Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Wirelless network u cijeloj zgradi

[es] :: Wireless :: Wirelless network u cijeloj zgradi

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5461 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bozzzi
PG

Član broj: 41770
Poruke: 38
77.222.2.*



Profil

icon Wirelless network u cijeloj zgradi23.05.2008. u 08:46 - pre 192 meseci
Poštovani,

mozda je neko već postavio isto pitanje, ali ga ja nisam mogao naci, a trazio sam.

Dakle, radi se o sledecem. Trebala mi je pomoc u vezi kreiranja wirelles mreze u zgradi koja ima 6 spratova. Imamo ADSL konekciju na prizemlju i nemamo niti jedan kabal provucen među spratovima.

Da li je moguće na prizemlju staviti neki AP, pa onda na svakom spratu "neki uređaj" koji bi se kacio redno jedan na drugi i tako sve do šestog sprata. Naravno svaki bi na spratu na kojem je postavljen radio kao AP ili kao bridge, ne znam kako je pravilno.

Da li neko moze da mi da neko detaljnije uputsvo kako bi mogao ovo da izvedem i koju opremu mi je najbolje da kupim? Nije mi sad nesto strašno bitna cijena jer bi stanari sa svakog sprata kupiči uređaj koji bi bio postavljen na istom. Naravno nebi sad ni da potrošimo milione na opremu. :-)

Molim vas, ukoliko imate rješenje i možete da mi pomognete da mi ostavite detaljno uputstvo.

Hvala i veliki pozdrav
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
77.238.209.*



+122 Profil

icon Re: Wirelless network u cijeloj zgradi23.05.2008. u 12:06 - pre 192 meseci
pozdrav

pa mislim da bi mogao da stavis jedan ap+ruter dole adsl prikljucka i postavis ga u ap mod.
a na svakom spratu postavis po jedan ap sa ukljucenim repater modom i to bi trebalo da radi na taj nacin.
na taj nacin ap na 1. spratu recimo uzima signal sa onog ap iz prizemlja i salje ga dalje korisnicima na tom spratu i ap koji se nalazi iznad njega i tako do kraja.
posto nisam bas strucnjak za ovakve varijante neka neko kaze da li je ovo izvodljivo a mogao bi biti problem izmedju konektovanja korisnika na ap sto zavisi na kakvo bi ga mesto stavio i koliko bi zidova bilo izmedju ap i korisnika pa je pitanje da li bi se svi mogli konektovati sa obicnim antenama koje dodju sa karticama.

pozdrav
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Wirelless network u cijeloj zgradi23.05.2008. u 12:14 - pre 192 meseci
Da bi to pokrio kako treba, moraces na sprat da stavis vise od jednog AP-a... a kako god okrenes opet ces morati da razvlacis kablove izmedju AP-ova i neces biti zadovoljan kako sve radi, zato odmah razvuci kablove do svih korisnika.


 
Odgovor na temu

mld

Član broj: 156249
Poruke: 274
*.adsl-2.sezampro.yu.



+13 Profil

icon Re: Wirelless network u cijeloj zgradi23.05.2008. u 12:27 - pre 192 meseci
Postoji mnogo elegantnije rešenje.
Da, ako imaš dobar protok, kroz zgradu guraš signal na još dva moguća i bolja načina:
1. kroz kablove za kablovsku TV.
2. kroz postojeću elektro-mrežu.

Za oba već postoje rešenja, samo ako ste zainteresovani.
 
Odgovor na temu

medvedic
Dejan Todorovic
Nis

Član broj: 38499
Poruke: 145
*.adsl-3.sezampro.yu.

ICQ: 171484320


+3 Profil

icon Re: Wirelless network u cijeloj zgradi05.06.2008. u 00:21 - pre 192 meseci
A koliko uopste moze da prdje jedan signal? Kroz sprat -dva?

Ja hocu da postavim nesto slicno u kuci i da iz prizemlja vucem na drugi sprat. Jos i ako moze u dvoristu...

Ili da postavim neku antenu na vrhu kuce pa da se sve to siri oko cele kuce i do komsinice.... :-)


Da li je izvodljivo tako nesto?

koliko god gledao sumu ili drvece medu uvek vidis
 
Odgovor na temu

KMaRKo
Srbija

Član broj: 154697
Poruke: 122
*.static.ikomline.net.



+7 Profil

icon Re: Wirelless network u cijeloj zgradi05.06.2008. u 00:55 - pre 192 meseci
Citat:
A koliko uopste moze da prdje jedan signal? Kroz sprat -dva?

