Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prečnik objektiva i LV

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Prečnik objektiva i LV

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6160 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

maxa11
Marko Stanojević
Nis

Član broj: 142573
Poruke: 295
195.222.98.*



+1 Profil

icon Prečnik objektiva i LV08.02.2008. u 13:45 - pre 197 meseci
1) pre neki dan sam upoređivao Canon S5 i Fuji F31. na Av modu, pri istim podešavanjima, u istim uslovima, oba aparata izračunavaju istu dužinu ekspoziciju.
da li prečnik objektiva ima uticaja na ekspoziciju, tj. da li je sa objektivima većeg prečnika potrebna kraća ekspozicija da bi se dobio isti rezultat kao sa objektivima manjeg prečnika? da li objektiv većeg prečnika u jedinici vremena prikuplja više svetlosti od objektiva manjeg prečnika? nisam imao prilike da uporedim dSLR i kompakt, a živo me interesuje šta bi bilo.

2) da li je LV na Canonu 450D i 40D isti? negde sam naleteo da na 450D prikaz na LCD-u u LV modu reaguje na promene ekspozicije i postoji kontrastni AF. kod 40D u LV modu nema AF, ali šta je sa promenom ekspozicije? kako je uopšte rešen LV na 450D? dodatni CCD ili nešto drugo?
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV08.02.2008. u 15:07 - pre 197 meseci
1. Parametri kakve spominjes nisu povezani sa velicinom objektiva, ali se moze desiti da u slicnim uslovima merenjnja rezultati budu drasticno razliciti. To neka te ne zbuni. Ima za to razloga ali nije povezan sa "velicinom" objektiva.

2. Ovo za LV ce se moci precizno reci tek kad aparat dodje u ruke. Na osnovu ovog do sada vidjenog rekao bih da je bolja od 40D ali jos uvek znatno slabija od kompakta.
I ja ga cekam.
 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
78.100.3.*



+1 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV08.02.2008. u 17:59 - pre 197 meseci
1. To o čemu pričaš nije prečnik objektiva već blenda objektiva. Blenda ti je nešto slično zenici u ljudkom oku. Ok, ima veze pomalo sa "prečnikom" objektiva ali on zavisi i od drugih faktora (veličina senzora, žižna daljina, količina stakla u samom objektivu) pa se ne izražava kao prečnik. Skini sa ove stranice http://www.jarac.net/foto/?nid=140 čkolu fotografije. Tu ti je to najbolje objašnjeno.

2. Da isti je. Koristi se glavni senzor. I oba aparata ispravno mere svetlo i određuju expoziciju u LV modu. Za AF ne znam, nisam pratio.
 
Odgovor na temu

maxa11
Marko Stanojević
Nis

Član broj: 142573
Poruke: 295
195.222.98.*



+1 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV11.02.2008. u 08:20 - pre 197 meseci
1. nisam mislio na blendu, nego baš na prečnik objektiva. na prečnik prvog spoljašnjeg stakla na objektivu. ovako laički, logično mi je da staklo prečnika 4cm može da skupi više svetlosti od stakla prečnika 2cm, zato što je površina na koju pada svetlost veća. ali izgleda da nije tako...
2. izgleda da najbolje rešenje LV-a ima Sony A300/350.
 
Odgovor na temu

megapyxeltoda

Član broj: 88956
Poruke: 255
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+10 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV11.02.2008. u 14:27 - pre 197 meseci
ovako-expozicija jednako otvor blende+potrebno vreme exponiranja(brzina zatvaracha)...mozda bi trebalo uzeti i osetljivost u obzir ali sve preko toga je smeshno...Ne daj Boze da Vas chuje neko sa Fotografske Akademije smejace se ko looood....
No hadj'sad da se vratimo na temu pre toga pretpostavimo da ima smisla diskutovati o tome,uopshte:
mislim prechnik objektiva...?!?pa pod uslovom da oba aparata imaju identichan senzor,identichno merenje svetla,identichnu konstrukciju ne bi li odnos zizna daljina senzor-objektiv bila ista...mozda bi i imalo smisla...ovako...nemama rechi...
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV11.02.2008. u 19:12 - pre 197 meseci
Citat:
megapyxeltoda: ...Ne daj Boze da Vas chuje neko sa Fotografske Akademije smejace se ko looood...


