Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Cene baner prostora ?

[es] :: E-Marketing :: Cene baner prostora ?

[ Pregleda: 7952 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Oliver-LDL
Oliver Draskovic
Nemacka

Član broj: 9033
Poruke: 32
*.reverse.qsc.de



Profil

icon Cene baner prostora ?24.10.2003. u 10:50 - pre 248 meseci
Zdravo,

nisam siguran da li je ovo tema za ovu diskusiju ili za e-marketing ali nema veze.

Elem, zanima me koje su cene oglasavanje putem banera (npr. na 1.000 prikaza) na vasim sajtovima ili na sajtovima koje posecujete a da su u Srbiji i Crnoj Gori ?

Ono sto sam je video to je prilicno raznoliko i ide od 5€ mesecno na "anonimnim" sajtovima do 4.000 i vise evra mesecno (za nekih 500.000 do 1.5000.000) prikaza na Krstarici.

Recimo kod mene na www.lovedelux.com -u je cena za 1.000.000 prikaza 145€ (uracunat je porez).

Takodje, kako se snalazite za klijente ? Ja sam se borio dve godine i uglavnom nije bilo rezultata osim ako mene neko ne kontaktira i pita za oglasavanje na sajtu

Pozdrav,
Oliver
Oliver
 
Odgovor na temu

djoca!

Član broj: 14245
Poruke: 117
*.verat.net



Profil

icon Re: Cene baner prostora ?24.10.2003. u 15:14 - pre 248 meseci
Ovaj nacin prodaje gotovo da je ugasen. Jednostavno niko vise nije lud da placa nesto tako neopipljivo. Posto se taj nacin prodaje prostora za oglasivace pokazao ka neuspesan. Otprilike ako uzmemo da je CTR recimo 1% sto je mnogo velika cifra u danasnje vreme i zahteva mnogo dobar odabir sajta za postavljanje banera. Ako ti imas 1M prikazivanja, to je npr 100k poseta (posto je dating site moyda i manje zbog cinjenice da jedan covek pregleda sigurno 10-ak strana sa ponudama i slicnim) plus kad pogledas da se isti korisnici cesto vracaju na sajt, znaci da ce njegov baner videti plafon 10k ljudi. 1% CTR znaci da ce na baner kliknuti 100 ljudi. Drugim recima on tebi treba da plati oko 1,5 $ po potencijalnom kupcu koji mu dolazi na sajt. A od tih 100 niko mu ne garantuje da ce proizvod kupiti bilo ko.
Zato je Pay per lead ili pay per sale resenje koje resava problem oglasivaca koji vise nisu ovce za sisanje. Znaci dobijas procenat od prodaje ili uclanjenja. Tebi predlazem da na sajt postavis reklame stranih dating sajtova koji odlicno placaju. Sa tom posetom trebao bi dobro da zaradjujes samo od toga jer su tvoj posetioci bas prava ciljna grupa za takve sajtove. Koliko sam video kod tebe je uclanenje free, ali kod njih nije. Tako da placaju otprilike 50$ po uclanjenju. Vidi ponudu na CJ-u i AffiliateWindow. Oba sajta su sigurna, ja sam vec dobijao kintu od njih. Vidi i listu slicnih programa na bestof.co.yu
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Cene baner prostora ?25.10.2003. u 08:26 - pre 248 meseci
Da, ovo je tema za e-marketing forum.

Inače, oglašavanje kod nas zbog poznate nerazvijenosti skoro je apsolutno dominantno u obliku oglašavanja putem banera. Ponuda je izuzetno šarenolika, ali ozbiljnije firme koje se duže vremena oglašavaju gledaju odnos cena/kvalitet i na taj način odabiraju medije preko kojih će se oglašavati.

Verujte, nije još sve rečeno sa banerima, pitanje je samo ko se obraća kojoj ciljnoj grupi, i šta je sve cilj oglašavanja.

Npr. veoma je interesantno uticati na Google PR preko običnih linkovanih banera (ili samostalnih linkova) na sajtovima sa visokim PR-om.
 
Odgovor na temu

Oliver-LDL
Oliver Draskovic
Nemacka

Član broj: 9033
Poruke: 32
*.dip0.t-ipconnect.de



Profil

icon Re: Cene baner prostora ?25.10.2003. u 17:33 - pre 248 meseci
Ja se slazem sa Draganom da trziste banera nije ugaseno vec ce samo doci do veceg obracanja paznje kupaca kod koga ce da kupe prostor.

Mene zanima na osnovu cega firme procenjuju kvalitet ako nisu kupili "test" impresije. Kvalitet po ciljnoj grupi, ajde to mogu da prihvatim, jer dolaskom na sajt mozda mogu da zakljuce o kom se profilu posetilaca radi ali kvalitet toga sto ce dobiti reklamiranjem jer relativna stvar.