Ja hocu da postavim nesto slicno u kuci i da iz prizemlja vucem na drugi sprat. Jos i ako moze u dvoristu...

Ili da postavim neku antenu na vrhu kuce pa da se sve to siri oko cele kuce i do komsinice.... :-)


Da li je izvodljivo tako nesto?


Ja sam probao nesto slicno i kroz dve ploce je prolazio signal ali kroz trecu vec nije hteo. Na to vam pitanje niko ne moze dati tacan odgovor jer situacuja zavisi od mnogo faktora kao npr. koliko ima armature u ploci, koliko ima el. uredjaja na spratovima koji takodje ometaju signal itd.
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Wirelless network u cijeloj zgradi05.06.2008. u 14:54 - pre 192 meseci
I kod mene prolazi kroz dve ploce ali kroz trecu nece...
 
Odgovor na temu

medvedic
Dejan Todorovic
Nis

Član broj: 38499
Poruke: 145
*.adsl-3.sezampro.yu.

ICQ: 171484320


+3 Profil

icon Re: Wirelless network u cijeloj zgradi07.06.2008. u 20:40 - pre 192 meseci
Gledam ja ove nase velike firme i njihovu ponudu na netu i nista ne kapiram. Sve je to lepo i zanimljivo ali mene NE interesuje da li je uredjaj plave ili zelene boje ili da li ima moderan oblik. Nigde nisam zatekao neko jasnije objasnjenje o dometu bezicnog uredjaja.
Ja imam dvospratnu kucu gde je ADSL konekcija u suturenu, a moj komp na drugom spratu. Trenutno smo vezani preko rutera sa 47m kabla. Sve to lepo funkcionise, ali mi sada treba i nesto za laptop i to na obadva mesta. Glupo je da razvlacis kabli po kuci da se deca spoticu.

Tako da mi treba uredjaj koji ce da pokriva celu kucu. Dolazio sam na ideju da postavim neku antenu da covek moze da pije kafu i cita jutarnje novine u dvoristu.

Gde da pogledam antene? Koliko je to izvodljivo i koliko bi moglo da iskosta? Verovatno ima nesto tako...
koliko god gledao sumu ili drvece medu uvek vidis
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Wirelless network u cijeloj zgradi19.06.2008. u 04:31 - pre 192 meseci
Citat:
Informer: I kod mene prolazi kroz dve ploce ali kroz trecu nece...


Da, teorija i praksa se razlikuju... ako ide kroz pregradne zidove (horizontalno) moze kroz dosta pregrada jer su zidovi krsh/suplji... ali za ploce koje su nosece po spratovima (vertikala) mora se probati.. po meni sasvim je dovoljno da prolazi i kroz jedan sprat/plocu... konfor je konfor!

Bas sada imam slucaj on site -treba da se postavi AP Wireless 54Mb/s sa izlaznom snagom do 400mW (26 dBm). Kuca ima tri sprata, ako bi se uredjaj postavio na srednji sprat, da li bi sa ovom snagom vatao signal i sa prvog i sa treceg sprata? Trebalo bi da moze tj. nadam se da ce moci...

 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Wirelless network u cijeloj zgradi19.06.2008. u 07:33 - pre 192 meseci
Ja sam merio u praksi, wireless signal moze da bude upotrebljiv ako prodje kroz najvise dva zida. Naravno materijal od koga je zid je veoma vazan kriterijum. Kada j eu pitanju ploca, tu je najcesce upotrebljen armirani beton koji ima izuzetno visok nivo slabljenja radio signala.

Wireless uredjaji su namenjeni upravo da pokriju prostor sa najvise jednim zidom,a bitmna pretpsotavka za pouzdanu vezu je opticka vidljivost, cak i an tako malom rastojanju.

Pogledaj clanak Proracun wireless linka - gubici u prostoru. Imas tu i tabelu uobicajenih gubitaka do kojih dolazi kada radio talas prolazi kroz neke cesce sretane prepreke.

[Ovu poruku je menjao Predrag Supurovic dana 20.06.2008. u 09:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Wirelless network u cijeloj zgradi19.06.2008. u 07:35 - pre 192 meseci
Citat:
medvedic: A koliko uopste moze da prdje jedan signal? Kroz sprat -dva?

Ja hocu da postavim nesto slicno u kuci i da iz prizemlja vucem na drugi sprat. Jos i ako moze u dvoristu...

