Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

UPIT iz dve tabele - problem

[es] :: Access :: UPIT iz dve tabele - problem

[ Pregleda: 2615 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Robinzon Kruso

Član broj: 41475
Poruke: 191
213.149.100.*



Profil

icon UPIT iz dve tabele - problem11.03.2008. u 09:28 - pre 196 meseci
Dragi Accessovci,

Ovako: Trazio sam ovde na forumu ali nisam naisao na ovakav pitanje i ovaj problem

Imam dve tabele ULAZ i IZLAZ. Recimo da se radi o ulazu i izlazu robe. Roba je pristigla i u tabelu ulaz ubacujemo podatke o pristigloj robi.... posto jos nema izlaza robe u tabeli IZLAZ nemamo nikakve podatke... Ja hocu da vidim lager listu i pravim upit koji ce da izvrsi sabiranje kolicine po sifri artikla u tabeli ULAZ i u tabeli IZLAZ da te vrednosti oduzme po sifri isto i da prikaze u tabeli..... znaci ovako....

znaci hocu da dobijem ovakvu tabelu:

SIFRA PROIZVOD JEDINICA ULAZ IZLAZ LAGER
__________________________________________________________
1 Cokolada kom 500 0 500
__________________________________________________________
2 Krompir kg 1000 0 1000
__________________________________________________________
3 Secer 1kg kom 200 0 200
__________________________________________________________
itd.

a ja kao rezultat dobijam ovo iako u tabeli ULAZ postoje podaci a tabela IZLAZ je prazna:

SIFRA PROIZVOD JEDINICA ULAZ IZLAZ LAGER
__________________________________________________________
nema podataka


Onako kako sam ja uradio sve radi super ali samo kada imam i podatke u tabeli IZLAZ.... recimo da sam iz magacina predao artikle pod rednim brojem 1 i 2 u kolicinama po 100, sto znaci da sada tabela izlaz ima podatke o robi pod 1 i 2 pa dobijem ovako da na lageru imam samo artikle pod rednim brojem 1 i 2 a artikal pod rednim brojem 3 nije na lager listi zato sto nije bilo ni izlaza.


SIFRA PROIZVOD JEDINICA ULAZ IZLAZ LAGER
__________________________________________________________
1 Cokolada kom 500 100 400
__________________________________________________________
2 Krompir kg 1000 100 900
__________________________________________________________

Znaci zakljucak je da ako u jednoj tabeli nemam podatke onda u ovom upitu ne dobijam nikakve podatke. Ili dobijam samo one podatke koji su i u jednoj i u drugoj tabeli....

Kako da resim ovaj probelm... Ne znam da li sam bio dovoljno jasan....?

Hvala unapred







 
Odgovor na temu

domaci_a_nas
PHP developer

Član broj: 42333
Poruke: 524
*.dynamic.sbb.co.yu.



+8 Profil

icon Re: UPIT iz dve tabele - problem11.03.2008. u 09:44 - pre 196 meseci
Probaj da napraviš union Query:

Select Ulaz.Sifra From Ulaz Union Select Izlaz.Sifra from Izlaz

Onda taj query sačuvaš kao qryJoin, i koristiš ga kao left join Query.

SELECT qryJoin.Sifra, Sum(Ulaz.Kolicina) AS UkUlaz, Sum(Izlaz.Kolicina) AS UkIzlaz
FROM (qryJoin LEFT JOIN Ulaz ON qryJoin.Sifra = Ulaz.Sifra) LEFT JOIN Izlaz ON qryJoin.Sifra = Izlaz.Sifra
GROUP BY qryJoin.Sifra;

[Ovu poruku je menjao domaci_a_nas dana 11.03.2008. u 14:23 GMT+1]
Ozbiljan i odgovoran mladić
 
Odgovor na temu

Robinzon Kruso

Član broj: 41475
Poruke: 191
193.0.254.*



Profil

icon Re: UPIT iz dve tabele - problem11.03.2008. u 10:29 - pre 196 meseci
E to nisam napomenuo...

Nisam bas dobar u pisanju koda tj. uglavnom ne koristim... a vreme je da pocnem....

Hoces molim te da mi objasnis malo oko ovoga.... Gde ustvari u Accessu pisem ovaj kod.... da bih dobio Union Query... Do sada sam sve radio bes pisanja koda... narano znam da se ne mogu svi problemi resiti samo u GUI...

Hvala
 
Odgovor na temu

domaci_a_nas
PHP developer

Član broj: 42333
Poruke: 524
*.dynamic.sbb.co.yu.



+8 Profil

icon Re: UPIT iz dve tabele - problem11.03.2008. u 13:26 - pre 196 meseci
Da bi oni redovi iznad bili izraženiji napisao sam ih kao Code, u stvari to je SQL izjava. Rekao si :
Citat:
Onako kako sam ja uradio sve radi super ali samo kada imam i podatke u tabeli IZLAZ
Ne znam kako si to uspeo ako nisi napravio neki Query (u database prozoru Queries, Create Query in design view, SQL view) i tamo prekopiraš ono odozgo i sačuvaš kao qryJoin. Onda odeš u kreiranje drugog queryja i prekopiraš drugu SQL izjavu i rešio si problem.
Ozbiljan i odgovoran mladić
 
Odgovor na temu

Robinzon Kruso

Član broj: 41475
Poruke: 191
*.omik.org.



Profil

icon Re: UPIT iz dve tabele - problem11.03.2008. u 15:58 - pre 196 meseci
Pa naravno da sam napravio Query u Wizard Wiew.... Ok probacu ovako kao sto si napisao.... pa se javljam....

Hvala

Pozdrav
 
Odgovor na temu

boki026
ing
Smederevo

Član broj: 175089
Poruke: 36
*.internet.krstarica.net.



