Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Alto 3 c - By Zex

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Alto 3 c - By Zex

[ Pregleda: 8341 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zexster
Vojvodina

Član broj: 136694
Poruke: 27
82.131.209.*



Profil

icon Alto 3 c - By Zex09.03.2008. u 10:04 - pre 196 meseci
Pravim Visaton Alto 3 c zvucnike ... e sad ... dal neko (ko ima iskustva sa time) moze da mi pomogne oko dampiranja kutije jer ipak je to ozbiljan projekat sto znaci da je kvalitet u pitanju i sve to nije jeftino !!!

Sve imam sto mi treba (originalne zvucnike i skretnice, kutije napravljene "medijapan 19 mm" sve po fabrickom nacrtu (+ lepljeno, srafljeno), pozlacene uvodnice, kvalitetne kablove 2 x 2,5 mm kvadratna, originalne bas reflex tube, sundjer za dampiranje koji izgleda kao karton za jaja, kofling ... znaci sve, sve).

Samo me dampiranje muci jer ne znam kako ...

Jedni kazu da lepim sundjer za dampiranje (gore, levo i desno (od gore do dole), a iza zvucnika tj. na zadnji zid - od gore pa do iznad bas reflex cevi + da ubacim kofling samo u deo iza pregrade visokotonca i srednjotonca ...

Skretnicu bih montirao srafovima na dno (na jastucice koji se koriste (lepe) za nogice namestaja da neizgrebu laminat ili parket) ...

Drugi kazu da gusto ispunim koflingom celu kutiju samo ne iza bas reflex cevi, bez sundjera ...

A u pregradu tj. prostor za visokotonac i srednjotonac kazu isto tako da lepim sundjer za damp. levo, desno, gore, dole i iza zvucnika tj. zadnji zid + da ubacim kofling ...

Znam takodje da nevalja previse dampirati a isto tako nevalja ni premalo dampirati ...

Znaci:

1 - Kako dampirati kutiju ?
2 - Dal treba dograditi neki subwoofer (npr. 19 Hz - kao pratnja) i koji ? (volim jak "mocan" bas !!!)

Unapred zahvalan - Zex !!!



[Ovu poruku je menjao Zexster dana 09.03.2008. u 12:21 GMT+1]
S' postovanjem - Zex
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dule6491
Beograd

Član broj: 136466
Poruke: 1418
*.dynamic.sbb.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Alto 3 c - By Zex09.03.2008. u 10:19 - pre 196 meseci
To niko ne zna! Zavisi koliko damping hoces... Znaci ako hoces mali stavis gore,nazad i sa strana,ako hoces srednji stavis sa svih strana,ako hoces najveci ispunis pola kutije... To ti je onako uopsteno... Ali od tog uopstenog nemas nista! Jedino sto svuda vazi je da nikako ne smes da stavljas sundjer u blizini reflex tuba,to svuda vazi.. Niko to nece znati da ti odgovori do detalja,ali aj da sacekamo da vidimo sta imaju ljudi da kazu,to i meni sada treba!
 
Odgovor na temu

Zexster
Vojvodina

Član broj: 136694
Poruke: 27
82.131.209.*



Profil

icon Re: Alto 3 c - By Zex09.03.2008. u 11:24 - pre 196 meseci
Evo ima sad i slicica mog projekta ...

Znaci preostaje mi samo da se oslonim na sluh koliko vidim ...
S' postovanjem - Zex
 
Odgovor na temu

dule6491
Beograd

Član broj: 136466
Poruke: 1418
*.dynamic.sbb.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Alto 3 c - By Zex09.03.2008. u 11:53 - pre 196 meseci
To jeste najbolje,a ponekad i jedino resenje! Ali ipak moras da znas nesto o tome,gde bi otprilike koliko cega trebalo da bude... A,zar nema nista o dampiranju u tom projektu po kome si radio? Pozdrav
 
Odgovor na temu

Zexster
Vojvodina

Član broj: 136694
Poruke: 27
82.131.209.*



Profil

icon Re: Alto 3 c - By Zex09.03.2008. u 13:01 - pre 196 meseci
Ima ali na engleskom jeziku sto nerazumem bas najbolje a ustvari sam hteo da cujem i vasa misljenja pa da se lakse odlucim ... pozdrav !
S' postovanjem - Zex
 
