Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako spriječiti import i link tables

[es] :: Access :: Kako spriječiti import i link tables

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5770 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

raspudic
Raspudic Zeljko
Banja Luka

Član broj: 57314
Poruke: 36
*.uino.gov.ba.



Profil

icon Kako spriječiti import i link tables25.04.2008. u 07:34 - pre 193 meseci
Da li je mogućno ONEMOGUČITI import i links tables u Access-u. Ovo je korisno pri razvoju nove aplikacije ali mi izgleda kao ogromni sigurnosni propust pri normalnom radu jer je moguće pročitati i mijenjati podatke iz drugog mdb fajla i tako igru sa MDE i shift-om na ulazu čini praktično beznačajnom. Prosto ne mogu vjerovati da se ovo ne može onemogučiti! Pretraživao sam po forumu ali nisam našao odgovor.
 
Odgovor na temu

DarioBH
Bosna i Hercegovina

Član broj: 86881
Poruke: 453
*.PPPoE-3452.sa.bih.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Kako spriječiti import i link tables25.04.2008. u 07:59 - pre 193 meseci
Pa lijepo BE bazu nazovi recimo MCP32.dll i smjesti kao skriveni fajl u windows\system32
i bas me interesuje kome ce naumpast da importuje ili linkuje tabele iz tog fajla
i po mogucnosti dodaj i kod za provjeru serijskog broja diska da se nebi neko napravio pametan pa prekopirao bazu da vidi koji ce joj link faliti
imas taj kod vec gotov na ovom forumu
 
Odgovor na temu

raspudic
Raspudic Zeljko
Banja Luka

Član broj: 57314
Poruke: 36
*.teol.net.



Profil

icon Re: Kako spriječiti import i link tables26.04.2008. u 10:55 - pre 193 meseci
Malo kasno odgovaram jer nisam bio u prilici. Dario, zanimljivo je ono oko primenovanja MDB-a sa tabelama. Stvarno nisam znao da moze da ima bilo kakvu ekstenziju i da radi posao. Ali problem (i moje pitanje) ostaje i dalje jer neko kroz bilo koji mdb importuje tabele iz dijela gdje je program a njega ne mogu da sakrijem. Ma ne mogu da vjerujem da se kroz VBA ne moze onemoguciti import...
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: Kako spriječiti import i link tables26.04.2008. u 12:25 - pre 193 meseci
Citat:
raspudic: Dario, zanimljivo je ono oko primenovanja MDB-a sa tabelama. Stvarno nisam znao da moze da ima bilo kakvu ekstenziju i da radi posao...

Kad promeniš ekstenziju onda linkovane tabele ne rade, tako da je predlog maštovit ali više u s/f domenu...
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Kako spriječiti import i link tables26.04.2008. u 14:36 - pre 193 meseci
Da bi sprečio Import i Link tables valjalo bi onemogućiti prilaz tim opcijama u Access okruženju. Neću mnogo da tvrdim kako je pravo rešenje jer nisam isprobavao i da ne budem i ja maštovit. Skoro sam imao slučaj na http://www.icentar.com/showthread.php?t=8371 , skrivanja Access okoline pomoću sledećeg parčeta koda na Sturtup formi.

Private Sub Form_Load()
ReSizeForm Me
Call fSetAccessWindow(SW_HIDE)
End Sub

Naravno ovo sve uz pravljenje .mde fajla poštujući proceduru arhiviranja originalne kopije i sprečavanja otvaranja .mde fajla sa Shift. Probaj pa javi.


Vodi računa da se ne zaključaš s unutrašnje strane.
 
Odgovor na temu

DarioBH
Bosna i Hercegovina

Član broj: 86881
Poruke: 453
*.europronet.ba.



+1 Profil

icon Re: Kako spriječiti import i link tables26.04.2008. u 14:44 - pre 193 meseci
Citat:
Catch 22: Kad promeniš ekstenziju onda linkovane tabele ne rade, tako da je predlog maštovit ali više u s/f domenu... ;)


Prvo preimenujes pa onda linkujes
Radi provjereno nije nikakav s/f
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: Kako spriječiti import i link tables26.04.2008. u 16:33 - pre 193 meseci
Citat:
DarioBH: Prvo preimenujes pa onda linkujes
Radi provjereno nije nikakav s/f

Kako linkuješ ka dll fajlu, kad ne postoji opcija za taj tip datoteka?