Profil

icon Re: UPIT iz dve tabele - problem11.03.2008. u 19:04 - pre 196 meseci
Posto si sam rekao da ti ne ide pisanje koda (bar za sad) probaj onda da napravis malo drugacije. Jedna tabela sa podacima o robi (Sifra artikla, opis itd), a druga gde ce takodje biti sifra artikla,vrsta promene (ulaz ili izlaz) i kolicina koja se menja i vezes sve to preko polja Sifra artikla. Posle ti samo ostaje da ih preslozis u izvestaju i formi kako ti je volja.
 
Odgovor na temu

Robinzon Kruso

Član broj: 41475
Poruke: 191
213.149.100.*



Profil

icon Re: UPIT iz dve tabele - problem12.03.2008. u 10:28 - pre 196 meseci
boki026... slazem se sa tobom ali ja hocu da u jednoj tabeli imam podatke o robi, a da u drugoj tabeli samo cuvam podatke o kolicini a da te dve tabele vezem preko sifre robe.... i tu nema nikakvih problema...

Hvala na instrukcijama "domaci_a_nas".... uspeo sam da dobijem left join quer koji radi bas ono sto hocu... ali resenje ovog problema je stvorilo novi probelm u izvestaju....

Pre sam uz pomoc Reprot Wizarda mogao da kombinujem polja iz Tabela i Querija... NPR... Za isvestaj o trentnom stanju na lageru napravio sam dva Querija ULAZ i IZLAZ i onda sam prvo u Report Wizard ubacio polja iz tabele ROBA(SIFRA, ARTIKAL, JEDINICA) pa onda polje KOLICINA iz Queri ULAZ i polje KOLICINA iz Queri IZLAZ pa sam u samom izvestaju oduzeo polje IZLAZ.KOLCINA od ULAZ.KOLICINA i tako sam dobio trenutnu lager listu koja je radila, samo sto sam imao problem koji sam prethodno opisao, znaci dobiojao sam izvestaj za artikle koji se nalaze u obe tabele...

To sam resio naravno uz pomoc "domaci_a_nas"i uz left join... ali sada kada hocu da napravim izvestaj ne mogu da kombinujem polja iz tabele ROBA sa kolicinama iz QUERY.

Da jos jednom pojasnim: znaci imam tabelu ROBA(SIFRA_ARTIKLA, NAZIV_ARTIKLA, JEDINICA, CENA) iz dve tabele ULAZ i IZLAZ dobio sam LEFT JOIN QUERY sa poljima (SIFRA_ARTIKLA, SumULAZ, SumIZLAZ). Sada hocu da dobijem izvestaj o lager listi... Query naravno radi kako trebe.... Znaci treba mi izvestaj: Iz tabele ROBA dobijam izvestaj or artiklu a iz QUERY-ja izvestaj o ulaz/izlaz kolicinama...

SIFRA_ROBE, NAZIV_ARTIKLA, JEDINICA, SumULAZ, SumIZLAZ, TRENUTNO_STANJE
-------------------------------------------------------------------------------
__1_______Jabuka__________kg______1000_____300____________700________
-------------------------------------------------------------------------------
__2_______Cokolada________kom______500_____150____________350________
-------------------------------------------------------------------------------

itd. stim da TRENUTNO_STANJE racunam u samom izvestaju koji kreiram u Design View

Kada to hocu da uradim u Report Wizard... ne dozvoljava mi.... sada sam zaboravio koja bese poruka ali ako trebe napisacu...

Hvala na vasem vremenu

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Robinzon Kruso

Član broj: 41475
Poruke: 191
213.149.100.*



Profil

icon Re: UPIT iz dve tabele - problem12.03.2008. u 13:33 - pre 196 meseci
Evo sta dobijem kad pokusam u Report Wizard-u da ubacim polja iz tabele ROBA i Queriya sa left join...

Report Wizard

You hav chosen fields from record sources which the wizard can't connect. You may have chosen fields from a table and from a query based on that table. If so, try choosing fields from only the table or only the query.

 
Odgovor na temu

domaci_a_nas
PHP developer

Član broj: 42333
Poruke: 524
*.dynamic.sbb.co.yu.



+8 Profil

icon Re: UPIT iz dve tabele - problem12.03.2008. u 14:48 - pre 196 meseci
Zašto moraš da koristiš report wizard? Wizardi su za šonje Šalim se, ali ja Queryje pravim uvek u design view, nekad kraće queryje pišem u SQL view, oslobodi se malčice, probaj da napraviš report takođe u design view i klikni na report properties (dvoklik na kvadratić u gornjem levom uglu reporta, ili ALT+Enter), tamo klikni na Data tab, kao recordsource navedi query koji radi kako treba. Klikni na dugme field list (levo od čekića i ključa) i pojaviće ti se spisak polja koja su navedena u queryju. Onda ta polja prevučeš sa tog spiska na report i radi posle šta poželiš. U query koji smo kreirali slobodno unesi još poneko polje (kada uđeš u create query in design view videćeš spisak tabela iz kojih možeš da uneseš bilo koje polje).

Prođi malo kroz help, tvoj problem nije nimalo mističan i sigurno sve piše u literaturi koja je dostupna svima koji požele da odvoje malo vremena.
Ozbiljan i odgovoran mladić
 
Odgovor na temu

Robinzon Kruso

Član broj: 41475
Poruke: 191
193.0.254.*



Profil

icon Re: UPIT iz dve tabele - problem13.03.2008. u 08:24 - pre 196 meseci
Hvala ti domaci_a_nas,

To je sve tu bilo na dohvat ruke... Ostaje mi samo da istestiram da li sve radi kako treba...

Jos jednom hvala...
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: UPIT iz dve tabele - problem

[ Pregleda: 2615 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.