Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

U 2.1 sistemu koliko treba da bude jaci sub od satelita?

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: U 2.1 sistemu koliko treba da bude jaci sub od satelita?

[ Pregleda: 2947 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.ptt.yu.



+7 Profil

icon U 2.1 sistemu koliko treba da bude jaci sub od satelita?18.05.2008. u 15:57 - pre 193 meseci
U izgradnji 2.1 sistema, gde su sateliti ustvari klasicni stereo par zvucnika,ne klasicni sateliti, i gde bas/mid moze da ide i do 40Hz, koju snagu treba da ima subwoofer kao posebna jedinica .1 ukoliko pretpostavimo da su i subwoofer i stereo par-sateliti iste impendanse i iste osetljivosti?
Dali je to 2XP(snaga stereo zvucnika/par)?
Pr: stereo par(sateliti) 6W subwoofer min.12W?
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.adsl-3.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: U 2.1 sistemu koliko treba da bude jaci sub od satelita?18.05.2008. u 16:02 - pre 193 meseci
Zavisi od velicine prostorije, inace sa elektricne strane "Da".

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.ptt.yu.



+7 Profil

icon Re: U 2.1 sistemu koliko treba da bude jaci sub od satelita?18.05.2008. u 19:48 - pre 193 meseci
Pozdrav prijatelju-druze moj,znam da ces reci da je to malo, ali u pitanju je prostorija od 20kvm,znam da bi tu odgovaralo stereo sistem od 25-30W min i sub od 100-150W,mozda je to prejako ali za solidan zvuk mislim da je ok?
Ono bi bilo za pocetak TDA2005S 2X6W sateliti-stero zvucnici mini i subwoofer TDA2005M(odnosno LM2005M) 20W,jedino sto bi sub imao 88db, a sateliti bi mozda bili osetljiviji ali za pocetak to nije bitno, ionako nije mi namera da time ozvucavam prostoriju vec kompjuter, a kasnije sateliti ili stereo zvucnici idu u auto, + 2 sub zvucnika na vrata(za auto kasetofon 4X50WMOS).????
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.adsl-1.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: U 2.1 sistemu koliko treba da bude jaci sub od satelita?18.05.2008. u 20:06 - pre 193 meseci
OK, shvatio sam!

U svakom slucaju koliko god da ima snage SW. verovatno ima i regulaciju jacine, tako da uvek mozes da doziras jacinu.

Naravno govorim o aktivnom SW.

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

viler
Rankov Bojan

Član broj: 181556
Poruke: 9
*.hemo.net.



Profil

icon Re: U 2.1 sistemu koliko treba da bude jaci sub od satelita?18.05.2008. u 23:36 - pre 193 meseci
The table came from a loudspeaker manual "LOUDSPEAKER ENCLOSURE DESIGN AND CONSTRUCTION" published by FANE.
X-over Frequency (Hz) Power to Bass (%) Power to Mid+High (%)
250 40 60
350 50 50
500 60 40
1,200 65 35
Kolika bi bila rezna frekvencija sw , ako je njegova snaga 2x veca od oba satelita zajedno? Interesuje me, posto radim nesto slicno. Malo mi je nelogicno da sw koji obicno ne ide preko 120hz (max. 150hz) zahteva toliko snage u odnosu na stereo zvucnike koji prenose ceo audio spektar. Mozda sam u zabludi, pa bih voleo da to neko razjasni, dok sam jos na pocetku radova (uradio sam samo aktivnu skretnicu za sw).


Pozdrav!

p.s. ne znam zasto, ali gornja tabela se skupila. Prva cifra je rez. frek., a druga i treca snaga u %. Nadam se da je jasno sta je pisac hteo da kaze.....
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.eunet.yu.



+7 Profil

icon Re: U 2.1 sistemu koliko treba da bude jaci sub od satelita?19.05.2008. u 10:01 - pre 193 meseci
Tacno o brojkama ne bih jer o tome ima mnogo na sajtu,pokusacu uprosceno,ono sto ja znam da su frekvencije sub-a u proseku do 310Hz(uzima se obicno frekvencija 80-160Hz) i snaga u poredjenju sa visim frekvencijama ide u odnos 60% pa cak i vise odlazi na sub, a ostalo na mid i tweeter,visokotonac najmanje snage trosi i to u proseku 10%-20%max(10% je prosek),oko 30% ti ide na srednjotonac u zavisnosti od toga koja mu je rezna nanjiza frekvencija ali recimo do 160Hz ide i 50% snage.
Ovo je sve informativno ,imas na sajtu Rott Elliota grafikon odnosa snage koja se isporucuje zvucnicima u zavisnosti od frekvencije.
Stvar je u tome da sub moze biti koliko zelis jak, zato sluzi potenciometar i sam znas, ali ne bi smeo biti slabiji od duple snage stereo kutija,naravno da je bitno i osetljivost,ako je manje osetljiviji mora biti i snazniji i obrnuto, u odnosu na stereo kutije.
Recimo ovako za povrsinu od 20kvm stereo kutije 2X30-50W,mozes i jace nije problem(30W je sasvim dovoljno,sve preko 50W je dobit i spremno za drmanje zgrade u saradnji sa subwooferom.)
Onda sub treba da bude u ovoj kombinaciji 150W-200W,ili 100W ali velika osetljivost 93db!
Mozes i da kombinujes pa napravis dva subwoofera po 75W ili 2X100W!
Isto tako veoma je bitno i dokle ti idu stereo kutije,jer ako idu do 40Hz pa i nize,onda Sub moze biti i slabiji jer ce frekvencije od 40HZ-300Hz reprodukovati i sub i stereo kutije pa sub moze biti i slabiji,t.e u nasem slucaju sa 30W kutijama oko 100W,recimo 75-90W.
Mnogo tu faktora utice, ako Sub primaknes zidu imaces i jace izrazenije niske frekvencije, to vazi i za stereo kutije ako su podne,sto blize zidu,jaci bas, .....ali mnogo toga treba da se prouci i proba ,jer akustika je ogromna oblast...
Pretpostavljam da mnogo toga znas oko ovoga, ali mislim da ovi saveti nisu na odmet.Pozdrav!!
Ne zaboravi Subwoofer ideo cak i do 18Hz ,a podne stereo kutije retko koja ide ispod 40HZ, da nepricam o kutijama za na stativ,zato toliko i treba snage sub-u,sto niza frekvencija to vise snage, a drugo u 3-sistemskoj kutiji snaga se rasporedjuje pa ako pojacalo isporucuje 100W,u zavisnosti od same koncepcije i rezne frekvencije drajvera(skretnice pasivne) snaga se rasporedjuje na 60% bas/30% mid/10% visokotonac, mada u vecini slucaja na bas odlazi cak 70% snage gde bas ide do 750Hz rezne frekvencije,pa ostaje 20% na srednje i 10% na visoke tonove.Jos jednom pozdrav.

A za Zeona,mog prijatelja, naravno aktivni sub, odnosno pojacalo u posebnoj kutiji ali sa preklopnicima za mod: klasican stereo/subwoofer-center/tweeters,ako je pojacalo stereo,sa aktivnim skretnicama,naravno pretpojacivaci.......a onda kacim sub bez pasivne skretnice, stim sto je stavljam u kutiji za svaki slucaj ako se koristi u drugim pojacalima gde nema sub izlaz...Pozdrav Zeon!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: U 2.1 sistemu koliko treba da bude jaci sub od satelita?

[ Pregleda: 2947 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.