Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

linux & winxp & vista i potrosnja baterije na laptopu?

[es] :: Linux :: linux & winxp & vista i potrosnja baterije na laptopu?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9330 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pali zari

Član broj: 49892
Poruke: 634
*.ptt.yu.



+27 Profil

icon linux & winxp & vista i potrosnja baterije na laptopu?10.06.2008. u 11:17 - pre 193 meseci
juce smo nas nekoliko malo raspravljali o prednostima i manama sistema u naslovu i palo mi je na pamet ovo pitanje , ako se na laptopu instalira neki od ovih OS-ova kakav ce biti uticaj na trajanje baterije ? recimo da se laptop koristi za gledanje filmova , slusanje muzike , neke office stvari i pokoju igru.
For those about to rock I solute you!
Besmrtne reci, Besmrtog benda.
AC/DC
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: linux & winxp & vista i potrosnja baterije na laptopu?10.06.2008. u 12:47 - pre 193 meseci
Ono što je sigurno je da mnogi brendovi (npr. Acer) guraju Vistu, tj. bez nje teško možeš da iskontrolišeš potrošnju baterije, hlađenje itd. Za instalaciju XP/Linuks na te mašine potrebno je neretko flešovati BIOS, juriti neke dodatne drajvere itd
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: linux & winxp & vista i potrosnja baterije na laptopu?10.06.2008. u 13:34 - pre 193 meseci
A što bi operativni sistem kontrolisao hlađenje?
 
Odgovor na temu

Comrade

Član broj: 30466
Poruke: 306
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: linux & winxp & vista i potrosnja baterije na laptopu?10.06.2008. u 13:51 - pre 193 meseci
posto linux ne podrazumeva (zahtevno) graficko okruzenje odgovor je:
baterija ti najduze moze trajati na linuxu.

sa minimalnim brojem procesa u pozadini ti mozes iz terminala(ili nekog minimalistickog okruzenja) da pustis film. manja opterecenost znaci manja potrosnja.

nevertheless, prakticno razlika u trajanju baterije ne bi trebalo da bude drasticna...
 
Odgovor na temu

Pali zari

Član broj: 49892
Poruke: 634
*.ptt.yu.



+27 Profil

icon Re: linux & winxp & vista i potrosnja baterije na laptopu?10.06.2008. u 14:25 - pre 193 meseci
pretpostavljam da razlika u trajanju ne bi bila drasticna ali ipak dodatnih recimo 30 min je ipak 30 min , zar ne ?
For those about to rock I solute you!
Besmrtne reci, Besmrtog benda.
AC/DC
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: linux & winxp & vista i potrosnja baterije na laptopu?10.06.2008. u 15:04 - pre 193 meseci
Citat:
jablan: A što bi operativni sistem kontrolisao hlađenje?


ne znam ni ja zasto, ali tako jeste... na mom starom hp laptopu, na starijim kernelima, postoji opasnost od pregrejavanja, zato sto se, bez patcha za kernel, ventilatori uopste ne ukljucuju :)
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.215.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: linux & winxp & vista i potrosnja baterije na laptopu?10.06.2008. u 17:59 - pre 193 meseci
tacno, ventilatore najcesce kontrolise softver (drajveri), tako je uglavnom na svim
novijim masinama i to se sve moze podesiti, medjutim, ako se neke postavke stave
u samom BIOSU kao nepromenljive, onda ih softver uglavnom ne moze menjati.

Pa evo, do ne davno je bio bug u Linux drajverima za nvidija graficicke, pa sam
odmah po ukljucenju racunara morao da slusam ventilator na grafickoj na max
brzini stalno, iako za to nema potrebe. Sa sledecom verzijom drajvera su to ispravili.

(na srecu, u medjuvremenu sam nasao alat da sam "force"-ujem nize brzine ventilatora)
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: linux & winxp & vista i potrosnja baterije na laptopu?10.06.2008. u 18:23 - pre 193 meseci
Na http://www.lesswatts.org/ ima kojekakvih saveta, a bogme i alata za tuning potrošnje pod Lindžom
A ovde ima i uporednih grafikona
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: linux & winxp & vista i potrosnja baterije na laptopu?10.06.2008. u 19:23 - pre 193 meseci
http://www.networkworld.com/re...-green-windows-linux.html?fsrc

:)
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: linux & winxp & vista i potrosnja baterije na laptopu?11.06.2008. u 02:44 - pre 193 meseci
pa iskreno da ti kazem sve zavisi od modela. Na mom acer travelmate 2492 baterija traje za 50% manje nego u XP. Zato sto se ventilator na procesoru ne iskljucuje. Cak ako ga ostavim na neku meku podlogu (krevet) dodje do pregrevanja pa se iskljuci. Dok na xp-u ventilator ne radi toliko, a manje se greje. Nikada se nije pregrejao i ako je stajao i po ceo dan na krevet. Sto je vrlo cudno, osecam da mi ovaj Linux topi procesor :)

