Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Alati za umetničko savijanje armature, cevi i kovanog gvožđa

elitemadzone.org :: TechZone :: Alati za umetničko savijanje armature, cevi i kovanog gvožđa

Strane: 1 2

[ Pregleda: 53397 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladagrujic

Član broj: 159007
Poruke: 168
*.bitsyu.net.



+1 Profil

icon Alati za umetničko savijanje armature, cevi i kovanog gvožđa02.12.2007. u 23:16 - pre 199 meseci
Potreban mi je tehnički crtež alata za savijanje (ukrasno) armature (fi i kvadratnog preseka). Nanetu sam našao neke slike, ali bez osnovnih dimenzija ne mogu da napravim dotični alat.
 
Odgovor na temu

Vojnovic021
Novi Sad

Član broj: 166925
Poruke: 20
89.216.109.*



Profil

icon Re: Alati za umetničko savijanje armature, cevi i kovanog gvožđa30.12.2007. u 14:27 - pre 198 meseci
Pozdrav Vlado, nisi ni svestan da mozes bez dimenzija i tudjih crteza?!

Sliku koju imas dobro prostudiraj, a ako nisi siguran u neke detalje konsultuj se sa nekim ko se malo razume u bravarski posao. Cetvoro ociju uvek bolje vide problem!
Savet je sledeci. Posto danas imas "more" trgovaca koji prodaju elemente od Kovanog gvozdja, kupi par elemenata koji ti se svidjaju, zatim ih premeris i skiciras na papiru. Nakon toga pokusaj , na osnovu te fotografije koju posedujes da prilagodis "tvoj" alat, sa elementima koje si kupio. Veruj nije tesko samo treba malo vremena!?

Evo i jedna slika, po meni najboljeg i najdugotrajnijeg alata, nije jeftin ali,...?!


Ako budes imao problema ili nejasnoca, javi se slobodno !
Ne isplati se svadjati s budalama.
Prvo te spuste na svoj nivo pa te onda dotuku iskustvom!
 
Odgovor na temu

vladagrujic

Član broj: 159007
Poruke: 168
*.bitsyu.net.



+1 Profil

icon Re: Alati za umetničko savijanje armature, cevi i kovanog gvožđa01.01.2008. u 08:41 - pre 198 meseci
Prvo da svima poželim novu godinu i sve predstojeće praznike.
Hvala na slici. Ovo sa već urađenim predmetom je super ideja, ali sam je probao. Uradio sam skice na osnovu kontura tog predmeta i konstruisao alat (malo mi je bilo problema zbog zavojnica, ali to sam rešio u Corel-u). Te sam skice prebacio sa štampačem na papir, a zatim sa papira precrtao na lim debljine 1mm. Lim sam isekao i sledeći korak mi je ocrtavanje kontura na limu debljine 20mm i sečenje sa brenerom. Onda ide montaža i zavarivanje celog alata. Alat je bitno prostije konstrukcije nego ovaj što si mi poslao (uzgred ovaj tvoj ima elemente alata koji se koristi za savijanje armature u građevinarstvu).
Ovo sa majstorima bravarima ti je super predlog, ali i to sam već uradio. od mene u firmi postoji bar jedno 250- 300 bravara, od kojih su barem 20 - 30 sa iskustvom od minimum 30 godina u ovom poslu (montiraju one velike bagere glodare za kopanje uglja). Uz njihovu pomoć ću i uraditi preostali posao. Ipak uz neki tehnički cretež bi rad bio bitnije lakši i sigurniji u ishod.
Pozdrav i hvala na savetima.
 
Odgovor na temu

Vojnovic021
Novi Sad

Član broj: 166925
Poruke: 20
89.216.109.*



Profil

icon Re: Alati za umetničko savijanje armature, cevi i kovanog gvožđa01.01.2008. u 18:16 - pre 198 meseci
Hvala na cestitkama i ja tebi zelim sve najbolje.
Taj crtez koji si napravio u Corel-u konvertuj u Auto Cad i probaj da nadjes nekoga ko ima Fotomat ili neku CNC masinu za secenje. Doduse moda moze da ostane i u Corel-u, zavisi kakav softver koristi (CNC) masina, a za fotomatmozes iscrtati zeljeni oblik i rukom, samo moras voditi racuna o debljini linije na crtezu.(mora da bude iste debljine na celom crtezu , debljina linije je 0,8 ili 1,0 mm zavisi od optike na fotomatu).
Sto se tice debljine za sablon , mislim da je #20mm. premalo. Meni se kao prava mera pokazalo #30mm
Nemoj da te zbune sadloni da ovom crtezu napravljeni su od opruznog celika (C4230 nasa oznaka) i namenjeni su za materijal koji je prethodno ugrejan u vatri tako da je debljina od 15mm u korenom delu alata dovoljna. Tvoj alat ne bi trebao da bude tanji od 20 mm.
Ako budes svoj alat napravio od # 30 mm debelog materijala, moci ces da savijas sve do 12mm (na hladno), a sa predgrevanjem u vatri i do 25mm.( moze i deblje , ali cemu ?!)
Ne kazem da #20 mm nije dovoljno , nego sam ja pristalica "Ruske" skole. Bolje da predimenzioniras nego da razmisljas da li ce izdrzati visegodisnje maltretiranje.
Eto toliko....
Pozdrav
Ne isplati se svadjati s budalama.
Prvo te spuste na svoj nivo pa te onda dotuku iskustvom!
 