Ko da chuje i zbog chega?
 
Odgovor na temu

megapyxeltoda

Član broj: 88956
Poruke: 255
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+10 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV11.02.2008. u 20:14 - pre 197 meseci
lepo Ti pishe ko...ne moram da imenujem ali znam da kad pricham sa nekim sa Akademije,koje znam da se smeju kakve se ovde sve teorije mogu chuti...i shto se Ti oseti prozvanim?ako si...i da ne bude opet neshto,ali stvarno se bacim u bedak kad vidim ovakve teme...prvo cutim i chitam i smejem se ali povremeno ne mogu da odolim da chitam takve gluposti kakve se pishu!Pa nek mi brishu poruke ponovo mislim ako je to flame...!?ne nego svi treba da cutimo i slushamo nebuloze?Pa dobro ako neko ovde postuje i ako je ovo podforum digitalni fotoaparati,moze taj neko da se bar malo edukuje...mislim to su osnovne stvari o chemu se ovde pricha-expozicija?Pa onaj ko to ne zna shta je i od chega zavisi pa ne znam shta polemisati dalje!
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV11.02.2008. u 20:36 - pre 197 meseci
Jasno je da izmerena expozicija na ex svetlomeru mora biti jednaka na bilo kom aparatu sa bilo kojim objektivom.
Ne vidim zasto bi se neko tome smejao. Pitanje je postavila osoba koja je htela to da sazna, ili potvrdi svoje znanje.

Sto se gospode sa akademije tice. Ne znam koliko se smeju, ali zanam da bi mogli malo i da se prosvete pa da nasoj deci vec jednom prestanu da truce kako se u savremenoj fotografiji koriste dozne za razvijanje, a u novinarskoj dvorefleksni aparati i da film ima buducnost u Rentgen fotografiji i slicne gluposti.

Ima jedna interesantna tema na ESu koja je netakticno ugasena. (Na zalost licno sam ucestvovao u tome). Naime, Nenad Markovic je uocio jednu vrlo interesantnu pojavu. Procitaj to pazljivo. Pazi, Nenad nije nista izmislio!

Ne verujem da ce ti neko sa Akademoje dati odgovor na ovo Nenadovo pitanje.


http://www.elitesecurity.org/t...on-na-iso-ista-brzina-okidanja


[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 11.02.2008. u 21:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

deus and machina
Dejan Danailov
Novi Beograd

Član broj: 157022
Poruke: 38
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV11.02.2008. u 20:38 - pre 197 meseci
@ zarsilic

U pitanju je svojevrsni fotografski „sleng”.

Kada se kaže ekspozicija misli se na vreme ekspozicije, kada kažem blenda, misli se na otvor blende. U suštini, ekspozicija je izlaganje fotoosetljive površine određenom svetlu, a blenda je deo objektiva.
________________________________
Da ste mi živi, zdravi i uzbrdo brzi!
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV11.02.2008. u 20:56 - pre 197 meseci
Tako je.
Nekad se pojam expozicija vezivao samo za vreme (1/15, 1/30,.....1/500 itd). To je nepravilno, ali se "odomacio" kao takav.

Ja sam u svom poslednjem postu ovaj izraz koristio u pravom smislu reci. Znaci: expozicija ili parametar snimanja (blenda i vreme).
 