Ako neko ima neki savet, kako da resim ovo, voljan sam da dam sve informacije koje mi budete trazili :)
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.215.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: linux & winxp & vista i potrosnja baterije na laptopu?11.06.2008. u 03:21 - pre 193 meseci


- ovo treba Dimkovic da vidi, posto se on ubi chovek da smanji potrosnju
na svom sistemu, poceo je i neke chudne male hardvere da kupuje u te
svrhe, znaci da makne taj win 2008 i stavi RHEL i ustedi jos koji watt :)

Ovo nije tema za Linux, vec za Advocacy, iz naslova se lepo vidi :)
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: linux & winxp & vista i potrosnja baterije na laptopu?11.06.2008. u 03:48 - pre 193 meseci
Citat:
Zoran Milovanovic: pa iskreno da ti kazem sve zavisi od modela. Na mom acer travelmate 2492 baterija traje za 50% manje nego u XP. Zato sto se ventilator na procesoru ne iskljucuje. Cak ako ga ostavim na neku meku podlogu (krevet) dodje do pregrevanja pa se iskljuci. Dok na xp-u ventilator ne radi toliko, a manje se greje. Nikada se nije pregrejao i ako je stajao i po ceo dan na krevet. Sto je vrlo cudno, osecam da mi ovaj Linux topi procesor :)

Ako neko ima neki savet, kako da resim ovo, voljan sam da dam sve informacije koje mi budete trazili :)


potrazi powernowd ili cpufreqd
ovi alati smanjujufrekfenciju rada procesora, i time se smanjuje potrosnja struje, manje se greje, manje ventilatori rade,...
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: linux & winxp & vista i potrosnja baterije na laptopu?11.06.2008. u 05:14 - pre 193 meseci
@Kernel-1

Nije mi bas najjasnija konkluzija teksta, posto u testu pise ovo:

Citat:

During the active tests, Windows Server 2008 running in power-savings mode on the Dell box used over 7% more power than the Linux average on the same hardware. But on the IBM and HP DL-360G5 server, Windows Server 2008 pretty much ran on par with the lowest Linux consumer in those tests.

When running in the high performance mode in the active test, Windows Server 2008 used as much as 11 percent more wattage than the average Linux power draw on the same hardware. That said, Windows Server 2008 had the best power consumption rating in this test run on the HP DL-160G5 server, spending on average about 6.5 watts less than Linux.


Tako da bih pre rekao da prednost Linuxa ili Windowsa pre svega zavisi od sistema. A takodje se vidi da su koristili default Windows i Linux podesavanja koja ne moraju biti nuzno i najbolja - primera radi, ja imam svoju power shemu u Windowsu koji koristim i koja je vrlo drugacija od Windows defaulta.

Cenim da bi Linux i Windows bili prilicno slicni da se koriste identicni power parametri (CPU throttling, HDD spindown time i sl...) - i to je svakako moguce podesiti.

Osim toga, na pocetku teksta pise da RHEL Linux ne podrzava ACPI power management, sto na novijim desktop plocama omogucava jos dodatnih usteda - kako kuci ne koristim serversku plocu za mini server, cenim da je Win i dalje bolji izbor ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.215.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: linux & winxp & vista i potrosnja baterije na laptopu?11.06.2008. u 06:10 - pre 193 meseci
@Ivan
Ama shalim se - asociralo me na onaj tvoj projekat pravljenja low-power sistema iz druge teme,
koji je by the way, dobra ideja ;)

Mada, ja ovde zaista ne vidim kako bi to sve moglo biti do OS-a, ako i jedan i drugi nude
mogucnosti za sheduling paljenja i gasenja diskova, iskljucivanja dodatne periferije, throttlinga,
broj obrtaja ventilatora, itd - sve ove opcije bi svaki sistem koji pretenduje da bude "green" sto
se potrosnje tice trebao da ima na raspolaganju za fino podesavanje, i naravno da iskoriscava
najnovije featurese BIOS-a koji su vezani za potrosnju.

Mozda da su razlike najvise vezane za rad HDD-a, gde mozda Linux sistemi
jesu malo bolji, jer moraju manje drljati po diskovima (zbog fajl sistema koji
nemaju fragmentaciju). Mislim da je sa aspekta potrosnje struje, povoljnije
trazenje prostora gde se moze upisati nefragmentovani fajl (kod linuxa),
gde se nesto posla odradi u memoriji (analiza keshirane mft u memoriji), nego kod windowsa
koji upisuje fragmentovne fajlove pa se oni moraju s vremena na vreme
defragmentovati, a disk trosi mnogo vise struje, a i radice taj posao dosta duze.
Nisam siguran u ovo, ali pretpostavljam :)

 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: linux & winxp & vista i potrosnja baterije na laptopu?11.06.2008. u 11:50 - pre 193 meseci
Citat:
mulaz: potrazi powernowd ili cpufreqd
ovi alati smanjujufrekfenciju rada procesora, i time se smanjuje potrosnja struje, manje se greje, manje ventilatori rade,...


ne znam koliko ce to da mi pomogne, koristio sam neki cudan mod koji mi je kocio komp. A sto se tice baterija i ventiloatora nije mi mnogo pomogao. Odnosno nista.
 
