Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Instalirati linux da ili ne ???

[es] :: Linux :: Instalirati linux da ili ne ???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6681 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anel_np
Naim Rasljanin
Cacak

Član broj: 119020
Poruke: 70
91.150.122.*



Profil

icon Instalirati linux da ili ne ???22.04.2008. u 19:07 - pre 193 meseci
p0z,

znam da vec ima vise ovakvih tema ali morao sam da pitam

Pa da pocnem... koristim windows jos kada sam kupio komp a to je vec nekih 6-7 godina

Pa me zanima linux... Iskreno ja ne znam nikoga ko ga koristi pa tako da nisam mogao ni da pitam za njega pa reko da pitam vas

Znaci da li mi preporucujete da ga instaliram ?

Nemam nikakve probleme sa windows-om ali voleo bih da probam i nesto novo

A i ne znam da li ce moci da savrseno radi jer mi je slaba konfiguracija 384 ram, Graficka MX 440, procesor 1.20 GHz... I sad sledi jedno moronsko pitanje a to je da li zauzima mnogo prostora na hdd jer mi je mali hdd tj samo 19 gb

e,da i takodje ako mi preporucujete ako mozete da napisete i koju verziju jer ih ima vise

Unapred zahvalan
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Instalirati linux da ili ne ???22.04.2008. u 20:06 - pre 193 meseci
NEMOJ da instaliras. Prvo nabavi Live CD, pa probaj. To je bar jednostavno, nista ti ne menja na racunaru, jedino sto u BIOS-u moras da cekiras da boot ide prvo sa CD ROM-a. Linuxa ima ne vise, nego preko 500 (pet stotina), ali u principu je slicno. Idi na www.distrowatch.com, izaberi neki od prvih nekoliko na listi, pa probaj. Moja licna preporuka je Mint, ali ne mora da bude.

Vecina tamo nabrojanih Linuxa ima i opsirnu dokumentaciju, pa prvo malo to citaj pre nego krenes u instalaciju.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Instalirati linux da ili ne ???22.04.2008. u 20:49 - pre 193 meseci
Citat:
...Iskreno ja ne znam nikoga ko ga koristi pa tako da nisam mogao ni da pitam za njega pa reko da pitam vas

Joj, ako ovo pročitaju "Windows ratnici" sa Advocacyja, biće veselo.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.227.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Instalirati linux da ili ne ???22.04.2008. u 21:33 - pre 193 meseci
Ma veselo je tamo i bez ovoga komentara :))

@anel_np - samo pici, instaliraj linux, probaj, prosudi sam jel ti dobar ili ne, nemoj mnogo mariti za razna misljenja ;)
 
Odgovor na temu

anel_np
Naim Rasljanin
Cacak

Član broj: 119020
Poruke: 70
91.150.122.*



Profil

icon Re: Instalirati linux da ili ne ???22.04.2008. u 22:27 - pre 193 meseci
Citat:
tdjokic: NEMOJ da instaliras. Prvo nabavi Live CD, pa probaj. To je bar jednostavno, nista ti ne menja na racunaru, jedino sto u BIOS-u moras da cekiras da boot ide prvo sa CD ROM-a. Linuxa ima ne vise, nego preko 500 (pet stotina), ali u principu je slicno. Idi na www.distrowatch.com, izaberi neki od prvih nekoliko na listi, pa probaj. Moja licna preporuka je Mint, ali ne mora da bude.

Vecina tamo nabrojanih Linuxa ima i opsirnu dokumentaciju, pa prvo malo to citaj pre nego krenes u instalaciju.


Mozda cu izgledati kao pacenik ali nikad nisam cuo za Live cd Sta je to ? i naravno gde moze da se skine a i da je besplatan

EDIT: Gde ima da se skine linux za dz jer nailazim na net samo uz placanje




[Ovu poruku je menjao anel_np dana 22.04.2008. u 23:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Instalirati linux da ili ne ???22.04.2008. u 22:56 - pre 193 meseci
instalacioni disk za Linux radi i kao Live CD
ubacis, digne se siste sa CDa u radnu memoriju i gledas da li ti se svidja ili ne imajuci na umu da nije sve odmah ucitano u memoriju pa ce neke stvarcice sporije da se pojave po kliktanju

odes na distrowatch sajt, vidis neki od tih vodecih distroa, npr Mint koji je predlozio tdjokic, odes na sajt tog distroa i skines
na http://distrowatch.com/table.php?distribution=mint ces naci http://linuxmint.com/ i tamo ces ugledati http://linuxmint.com/download.php


p.s. kad se ocekuje Mint Ljovisna? :D

Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Instalirati linux da ili ne ???22.04.2008. u 23:09 - pre 193 meseci
Samo računaj da live distribucija radi dosta sporije nego ona instalirana na hardu.
 
Odgovor na temu

anel_np
Naim Rasljanin
Cacak

Član broj: 119020
Poruke: 70
91.150.122.*



Profil

icon Re: Instalirati linux da ili ne ???23.04.2008. u 00:03 - pre 193 meseci
Ok...