Odgovor na temu

mikica1982

Član broj: 87561
Poruke: 16
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.zagkov.com


Profil

icon Re: Alati za umetničko savijanje armature, cevi i kovanog gvožđa21.03.2008. u 22:35 - pre 195 meseci
Citat:
Vojnovic021: Pozdrav Vlado, nisi ni svestan da mozes bez dimenzija i tudjih crteza?!

Sliku koju imas dobro prostudiraj, a ako nisi siguran u neke detalje konsultuj se sa nekim ko se malo razume u bravarski posao. Cetvoro ociju uvek bolje vide problem! ;)
Savet je sledeci. Posto danas imas "more" trgovaca koji prodaju elemente od Kovanog gvozdja, kupi par elemenata koji ti se svidjaju, zatim ih premeris i skiciras na papiru. Nakon toga pokusaj , na osnovu te fotografije koju posedujes da prilagodis "tvoj" alat, sa elementima koje si kupio. Veruj nije tesko samo treba malo vremena!?

Evo i jedna slika, po meni najboljeg i najdugotrajnijeg alata, nije jeftin ali,...?!


Ako budes imao problema ili nejasnoca, javi se slobodno !


Pozdrav,

Da li mozda znas gde se moze nabaviti ova Glaserova masina,... ili bilo koja slicna masina za obradu i izradu elemenata od kovanog gvozdja?

Ja sam trazio po celoj Srbiji, ali nisam nasao na prave informacije, a potrebna mi je jedna ovakva masina za savijanje!
 
Odgovor na temu

vladagrujic

Član broj: 159007
Poruke: 168
*.bitsyu.net.



+1 Profil

icon Re: Alati za umetničko savijanje armature, cevi i kovanog gvožđa22.03.2008. u 13:24 - pre 195 meseci
Za Glaser znam da nemaju predstavnika u Srbiji. Imao sam telefon nekog lika koji pravi mašine po njihovim nacrtima. Samo još da pronađem taj broj. Što se tiče samog alata već sam završio oko 90%. Ostalo je samo sastavljanje i bušenje rupa. Radio sam po Eisenkraft-u. Malo sam se igrao u Corel-u i uspeo da napravim tehničke crteže alata. Onda sam to prekopirao na tanak lim a zatim o ocrtao na lim potrebne debljine. Ostalo je uradio brener i brusilica. Ispalo je baš ok. Još da vidim kako šljaka.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

mikica1982

Član broj: 87561
Poruke: 16
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.zagkov.com


Profil

icon Re: Alati za umetničko savijanje armature, cevi i kovanog gvožđa22.03.2008. u 17:32 - pre 195 meseci
Citat:
vladagrujic: Za Glaser znam da nemaju predstavnika u Srbiji. Imao sam telefon nekog lika koji pravi mašine po njihovim nacrtima. Samo još da pronađem taj broj. Što se tiče samog alata već sam završio oko 90%. Ostalo je samo sastavljanje i bušenje rupa. Radio sam po Eisenkraft-u. Malo sam se igrao u Corel-u i uspeo da napravim tehničke crteže alata. Onda sam to prekopirao na tanak lim a zatim o ocrtao na lim potrebne debljine. Ostalo je uradio brener i brusilica. Ispalo je baš ok. Još da vidim kako šljaka.
Pozdrav.


Super,... znam sta je Eisenkraft, imam njihov set alata, doduse onu slabiju varijantu, ne mogu da pravim korpice,
ali imam onu rucnu masinu za savijanje i grifovanje, zatim za pravljenje kopci, za secenje tanjih flahova,.. ali u praksi jako retko koristim, jer u kapije uglavnom ugradjujem materijal 12x12 i 12 x 6, ali mi je u pocetku Eisenkraft bio sasvim zadovoljavajuci!

Posavetuj se sa nekim strucnjakom oko termicke obrade, kako bi ti alat duze trajao!

Glaser mi je veoma interesantan, pogotovo njihove griferice, i univerzalne masine, ali nazalost nemaju da se kupe u Srbiji!


 
Odgovor na temu

Vojnovic021
Novi Sad

Član broj: 166925
Poruke: 20
89.216.109.*



Profil

icon Re: Alati za umetničko savijanje armature, cevi i kovanog gvožđa23.03.2008. u 12:04 - pre 195 meseci
Glasera nema u Srbiji, ali se predstavnik za Srbijuju nalazi u Sloveniji !

Što se tiče Glaserovih alata vrhunskog su kvaliteta, ali imaju i vrhunsku cenu ! Nemaju pravu konkurenciju već godinama tako da je sve jasno !?

Mašina za savijanje koju sam preikazao u pedhodnoj poruci je GSB 8 i njena cena je oko 2200 €, takođe postoji i manji model GSB 7 i ona je oko 1800 €
Što se tiče mašina za grifovanje koje si pomenuo, evo kakva je tu situacija !