PS
Imaš moje izvinjenje i zahvalnost za koristan savet!!!!!
Kapiram, evo sad sam probao: ignorišeš ponuđene tipove datoteka i upišeš tačan naziv "Data.dll" i radi (!!!????)
Čudo neviđeno!

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

lukeguy
Novi Sad

Član broj: 46545
Poruke: 470
*.com
Via: [es] mailing liste



+8 Profil

icon Re: Kako spriječiti import i link tables26.04.2008. u 17:02 - pre 193 meseci
a password na MDE? već sam predložio, nisam dobio nikakav odgovor.
 
Odgovor na temu

DarioBH
Bosna i Hercegovina

Član broj: 86881
Poruke: 453
*.europronet.ba.



+1 Profil

icon Re: Kako spriječiti import i link tables26.04.2008. u 18:28 - pre 193 meseci
Moze password ali accessov pasword i nije tesko razbiti (u dosta slucajeva alati trenutno prikazu password)
Citat:
Catch 22:ignorišeš ponuđene tipove datoteka i upišeš tačan naziv "Data.dll" i radi (!!!????)
Čudo neviđeno!
:)

Generalno iz bilo kojeg programa pod file name (ne pod files of type) ukucaj *.* (zvjezda tacka zvjezda) i klikni na ok i dobices sve fajlove
 
Odgovor na temu

raspudic
Raspudic Zeljko
Banja Luka

Član broj: 57314
Poruke: 36
*.teol.net.



Profil

icon Re: Kako spriječiti import i link tables27.04.2008. u 07:49 - pre 193 meseci
Što se tiče password-a na MDE postoje programi na internetu koji ga probijaju u sekundi, nije to onako dobar sistem kao za word, zip, rar itd. gdje treba brutalna snaga i jedan dio života da se to postigne. Zato ja smatram da praktično password u Access-u i ne postoji. Ma pravi način (ako uopšte postoji bi bio sprečavanje samog importa i linka kroz VBA). Što se tiče Darijevog sistema to je i mene oduševilo na prvi pogled ali malo kasnije sam se dosjetio da neko uđe regugularno u aplikaciju, nešto promjeni, izađe i pomoću recimo Total commander-a potraži fajlove koji su se promjenili u zadnjoj minuti i pojaviće se onaj naš skriveni kao na tacni. Dobro, treba imati na umu ono što ja nisam znao (hvala Dariju) da podaci ne moraju ležati samu o mdb fajlu. Što se tiče onog slučaja da neko odnese dio sa programom na drugi računar, a on pokaze koji link traži napravio sam nešto što je, mislim, jednostavnije od čitanja broja diska. Pokušaću da zakačim fajl. Provjeriću Getsbijevu ideju ali mislim da je VBA pravo rješenje. Zato kopajmo po internetu, svima će koristiti...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

DarioBH
Bosna i Hercegovina

Član broj: 86881
Poruke: 453
*.europronet.ba.



+1 Profil

icon Re: Kako spriječiti import i link tables27.04.2008. u 08:20 - pre 193 meseci
nije lose, samo i dalje ja mogu otvoriti novu access bazu i uraditi import tabela iz tvoje FE baze. Tako cu dobiti iste linkove prema BE bazi kao i na tvojoj.
Al u pravu si, interesantna tema i trebalo bi se malo zainteresovati da se nadje rijesenje
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Kako spriječiti import i link tables28.04.2008. u 16:32 - pre 193 meseci
Zastita od amatera je jednostavna. Bilo sta od nabrojanih trikova ce raditi. A ako imate strah da ce kosrisnik u redovnoj upotrebi pokusati da napravi stetu nad podacima i/ili aplikacijom, vi iamte daleko veci problem nego kradja softvera.