Samo me zanima da li je istina da mora mnogo toga da se manuelno podesava na njemu i da li ce mi moci telekomov adsl i njegov cd sto sam dobio od njega ?
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Instalirati linux da ili ne ???23.04.2008. u 00:15 - pre 193 meseci
Telekomov CD baciš, a ADSL modem na računar povežeš mrežnim kablom umesto USB-om.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Instalirati linux da ili ne ???23.04.2008. u 04:57 - pre 193 meseci
Citat:
anel_np: Mozda cu izgledati kao pacenik ali nikad nisam cuo za Live cd :( Sta je to ? i naravno gde moze da se skine :) a i da je besplatan :)
Ima nekih Linuxa koji se placaju, ali su oni izuzetno retki. Gde si ti nalazio ovo "samo uz placanje"? Daj neku adresu!

Inace, Live CD je takva stvar da radi bez instalacije. Nekad su bili posebni za instalaciju, a posebni Live CD, i ovi zadnji su se pojavili nesto kasnije. Recimo, na pocetku si imao 2 - 3 CD-a za instalaciju, pa ubacis prvi, pa se pokrene tamo nesto, pa te pita koje programe zelis da instaliras, i onda kasnije trazi da ubacis CD br.2 ili br.3 itd. Kad su se stekle okolnosti (valjda tehnologija + odgovarajuci brzi programi) pojavili su se Live CD. Na njima ima gomila progama, recimo 2 G, ali su komprimirani, jer znas i sam da je 1 CD negde do 700MB, pa se u hodu dekompresuju i rade.

Druga osobina Live CD je, da ako odlucis da sa njega instaliras taj Linux na hdd, skoro po pravilu nemas mogucnosti da biras programe koje ces ili ne-ces instalirati, nego ti se instalira uglavnom sve to sto je na tom Live CD, a kasnije mozes dodavati i brisati odredjene programe, pomocu za to predvidjenog instaliranog programa.

Sto se tice rucnog podesavanja, imas 3 varijante, grubo receno. Najteze za pocetnike su neke distribucije u kojima je to skoro pravilo, jer tako imas i najbolju kontrolu nad racunarom i onome sta se tamo dogadja, ali treba i najvise znanja. Druga varijanta su nesto lakse distribucije, ali neke dodatne stvari, za multimediju i slicno, treba dodati rucno, zbog zakonskih stvari - proizvodjaci nekih programa dozovljavaju korisnicima da ih skidaju sa neta, instaliraju i koriste besplatno, ali to isto ne dozvoljavaju onima koji prave distribucije, ne znam tacno kako i zasto. Treca varijanta su one distribucije kod kojih je podeseno maksimalno sto je moguce, i ako imas i malo srece, racunar ti krene i radi.

Ipak, neke stvari su ili mali ili veliki ili neresivi problem - neki softverski modemi za dial-up, neki USB modemi za ADSL i slicno. Ima i drugog hardvera, mnogo starog i mnogo novog, pa se za stare niko ni ne trudi da pise drajvere, a za nove jos nisu stigli da napisu, pa ti to nece raditi, ako bas imas neki takav ekstrem.

"EDIT: Gde ima da se skine linux za dz jer nailazim na net samo uz placanje :(" Ti si mozda video reklamu za prodaju, ono sto salju postom po par dolara komad ili slicno, da mogu probati i ljudi sa sporim pristupom Internetu, inace ne znam sta i kako. Osim toga, mozda ces videti i na www.distrowatch.com neke cene i kod onih Linuxa, za koje mi kazemo da su besplatne. E, to je ako hoces komercijalnu verziju, gde ti kao firma nudi tehnicku podrsku i jos po nesto, ali je to za prosecnog kucnog korisnika apsolutno nepotrebno i uopste nema smisla misliti o tome. Linux se u principu proba par distribucija, da vidis sta ti se vise svidja i sta vise odgovara tvom hardveru.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

anel_np
Naim Rasljanin
Cacak

Član broj: 119020
Poruke: 70
91.150.122.*



Profil

icon Re: Instalirati linux da ili ne ???23.04.2008. u 09:51 - pre 193 meseci
Citat:
jablan: Telekomov CD baciš, a ADSL modem na računar povežeš mrežnim kablom umesto USB-om.



onda imam problem jer moj komp nema mrezno kablo samo USB
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Instalirati linux da ili ne ???23.04.2008. u 16:43 - pre 193 meseci
Citat:
anel_np: onda imam problem jer moj komp nema mrezno kablo samo USB
Mozda imas integrisanu mreznu karticu, a da ni ne znas. Kabl je najmanji problem, to je euro - dva, a ni sama mrezna kartica nije mnogo skupa, nekoliko eura, ali je ipak potrebno otvarati racunar, pa je staviti u neki slot i slicno. Ako sa time nemas iskustva, onda je tesko, ako imas iskustva - boza
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

anel_np
Naim Rasljanin
Cacak

Član broj: 119020
Poruke: 70
77.46.185.*



Profil

icon Re: Instalirati linux da ili ne ???23.04.2008. u 23:29 - pre 193 meseci
ma lose sam se izrazio

Imam kablo koje sam dobio uz telekom nego nemam port da bi ga ubacio

 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Instalirati linux da ili ne ???24.04.2008. u 08:48 - pre 193 meseci
Pa biraj, ili ćeš da se otvoriš za 4-5 evra i kupiš mrežnu karticu ili ćeš da se mučiš sa USB. ;)
 
Odgovor na temu

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.dynamic.sbb.rs.