Model GPG 90 može da grifuje profile debljine po visini do 20mm, a po širini od 12 do 40mm (osim širine od 30 mm) ovo važi za standardni set valjaka,s'tim da može da se kupi dodatan set koji košta oko 1200€, a cela mašine je 4800 €.

Malo jači model po mogućnostima, a bogami i po ceni je GPG 99 oko 6400 € ova mašina ima opciju grifovanja cevi od 20x20 do 80x40, ali i to je naravno extra cena !

Naravno postoji još jedan model GPG 999 koji može da izgrifuje sve što zamisliš i to u standardnom setu valjaka, ali ima cenu ( ako sediš,... LEZI ,..) od 20500 € !

Toliko o Glaseru, nadam se da te je to interesovalo !

Što se tiče "majstora" koji prave mašine po Glaserovim "nacrtima" od toga nema ništa ! Kao prvo do tih nacrta se ne može doći što znači da je dotični majstor samo "prepisao " fotografiju ili neku mašinu koju je negde možda video ( to sam i sam uradio ) , Tako da budi oprezan kada kupuješ tako neku varijantu i to obavezno za ne baš male pare, u prevodu,.... ne daj da te levate,...

Pozdrav
Ne isplati se svadjati s budalama.
Prvo te spuste na svoj nivo pa te onda dotuku iskustvom!
 
Odgovor na temu

mikica1982

Član broj: 87561
Poruke: 16
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.zagkov.com


Profil

icon Re: Alati za umetničko savijanje armature, cevi i kovanog gvožđa23.03.2008. u 18:29 - pre 195 meseci


Da slazem se da je Glaser dobar proizvodjac, ali nije jedini, ima konkurenciju, cak i u Nemackoj, Kini, Indiji,....

Ja imam masinu za savijanje slicnu toj GSB 7, ali nema nikakve oznake, moguce da je otpala deklaracija,...
takodje nemam ni neko uputstvo, a imam dosta alata uz nju, i poprilicno me lepo sluzi!

Gledao sam sad katalog Glasera, sve griferice su im sjajne, zaista. Naravno cene su malo vise, ali su spram kvaliteta odlicne.

Koliko ja znam, u Novom Sadu Glasera imaju samo Marija i Stevica Bancic, BRB u Tekelijinoj ulici,.. imaju Cekic, Grifericu i Glaserov trovaljak.
Zaista imaju odlicnu radionicu.

Ja imam grifericu koja je pravljena u Srbiji, placena je oko 2500 eur, kada sam je kupovao covek mi je dao garanciju od 5 km uradjenog materijala,
to mi se tada ucinilo ogromnim, ali sa danasnje tacke gledista je to vrlo malo, da ne govorim da je poprilicno spora,... jednu stranu sipke od 6 m obradi za 2 min, ali odradjuje posao,.. i sto je najvaznije vec se otplatila!
Imam 4-5 sara za flah i firkant, a sa cevima imam losih iskustava, jer ne mogu da dobijem potrebnu dubinu utiskivanja,.. pocinju da se deformisu, tako da za kapije i dalje koristim uvozne.
Gledam da je sto je vise moguce elemenata radim sam, jer je najskuplje kupovati uvozne elemente od trgovaca.

 
Odgovor na temu

vladagrujic

Član broj: 159007
Poruke: 168
*.bitsyu.net.



+1 Profil

icon Re: Alati za umetničko savijanje armature, cevi i kovanog gvožđa23.03.2008. u 19:38 - pre 195 meseci
Hvala na savetima "mikica1982" i "Vojnovic021". Vidim da ovde učestvuju u razgovoru pravi profesionalci sa dosta iskustva. Ja tek sada krećem u biznis. Do sada sam radio uglavnom u kućnoj radinosti zavarivanja i pravljenja raznih predmeta i konstrukcija (od naj prostijih vrata do prikolice za traktor i t.d.) od šavnih cevi. Zavarivanja sam radio sa Rel aparatom, dok mi sada treba da stigne Varstrojev Co2. (šta da kažem, mnogo je brži rad - nema šljake). Sada trenutno završavam mašinu za pravljenje radijusa (takođe po nacrtu Eisenkraft-a), a kada je završim pokušaći da sa njom radim i manji prečnik šavnih cevi. Imam problem jedino sa pogonskim valjkom (treba da na neki način uradim reljef po njemu). Voleo bi da čijem neki vaš predlog za taj posao. Ja sam razmišljao da to obavim uz pomoć kirnera, pa polako koliko god trajalo. Normalno, posle ide termička obrada, t.j. zagrevanje i bruniranje u prerađenom mot. ulju.
Što se tiče mašine za savijanje cevi, samo znam da kod mene u firmi imaju tu mašinu (Kolubara Metal), ali ne znam kako izgleda ni ko je proizvođač. Brat mi je skoro savijao cevi 50x30 sa njom i ispalo je super (pravio je krov za njegovu garažu). Iznenadio sam se sa jačinom i stabilnošću takvog krova (razmak između stubova oko 4,5 metara a dužina cevi pre savijanja skoro 6 metara).
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

mikica1982

Član broj: 87561
Poruke: 16
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.zagkov.com