Odgovor na temu

megapyxeltoda

Član broj: 88956
Poruke: 255
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+10 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV11.02.2008. u 21:20 - pre 197 meseci
ajde lepo argumentovano da prichamo-jel Ti mozesh da potkrepish to Tvoje mora biti isto izmereno?zashto mora?kad dva senzora pogootov ova dva nisu ista,iste konstrukcije,rezolucije,osetljivosti,niti koriste isti algoritam za merenje svetla...?kako onda kod mene recimo,na bracketingu,zavisi od postavki,od 3-4 snimka bude ne sami jedan,vec 2,nekad i 3 korektno exponitrana...?samo neki vishe odu u jednu stranu histograma neki u drugu...(neki daju akcenat na svetlije neki na tamnije delove)...Onda kako je kod kompakta raspon blende ugl.od 2.8 ili 3.2 pa do 8,npr,a kod DSLRa od objektiva do objektiva ali recimo kit objektivi od 3.5-pa do 22 isto i brzine zatvracha koej su kod kompakta 0d 8,16 sec pa do 1/2000,3200 maximalno,a kod DSLRa od B-pa do 1/8000...i kako bi mogla da daju istu expoziciju kad ce Tui vecina kompakta na auto modu uvek odabrati jednu blendu a DSLR drugu...?Misoim to hje kao da si rekao banalizujem sad ali primera radi da 2 automobila moraju za istu predjenu kilometrazu potroshiti istu kolichinu goriva,iako ne troshe istu vrstu goriva,niti bilo shta...?
A to shto prichash za ljude sa akademije opet prichash ne-argumentovano jer govorish ochito o nekim starijim generacijama-iako ih ima i mladjih naravno zaboga!Jel Ti mozesh da potkrepiish tu tvrdnju koju iznosish?ili samo onako napamet prichash?a osecam da je ovo zadnje... Ijma tu i ljudi koji su mladi i jaaako dobro zanau to shto studiraju,veruj mi...govorim iz lichnog ioskustva...
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.co.yu.



+40 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV11.02.2008. u 21:44 - pre 197 meseci
Citat:
megapyxeltoda: ovako-expozicija jednako otvor blende+potrebno vreme exponiranja(brzina zatvaracha)...mozda bi trebalo uzeti i osetljivost u obzir ali sve preko toga je smeshno...


U pravu si. Svakave gluposti se mogu procitati ;)


Poz. Gosha
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV11.02.2008. u 21:48 - pre 197 meseci
Mnogo pitanja si postavio. Deo je vezan za tehniku, a veci deo za tehnologiju. Poneka pitanja nemaju tehnicki dodirnih tacaka. Na prmer: odnos opsega blendi kod dSLRa i kod kompakta.
Tehnicko je pitanje kolicina svetlosti koja ce pri recimo blendi 4 i vremenu 1/125s pri recimo 100ASA osvetliti fotoosetljivi sloj na "pravilan" nacin, a tehnolosko je pitanje kako ce koji proizvodjac to omoguciti da se sa razlicitim konstrukcijama objektiva i aparata, ostvari.

Sto se tice drugog dela vezano za Akademiju. Imao sam uvid u proslogodisnji i pretproslogodisnji nastavni plan i program. Bilo je pozitivnih pomaka, ali nedovoljno. Jos uvek ima bajatih tema i jos uvek studenti uce nesto sto smatram da vise nigde nece susresti. Jos uvek je prevelik akcenat na analogiju. Mislim da oskudevaju u kadrovima. Digitalija im je jos uvek daleka i neopipljiva.
Obradovala bi me cinjenica da to nije tako.
Uostalom proveri. Otprintuj ovo Nenadovo pitanje pa pronadji nekog ko ce na to pitanje odgovoriti.
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV11.02.2008. u 22:06 - pre 197 meseci
Mole se svi vrsni poznavaoci da dobro prouce materiju pre nego sto pocnu o istoj da pisu.

1. Kod nas ne postoji fotografska akademija vec odsek za fotografiju na akademiji umetnosti ili fpu i sl.

2. Smisao studiranja u ustanovi iz tacke br. 1 ovog posta nije upoznavanje u picometar fotografske tehnike vec obrazovanje u jednom skroz drugom smeru. Fotografije studenata pomenutih ustanova najcesce nastaju pomocu opreme kojoj se drkadzije sa raznijeh foruma vrlo jako podsmevaju.