Majstor koji se razume u Access dovoljno da zna cake oko razbijanja sifre i sve sto ste nabrojali, taj zna dovoljno o Accessu da moze sam da napravi kakvu god vi aplikaciju napravili. A onaj ko to zna, nece da gubi vreme na razvaljivanje necije aplikacije. Cak i ako hoce, utvrdice da nije napravljena po njegovom ukusu. A da prepravlja tudju stvar, koja u principu radi, ali ne po njegovom ukusu? To je suludo i to niko ne radi. Hocu da kazem, niko vam nece ukrasti remek delo. Ako hoce, ne mozete mu nista i ne trosite uludo vreme. Ovo je psiholoska stvar. Neko nauci malo Access i uradi nesto sto kao radi. I odmah pomisli kako je napravio remek delo koje ce mu neko ukrasti. Nece. Ima na forumu bar dvadeset aplikacija koje su ako 'super'. Slobodne, nezasticene. I ko ima da je neku uzeo i da to radi bas ono sto njemu treba? Nema niko. Aplikaciju radio Getsbi, radio Zidar, Trtko, domaci_a_nas - znaci ljudi koji umeju to da rade. I opet nikome takve aplikacije ne rade bas ono sto njemu treba, ili u najmnaju ruku nisu po ukusu.

Ono sto mene brine kad neko ukrade moju aplikaciju koja radi dobro godinama, jeste da je nece znati inastlirati ili upotrebiti kako treba. I onda cu je da ispadnem glup - eto Zidareva aplikacije ne radi.

:-)


 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: Kako spriječiti import i link tables29.04.2008. u 04:16 - pre 193 meseci
Zaboravio si da dodaš da i kada bi postojala (hipotetički) idealna zaštita, njeno detaljno opisivanje ovde bi već samo po sebi bilo kontra-produktivno
 
Odgovor na temu

raspudic
Raspudic Zeljko
Banja Luka

Član broj: 57314
Poruke: 36
*.uino.gov.ba.



Profil

icon Re: Kako spriječiti import i link tables29.04.2008. u 07:56 - pre 193 meseci
Potpuno se slažem sa kolegama Zidarom i Catch 22. Konačno, dok sam radio u Clipper-u na svakoj korisničkoj mašini sam ostavljao aktuelni kod programa iz razloga sa može da mi zatreba a recimo zaboravio sam disketu sa kodom ili istu ne mogu pročitati. Ali, nisam pokrenuo ovu temu iz straha da će mi neko ukrasti program već da će pročitati podatke iz neke tabele što inače iz normalnog rada programa nije moguće. Konkretno, u programu za kafane, svaki konobar ima svoju šifru kojom se loguje, pravi promet i na kraju smjene na osnovu toga je dužan da razduži novac shodno ostvarenom prometu. Gazda kafane tvrdi da su oni uspjevali da saznaju šifru jedan od drugoga i da promet urade sami a knjiže ga na drugoga koji onda treba da vrati novac koji nije naplatio. Sad će neko reći ma šta konobari znaju o bazama podataka i kao će oni to otkriti? Imao sam slučaj u svojoj praksi da oni iskoriste usluge nekih naših "kolega" i dođu do tih podataka. Šta će te ovo nije knjigividstvo da se radi samo sa običnim papirima, papiri sa kojima se ovde radi zovu se novac... I nije potrebno neko preveliko znanje, nismo spominjali da se i Excel-om može otvoriti MDB fajl i pročitati sadržaj tabela što još više širi krug potencijalnih "provalnika". E to su razlozi zašto želim zatvoriti vrata zvana import i link. Ja nastavljam potragu na net-u...


 
Odgovor na temu

domaci_a_nas
PHP developer

Član broj: 42333
Poruke: 524
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Kako spriječiti import i link tables29.04.2008. u 09:45 - pre 193 meseci
Ovde niko nije napisao user level security. Ovo smatram najboljim načinom zaštite uz kombinaciju sa serijskim brojem HDD. Ako vam se ne sviđa built in formica za login, možete preko Access Command Line otvoriti bazu sa zadatim user name i password. Ja napravim samo jedan account u User Level Security, tek da bih otvorio bazu, a onda kad je otvorim preko command line napravim svoj login form. Što se nekih skrivenih DLL/MDB tiče postoji prost kod koji koristi DAO :
Code:
Dim DB As Database
Dim TD As TableDef
Set DB = DbEngine.OpenDatabase "Putanja FE.mdb"
For Each TD In DB
Debug.Print TD.Connect
Next TD
Set TD = Nothing
DB Close
Set DB = Nothing

Posle se sličan kod može primeniti i na BE. Pošto ste me već spomenuli rekoh da napišem i ja nešto
Ozbiljan i odgovoran mladić
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Kako spriječiti import i link tables29.04.2008. u 14:34 - pre 193 meseci
Mislim da su svi u pravu. domaci_a_nas nudi odlicno resenje. Nije nerazvaljivo, nista nije enrazvaljivo, ali je dovoljno komplikovano da se prosecan pa i nadprosecan provalnik obeshrabri.