Profil

icon Re: Alati za umetničko savijanje armature, cevi i kovanog gvožđa23.03.2008. u 21:25 - pre 195 meseci

Ja imam dva Varstrojeva CO2 aparata, manji od 170 ampera, koji koristim za tanje profile,
i veci od 280 ampera, koji koristim pri izradi imitacija kovanih kapija!
Zadovoljan sam sa njima, mada uvek moze i bolje, naravno, takvi aparati su i mnogo skuplji od Varstroja.
Rel aparat koristim iskljucivo na montazama, na terenu, imam Inverter Iskravar 200A, za sada se odlicno pokazao,
samo treba biti obazriv pri kupovini invertera, ima raznih marki, a poznato je da su veoma osetljivi!
Pre par meseci mi je crkao Lorch inverter, navodno zbog prasine, i nisu priznali garanciju :(

Ja bih se za taj reljef obratio nekoj masinskoj radionici za savet, oni sigurno znaju kako da ga najbolje naprave,
pre par dana sam pravio ekscentar za stezanje, za masinu kao na slici koju je okacio Vojnovic021,
Ne znam zaista kako su to odradili,.. ali je bilo nareckano kao na originalnoj rucki.

Cevi i flahove savijam na nekoj rucno pravljenoj masini, ima poprilicno jak reduktor i motor trofazni od oko 3 kw,
ima profilisana 3 valjka, od kojih su dva povezana sa prenosom, a treci-srednji je slobodan i na njemu ima navoj kako bi krivio-savijao profile, na svakom valjku ima 2 zljeba, jedan je sirok 10 mm, da mogu staviti 2 flaha 40 x 5 istovremeno, za lukove za kapiju, lice i nalicje, da budu identicni, a drugi je sirine oko 50 mm, za sve ostalo,.. i ima milimetarsku podelu
kako bih mogao napraviti jos istih lukova!

pozdrav
 
Odgovor na temu

Vojnovic021
Novi Sad

Član broj: 166925
Poruke: 20
89.216.109.*



Profil

icon Re: Alati za umetničko savijanje armature, cevi i kovanog gvožđa24.03.2008. u 22:26 - pre 195 meseci
@ mikica 1982
Citat:
Da slazem se da je Glaser dobar proizvodjac, ali nije jedini, ima konkurenciju, cak i u Nemackoj, Kini, Indiji,....

Da slažem se za ovu konkurenciju iz Nemačke, ima još par firmi koje to "lepo" rade, ali Kinu i Indiju ja lično nesmatram za zdravu konkurenciju !?
Citat:
Koliko ja znam, u Novom Sadu Glasera imaju samo Marija i Stevica Bancic, BRB u Tekelijinoj ulici,.. imaju Cekic, Grifericu i Glaserov trovaljak.
Zaista imaju odlicnu radionicu.

Da, Stevica ima GPG 99 grifericu, čekić od 50 kg., trovaljak (mali), mašinu za uvijanje (GDM 3/0) i automatsku savijačicu.
Ali nisu jedini, ima još dve !?
Citat:
a sa cevima imam losih iskustava, jer ne mogu da dobijem potrebnu dubinu utiskivanja,.. pocinju da se deformisu, tako da za kapije i dalje koristim uvozne.

Poznata mi je ta varijanta sa grifericama iz domaće radinosti, čak sam jednu gledao u Beogradu, ali sam ja po prirodi perfekcionista pa nisam mogao da "progutam" neke priče. Što se tiče "garancije" od 5 km. to je jako malo! Koji god profil da provlačiš ne možeš da izvučeš više od 10000kg. Slažem se da ti se isplatila i da dobro rad,i ali zamisli Glaserovu garanciju od 100 t po valjku Što se tiče cevi ja ih u kovanluku jako retko koristim, baš kada mi traže ili ako ne mogu drugačije da rešim "problem", ali ih u principu izbegavam, takodje izbegavam i kupovne elemente (izuzev listića), ne kažem da su loši, nego me to podseća na " sam svoj majstor",tako da za te varijante po meni ne treba neka velika veština, a ni znanje !? Još jedan razlog zašto sam pravim elemente je to što takav rad mogu (dobro) da naplatim, a sa kupovnim elementima to nije slučaj, a ni mušterije nisu sisale vesla pa da možeš svašta da im uvališ !?
Citat:
Pre par meseci mi je crkao Lorch inverter, navodno zbog prasine, i nisu priznali garanciju

Neznam od koga si kupio taj aparat, ali ja sa Lorch-om imam odlična iskustva!?

Imao sam Dva inventora (jedan mi ukrali iz auta ) i jedan CO2 od 230 A.
Koristim ih već 4 godine i prezadovoljan sam! ( imao sam malih problema prilikom podešavanja CO2, aparata ali mi je jedan od forumaša puno pomogao @DragannBG, odličan poznavalac problematike zavarivanja,...) Uvoznika i servisera lično poznajem i ne mogu o njima ništa ružno da kažem !