3. Naucite da razlikujete cistu fiziku (otvor blende) i elektriku (merenje svetla). Prvo je kao sto rekoh nepatvorena fizika i zavisi samo i jedino od vrlo egzaktnih brojki a drugo zavisi od vise faktora od kojih neki cesto imaju veze sa proizvodjacem odredjene opreme. PRIMER: ISO100 na Canon aparatima je u stvari ISO125, svetlomeri nekih proizvodjaca su kalibrisani na drugacije vrednosti i td.

 
Odgovor na temu

megapyxeltoda

Član broj: 88956
Poruke: 255
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+10 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV11.02.2008. u 22:24 - pre 197 meseci
@Abdee-shvatam ja shta si Ti hteo da kazesh ali shta sam ja drugim rechima rekao?jel tako bitno jel se zove Odsek za fotografiju ili Akademija(tako je poznata kd nas u slengu)?i drugo,buduci da je predmet rasprave expzicija koja se dobija=blenda(otvor blende)+izmereno vreme izlaganja svetlsti(exponiranje)-sad shto je jedno fizika a drugo elektrika u chemu je tu problem?Poenta priche je moja tvrdnja da ne morash uvek dobiti identichnu expoziciju sa 2 dijametralno drukchija aparata e sad dal tu vecu ulogiu igra elektrika ili fizika....j....m li ga...samo zavrshni rachun se gleda-samo rezultat!
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
213.176.148.*

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV11.02.2008. u 22:35 - pre 197 meseci
Abdee je upravo objasnio da se ne dobija isti rezultat zbog različitog poimanja ISO vrednosti od aparata do aparata...

Uostalom, kad bi svi aparati bili isti, zašto jedan košta €2000, a drugi €200?
 
Odgovor na temu

megapyxeltoda

Član broj: 88956
Poruke: 255
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+10 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV12.02.2008. u 00:53 - pre 197 meseci
ma jasno je meni da se ne dobija isti rezultat i zbog chega ali to opet ne opravdava samo pitanje,jer se nije ni moglo ochekivati,naravno da nece biti isti?a da li je aparat 2000 ili 200 evra ...?ne kontam poentu vica...?ovde se porede 2 aparata koja su prilichno blizu i cenovno i po klasama...ma ja sa ovim zavrshavam ovu besmislenu polemiku...
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
213.176.148.*

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV12.02.2008. u 01:10 - pre 197 meseci
Ne znam za tebe, ali u mojoj knjizi je sasim OK da neko pita neko pitanje ako ne zna odgovor na njega. Da zna, onda bi bilo prilično besmisleno, zar ne?

Ono što nije OK je podsmevati se pitanjima, jer se niko naučen nije rodio. Svako ovde može svakome za nešto da se smeje...

 
Odgovor na temu

megapyxeltoda

Član broj: 88956
Poruke: 255
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+10 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV12.02.2008. u 01:26 - pre 197 meseci
slushaj Markome ja sam u startu rekao konkretno shta mi smeta-expozicija shta je i kako se odredjuje i njen sushtinski znachaj su jedna od najbitnijih i najosnovnijih stvari u fotografiji...e sad druga je stvar shto ljudi u digitalnoj eri prvo kupe aparat rukovodeci se parametrima"kolika mu je rezolucija i koliki mu je: ) (zoom,naravno)" a u stratu zanemare bitne stvari-osnove."dobar aparata ma sve sam radi..."e to kad chujem a chujem prechesto...Mislim dajte ljudi nemiojte me terati da objashnjavam ono ochigledno rech po rech moja poenta je vrlo jasna?Ili nije...?E onda cu da se zapitam..."mozda je sve ovo samo privid-mozda je i ova diskusija samo privid...?"

Aaaargh prs'o sam..ajde laku noc svima
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8357
*.3dnet.co.yu.



+1344 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV12.02.2008. u 01:30 - pre 197 meseci
megapyxeltoda, previše lako "prskaš", a često i neprecizno shvataš temu.

Poradi malo na svom strpljenju, a naročito na pravopisu.

Time će i tebi biti lakše, a veruj mi i čitaocima tvojih postova.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Prečnik objektiva i LV

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6160 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.