Odgovor na temu

Zexster
Vojvodina

Član broj: 136694
Poruke: 27
82.131.209.*



Profil

icon Re: Alto 3 c - By Zex09.03.2008. u 13:09 - pre 196 meseci
Imam jos jedno pitanje ... koja litraza treba za Niski bas AZ\881\90\B4 od 60 W ali nebih da skrecem sa teme ... znam samo da treba da bude vakuum (zatvoren tip) ...
S' postovanjem - Zex
 
Odgovor na temu

gaostolski
Mk

Član broj: 144150
Poruke: 219
62.162.103.*



+3 Profil

icon Re: Alto 3 c - By Zex10.03.2008. u 15:17 - pre 196 meseci
po nekim nepisanim pravilima trebao bi dampirati kutiju sa svih strana,naravno prethodno bi ti dobro dosla i izolacija plastobitom,(tako se nekad zvalo sredstvo koje se koristilo za zastitu od korozije na vozilima sa donje strane)naime premazes kutiju sa unutranje strane u jedno 2-3 sloja naravno prvo sacekas da se dobro osusi jedan sloj pa onda nanosis drugi(to ti je da bi umirio strane kutije od samih vibracija bas zvucnika-cime bi dobio jos cvrsci i dublji bas,onda dampiraj kutije sa svih strana i onda eksperimentiraj naime kod zvucnika ti vazi pravilo da prvo moras usvirati zvucnike-to ti je otprilike jedno 20-50 sati slusanja pa onda mozes eksperimentirati.Imeno sve se svodi na zvuk koji zelis dobiti-slusati,prvoslusaj neko vreme sa kompletnom izolacijom sa svih strana pa onda probaj otstranjivati izolacije sa strane kutije paopet slusaj i to dok ne dobijes zvuk koji ti najbolje lezi na usima(jer je tu pitanje ukusa o kome nevredi debatirati ili bilo sto to sto je za tebe dobar zvuk ne znaci da je za drugog dobar i ispravan i sl.)
Zvucnike po pravilu mozes uzvurati pink noise generatorom,kojeg mozes dobiti i iz bilo kog dvd plejera udjes u menu i tamo pronadjes pomenuti zvuk i pustis ga da radi bar 10-20 sati-veruj mi novi zvucnici nikad ne sviraju isto kao posle 50-tak sati rada,akonemas pink noise onda ti kao dobra zamena dodje i sum od fm tjunera razume se na pranom kanalu da samo susti i nemoras to slusati na neku veliku snagu 10-tak vati je dovoljno da posle pomenutog vremena odradi posao.
Pozzz i obavesti nas o zvucnom utisku,i daj adresu gde si to nabavio da vidimo karakteristike koje pominjes.
gapostolski
 
Odgovor na temu

Zexster
Vojvodina

Član broj: 136694
Poruke: 27
82.131.209.*



Profil

icon Re: Alto 3 c - By Zex10.03.2008. u 18:55 - pre 196 meseci
gaostolski - Hvala na savetu ... cini mi se kao dobro resenje ... nesto slicno sam citao u starim sam-ovima ...
Zvucnike, skretnicu i bas reflex cevi sam narucio preko interneta na http://www.itcelectronic.com/pocetna.asp
City express donosi na kucnu adresu i placa se pouzecem ...
Sve ostalo sam kupio u Subotici, u prodavnicama gde se prodaju zvucnici i prateca oprema, kofling sam uzeo u krojackoj radnji ...
Zvucnike, skretnice i bas reflex cevi - ITCelectronic narucuje iz Nemacke.
Karakteristike, nacrt, opis gradnje i sve u vezi projekta Alto 3 C ima na Nemackom sajtu (moze da se bira i engleski jezik) na http://www.visaton.de/en/bauvorschlaege/3_wege/546/index.html

Toliko za sada ...