Ono sto me prilicno sokira je ogromna razlika u cenama. Ne znam da li najpoznatiji sajtovi stavljaju banere prijatelja ali kod sajtova gde je oglasavanje najskuplje ima najvise banera.

Inace kod mene se CTR krece od 0.05% do 0.25%, zavisi od vrste banera i naravno od broja prikazivanja. Ako je veci broj prikazivanje bice i vise klikova tj. CTR ce biti veci.

Mi smo radili sa nekim affiliate programima, pa cak i dalje radimo ali novac koji se dobija je relativno mali jer su nasa ciljna grupa prvenstveno ljudi iz "Srbije i Crne Gore" (boze, kako ruzno ime za zemlju, lakse je bilo Jugoslavija ) tako da ti ljudi nisu raspolozeni/nemaju mogucnosti da kupuju na drugim sajtovima tako da su i zarade male.

Inace, ne znam da li je ovo dozvoljeno, obzirom da imamo ultra mnogo slobodnog mesta, raspolozeni smo da sa svim zainteresovanim sajtovima pravimo razmenu 1:1 (imamo izmedju 8.000.000 i 11.000.000 otvorenih strana mesecno). Dodatne informacije mozete dobiti ako me kontaktirate preko odraskovic at lovedelux.com


[Ovu poruku je menjao Dragan Varagic dana 26.10.2003. u 09:21 GMT]
Oliver
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Cene baner prostora ?25.10.2003. u 20:06 - pre 248 meseci
Citat:
Oliver-LDL:
Inace kod mene se CTR krece od 0.05% do 0.25%, zavisi od vrste banera i naravno od broja prikazivanja. Ako je veci broj prikazivanje bice i vise klikova tj. CTR ce biti veci.


Kod CTR parametra je upravo poenta u poslednjoj reči - RATE. Dakle on prikazuje postotak klikova i prilično se dobro vidi koliko je određeni baner privukao određenu publiku, ali ne verujem da broj prikazivanja vremenom može povećati CTR (osim u slučaju kada na primer mesec dana pred fudbalsko prvenstvo krenemo da reklamiramo neki fudbalski portal; što se prvenstvo (bilo koji događaj dakle) bliži, očekivano će biti veći CTR; govorim dakle za neke uobičajene reklame, nevezane konkretno za neki događaj i vreme prikazivanja u odnosu na njega).

Čak imam suprotna iskustva -- obično postoji grupa ljudi koja redovno posećuje sajt i koja se vremenom "navikne" na baner, pa sve manje klikće na isti. Slobodan sam da tvrdim da se CTR čak vremenom i smanjuje.

Naravno za ovakvo testiranje morate uzeti veći broj prikazivanja banera, jer na primer merenje ctr-a u toku samo jednog dana nikako nije merodavno.. možda su posetioci bili uspavani jer je bila subota, pa nisu želeli da klikću, ili je bilo loše vreme napolju, itd. O razlozima možemo nagađati i tu su samo kao primer. :)
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Cene baner prostora ?26.10.2003. u 07:40 - pre 248 meseci
Puno je stvari u igri kada se priča o odabiru lokacija za oglašavanje. O ovome ima lekcija u mojoj online obuci Internet marketing za menadžere - Analaliza dobavljača usluga online oglašavanja :) U mojoj knjizi postoji poseban naslov koji se bavi evaluacijom sajtova sa aspekta sadržaja, a drugi naslov se bavi ocenom sajtova sa aspekta odabira za oglašavanje :)

U slučaju dating sajtova, najbolja je varijanta kreirati i verziju na engleskom i onda od toga ima para. Što se tiče populacije sa ovakvih sajtova, najinteresantniji je onima koji ciljaju related oblastima, kao i onima koji se obraćaju generalnoj populaciji.

Toliko različite cene su plod nerazvijenosti domaćeg tržišta online oglašavanja (potražnja je mnogo manja od ponude).

Što se tiče CTR-a, obično preporučujem klijentima da bar jednom mesečno menjaju banere, jer se na taj način najjednostavnije popravlja CTR koji definitivno pada vremenom.

Kod nas (ali i u svetu u manjoj meri) dve grupe firmi kupuju online oglase - oni koji prate rezultate i oni koji ne prate rezultate oglašavanja. Kod ovih drugih možete videti banere na nekim sajtovima koji godinama stoje. S druge strane, to nije loše za Brand Recognition strategiju, zato što se često dešava da prosečni korisnici iz navike dolaze do nekog sajta preko linka ili banera koji stoji negde postavljen non-stop.

Primer za prethodno je podatak da je na mom sajtu dugo vremena na prvoj stranici bio link za interesantan ex-YU one-page-directory PressExpress. Desilo se da jedno vreme nije bio na prvoj stranici, i dobio sam upit od jednog korisnika da ne može da dođe do tog sajta (a treba mu), jer samo preko tog linka koristi tu lokaciju. Navika je čudo :)
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Marketing :: Cene baner prostora ?

[ Pregleda: 7952 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.