Probaj još jednom da vidiš sa ljudima od kojih si kupio aparat,( sem ako nisi kupio od nekih "šanera" onaj moj . Onda nemoj da isdeš kod uvoznika ) mislim da bi ti izašli u susret !?

Pozdrav

@ vladagrujic

Citat:
Imam problem jedino sa pogonskim valjkom (treba da na neki način uradim reljef po njemu)


Predlog je sledeći: Kupiš materijal, (najbolje bi bilo Č5742- alatni čelik ) odneseš nekom strugaru da ti to obradi na željenu dimenziju, a zatim da ti na tom "valjku" napravi uzdužne ( u odnosu na osu,predmeta ) kanale ne dublje od 1mm i na razmaku ne većem od 1 mm. Ta da to odneseš na PRAVU termičku obradu i posle toga uživaš do mile volje!
Do duše može i ona tvoja varijanta sa kirnerom, ali mislim da je to kratkog daha !

Pozdrav
Ne isplati se svadjati s budalama.
Prvo te spuste na svoj nivo pa te onda dotuku iskustvom!
 
Odgovor na temu

mikica1982

Član broj: 87561
Poruke: 16
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.zagkov.com


Profil

icon Re: Alati za umetničko savijanje armature, cevi i kovanog gvožđa25.03.2008. u 00:19 - pre 195 meseci
Ima ih zaista koji poprilicno lepo rade,
Gledao sam na zimus na sajmu u Londonu jednu firmu iz Nemacke,... bio sam tamo privatno, pa sam iskoristio priliku da odem i na sajam,
Video sam Univerzalnu CNC masinu za izradu elemenata od kovanog gvozdja,
ima i grifericu, trovaljak, valjke za raskivanje sapica, uvijanje, pravljenje pereca, hidraulicni cilindar za izradu elemenata.... i za izradu basketa (korpica)
bukvalno sve sto treba za izradu elemenata od kovanog gvozdja. Postoji i centralni racunar, u kojem se nalaze svi programi za izradu elemenata.
Nazalost ne mogu da se setim tacno imena, masina je crvene boje,... pisalo je na njoj da je to sistem za kovano gvozdje.

Pretpostavljam da slicne masine imaju i svi veci proizvodjaci kovanih elemenata!
Jer su elementi iz tog nemackog kataloga slicni sa svim Turskim i Italijanskim proizvodjacima.
Samo je cena astronomska, masina sa svim dodacima kosta preko 90 000 eura!
Verovatno se isplati, ali na ogromne serije elemenata. Za nase pojmove je to ogromna cifra.

Nisam znao da ima jos Glasera u Novom Sadu,
Metal art Jankovic i Art metal u Cvijicevoj ulici imaju neke griferice, rucno pravljene,... slicne kao ova moja...
bar koliko ja znam, dok sam jos kod njih kupovao materijal.
Ali su bili dosta skupi sa elementima,...
Pa sam presao da jednim delom izradjujem sam,.. ili kupujem po povoljnijim cenama,...
Ja cevi uglavno koristim samo za vertikale na kapijama,... probao sam da kupce ubedim da ugradim flah 40 x 20,...
ali ne vredi, svidjaju im se cevi sa strane,... ostalo je uglavnom od punih profila,...
Polako tezim ka tome da izbacim te gotove elemente,... ali ima musteirja kojima se to svidja!

Lorcha sam kupio polovnog, drugi vlasnik :)... ali je bio kupljen nov u Qualiweldu u Danila Kisa, nosio sam ga u njihov servis,.. crkla je elektronika, tako da nema popravke,...
Tako da ne mogu da sa sigurnoscu tvrdim sta je uzrok kvara, ko zna koliko je puta ispadao ili pokisao prethodnom vlasniku.
Ne sporim ja da je Lorch vrhunski, ali ja sam imao neprijatno iskustvo.
Zato sam resio da uzmem potpuno nov aparat.
Sada sam kupio ovaj Iskrin, 200 A, za sada je ok, zadovoljan sam.
 
Odgovor na temu

vladagrujic

Član broj: 159007
Poruke: 168
*.bitsyu.net.



+1 Profil

icon Re: Alati za umetničko savijanje armature, cevi i kovanog gvožđa25.03.2008. u 19:02 - pre 195 meseci
Slažem se da je Invertorski aparat super stvar za rad na terenu. Kod mene u firmi imaju Esab-ove Cady aparate (odlični su samo malo poskupi - oko 2500 eura). I sam se nosim mišlju da u dogledno vreme kupim inverter, ali ne mogu sada pošto mi je bitniji CO2 aparat za zavarivanje. Nego, zna li neko od vas da li ima negde da se nađe polovni (dobar) Co2 aparat do nekih 230 ampera.
mikica1982, ajde onaj aparat od 170 ampera, ali ovaj od 280 (doduše od viška glava ne boli), pa sa time možeš i Al da zavaruješ. To je, predpostavljam, oko 220 ampera na interminenci od 100 %. Sa time možeš da zavaruješ konstrukcione limove debljine 25mm ceo dan bez prekida.
Za DraganBg ste sasvim u pravu. Takvi ljudi se retko sreću. Da neko hoće da objasni nešto uže stručno bez trunke zavisti i ljubomore, to je za svaku pohvalu. Uz to je i izuzetno stručan u svom poslu. Iz razgovora sa inženjerima za zavarivanje (kod mene u firmi), shvatio sam, koliko su ljudi koji se razumeju u tematiku zavarivanja u Mig-Mag postupku deficitarni.
Vojnovic021, što se tiče predloga za valjak, tako sam i mislio da uradim. Videću i sa strugarima oko pravljenja perforacija na valjku. Što se tiče termičke obrade, i to ću da završim na poslu, pošto tamo imam dobrih i iskusnih majstora varioca autogenaca.
Hvala na savetima i pozdrav.