S' postovanjem - Zex
 
Odgovor na temu

gaostolski
Mk

Član broj: 144150
Poruke: 219
62.162.103.*



+3 Profil

icon Re: Alto 3 c - By Zex11.03.2008. u 15:10 - pre 196 meseci
eto u uputstvu oko dampiranja ti lepo pise da kutiju moras obloziti sa svih strana stopodrazumeva i dampiranje prednje ploce na koju su montirani sami zvucnici (znaci ceo deo oko samih zvucnika i oko bas refleks cev),materijal moras ucvrstiti da stoji samo na stranama kutije i obrati paznju na bas refleks cev trebalo bi otvor koji je u kutiji da nije prekriven materijalom za dampiranje obicno kod bas refleks kutija preporucljivo je do materijal bude u panelima ).Sa obzirom da mias dosta visoke strane znaci mogao bi i ucvrstiti bocne strane sa nekim letvicama precnika min. 2x2cm cime bi sprecio eventualne vibracije strana kutije,ozicavanje unutar kutije od skretnica do samih menmbrana i od terminala na kutiju do skretnice obavezno izvedi debljom zicom bar 2-2.5mm(preporucljivo je da bude ista duzina kabla na obe kutije neovisno dali je jedna kutija bliza pojacalu od druge) i obavezno lemi nikakve kleme i sl.i razume se dovod od pojacala do zvucnih kutija da ide istim precnikom kabela, i kada sve to dobro usviras i sastavis i onda odvalis pojacalo kako valja onda ces videti kako sve to radi sama debljina zice uglavnom ti je bitna za vece snage jer ako tije zica tanka onda ce ti basovi dolaziti od svuda po sobi samo ne iz same kutije gde bi i trebali biti.gledaj da udaljis zvucnike da barem 1-1.5m oko njih nema nikakvih prepreka,probaj postaviti konusne metalne nosace ispod njih da ne stoje dirktno na parket-pod,i kao zadnje sto bi mogao modificirati je otkako posle 2-3 meseca dobrog slusanja oblozis prednju stranu kutije sa panelima od plute ne debljim od 2-3mm cime ces dobiti jos izdefiniraniji zvuk u srednjem i visokom delu zvucne slike,ali naravno prvo dobro isslusaj same zvucnike pa onda rade sve ovo da bi mogao da osetis razliku.
pozz i ugodno slusanje...
gapostolski
 
Odgovor na temu

Zexster
Vojvodina

Član broj: 136694
Poruke: 27
82.131.209.*



Profil

icon Re: Alto 3 c - By Zex11.03.2008. u 20:53 - pre 196 meseci
Veliko hvala svima na saradnji !
S' postovanjem - Zex
 
Odgovor na temu

Zexster
Vojvodina

Član broj: 136694
Poruke: 27
82.131.209.*



Profil

icon Re: Alto 3 c - By Zex17.03.2008. u 02:57 - pre 195 meseci
Evo ... projekat je zavrsen i mogu reci da sam jaaakooo zadovoljan ... komentari su suvisni !!!


S' postovanjem - Zex
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

gaostolski
Mk

Član broj: 144150
Poruke: 219
62.162.103.*



+3 Profil

icon Re: Alto 3 c - By Zex17.03.2008. u 14:19 - pre 195 meseci
sad kad si sve to slozio i dosta dobro izgleda ,ostaje ti samo da srafove od membrana obojis crnim flomasterom da bodu oci ,jer zaista dobro si ostalo uradio,i probaj obloziti plutom prednju plocu dobices jos izdefiniranije i bolje visoke i srednje tonove.
pozzz. i ugodno slusanje.....
gapostolski
 
Odgovor na temu

gmhans
KI

Član broj: 81337
Poruke: 510



+11 Profil

icon Re: Alto 3 c - By Zex17.03.2008. u 20:45 - pre 195 meseci
Ma pusti izgled. Kako sviraju!?!?
 
