Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nastavak "posrbljavanja" - Promena imena Gimnazije "J. J. Zmaj"

elitemadzone.org :: MadZone :: Nastavak "posrbljavanja" - Promena imena Gimnazije "J. J. Zmaj"
(Zaključana tema (hardlock), by markom)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 8154 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

AleksandarNS
Consultant
Novi Sad/Beograd

AleksandarNS
Član broj: 36938
Poruke: 1209
*.static.sbb.co.yu.



+4 Profil

icon Nastavak "posrbljavanja" - Promena imena Gimnazije "J. J. Zmaj"22.10.2007. u 15:22 - pre 200 meseci
Novi Sad -- Grad Novi Sad predlaže da se Gimnazija "Jovan Jovanović Zmaj" preimenuje u "Srpska pravoslavna velika gimnazija u Novom Sadu".

To je predlog Saveta za kulturu Skupštine Novog Sada, protiv koga su ustali bivši učenici te gimnazije, pokrenuvši na internetu potpisivanje peticije protiv promene naziva te ugledne novosadske gimnazije. "Gimnazija 'Jovan Jovanović Zmaj' je škola koju pohađaju i đaci koji nisu Srbi i pravoslavne veroispovesti", navode oni.

"Smatramo da je predlog o promeni imena neprihvatljiv jer favorizuje jednu grupu učenika u odnosu na druge", navodi se u pratećem tekstu peticije.

Ocenjuje se da škole nisu mesta na kojima treba isticati religiozna obeležja pošto su državne institucije i dodaje da Ustav Srbije garantuje da je država sekularna.

Navodi se da peticiju pokreće grupa bivših učenika gimnazije, kojoj su "osećaj tolerancije i otpor bilo kojoj vrsti izdvajanja na osnovu nacije i vere usađeni" tokom školovanja u Gimnaziji "Jovan Jovanović Zmaj".

Savet za kulturu Skupštine Novog Sada prihvatio je i inicijativu da se na fasadu škole stavi natpis "Baron Miloš Bajić srpskom narodu".

Predloženo je da se umesto fontane, u školskom dvorištu postavi spomen-česma, na kojoj bi bili dva mozaika "Hristos kao pastir" i "Sveti Sava blagosilja Srpčad".

Peticija se nalazi na internet adresi http://www.petitiononline.com/novisad/petition.html.

Izvor: B92
It's a big mistake to allow computer to realise that you are in a hurry.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2789 Profil

icon Re: Nastavak "posrbljavanja" - Promena imena Gimnazije "J. J. Zmaj"22.10.2007. u 15:36 - pre 200 meseci
Zapadni narodi su do sada barem naučili da se pretvaraju da su tolerantni i da nisu rasisti, a mi ni to.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Nastavak "posrbljavanja" - Promena imena Gimnazije "J. J. Zmaj"22.10.2007. u 15:37 - pre 200 meseci
Ovo je presmiješno...
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
0

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
195.34.114.*



+105 Profil

icon Re: Nastavak "posrbljavanja" - Promena imena Gimnazije "J. J. Zmaj"22.10.2007. u 15:38 - pre 200 meseci
Da je film bilo bi, posto je stvrnost onda je zalosno i strasno.

Voleo bih da cujem jedan jedini logican razlog zasto bi se menjalo ime.
 
0

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Nastavak "posrbljavanja" - Promena imena Gimnazije "J. J. Zmaj"22.10.2007. u 15:51 - pre 200 meseci
Eh debila, majko mila...

To "Zmaj", očigledno nije dovoljno "srpsko"?
Možda da se zvao "konj" ili "svinja", bilo bi bolje valjda?

Eh, šta je čika Jova Bogu zgrešio...

Pozdrav
 
0

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
77.46.157.*



+292 Profil

icon Re: Nastavak "posrbljavanja" - Promena imena Gimnazije "J. J. Zmaj"22.10.2007. u 17:26 - pre 200 meseci
Cika Jova je deciji pesnik a gimnazijalci su adolescenti
Pozdrav
---ivanhoe---
 
0

Marko Medojević
Team leader
Digital ST
Beograd

Član broj: 93659
Poruke: 776
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: www.digitalst.rs


+99 Profil

icon Re: Nastavak "posrbljavanja" - Promena imena Gimnazije "J. J. Zmaj"22.10.2007. u 17:51 - pre 200 meseci
Citat:
"Srpska pravoslavna velika gimnazija u Novom Sadu"
Koji debilan naziv! Molio bi ostale učesnike teme da potpišu peticiju. Ja sam to već uradio!
 