P.S.
Vidite za onaj polovni aparat za CO2 zavarivanje. Mogu poruke i na PP
 
Odgovor na temu

Vojnovic021
Novi Sad

Član broj: 166925
Poruke: 20
89.216.109.*



Profil

icon Re: Alati za umetničko savijanje armature, cevi i kovanog gvožđa25.03.2008. u 20:12 - pre 195 meseci
@ mikica1982

Uhh, baš ti zavidim za tu mašinu sa sajma, ja generalno obožavam mašine !?
Baš bi' voleo da vidim tako nešto, što se tiče isplativosti, slažem se sa tobom, ali 90000 € mnogo je to kume para za nas sirotinju ! Tako da nam ostaje samo da gledamo i sanjamo !

Da, što se tiče Glasera ima ih još dva u Novom Sadu, a znam za jedan u Beogradu, ja sam pre dve godine kupio polovan GPG 99, ali je bijo u katastrofalnom stanju, pa sam ga prodao posle tri-četiri meseca i to jedva !
Od tada idem kod jednog drugara koji ima GPG 90, tako da kod njega odrađujem sve što mi treba !

Varijanta koju si naveo za stubove je odlična (flah 40x20), ali ovim našim mušterijama je lakše uterati metar u du..e nego santimetar u glavu,...

Ako mi kažeš da su ovo inicijali ( M.T.) čoveka koji ti je prodao Lorcha, onda mi je jasno zašto je elektronika izgorela ?!
A pogotovo ako si kupio model ( H 150 ) onda sam 100 % siguran u kakvim je uslovima radio !?

@ vladagrujic

Vlado, ako ti nije žurba sačekaj dva - tri dana da proverim kod par drugara, koji trguju sa aparatima šta imaju od polovnih, pa ti se javim !?


Pozdrav
Ne isplati se svadjati s budalama.
Prvo te spuste na svoj nivo pa te onda dotuku iskustvom!
 
Odgovor na temu

mikica1982

Član broj: 87561
Poruke: 16
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.zagkov.com


Profil

icon Re: Alati za umetničko savijanje armature, cevi i kovanog gvožđa26.03.2008. u 04:32 - pre 195 meseci

@ Vojnovic021

da, to su inicijali coveka od koga sam kupio H150 :)

Tada nisam bio u mogucnosti da kupim nov aparat, a ovaj mi se cinio dosta povoljan, a nije bio mnogo star, oko 6 meseci, a koliko je radio, to zaista ne znam.

Pronasao sam neke masine, koje lice na ono sto sam video na sajmu, samo su obojene u plavo,..
Ove se proizvode u Indiji, ali su izgledom potpuno iste kao i one nemacke koja sam ja video, pa je moguce da je ovo samo kopija,.. ili licenca.
evo link gde ima nekih slika masine,
http://hometown.aol.com/bisonforge/bisonmachines.html

Osim tog uteravanja metra u u du..e, jako tesko im je isterati i dinar iz dzepa, odnosno euro ;)
Svi bi kovanu kapiju sa sto vise elemenata, za sto manje para :)

@ vladagrujic

Da, tako pise na uputstvu, oko 220 ampera na interminenci od 100 %.
Idealan je za pun materijal, prodire duboko, pa su varovi jaci, a i nema mnogo brusenja!
Mada je i od 230 A sasvim dovoljan!
Ne znam ko prodaje polovne CO2!


 
Odgovor na temu

LazaZag
Lazar Zagorcic
privatna radionica,zag
Novi Sad

Član broj: 177018
Poruke: 4
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 132704447
Sajt: zagkov.com