Odgovor na temu

Zexster
Vojvodina

Član broj: 136694
Poruke: 27
82.131.209.*



Profil

icon Re: Alto 3 c - By Zex17.03.2008. u 23:39 - pre 195 meseci
Sviraju fantasticno ... ne znam kako bih to recima opisao ... naravno bez ikakvih loudnes efekata koji kvare zvuk nego samo mala korekcija dubokih i visokih tonova ... imaju prijatan mekan zvuk i lepo definisan u celom spektru njihovih frekvencijskih opsega ... za sada nemam primedbi da su npr. visoki izrazeni ili sl. jer jos su u fazi razradjivanja (usviravanja) posto su novi ... znaci ... CD plejer (SL-PG590 Technics) + lose pojacalo (Gorenje-RS 2000, za sada, dok ne napravim kvalitetno pojacalo MOSFET By David White, sto na 80 W ima 0,05 % izoblicenje ... to mi je sledece u planu da pravim) ... kablove za zvucnike (2,50) dobijam u petak ... i + Visaton-ovi zvucnici = super zvuk ...
Kad pojacam na oko 30 W, glasno i prijatno rade i nema ono ... joj stisaj, glasno je ... nesmeta niti jedan ton sto se cuje iz njih ... a pored te glasnoce se moze i normalno razgovarati, bez dovikivanja ... sta god da pustim, cak i ono sto nevolim da slusam - lepo zvichi ... i vredi svaku paru koju sam ulozio u taj projekat pa ko voli nek izvoli ...
S' postovanjem - Zex
 
Odgovor na temu

yugaja
BG

Član broj: 18381
Poruke: 402
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: yugaja.co.nf


+4 Profil

icon Re: Alto 3 c - By Zex18.03.2008. u 08:27 - pre 195 meseci
Koliko su kostali zvucnici, odnosno ceo projekat? Bar otprilike...

Poz!!!


R Tape loading error, 0:1
 
Odgovor na temu

Zexster
Vojvodina

Član broj: 136694
Poruke: 27
82.131.209.*



Profil

icon Re: Alto 3 c - By Zex18.03.2008. u 10:40 - pre 195 meseci
Na zvucnicima treba slusati po mogucstvu originalne audio diskove (gore opisano kako ja slusam) a ne Mp3 sa kompjutera koji su 100 x konvertovani iz WAV (Audio) formata u Mp3 pa opet Mp3 u WAV (Audio) ... jer tako se gubi kvalitet ... mada i to se lepo cuje ... i ako tako pustis neki los kvalitet Mp3 fajla ... normalno je da ce se lose i cuti ... znaci ... CD Plejer (i original disk) - Pojacalo - Zvucnici = ugodno visesatno slusanje kvalitetne muzike !!!

Evo moj spisak ...

2 Bas Zvucnika W 170 S \ 8 = 4.633 din + 250 din Postarina = 4.883 din
2 Srednjotonca W 100 S \ 4 + 1 Visokotonac DT 94 \ 8 = 5.102 din + 250 din Postarina = 5.352 din
Skretnice FS Alto III C PAR + 2 Basreflex Tube BR 15.34 = 6.156 din + 250 din Postarina = 6.406 din
1 Visokotonac DT 94 \ 8 + 2 Bas Zvucnika W 170 S \ 8 = 6.245 din + 300 din Postarina = 6.545 din
Kofling (Lio) - 90 cm x 1 m = oko 100 din
Sundjeri za ispunjavanje zvucnih kutija - 6 kom. x 300 din = 1.800 din
3 kom. x 205 din = 615 din
U k u p n o = 2.415 din
Kabel za u zvucnike (skretnice) 2,5 kvadrata - 6,6 m x 90 = 594 din
Kabel za zvucnike 2 x 10 m (2,5 kvadrata) = 1.800 din
Konektori - 2 x 120 din = 240 din
Nozice za zvucnike = 250 din
Materijal medijapan 19 mm (Nasto manje nego 2,5 m kvadratnih) = 1.800 din
Stafovi + lepak + smirgla + auto-git ... i ostale sitnice = oko 1.000 din
Sprej (4 bocice - kendakolor-ov posto ima najbolji rasprsivac) crna - mat boja = 640 din
Crna nitro - farba (koristio sam je kao osnovnu) = 360 din

Ukupno oko 32.000 din

Pisano je tako, kako sam sta nabavljao

Bas reflex tubu sam narucio originalnu posto nisam nigde nasao takvu posto ova ima konus a sve bas reflex tube sto se prodaju u prodavnicama (sa opremom za zvucnike) su uglavnom ravne i bez konusa

Pogledaj cene zvucnika na gore pomenutom linku (... ITC ...) kao i crtez projekta na isto gore pomenutom linku (... visaton ...)

