasvjetu LED diodama19.09.2007. u 09:56 - pre 201 meseci
Trebao bi mi solarni punjač akumulatora ili baterija koje bi se koristile za rasvjetu LED diodama. Pošto LED diode malo troše trebao bi mi mali akumulatoric (ili baterije) od oko 2Ah 12V ili neki od 6V. Napravio bih lampe sa 3-4 bijele LED diode koje bi svjetlile tek toliko da na moram paliti svijece, petrolejske lampe i sl. Koliko sam ja uspio skuziti trebao bi mi jedan solarni panel male snage, akumulator i zaštita da mi se ne prepuni akumulator.

Zanima me ima li kupiti gotovih ovakvih sistema ili bi ja to trebao sam sloziti i da li je netko radio nesto slicno? Vidio sam na netu da se prodaju ovakvi solarni sistemi ali puno veće snage nego sto meni treba.

Gdje bih mogao kupiti solarni panel, akumulator i taj sklop koji mi štiti bateriju od prepunjavanja? Kolike snage bi trebao biti taj solarni panel? Ako neko ima shemu sklopa bio bih zahvalan da mi posalje link sheme ili da mi je posalje na mail.

Koji tip akumulatora bih trebao nabaviti? Posto bi LED diode jako malo trosile i vjerojatno nebi nikad do kraja ispraznile akumulator nebih htio da mi nakon par mjeseci akumulator izgubi dosta kapaciteta.

Sto se dogodi ako se prepuni akumulator? Da li se zapali ili eksplodira?


Vazno mi je da cijeli sustav bude prenosiv i da nema vise od 5kg. Zbog toga mi treba solarni panel relativno malih dimenzija. Posto cijeli sistem nece biti montiran na krov treba mi akumulator od oko 2Ah jer se nekad zaboravi sve to iznjeti vani da se napuni. Racunao sam da bi diode trosile oko 60mAh iz 12V akumulatora i jedan od uvjeta je da mi taj sistem moze svjetliti zimi i do 10h dnevno. Posto bi ovo koristio i zimi u planini trebalo bi mi sve raditi i na temperaturama od nekoliko stupnjeva ispod nule.


Molio bih vas ako bi mi mogli pomoci sa savjetima i unaprijed se zahvaljujem.
 
Odgovor na temu

puma-3
Nezaposlen
NorthWest part of Croatia

Član broj: 157237
Poruke: 6
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.napravi-sam.com


Profil

icon Re: Solarni punjač akumulatora za rasvjetu LED diodama25.09.2007. u 18:16 - pre 201 meseci
Poštovanje, ti si to nekaj puno raspisal, no tvoj problem nije nerješiv. Uglavnom, trebaš si nabavit solarni kolektor, manjih dimenzija, otprilike 12 W /12 V, regulator punjenja dosta će ti biti 5 A, mislim da manjih ni nema.
Kaj se tiče akumulatora imaš na izbor, najbolje da kupiš mali za motocikl, i to onaj koji ima 12V (mislim da motori uglavnom imaju 6V) nisam siguran.
No, rješenje tvojih problema je na ovom linku:

www.omnibus.hr

Pozdrav
Mike
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Solarni punjač akumulatora za rasvjetu LED diodama

[ Pregleda: 10154 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.