Profil

icon Re: Alati za umetničko savijanje armature, cevi i kovanog gvožđa28.03.2008. u 00:15 - pre 195 meseci
Mozda se malo kasno ukljucujem u raspravu, ali eto sad sam tek video temu. Bilo kako bilo ja se bavim kovanim gvozdjem od vajkada, deda mi je bio kovac itd itd da vas ne smaram istorijatom. Proizvodim elemente za kovane kapije i mislim da sam dostigao vec neki zavidan nivo. Nemojte da pomislite da sam neki hvalisavac i da mislim da sam popio svu pamet ovog sveta ali imam neka iskustva i hteo bih da ih podelim sa vama. Vojnovic021 drago mi je da postoje ljudi kao ti koji hoce da sami sebi prave alate, ali nemoj uciti ljude ruskoj tehnologiji ...da je valjala ne bi oni propali;) Za savijanje 12 firkanta na hladno dovoljan vam je alat od #18 negarantovanog kvaliteta koji je samo pravilno okaljen. Ovo vam govorim iz licnog iskustva. Za neke male serije ( pod tim podrazumevam rucnu izradu elemenata ) ova debljina je sasvim zadovoljavajuca. Otkujete vas alat iz vatre ili odnesite nekom kovacu da vam to uradi, jer za mnogo manje para i vremena pre svega ce te dobiti i vise nego zadovoljavajuc alat za savijanje pune 12.Cak i grifovani firkant bez problema moze da se na ovakvim alatima savija.
Ukoliko su vece zavojnice u pitanju, dodajte sraf na svakom segmentu alata radi ojacanja.
Glaser....nemojte se uvrediti ali to je amaterska masina:)
Namenjen je manjim radionicama koje se ne bave valjanjem (grifovanjem) materijala za dalju prodaju, vec iskljucivo za licne potrebe jedne radionice.Sto je slozicete se svakako neuporedivo manje od masine namenjene industrijskoj proizvodnji valjanog materijala.
100 t po valjku Vojnovicu je za takav vid proizvodnje jako malo, pogotovo ako ti kazem da masina koju ja posedujem ima kapacitete da uradi toliko svakog meseca. A sto se tice masine koju mikica1982 pominje, jako sam zadovoljan njome :D
Veni Vidi Vici ;)
fotomat, erozimat, kopirne glodalice i slicne masine koristite za izradu alata samo kada se odlucite za velikoserijsku proizvodnju elemenata, a do tada cekic u ruke i budite sam svoj majstor.
E da ...jos samo da napomenem nisu sve masine iz domace radinosti tako lose kao sto mislite ...ja znam odlicnu masinu koju proizvodi jedan moj saradnik u bosni po uzoru na industrijsku masinu kakvu ja imam i mogu vam reci da se isplati svaki euro koji ulozite u nju. A kosta slozicete se ne tako nedostiznih 10000 Eura, sto je kolicina novca koju vam ta masina moze vratiti u toku jedne radne godine.
Radite i budite uporni jer samo tako mozete iskociti iz mora obicnih majstorcica koji misle da su najpametniji samo zato sto se dugo bave time i napravili su kapije poznatim licnostima.na neke od tih kapija mene bi bilo sramota da stavim svoje ime.
Kupovni elementi su daleko bolji nego da ih pravite sami, jer ne mozete ustedeti koliko mislite.Vreme je daleko najskuplje.Govorim o standardnim elementima tipa siljak, korpica, pereca, krug.
Ako nekom treba pomoc oko bilo cega rado cu mu pomoci i uputiti ga na pravi put.
 
Odgovor na temu

Vojnovic021
Novi Sad

Član broj: 166925
Poruke: 20
89.216.109.*



Profil

icon Re: Alati za umetničko savijanje armature, cevi i kovanog gvožđa29.03.2008. u 00:13 - pre 195 meseci
Pozdrav Lazo,
Nisi zakasnio uključio si se taman na vreme
Citat:
...,nemoj uciti ljude ruskoj tehnologiji ...da je valjala ne bi oni propali,...

Nadam se da je ovo zajebancija !? Jer kao prvo nisu propali zato što nisu valjali već, je razlog loša politika, a POLITIKU zdravo nevolem !

Slažem se da alat može da se napravi i od tanjeg profila (recimo ta #18mm), ali ja necu samo da savijam #12x12 u poslednje vreme mi je često "padalo na pamet" #14x14 i #16x16, a to ta #18 može da izdrži u jednom ili eventualno dva posla !? A posle ponovo pravi ili popravlaj alat ! E po meni je to gubljenje vremena, a ponekad i živaca. E zato, živela Rusija !!?

Citat:
Glaser....nemojte se uvrediti ali to je amaterska masina

Nemamo zašto da se vredjamo, pa nismo mi vlasnici Glasera, pa da nam smeta svaka reč,...!?
Nikada nisam rekao da je Glaser, profesionalna mašina, nego da je po meni jedina prava u toj nekoj , nazovimo je amaterskoj varijanti. Što se tiče garancije za valjke mislim da je puno veća, to sam napisao iz glave, ali ću proveriti !
Što se tiče "industriskih" mašina i njihovih kapaciteta ?! Kome to treba, ko će na ovom našem usranom tržištu da proda 100T svaki mesec, čitaj NIKO.
Ja, a mislim da će se samnom složiti i drugi, necu da prodajem DEO, ja hoću da napravim ceo SKLOP i kao takav da ga prodam, hoću da to bude nešto prepoznatljivo, nešto moje !!?

Jedino iz tog razloga ne volim, gotove elemente, meni je lično ružno kada vidim svaki šiljak, perecu, krug jednako savijen, svi ko jedan, nema tu umetnosti, to je čista montaža i to može da napravi svaki "majstorčić" koji zna da drži aparat za zavarivanje.

Lazo, nemoj nešto zameriti, ništa ovo nije lično !?

Citat:
Ako nekom treba pomoc oko bilo cega rado cu mu pomoci i uputiti ga na pravi put.