P.S. - imam jos jednu temu na ovom forumu, pod imenom Pomoc oko Ei-Nis zvucnika ... moze li mi neko i oko toga pomoci ... ?

Pozdrav i svima hvala !!!

[Ovu poruku je menjao Zexster dana 18.03.2008. u 11:56 GMT+1]
S' postovanjem - Zex
 
Odgovor na temu

Zexster
Vojvodina

Član broj: 136694
Poruke: 27
82.131.209.*



Profil

icon Re: Alto 3 c - By Zex23.03.2008. u 01:33 - pre 195 meseci
WAW ... ljudi, ko god je mislio da kablovi nemaju uticaj na kvalitet zvuka ... varaju se !!! ... Kupio sam specijalne kablove za zvucnike (2,50 mm u Elementi - SUbotica, onu skuplju varijantu (od 133 din. po metru sto znaci 2 x 10 m = 2.666 din.), i da nepoverujete ... razlike su drasticne !!! Srednji i visoki tonovi su izrazeniji i definisaniji u prostoru ... a basevi jos meksi i ispeglaniji tj. prijatniji za slusanje ...

Iz slusanja se pokazalo da zvcnike treba izvuci iz uglova (coskova) sobe da se nebi kvarili basevi oko 80 Hz i to na nekih 1 m od ugla sobe ... za sada toliko ... dok ne napravim novo pojacalo ... Pozdrav !!!
S' postovanjem - Zex
 
Odgovor na temu

gmhans
KI

Član broj: 81337
Poruke: 510



+11 Profil

icon Re: Alto 3 c - By Zex15.04.2008. u 09:13 - pre 194 meseci
Pa sad, kad to tako "fantasticno" svira sa PG590 i Gorenje risiverom, kako bi tek sviralo sa pravim pojacalom i CD-om... Da li je to poslusao neko sa malo vise iskustva, jer imam utisak da ga ti bas i nemas, ali u svakom slucaju zanima me Alto IIIc, i voleo bi da cujem jos koje misljenje o njima.
 
Odgovor na temu

Zexster
Vojvodina

Član broj: 136694
Poruke: 27
82.131.209.*



Profil

icon Re: Alto 3 c - By Zex15.04.2008. u 22:31 - pre 194 meseci
Zvucnici Alto 3 c su ipak zvucnici srednje klase ali jace srednje klase ... Imaju mane ali za novce koje kostaju se te mane mogu zanemariti ali to je individualno i mogu samo da navedem koje sam ja primetio. Visokotonac je za nijansu naglaseniji od basa i srednjotonca, donja granica mu je nesto visa ali to je sve definisano samim dimenzijama zvucnika i iznosi oko 35HZ i posle toga pocinje osetno da opada sto je posledica basrefleks konstrukcije.
Ali i pored toga kod slusanja muzike i na drugom pojacalu (pravljenom i kvalitenijem od gorenja) isprobao sam ... daje jedan istancan i uravnotezen kvalitet koji i posle visesatnog slusanja nesmeta i ne iritira. Sa kvalitetnijim izvorom zvuka i pojacalom normalno je da ce i slusanje biti jos prijatnije ali netreba se zavaravati to nisu kutije tipa KEF ili slicno od 500 evra ili vise nego kutije sa jako pristojnim zvukom za svaciji dzep ko voli kvalitet normalno u realnim granicama ...
S' postovanjem - Zex
 
Odgovor na temu

Vitafon
Vitafon Ltd
GB

Član broj: 135211
Poruke: 19
*.telrad.net.

Sajt: www.vitafon.biz


Profil

icon Re: Alto 3 c - By Zex18.07.2008. u 10:16 - pre 191 meseci
Ko radi zvucnike u Bosni, bilo koja adresa?
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Alto 3 c - By Zex

[ Pregleda: 8341 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.