Ili da postavim neku antenu na vrhu kuce pa da se sve to siri oko cele kuce i do komsinice.... :-)


Da li je izvodljivo tako nesto?


provuci kabl do prvog sprata i tamo namesto AP i gotovo. Signal ide samo kroz jednu plocu do prizemlja, i smao kroz jednu do drugog sprata... sto bi sa nekim normalnijim ap-om ili wifi routerom moglo bez problema... (osim ako planiras to da namestis u nkoj nuklearnoj elektrani sa 2m debelim zidovima) :D


inace dosta zavisi i od oblika zgrade (da nadovezem na tematiku pokretaca teme)... znaci, koliko stanova / sprat, kakvi su zidovi izmedju, koliko su stanovi 'izduzeni' od hodnika dalje, i gde stanarima treba signal. Recimo u mojoj zgradi (4 sprata, 2/3 zidova su iz armiranog betona, tri stana na sprat) ja u prvom spratu hvatam signal iz cetvrtog na oko 60% (sa ugradjenom wifi karticom u router).
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

roli
Mrdja Dragan
Razvlakac kablova na Freedom wireless
mrezi

Član broj: 3571
Poruke: 2156
89.216.113.*

Sajt: www.freedom-wlan.com


Profil

icon Re: Wirelless network u cijeloj zgradi19.06.2008. u 13:01 - pre 192 meseci
Procitah prvi post ,ostalo ovlas samo....
Za tu zgradu od 6 ili koliko vec spratova jedino rjesenje je kabel ,najbolje i najjeftinije..
Ja sam odradio do sad gomilu zgrada i komplet ih tako ubacio na mrezu, a najveca za sad mi je jedna od 18 spratova .
Buse se etaze i pusti se vertikalno kabel,svaki drugi ili treci sprat se postavlja svich ,u kutiju naravno i odatle se vuku LAN kablovi po stanovima..
Najbolja i najbrza opcija za kablove je da se lijepe ispod plafona uz zid sa plastik pistoljima onim...

pozz

 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Wirelless network u cijeloj zgradi19.06.2008. u 23:46 - pre 192 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Ja sam merio u praksi, wireless signal moze da bude upotrebljiv ako prodje kroz najvise dva zida. Naravno materijal od koga je zid je veoma vazan kriterijum. Kada j eu pitanju ploca, tu je najcesce upotrebljen armirani beton koji ima izuzetno visok nivo slabljenja radio signala.

Wireless uredjaji su namenjeni upravo da pokriju prostor sa najvise jednim zidom,a bitmna pretpsotavka za pouzdanu vezu je opticka vidljivost, cak i an tako malom rastojanju.

Pogledaj clanak [http://wireless.uzice.net/uput...un-linka.htm#gubici_u_prostoru]Proracun wireless linka - gubici u prostoru[/url]. Imas tu i tabelu uobicajenih gubitaka do kojih dolazi kada radio talas prolazi kroz neke cesce sretane prepreke.



Po onoj tabeli Pod/plafon ima slabljenje od 15–20 dB a izlazna snaga wireless uredjaja (router) je 26 dBm. Znaci tesko da ce da progura i jedan sprat? :/
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Wirelless network u cijeloj zgradi20.06.2008. u 08:07 - pre 192 meseci
Nisi uzeo u obzir sve parametre. Sve dok je signal iznad -72 dBm, moze se smatrati upotrebljivim.

E da, zaboravih da pomenem jedu komplikaciju kaj ide sa korsicenjem wireless-a u zatvorenim prostorijama - refleksije. Radio talasi se odbijaju i prelamaju od svih prepreka i tako dobija suma signala iz raznih pravaca, raznih (ali uglavnom slicnih) inteziteta i raznih pomeraja faze a na istoj frekvenciji i u isto vreme, a to je mnogo veci problem od pukog nivoa signala.
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Wirelless network u cijeloj zgradi21.06.2008. u 03:04 - pre 191 meseci
Hmm, cek ako uredjaj 'emituje' 26 dBm a plafon oduzima 15-20 sta ostaje? Kazes upotrebljivo je -72 dBm (minus)? Valjda plus? :)

 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Wirelless network u cijeloj zgradi21.06.2008. u 05:46 - pre 191 meseci
Da, minus. Zaboravio si na osetljivost prijemnika koja se krece oko -89dBm. Za pristojan prijem signal treba da bude jedno 22 dB jaci od nivoa suma, odnosno uslovno receno, osetljivosti prijemnika, sto znaci da se signal -89 + 22 = -67 dBm moze smatrati upotrebljivim.