0

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Nemanja Avramović
Član broj: 32202
Poruke: 4391
91.150.103.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: Nastavak posrbljavanja - Promena imena Gimnazije J. J. Zmaj22.10.2007. u 18:13 - pre 200 meseci
Ja bih potpisao kada bi ta peticija važila nešto AFAIK, oni koji potpisuju online peticije - džabe to rade.
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
0

DS_Store
[es] :: Macintosh

Član broj: 32090
Poruke: 666
77.46.222.*



+4 Profil

icon Re: Nastavak "posrbljavanja" - Promena imena Gimnazije "J. J. Zmaj"22.10.2007. u 18:44 - pre 200 meseci
Jbt, koji horor, imam déjà vu. Kako ono beše: "Ništa se ovde promeniti neće/vraća se ekipa '93."

Pa oni su hteli da sklone i spomenik Balašu Janiki. Mi u Bgdu smo ga na*ebali sad posle izbora, stvarno ne znam ko će ponovo da prolazi kroz ovakve stvari, porez na mobilne i slične umnobolnosti... :{

Baš čitam pre neki dan:

Citat:
Pošto je obustavila snimanje Žilnikovog filma, «Neoplanta» je u prvoj polovini sedamdesetih proizvela filmove koji su imali, na primer, ove naslove: "Tragom Marksa", "Partizanski učitelji", "Deca revolucije" i "Radnički aktivi".

Možda će današnja vlast – ... - pokušati da preduzme mere po ugledu na one kojima je nekadašnja vlast skinula Srbiji crno sa očiju. U tom slučaju ona će pomoći izdavačima da nadju pisce koji će biti u stanju da napišu dela koja bi, na primer, mogla da se zovu «Nikolajevim tragom», «Svetosavski učitelji», «Deca pravoslavlja» ili «Nacionalni aktivi».


Znači analogija 100%. Ovo će ovako da ide dok ne nalete neke nove komunjare koje će da sve odvuku na ekstremnu levu stranu pa će onda da se vrate patriote koje će da nastave gde su ovi stali i tako vekovima levo desno levo desno... HOROR
10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10
 
0

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.sa.hs-hkb.ba.



+471 Profil

icon Re: Nastavak "posrbljavanja" - Promena imena Gimnazije "J. J. Zmaj"22.10.2007. u 19:15 - pre 200 meseci
Citat:
"Srpska pravoslavna velika gimnazija u Novom Sadu".

Zar ne bi trebalo da bude: ˝Velika srpska pravoslavna gimnazija ˝?
Promeniće oni naziv još koji put, jer ovo i nije neki srpski naziv. Dok u nazivu nema neke sočne psovke, nije to to.
 
0

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
212.200.241.*



+629 Profil

icon Re: Nastavak "posrbljavanja" - Promena imena Gimnazije "J. J. Zmaj"22.10.2007. u 19:15 - pre 200 meseci
Citat:
Godine 1790. doneta je prva štamparija i otvorena knjižara po evropskim uzorima. Srpska pravoslavna Velika gimnazija (druga kod Srba, posle Karlovačke iz 1791. godine) osnovana je 1810. godine.
Godine 1824. pokrenut je časopis , koji i danas izlazi pod imenom kao najstariji <živi> književni časopis u svetu. U Novom Sadu je 1861. godine osnovano Srpsko narodno pozorište, najstariji jugoslovenski profesionalni teatar.
Matica srpska, prosvetna, kulturna i naučna institucija, osnovana 1826. godine u Budimpešti, deluje u Novom Sadu od 1864. godine.

Da li uopšte znate zašto se bunite? Zbog vraćanja prvobitnog naziva?
Ili zbog onog 'srpsko' u nazivu?
Koje nije smetalo ni austrijancima ni mađarima, već samo 'modernim' srbima?

Save time... see it my way.
 
0

ntojzan
Sandor II Tojzan
Becej

Član broj: 36657
Poruke: 168
*.eonet.ne.jp.



Profil

icon Re: Nastavak "posrbljavanja" - Promena imena Gimnazije "J. J. Zmaj"22.10.2007. u 19:24 - pre 200 meseci
Ja se bunim oko onog "pravoslavna" u nazivu. Kao srbin madjarskog porekla koji je pritom ateist nema sanse da bih dozvolio da se moje dete skoluje u pravoslavnoj gimnaziji.
 
0

Max Payne
Max Payne
Beograd

Član broj: 58800
Poruke: 333
*.adsl.verat.net.



+6 Profil

icon Re: Nastavak "posrbljavanja" - Promena imena Gimnazije "J. J. Zmaj"22.10.2007. u 19:28 - pre 200 meseci
Citat:
MyWay: Da li uopšte znate zašto se bunite? Zbog vraćanja prvobitnog naziva?
Ili zbog onog 'srpsko' u nazivu?
Koje nije smetalo ni austrijancima ni mađarima, već samo 'modernim' srbima?


