Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SSH sigurna komunikacija [javnim kljucem] ?

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: SSH sigurna komunikacija [javnim kljucem] ?

[ Pregleda: 3004 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dundjerski Nemanja
Srbija

Član broj: 13846
Poruke: 167
*.eunet.yu.



Profil

icon SSH sigurna komunikacija [javnim kljucem] ?29.11.2007. u 17:34 - pre 199 meseci
Nesto sam u nedoumici i nisam mogao da pronadjem odgovor u vezi toga kako se odvija sigurna komunikacija preko SSH tunela koristeci kriptografiju javnim kljucem. Ono sto znam jeste kako se odvije autentifikacija: server neki random broj kriptuje pomocu javnog kljuca (korisnika) pa ga posalje klijentu koji ga dekriptuje pomocu svog privatnog kljuca i on ga posalje nazad serveru da bi dokazao svoj identitet.

Ali kako onda komuniciraju server i klijent? Kako klijent kriptuje poruke koje salje serveru? Digitalno ih potpisuje privatnim kljucem ili? Zar ne bi trebao i klijent da ima javni kljuc servera?
Unices are great!
 
Odgovor na temu

Dundjerski Nemanja
Srbija

Član broj: 13846
Poruke: 167
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: SSH sigurna komunikacija [javnim kljucem] ?29.11.2007. u 18:26 - pre 199 meseci
Hmmm nesto sam razmisljao... Kada se prvi put SSH-ujemo na neki server, dobijemo pitanje da li hocemo da ga dodamo u listu known hosts, i prikaze njegov RSA (ili DSA) fingerprint. Da nije to mozda javni kljuc servera ili ipak nije izgleda?
Unices are great!
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
*.ptt.yu.

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: SSH sigurna komunikacija [javnim kljucem] ?29.11.2007. u 20:10 - pre 199 meseci
Ne kapiram ste te buni klasicna public key autentifikacija.
U svom /home imas .ssh2 u kom se nalazi enkrip kljuc.
To radi optilike ovako:
-Generise se par kljuceva - public i private key
-Poruke enkriptovane private kljucem mogu se procitati samo od strane public kljuca i obrnuto.
-Svoj private kljuc cuvas u home kao sto rekoh na masini , a public se dodaje u listu autorizovanih hostova
na remote masini
Ta poruka koju vidis se salje od remote masine i enkriptovana je public kljucem onda se salje dokaz da
ti posedujes private kljuc i konekcija se uspostavlja.

Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

Dundjerski Nemanja
Srbija

Član broj: 13846
Poruke: 167
213.240.47.*



Profil

icon Re: SSH sigurna komunikacija [javnim kljucem] ?30.11.2007. u 00:46 - pre 199 meseci
:) Znam kako radi to, koristim ssh intenzivno, nego me buni kako klijent kriptuje poruke koje salje serveru? Jesi siguran da se poruke kriptuju private kljucem? Da nije to digitalni potpis? Public kljuc se salje na server... Ispada da kome god das javni kljuc moze da dekriptuje tvoje poruke.

Dakle po tvom, ja bih trebao da postavim pitanje: da li klijent kriptuje poruke koristeci svoj privatni kljuci i onda ga server dekriptuje javnim kljucem korisnika?

Ili, korisnik kriptuje poruke javnim kljucem servera (koji dobije na pocetku iniciranja prve sesije sa serverom) a server dekriptuje svojim privatnim kljucem. A kada server salje podatke, on kriptuje korisnikovim javnim kljucem a korisnik dekriptuje svojim privatnim?

:) Demistifikujte mi ovo.
Unices are great!
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
*.ptt.yu.

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: SSH sigurna komunikacija [javnim kljucem] ?30.11.2007. u 13:18 - pre 199 meseci
Da se nebi pogresno razumeli jako je dobro objasnjeno u ->

http://www.openssh.org/manual.html


Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: SSH sigurna komunikacija [javnim kljucem] ?

[ Pregleda: 3004 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.