Pogledaj Uputstvo za proracun wireless linka. Imas tamo objasnjeno kako se sve to racuna.
 
Odgovor na temu

Rekla Kazala
Rekla Kazala
Čuće se

Član broj: 176359
Poruke: 156
212.200.145.*



Profil

icon Re: Wirelless network u cijeloj zgradi21.06.2008. u 16:36 - pre 191 meseci
Definitivno profesionalno rešenje je sa kablovima zbog stabilnosti rada mreže. Osim refleksije, zidova, imate još 2 problema. Pod 1, svi ostali elektronski uredjaji koji mogu ometati. Pod 2, prisluškivanje protoka informacije ako mreža nije sigurnosno obezbeđena kako treba. Moguće da vam je kablovsko rešenje skuplje i "problematičnije" u početku, ali verujte mi da će te svi biti daleko sretniji sa tim. Nećeš imati ono "komšija može na internet a ja nemogu" itd itd.

Wireless ti je više za privatne kuće i eventualno kao extra pride da možete kod vas da se priključite u dvorištu ili terasi ko ima laptop.
Arguing on the internet is a bit like competing in the para-olympics, even if you win, your still a fucking retard!
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Wirelless network u cijeloj zgradi22.06.2008. u 03:00 - pre 191 meseci
Citat:
Rekla Kazala
Wireless ti je više za privatne kuće i eventualno kao extra pride da možete kod vas da se priključite u dvorištu ili terasi ko ima laptop.


Word. Upravo za tu namenu ja i trazim neko resenje... znaci od baste preko 3 sprata, samo laptop da se koristi i nista drugo (eventualno PS3 mada je vec na kablu).


Citat:
Predrag Supurovic: Da, minus. Zaboravio si na osetljivost prijemnika koja se krece oko -89dBm. Za pristojan prijem signal treba da bude jedno 22 dB jaci od nivoa suma, odnosno uslovno receno, osetljivosti prijemnika, sto znaci da se signal -89 + 22 = -67 dBm moze smatrati upotrebljivim.

Pogledaj Uputstvo za proracun wireless linka. Imas tamo objasnjeno kako se sve to racuna.


Citam, super je stranica! Well done.


Nego mozda ce ovo resiti sva pitanja:

Citat:
Eliminate Cold Spots with HyperG™ Technology


2Wire HyperG high-powered wireless technology virtually eliminates wireless 'coldspots' in the home. HomePortal residential gateways provide up to seven times the true power of traditional access points and increase wireless bandwidth by using high power 400mW transmitters. (Most wireless access points provide less than 100mW.)

Best of all, HyperG technology uses a standards-based, interoperable design. That means even the performance of subscribers' existing wireless 802.11b and 802.11g adapters will improve with a HyperG-enabled HomePortal residential gateway.

The 2Wire unique triple wireless antenna design extends wireless reach and boosts performance compared to typical 802.11 wireless designs, which have only two antennas. 2Wire gateways have a third antenna used only for transmitting packets. The extra antenna enables 2Wire wireless gateways to avoid the power loss associated with switching antenna modes back and forth from transmit to receive.

Antenna placement is optimized with a dedicated set of receive-only antennas, resulting in greater access point sensitivity and increased wireless throughput and range. Better range throughout the home means better delivery of enhanced services, like VoIP and VOD.

http://www.2wire.com/index.php?p=408#hyperg

Naravno ako im je verovati za ovo... uliva poverenje ono 'triple antenna'. I kazu sedam puta jace od obicnih AP-ova :)

 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Wirelless network u cijeloj zgradi22.06.2008. u 07:47 - pre 191 meseci
Tri antene urpavo sluze da pomognu uredjaju da se nekako izbori sa refleksijama, a sto se 400mW tice - to je debelo nezakonito u nasoj zemlji.
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Wirelless network u cijeloj zgradi26.06.2008. u 18:14 - pre 191 meseci
Citat:
roli: Procitah prvi post ,ostalo ovlas samo....
Najbolja i najbrza opcija za kablove je da se lijepe ispod plafona uz zid sa plastik pistoljima onim...




Opisi ih malo ako ti nije tesko, gdje se mogu kupiti ti pistolji?

Pozdrav Mrdja! :)

Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Wirelless network u cijeloj zgradi

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5461 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.