@MyWay
Dzaba se brate, raspravljas. Ja sam odavno shvatio da ovaj forum uglavnom sluzi da se pljuje po svemu sto je srpsko i pravoslavno.
A ja cu da ti kazem odma zasto se bune: zbog tog 'srpsko' i zbog 'pravoslavno' u nazivu. I nista tu ne pomaze istorija, niti to sto su sve evropske drzave nacionalne.
Problem je u tome sto mnogi ovde poistovecuju pojam srpstva sa politicarima koji nemaju veze sa istim. Prvo je potrebno to razgraniciti i onda ce mislim mnogi odavde ponovo postati Srbi.
 
0

Max Payne
Max Payne
Beograd

Član broj: 58800
Poruke: 333
77.46.181.*



+6 Profil

icon Re: Nastavak "posrbljavanja" - Promena imena Gimnazije "J. J. Zmaj"22.10.2007. u 19:29 - pre 200 meseci
Citat:
ntojzan: Ja se bunim oko onog "pravoslavna" u nazivu. Kao srbin madjarskog porekla koji je pritom ateist nema sanse da bih dozvolio da se moje dete skoluje u pravoslavnoj gimnaziji.


A da li ti smatras da Srbi ne treba u svojoj drzavi da imaju jednu srpsku pravoslavnu gimnaziju? A da li ima u Madjarskoj neka gimnazija koja ima 'madjarska' u predznaku?

Pa, majku mu, ovo kao da nije Srbija, jos samo da se ime promeni i gotovo.
 
0

qazqaz

qazqaz
Član broj: 138871
Poruke: 65
77.46.169.*



+15 Profil

icon Re: Nastavak "posrbljavanja" - Promena imena Gimnazije "J. J. Zmaj"22.10.2007. u 19:38 - pre 200 meseci
A koj je motiv promene imena skole? Sta je naveo predlagac novog naziva?
 
0

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.sa.hs-hkb.ba.



+471 Profil

icon Re: Nastavak "posrbljavanja" - Promena imena Gimnazije "J. J. Zmaj"22.10.2007. u 19:41 - pre 200 meseci
Citat:
A da li ima u Madjarskoj neka gimnazija koja ima 'madjarska' u predznaku?

Čovek je rekao da mu smeto što u nazivu stoji ˝pravoslavna ˝a ne ˝srpska ˝.
 
0

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Nastavak "posrbljavanja" - Promena imena Gimnazije "J. J. Zmaj"22.10.2007. u 19:43 - pre 200 meseci
Citat:
MyWay : Da li uopšte znate zašto se bunite?

Hvala na pitanju - znam. Puca mi, da ne kažem, više od majmuna koji ceo život negde mastiljare u nekoj kancelariji, nesposobni su da išta pametno smisle ili urade i onda nemaju druga posla, nego smišljaju način kako da utroše svoje vreme. Ne zanima me kako se zvala ta škola ranije - poenta je da sadašnje ime nije ni po čemu loše, a kamoli antisrpsko.

Citat:
MyWay:...Ili zbog onog 'srpsko' u nazivu?
Koje nije smetalo ni austrijancima ni mađarima, već samo 'modernim' srbima?

Šta pričaš bre Ti? Gde si Ti video u ovoj temi da ja (ili neko drugi) uplićem bilo kakvu nacionalnu ili anti-nacionalnu priču, srpstvo, nesrpstvo i lažno srpstvo? O'ladi!

Citat:
Max Payne: Dzaba se brate, raspravljas. Ja sam odavno shvatio da ovaj forum uglavnom sluzi da se pljuje po svemu sto je srpsko i pravoslavno.

A ova poruka već debelo prelazi granice ukusa. Ako nemaš šta pametno da napišeš, bolje ćuti!

Nemam apsolutno ništa protiv - neka sagrade novu školu i nek' je nazovu kako god hoće. Ali mi je totalni idiotluk menjati naziv škole, koja nosi ime čoveka koji nas je (ja barem mislim) dovoljno zadužio. To se zove nepoštovanje nečijeg imena i dela.

Cela priča.

Inače, tema je vrlo blizu zaključavanju, jer ovaj forum ne dozvoljava političke i religiozne rasprave. Prvi post (vest) je vrlo jasan. Promenili su ime i treba komentarisati da li je to ispravno ili nije (ako posmatramo da su i jedan i drugi naziv ravnopravni), a ne da li se NEKOME SVIĐA ILI NE. Pogotovo ne na način da ovde etiketirate ljude sa "manji" i "veći" Srbi i tome slično!