+73 Profil

icon Re: Instalirati linux da ili ne ???25.04.2008. u 03:35 - pre 193 meseci
Pride mi se i ne svidja ideja da ti "izlaz na Svet" ide preko USB-a. ;)
 
Odgovor na temu

Marko Medojević
Team leader
Digital ST
Beograd

Član broj: 93659
Poruke: 776
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: www.digitalst.rs


+99 Profil

icon Re: Instalirati linux da ili ne ???05.05.2008. u 15:40 - pre 193 meseci
Citat:
p0z,

znam da vec ima vise ovakvih tema ali morao sam da pitam

Pa da pocnem... koristim windows jos kada sam kupio komp a to je vec nekih 6-7 godina

Pa me zanima linux... Iskreno ja ne znam nikoga ko ga koristi pa tako da nisam mogao ni da pitam za njega pa reko da pitam vas

Znaci da li mi preporucujete da ga instaliram ?

Nemam nikakve probleme sa windows-om ali voleo bih da probam i nesto novo

A i ne znam da li ce moci da savrseno radi jer mi je slaba konfiguracija 384 ram, Graficka MX 440, procesor 1.20 GHz... I sad sledi jedno moronsko pitanje a to je da li zauzima mnogo prostora na hdd jer mi je mali hdd tj samo 19 gb

e,da i takodje ako mi preporucujete ako mozete da napisete i koju verziju jer ih ima vise

Unapred zahvalan


Pazi ovako! Ja sam probao linux, doduše nešto kratko. Moj savet ti je da ga zaobiđeš u širokom luku, osim ako nisi rešio da detaljno proučavaš servere, rutere ... Vreme koje bi utrošio na učenje linux-a bolje iskoristi za učenje nečeg korisnog što ćeš kasnije moći i da unovčiš (photoshop, programiranje, obrada zvuka i videa ...). Što se tiče desktop aplikacija linux je NULA, za 95% windows aplikacija nećeš naći adekvatnu linux zamenu.
Ne bi da ispadne da ti popujem i nisam windows zealot, već hoću samo da ti dam savet da pametnije utrošiš vreme.
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Instalirati linux da ili ne ???06.05.2008. u 00:59 - pre 193 meseci
photoshop kosta

navika je cudo

ja sam na Linuxu nasao dosta meni korisnih i potrebnih programa, cak se lakse instaliraju an Linuxu nego na Windows-u
sta vise, ne pamtim kad sam psolednji put koristio Windows (ne racunajuci tudje kompove)
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

anrxc

Član broj: 43899
Poruke: 452
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: sysphere.org


Profil

icon Re: Instalirati linux da ili ne ???06.05.2008. u 01:20 - pre 193 meseci
Citat:

Znaci da li mi preporucujete da ga instaliram ?

Ako te zanima Unix, ako te zanima kako racunala i softver rade ispod povrsine, ako te zanima programiranje, ako shvacas da postoji dobar razlog zasto je softver dokumentiran... onda je odgovor da.

Ako trazis besplatan Mac OSX, ako zelis impresionirati prijatelje, ako si previse lijen ili nesposoban citati dokumentaciju, ako si uvjeren da je clanovima ovog foruma duznost da rjesavaju tvoje probleme... onda je odgovor ne.

You need to install an RTFM interface.
 
Odgovor na temu

Marko Medojević
Team leader
Digital ST
Beograd

Član broj: 93659
Poruke: 776
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: www.digitalst.rs


+99 Profil

icon Re: Instalirati linux da ili ne ???06.05.2008. u 13:10 - pre 193 meseci
Citat:
anrxc: Ako te zanima Unix, ako te zanima kako racunala i softver rade ispod povrsine, ako te zanima programiranje, ako shvacas da postoji dobar razlog zasto je softver dokumentiran... onda je odgovor da.

A zašto misliš da Linux ima prednosti po pitanju učenja kako hardver i softver radi ispod površine? Isto pitanje i za programiranje.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.178.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Instalirati linux da ili ne ???06.05.2008. u 14:17 - pre 193 meseci
^^ Zato sto je otvorenog koda, prvenstveno. Za hardver se pise softver, a Linux ispod
haube je dobar izbor da se o tome nesto nauci - i o hardveru i o softveru, i daje korisniku
vecu transparentnost i kontrolu nad onim sto radi, zbog same svoje priode - otvorenog koda.
Jednostavno, ne volim ideju da mi na racunaru bude 10.000 dll fajlova ciji ja izvorni kod
ne mogu da pogledam kad god zelim, i zato nemam pojma sta oni i kako u pozadini rade.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Instalirati linux da ili ne ???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6681 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.