Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prihodi od autorskih prava u svijetu i u nas

[es] :: Muzička produkcija :: Prihodi od autorskih prava u svijetu i u nas

[ Pregleda: 3498 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dadom

Član broj: 160730
Poruke: 12
85.94.120.*



Profil

icon Prihodi od autorskih prava u svijetu i u nas30.10.2007. u 01:20 - pre 200 meseci
Koliko sam ja upucen, na brdovitom balkanu, a i svuda u svijetu, prihod od broja emitovanja pjesme na TV stanicama, radio stanicama, klubovima itd. imaju tekstopisac, kompozitor i vokalni izvodjac. Da li je to tacno?
Takodje me interesuje jedno, da li autor aranzmana pjesme ima "tantijeme" od pjesme? Ako ima, zasto ima, ako nema, zasto nema? :)
 
Odgovor na temu

pejatezgaros
Pejovic Zarko

Član broj: 131902
Poruke: 133
80.242.123.*



Profil

icon Re: Prihodi od autorskih prava u svijetu i u nas30.10.2007. u 08:52 - pre 200 meseci
Pazi, nema neka striktna kontrola emitovanja. Bar u BiH. Ima neka agencija ali to je nepouzdanao. Ali kakve svrhe ima kad izvodjaci, kompozitori... sami iniciraju emitovanje svoje pjesme cak salju i SMS na one komercijalne brojeve tipa 090...

pozzzzzzz
 
Odgovor na temu

dadom

Član broj: 160730
Poruke: 12
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Prihodi od autorskih prava u svijetu i u nas30.10.2007. u 16:05 - pre 200 meseci
Kontam taj dio otprilike, nego, interesuje me da li prema pravilima i zakonima pripada ARANZERU dio od emitovanja???
Ako da, koliki je taj dio?
 
Odgovor na temu

Mr.Back
Vladimir Trifkovic
Nisam zaposlen...
BiH - RS - Ugljevik

Član broj: 132375
Poruke: 163
*.telrad.net.



+1 Profil

icon Re: Prihodi od autorskih prava u svijetu i u nas30.10.2007. u 16:11 - pre 200 meseci
Pa producentu bi pripalo nesto para kad bi neka televizija trazila materijal da bi to pustila u program... (Osim ako ne naplatis) A takvih slucajeva je malo, tj. nisam jos cuo ni za jedan takav...
Ko zna da cita, zna i da procita
 
Odgovor na temu

pejatezgaros
Pejovic Zarko

Član broj: 131902
Poruke: 133
80.242.123.*



Profil

icon Re: Prihodi od autorskih prava u svijetu i u nas30.10.2007. u 19:21 - pre 200 meseci
Tesko je odgovoriti jer bi svaki odgovor bio i pogresan i tacan. Naime, danas ka ti rade pjesmu ili album cesto je i kompozitor i aranzer jedan te isti frajer. Znaci danasnji nivo aranziranja nije tesko dostici kad je potrebna jedna performansa sa klavijature da je ofarbas u cubaseu i eto aranzmana (da ne umanjujem radove vrhunskih majstora). Mislim da samo za aranzman ne postoji autorska naknada. Bar moj otac i sestra nisu dobili ni kinte od toga. Sestra doktorira u Becu na odsjeku za harmoniju a
njen braco joj aranzerom krade posao ha,ha... salim se bice tu hljeba


pozzzzzzzzzz
 
Odgovor na temu

dadom

Član broj: 160730
Poruke: 12
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Prihodi od autorskih prava u svijetu i u nas02.11.2007. u 17:23 - pre 200 meseci
Odgovoricu sam sebi na pitanje i dacu doprinos da i drugi, koje ovo zanima, saznaju :)

SOKOJ se bavi naplatom autorskih prava.
http://www.sokoj.org.yu/pdf/plan_raspodele_autorskih_naknada.pdf - tu sve pise
Aranzer uzima 75% tantijema ako je u pitanju djelo stare izvorne narodne muzike.
To je njegov najbolji slucaj.

A kad je "normalna" muzika u pitanju, ide da kompozitor uzme 50, textopisac 25, a aranzer 25%.
Ponekad, kako sam shvatio, kompozitor uzima i 75%. Tako da tu najbolje prolazi onaj ko pise osnovne note :)

Dok se OFPS bavi naplatom srodnih prava (prava izvodjaca, odnosno pjevaca, te prava vlasnika fonograma)
http://www.ofps.org.yu/index.htm
 
Odgovor na temu

[es] :: Muzička produkcija :: Prihodi od autorskih prava u svijetu i u nas

[ Pregleda: 3498 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.