Pozdrav
 
0

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Nastavak "posrbljavanja" - Promena imena Gimnazije "J. J. Zmaj"22.10.2007. u 19:45 - pre 200 meseci
Cekaj , da li u tu skolu idu samo Srbi ? Ne. Da li je to srednja bogoslovska skola (ako se to tako zove ) ? Ne. Pa zasto se onda zamajavaju glupostima i guraju prst u oko svima koji nisu Srbi ? To su bolesnici kojima ne treba dati da dodju do izrazaja. Morate odreagovati vi koji ste isli , koji idete i koji cete ici u skolu sa tim nazivom.
 
0

Max Payne
Max Payne
Beograd

Član broj: 58800
Poruke: 333
*.adsl.verat.net.



+6 Profil

icon Re: Nastavak "posrbljavanja" - Promena imena Gimnazije "J. J. Zmaj"22.10.2007. u 19:53 - pre 200 meseci
Citat:
stil: Cekaj , da li u tu skolu idu samo Srbi ? Ne. Da li je to srednja bogoslovska skola (ako se to tako zove ) ? Ne. Pa zasto se onda zamajavaju glupostima i guraju prst u oko svima koji nisu Srbi ?


Zato sto je ovo Srbija, a ne Madjarska. I zato sto u Madjarskoj postoji kolko hoces 'madjarskih' gimnazija i niko zivi oko toga ne pravi problem. Samo ovde u Srbiji je problem da se gimnazija zove srpska i pravoslavna.

A zbog cega se menja naziv, pa jel vi citate sta covek lepo napisa:

Godine 1790. doneta je prva štamparija i otvorena knjižara po evropskim uzorima. Srpska pravoslavna Velika gimnazija (druga kod Srba, posle Karlovačke iz 1791. godine) osnovana je 1810. godine.

I sto da se ne zove tako kad je sa tim imenom i osnovana?

I sto ne bi u tu istu gimanziju isli i Madjari, i svi drugi, ne vidim problem.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Nastavak "posrbljavanja" - Promena imena Gimnazije "J. J. Zmaj"22.10.2007. u 19:58 - pre 200 meseci
Citat:
Max Payne
A da li ti smatras da Srbi ne treba u svojoj drzavi da imaju jednu srpsku pravoslavnu gimnaziju? A da li ima u Madjarskoj neka gimnazija koja ima 'madjarska' u predznaku?


Ja nemam nista protiv da se otvori i 1000 pravoslavnih gimnazija u Srbiji - ali tako sto pravoslavna institucija poznatija kao SPC lepo calne kesh lovu, i sazida lepo skolu - ne verujem da im je problem posto imaju $$$ da dizu crkve. Nema nista prostije od toga.

Sto se prefiksa "srpska" tice, ne vidim sta tu moze da bude problem - skola je u Srbiji, pa ako neko hoce da je zove "srpska" so be it.

Medjutim, odakle nekom pravo da uzurpira imovinu u koju su godinama ulagali svi poreski obveznici Srbije, sto ukljucuje i ateiste i ljude katolicke/muslimanske/itd... veroispovesti i da je asocira iskljucivo sa svojom verom? Ne pali bas ni to "vracanje starog imena" kao neki smislen razlog.

Gluposti. I to BAS u regionu koji je danas i te kako poznat kao multi-konfesionalni (sta je problem da preimenuju neku gimnaziju u, recimo, Cacku ili Jagodini u "Srpsku Pravoslavnu Gimnaziju" - niko ne bi imao nikakav problem) - jasno je cemu sluzi takav aktivizam, imali su prilike da ga vide ljudi u drugim sredinama koja su postajala "krizna zarista" - jer imbecili kakvi su u stvari politicka elita Srbije i ne mogu da zive bez konflikta i paranoje - da toga nema, ne bi imali svoju svrhu postojanja.

A, inace - sve te akcije preimenovanja ulica, skola i sl... pokazuju srednjevekovni nivo te birokratije koja je sama sebi postala svrha. Pre neki dan sam cuo od devojke da su u Beogradu podelili Francusku ulicu na 2 dela, i prvom delu promenili ime - ajd sto menjaju ime necemu sto je opste poznato (zasto?!), vec ladno unose dodatnu kompleksnost time sto prave novu numeraciju ulice - sto bi se reklo, zaludan pop i jarice krsti.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Nastavak "posrbljavanja" - Promena imena Gimnazije "J. J. Zmaj"
(Zaključana tema (hardlock), by markom)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 8154 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.