Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kolika vam je potrošnja goriva?

elitemadzone.org :: AutoZone :: Kolika vam je potrošnja goriva?

Strane: << < .. 64 65 66 67 68 69

[ Pregleda: 427743 | Odgovora: 1367 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

radicmx

Član broj: 84201
62.193.153.*

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?16.10.2018. u 12:07 - pre 3 dana i 8h
Zanimljivo je da se neke osobe ubede da sa brzom voznjom stede motor i voze bezbedno.
A vecina njih kad kupuje auto gleda da kupi od nekog starijeg gospodina koji je vozio normalno.
Ako neko vozi normalno to neznaci da vozi na jako niskim obrtajoma i pati motor.
Na 17:35 ima dobra pricao o tim osobama (ricer flyby) u https://www.youtube.com/watch?v=JBMb-AbuI30&t=
Danas sam sreo jednog, pretekao me u punoj liniji sa 100 ali je odmah poceo da vozi polako jer su vozila ispred blicala i upozoravala na policiju.

[Ovu poruku je menjao radicmx dana 16.10.2018. u 13:37 GMT+1]

Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
*.mediaworksit.net.

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?16.10.2018. u 12:57 - pre 3 dana i 7h
Nije poenta brza, vec agilna voznja na optimumu obrtaja i obrtnog momenta. A najmanja potrosnja se moze postici samo tako sto ces kilaviti malim obrtajima motor da bi postigao sto manju potrosnju. Svako treba za svoj motor da nauci krivu obrtnog momenta i snage i da vozi tako da to pogoduje najvise motoru - samim tim ce biti efikasna voznja, ne prespora, ni prebrza a potrosnja se u odnosu na kilavost poveca bukvalno za koji decilitar. Ja sam probao da vidim najminimalnije potrosnje na odredjenim brzinama i rezimima voznje i svaki auto koji sam vozio se bunio u tom rezimu. Agilna voznja je resenje (ne brza). Dakle sto brze i odlucnije ubrzavati do dozvoljene brzine.

Odgovor na temu

bordzija
Dipl Ing

bordzija
Član broj: 137771
*.adsl.net.t-com.hr.

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?16.10.2018. u 13:51 - pre 3 dana i 6h
Agilna, agresivna, ovakva onakva elem- normalna vožnja, auto ne sme da se trese jer tada stradaju delovi prenosa, radilica itd. Znači ili dodaj gas ili niži stepen prenosa. To je optimalna vožnja.

Odgovor na temu

SaleB81
Beograd, RS

Član broj: 90990
46.240.179.*

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?16.10.2018. u 14:25 - pre 3 dana i 6h
@radicmx

Po meni je sve to irelevantno. Brzina generalno nema veze sa ostecenjem motora upotrebom. Opterecenje i odrzavanje imaju znacajnu ulogu. Ljudi koji me poznaju vole da kazu da ja vozim divljacki, ali to svakako ne znaci a vozim brzo. U sali mi je par ljudi tokom godina ponudilo da mi daju auto da ga provozam da saznaju maksimalnu mogucu potrosnju, ali ne volim da vozim tudje automobile. Pri svakom svom kretanju, krecem iz mesta bez gasa, ubrzavam prvom i drugom (na autoputu i trecom), prebacujem u visi stepen dosta visoko, cesto iznad 5000 o/m (oko 5800 ovaj moj "trazi" visi stepen), i odrzavam brzinu u gradu cetvrtom, van grada petom; medjuubrzanja prema potrebi jedan nize ili dva nize ako nesto treba zustro uraditi. Svaki auto sam vozio 70-80K, svaki sam kupio sa preko 200k, nijednom nisam radio ili menjao motor, evo ga i ovaj je nedavno presao 70k od kako je kod mene, funkcionise savrseno.

Ne valja kupovati polovan auto s koijm je neko divljao i treba preferirati auto koji je kulturno vozen zbog ostalih delova, trapova, prenosa, gumenih delova, a motoru je maltene potpuno sve jedno, ako je dobro odrzavan, cak ne mora da bude ni redovno. To je moje misljenje. Kad kupujem polovnjaka, biram da auto nije strukturno uvijen, po mogucstvu da uopste nije udaran, da je enterijer lep i da tragovi potrosenosti papucica, rucice menjaca, volana, vozacevih vrata i sedista medjusobno odgovaraju, a kilometrazu uopste ne gledam, da li pise 200, a on je presao 300 ili pise 130, a on je presao 450, savrseno mi je sve jedno. Video sam kod nas: auto koji je presao 700 i imao blage trakove upotrebe, auto koji je presao 160 i izgledao nov, auto koji je presao 135 (penzioner vozio navodno) i izgledao losije nego mnogi koji se prodaju sa 190, ali cinjenica je da u nasoj zemlji najbolje idu polovnjaci izmedju 130 i 200 bez obzira na sta lice. U najgorem slucaju, pogresi covek, zameni motor i problem resen, ali ako je karoserija pobegla iz ose, nikad ga niko vise na mere vratiti nece; ali s druge strane, lakse i jeftinije ce nesrecni vlasnik da se otarasi automobila koji je pobegao iz ose nego onog kome je crkao motor, pa kao i u svemu sve zavisi od zelja i potreba.