Nadam se da ovo stvarno misliš, jer naučiti nešto novo nije na odmet, pogotovo ako neko hoće da ti pokaže ?!

Pozdrav
Ne isplati se svadjati s budalama.
Prvo te spuste na svoj nivo pa te onda dotuku iskustvom!
 
Odgovor na temu

LazaZag
Lazar Zagorcic
privatna radionica,zag
Novi Sad

Član broj: 177018
Poruke: 4
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 132704447
Sajt: zagkov.com


Profil

icon Re: Alati za umetničko savijanje armature, cevi i kovanog gvožđa29.03.2008. u 01:12 - pre 195 meseci
Naravno da se malo salimo dobri su rusi necemo ih menjati ;)
Podrzavam tvoje razmisljanje unikatnih kapija i da se treba izdvojiti od ostalih nazovi majstorcica, ali ja mislim da treba raditi i nesto sto niko drugi ne radi...postoje ljudi koji bi zeleli "kovanu" kapiju za malo para ili znaju da vare, mozda imaju nekog majstora bravara, ali ne znaju da naprave elemente. zato kod mene lepo dodju i kupe sve sto zamisle u svojoj kapiji. Malo je radionica u srbiji koje ce proizvesti neki element u maloj seriji do 200 komada da bi ga neko drugi ugradio. Kod mene bukvalno mozes da narucis bilo sta da se napravi i ako je pristojna serija cena ce biti kao da je taj element standardan.
E a sto se tice savijanja 16 na hladno .....nemoj da te snaga ponese....koristi sto vecu polugu ili radi sa jos nekim da ne ostanes ne daj boze bogalj pre vremena...bio sam kod ljudi koji su uvijali rucno i #30.....jednom nogom su u grobu a drugom na kori od banane....nije za zezanje zdravlje je najbitnije. I veruj mi kada stavis sraf kao ojacanje na svakom segmentu alata izdrzace i da savijes 18 preko njega...samo je pitanje koliko onaj koji to savija rucno to moze izrzati ;) Ako je alat zavaren na plocu od 8-10 mm onda moze biti izradjen i od najobicnijeg flaha..sve je stvar koliko cesto se taj alat koristi.
Nije trziste samo Srbija.....treba siriti prodajnu mrezu i imati velike ambicije, a nikom ni ne treba 100 t godisnje prodati....dovoljno je da mozes, vreme koje bi inace proveo uz masinu, provedes stvarajuci nesto lepo sto ce biti vecno :)
Danas smo recimo propustili kilometar materijala za 5 sati i imao sam vremena za neke druge stvari ...a ranije bih taj isti posao radio mnogo duze i jednostavno tada nisam stizao da zadovoljim potrebe trzista..koje iako mozda deluje malo i usrano, ali veruj mi nije tako.
Onako najiskrenije od srca vam svima zelim da radite i imate posla :) Ne volim ljude koji su zavidni i plase se konkurencije...jer to znaci samo jednu stvar, a to su dve stvari ;) :-D
Da ili im nije cista savest ili taj posao ne rade dovoljno dobro pa se plase da ce im ga neko oteti.
Svakom cu pomoci koliko god mogu, jer niko se nije rodio naucen.
pozdrav svima i jos jednom drago mi je da ste napravili ovakvu temu i da radite ovaj posao iz ljubavi, pa makar vas muka naterala da ga zapocnete ;)
 
Odgovor na temu

vladagrujic

Član broj: 159007
Poruke: 168
*.bitsyu.net.



+1 Profil

icon Re: Alati za umetničko savijanje armature, cevi i kovanog gvožđa30.03.2008. u 00:32 - pre 195 meseci
Dobro, dobro. Odosmo bas u duboke profesionalne vode. Ovu temu sam postavio, da poneko i od nas malih može napraviti neki prostiji alat, i ponosno pogledati svojih ruku delo, ma kakvo ono bilo.
Velike serije i kilometri obrađenog materijala, to je u redu - ako to budem ikada i poželeo da radim. Serijska proizvodnja i ručna manifaktura su ipak dva različita pojma. Svako sebe nalazi u onome što mu prija.
Iz iskustva znam, da što više "znaš" neki posao, tek onda vidiš koliko ne znaš. Zato se i ne stidim da pitam nekoga ko bolje poznaje ovu tematiku za savet. Lepo je znati, da postoje ljudi, koji nisu zavidni i malodušni i žele da pomognu.
Vojnovic021, ne moraš se raspitivati za CO2 aparat, kupio sam ga. Ipak hvala na trudu.
Pozdrav.

P.S.
Malo me ovi Rusi (a naročito Ruskinje) zagolicaše. Što se tiče proizvodnje kvalitetnog čelika, a bogami i delova gde je potrebna dodatna termička obrada, jednostavno, nema im premca. U kratko, kad Ruja hoće nešto da napravi, on ga baš "napravi". U mnogim tehnologijama su upravo oni bili pioniri (ne Titovi). Doduše, što se tiče estetike, tu su nula.

[Ovu poruku je menjao vladagrujic dana 30.03.2008. u 01:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Alati za umetničko savijanje armature, cevi i kovanog gvožđa

Strane: 1 2

[ Pregleda: 53397 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.