A ako imas kelnere koji muljaju po bazi neovlasceno - to je upravo ono sto sam govorio - imas daleko veci problem nego zastita baze. Ako vec znas da to kelneri rade, ili ces ih otpustiti ili predati policiji, jer je to kradja. Ili ces da nadjes kelnere kojiam mozes verovati. I da ih platis posteno, pa da ne moraju da kradu. Tu sad imamo problem globalizacije - biznis (gazda) hoce da plati kelnera sto manje, pa zaposli koga stigne, i ovaj/ova ga posle potkrada. kelner danas niej zanimanje, nito prodavac u radnji. A nekad je bilo. Isli ljudi u skolu za to. I to je donosilo neku etiku. A i sve je bilo starom komunistickom sistemu gde su ljudi ipak bili koliko toliko fer placeni. A i krali su drzavu, a ne gazdu. A gazda bi da ih manej plati, bez socijalnog, penzisjko, godisnjeg odmora, toplog obroka i markice za prevoz, a da ga oni ne kradu. gazda je ili naivan ili glup jer ne moze da shvati da tio sto hoce nije logicno. jedna moja baba (setra od rodjene babe) bila je udata za coveka koji je 60 godina radio kao kelner u elitnim beogradskim kafanama. Coveku je to bila karijera, zanimanje, i bio je strasno ponosan an to sto radi,radio je posteno, primao platu, socijalno, zdravstveno, godisnji odmor. I nije krao ni brljao po bazam podataka. Znaci, moze da se ne krade. U svakom slucaju, to nije problem koji ce programer da resi.

Ako gazda nije spreman ili sposoban da obezbedi radnike koji ga nece potkradati, ve tu ne mozete da mu pomognete. Ne uzimajte na sebe obavezu da ispravlajte tudje propuste, a sve to za male pare.

Globalizacija i nije tako dobra stvar kao sto izgleda na prvi pogled.

 
Odgovor na temu

domaci_a_nas
PHP developer

Član broj: 42333
Poruke: 524
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Kako spriječiti import i link tables29.04.2008. u 14:58 - pre 193 meseci
Citat:
Globalizacija i nije tako dobra stvar kao sto izgleda na prvi pogled.
Zidar kao da zna da je kod nas u jeku predizborna kampanja... Voleo bih da i ja živim u Kanadi gde ljudi misle da pošteno plaćen radnik neće potkradati svog gazdu, nažalost realnost je kod nas potpuno drugačija. Čovek je pošten ili je nepošten, ako neće da krade onda jednostavno neće da krade ma koliko bio siromašan.
Izvinite što i ja odoh u off topic.
Ozbiljan i odgovoran mladić
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Kako spriječiti import i link tables29.04.2008. u 18:01 - pre 193 meseci
Kako je krenulo, Srbija ce biti isti nivo kao Kanada. Nazalost, nece Srbija otici na bolje, Kanada polako odlazi na dole. Kako rece Boris Dvornik jednom 'necu politiku u moju butigu'. Zidar nece vise o politici.

 
Odgovor na temu

domaci_a_nas
PHP developer

Član broj: 42333
Poruke: 524
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Kako spriječiti import i link tables30.04.2008. u 01:16 - pre 193 meseci
Kanada i Srbija su već na istom nivou, bar ako se gleda geografska širina Toronta i recimo Kraljeva...
Ozbiljan i odgovoran mladić
 
Odgovor na temu

raspudic
Raspudic Zeljko
Banja Luka

Član broj: 57314
Poruke: 36
*.uino.gov.ba.



Profil

icon Re: Kako spriječiti import i link tables30.04.2008. u 13:15 - pre 193 meseci
OK, slažem se sa teorijom kakvi bi zaposlenici i gazde trebali da budu, ali stanje u društvu je takvo kako je, pa kada svi na stanovima imamo jednu ili više brava, alarme na automobilima ja zadržavam svoju skromnu želju da pokušam da zaključam i Access-ove podatke. Kopajući po net-u za sada nisam pronašao rješenje ali sam primjetio da isto pitanje muči i ostale kolege po svijetu. Ja nastavljam potragu...
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Kako spriječiti import i link tables

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5770 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.