@Nebojsa

Na temu razlicitih obima tockova na razlicitim osovinama, svako ce da radi onako kako misli da treba, bar do 05.07.2021 (posle toga sam nacuo da tehnicki mogu proci samo one dimenzije predvidjene od strane proizvodjaca), ali preporuka je da auto sa pogonom na vise osovina ili vise od dva pojedinacna tocka ima identican profil i dimenziju na svim tockovima, da svaki auto sa abs-om moze imati nepredvidjene reakcije ako su razliciti obimi pojedinacnih tockova, as svaki auto sa esp-om moze da koci tockove koji se brze okrecu (tockovi manjeg obima) tokom normalne voznje i samim tim da prouzrokuje nepredvidjene posledice u odredjenim situacijama ili smanji efikasnost kocenja.

Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
*.dynamic.sbb.rs.

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?16.10.2018. u 15:02 - pre 3 dana i 5h
Nigde nisam rekao ni preporučio da treba da se imaju različiti obimi točkova na osovinama. Rekao sam da je to bila međufaza jer u tom trenutku nisam imao para da kupim sve četiri gume istovremeno, a nije ni bilo potrebe.

Želeo sam da probam kako izgleda i kako se ponaša točak jedan broj veći od originalnog koji je debilno mali i sa niskom gumom.

Iskustva do te mere odlična da sam se za sledeće gume odlučio za još jedan broj veće. To bi onda bilo konačno rešenje na sva četiri točka naravno, ali nisam stigao to da montiram jer sam u međuvremenu prodao taj auto.

Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?16.10.2018. u 16:54 - pre 3 dana i 3h
Citat:
SaleB81:
@Nebojsa

Na temu razlicitih obima tockova na razlicitim osovinama, svako ce da radi onako kako misli da treba, bar do 05.07.2021 (posle toga sam nacuo da tehnicki mogu proci samo one dimenzije predvidjene od strane proizvodjaca), ali preporuka je da auto sa pogonom na vise osovina ili vise od dva pojedinacna tocka ima identican profil i dimenziju na svim tockovima, da svaki auto sa abs-om moze imati nepredvidjene reakcije ako su razliciti obimi pojedinacnih tockova, as svaki auto sa esp-om moze da koci tockove koji se brze okrecu (tockovi manjeg obima) tokom normalne voznje i samim tim da prouzrokuje nepredvidjene posledice u odredjenim situacijama ili smanji efikasnost kocenja.
Pa to već važi, pogledaj čl. 86. stav drugi Pravilnika.

Odgovor na temu

SaleB81
Beograd, RS

Član broj: 90990
46.240.179.*

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?16.10.2018. u 18:42 - pre 3 dana i 2h
U teoriji vazi i po meni se podrzumeva, ali na tehnickom se na to ne obraca posebna paznja, sto ce verovatno znaciti da ce otici u drugu krajnost kad budu poceli i o tome da vode racuna.

Slazem se s Nebojsom po pitanju visih profila, tj. slazem se da nizi profili nisu za nase puteve. Meni licno je /70 previse visoko, /65 i /60 mi odgovara, kod sirokih guma (recimo od 225 pa na vise) moze /55 ili cak /50, ali ispod toga po meni je previse nisko.

Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
mne@t-com.me
MNE - NK

Član broj: 4631
*.crnagora.net.

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?18.10.2018. u 18:24 - pre 1 dan i 2h
Treba na vozilo staviti gume koje neće mijenjati vozna svojstva auta u krivinama i po mogućnosti se zadržati u granicama onog što je preporučio proizvođač.
Uvijek se mogu na sat vremena postaviti drugi točkovi da bi auto prešlo tehnički pregled i to neće biti problem ni kada zakon bude počeo da se primjenjuje ali sa veličinom nikako ne treba pretjerivati zbog voznih svojstava/upravljivosti/kočenja itd.
Previše je uopšteno reći "meni odgovaraju gume /65 ili /60 a ne pomenuti o kojem se konkretno vozilu radi
Kalkulatori za računanje obima kojih ima po internetu nisu precizni kod visočijih profila guma jer ne uzimaju u obzir da su takve gume spljoštene kad su na vozilu... od donjeg dijela felne prema asfaltu, pa praktično ne obrazuju krug i to zavisi od osovine na koju se montiraju od rasporeda težine vozila po osovinama itd...
Evo na slikama i za fabričke preporučene dimenzije 235/55R18 ima dosta razlike između spljoštenosti gume na prednjoj i zadnjoj osovini a kamoli na nekim gumama koje su /70 na bilo kom vozilu.
Kod novijih vozila se podatak o profilu pneumatika unosi dijagnostikom da bi se korigovao signal sa menjača i da bi brzinomjer pokazivao tačnu brzinu...

Prikačeni fajlovi

Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Kolika vam je potrošnja goriva?

Strane: << < .. 64 65 66 67 68 69

[ Pregleda: 427743 | Odgovora: 1367 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.