Odgovor na temu

Nemanja_666
Nemanja Tatic
Gradiska

Član broj: 116292
Poruke: 221
87.250.102.*



+19 Profil

icon Re: linux & winxp & vista i potrosnja baterije na laptopu?15.06.2008. u 03:06 - pre 192 meseci
Zanimljiva tema. Iz mog iskustva na mom laptopu je da linux stvarno previse trosi energiju. Razlika u trajanju baterije na Windowsu (Vista SP1) i Linuxa (OpenSuse 10.3) je stvarno prevelika. Oko 1h 20 min u prednost Viste. Ko ima interesatni savjeta, volio bih da cujem.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.29.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: linux & winxp & vista i potrosnja baterije na laptopu?15.06.2008. u 10:15 - pre 192 meseci
Pa treba poci od toga da se nadje sta tacno na laptopu trosi sve struju, za koje komponente
se sve moze vrsiti kontrola potrosnje (procesor takt, obrtaji ventilatora, hdd, monitor, itd),
a onda pratiti nekim softverom i pod win i pod lin, kakav sheduling vrse jedan i drugi i uporediti.
Jer stvarno potrosnja zavisi od toga koliko je sta ukljuceno u kom modu na laptopu, a ne
koji OS to diktira.
Prvo cemu se treba okrenuti je takt procesora. Poznato je da u windowsu kada radis nesto
manje zahtevno, procesor je oboren za nekioh 30% (kao kod mene, kada upalim komp, pokazuje
2GHz, tek kada ga znacajnije opteretim, on skace na 3GHz, svoju punu frekvenciju, tj. baca multiplier sa 6 na 9).
E sad, treba videti da li i Linux smanjuje takt procesora ili ga bespotrebno drzi stalno
na maksimalnom od trenutka paljenja racunara.
Dalje, treba videti rad HDD-a, isto pod Linuxom, da li radi stalno, i kada se i da li se uopste gasi.

Znaci, prvo, za pocetak pogledati da li smanjuje potrosnju obaranjem radnog takta procesora,
nesto mi smrdi da Linux ovo ne radi, mada nisam 100% siguran, a ako ne radi, onda bi Lap trosio
znacajno vise. Nemam Laptop da ovo sam proverim :(


 
Odgovor na temu

Sleepless_mind
Bojan Vranac
NetLogic D.O.O.
01000010 01000111 0100010

Član broj: 33611
Poruke: 564
194.106.186.*

Jabber: wizard[at]elitesecurity.org
ICQ: 12413605
Sajt: www.netlogic.rs


+34 Profil

icon Re: linux & winxp & vista i potrosnja baterije na laptopu?15.06.2008. u 11:34 - pre 192 meseci
Notebook: MSI GX700

Windows XP SP3 Trajanje baterije je 2:39.
Windows Vista SP1 Trajanje baterije je 2:14
OpenSUSE 10.3 Trajanje baterije 2:19.
Ubuntu 8.04 Trajanje baterije 2:57.

Sve instalacije su standardne, bez tvikovanja bilo kakvih power podeshavanja, kao i standardna setovanja BIOS-a (default)

Prilikom korishtjenja wifi, trajanje baterije se drastichno menja u koristi Linux-a.
We are Borg. We shall assimilate you.
RESISTANCE IS FUTILE!

Asus P6T Deluxe V2
Intel Core i7 965 3.2GHz
OCZ 3x2GB DDR3 PC3-12800 Flex EX Low Voltage Triple Channel
2x1000GB Spinpoint F1
ATI Radeon HD5970
Lian Li PC-P80R
Samsung T240

www.me2everyone.com/213043
 
Odgovor na temu

Nemanja_666
Nemanja Tatic
Gradiska

Član broj: 116292
Poruke: 221
87.250.102.*



+19 Profil

icon Re: linux & winxp & vista i potrosnja baterije na laptopu?16.06.2008. u 00:30 - pre 192 meseci
Nije mi laptop kod mene, javim se kad mi dodje ponovo u ruke. Meni se cine da je problem HDD koji se poprilicno radi, a o tome kad laptop sa neki dopravki :D
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.29.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: linux & winxp & vista i potrosnja baterije na laptopu?16.06.2008. u 12:18 - pre 192 meseci
@Sleepless_mind - Zavisi i od toga kako si koristio Laptop od kada je skinut za punjaca pa do
trenutka pokazivanja prazne baterije. Je li samo stajao upaljen u oba OS-a
ili si nesto radio, i sta? Mene zanima kako Linux generalno radi sa Toshiba i
Dell Laptopovima, pa ako neko ima neki od ovih, javite kakva su iskustva sa
trajanjem baterije :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: linux & winxp & vista i potrosnja baterije na laptopu?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9330 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.