Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Rad za stranu kompaniju i pravni status

[es] :: Vodič za posao :: Rad za stranu kompaniju i pravni status

[ Pregleda: 5575 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
217.26.78.*



+104 Profil

icon Rad za stranu kompaniju i pravni status31.05.2008. u 09:31 - pre 192 meseci
Uskoro bi treboa da počnem da radim za jednu stranu firmu ovde u Srbiji (tj. regionu). S obzirom da nije u pitanju predstavništvo (mada će na kraju verovatno da otvore), koje rešenje je najbolje u pogledu rešavanja pravnog statusa? Znači hoću da mi ide staž, da se uplaćuju doprinosi, i sl.
Pretpostavljam da ovde ima ljudi koji su u sličnoj poziciji pa me interesuje kako su se oni snašli u toj situaciji.

Takođe, kako gledate na razliku između toga da li ste prijavljeni kao radnik u predstavništvu strane firme nasuprot tome da ste prijavljeni kao radnik u matičnoj kompaniji? Npr. u CV stavite da ste radili za XYZ Inc. a u svim dokumentima stoji da ste ustvari radili za XYZ d.o.o. iz Srbije. Da li smatrate da ima razlike, i zašto?
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Rad za stranu kompaniju i pravni status11.06.2008. u 11:16 - pre 192 meseci
otvoris agenciju, narpavis ugovor sa tom firmom i uplacujes sebi doprinose (sta i kako vidi u drugim temama)

sto se CVja tice, navedi TACNO stanje
s moje tacke gledista ima razlike: ako stavis tacno delujes mi posteno a ako stavis priblizno delujes mi malo sumnjivo
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dynamic.sbb.rs.



+52 Profil

icon Re: Rad za stranu kompaniju i pravni status11.06.2008. u 12:03 - pre 192 meseci
Ako direktno radiš za stranu kompaniju koja nema predstavništvo / kćerku firmu ovde, taj vaš odnos potpada pod zakone države u kojoj se firma nalazi. No, za tebe kao radnika rezidenta Srbije i dalje važe srpski zakoni, pogotovo onaj o porezu na dohodak građana. To znači da si u obavezi da sve prilive prijavljuješ, pravdaš, sabiraš i, ako na kraju godine pređeš određenu cifru, platiš porez na dohodak.

Što se doprinosa za penzijsko i zdravstveno osiguranje tiče, ako ti je stalo do toga, možeš da ih uplaćuješ kao fizičko lice (bez firme), a možeš i da registruješ sopstvenu firmu i uplaćuješ ih u svojstvu vlasnika i/ili radnika. Ugovorene poslove sa stranom kompanijom možeš a ne moraš da realizuješ preko te svoje firme. Ako se na to odlučiš, onda si praktično zaposlen kod domaćeg poslodavca koji sarađuje sa stranom kompanijom, što donekle menja stvari po pitanju potrebne papirologije u odnosu na prvi slučaj.

Glede pravilnog navođenja referenci, ako je domaći d.o.o. deo inostranog Inc.-a, suštinski nema razlike, ali je sa stanovišta poslovne etike preporučljivo da navedeš onako kako zaista jeste.

Nadam se da je sada jasnije, tu smo ako imaš dodatnih pitanja.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9448
*.lukoil.co.yu.



+10246 Profil

icon Re: Rad za stranu kompaniju i pravni status11.06.2008. u 12:14 - pre 192 meseci
Što se CV-ja tiče, mnogo je važnije šta si radio, a manje je važno u kom je pravnom statusu, i u kom si odnosima bio sa onim za koga si radio.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Rad za stranu kompaniju i pravni status

[ Pregleda: 5575 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.