Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux u proizvodnoj firmi - koje su opasnosti

[es] :: Linux :: Linux u proizvodnoj firmi - koje su opasnosti

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6488 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Linux u proizvodnoj firmi - koje su opasnosti07.07.2008. u 21:11 - pre 192 meseci
Razmatramo da instaliramo Linux na neke od računara u firmi. Razmatramo prednosti i nedostatke. Pre svega Linux je besplatan i poseduje dobre bezbednosne mehanizme (npr. ko ima pravo da koristi USB memoriju), mali (za sada) broj virusa, stabilnost. Nedostaci su pre svega kompatibilnost sa programima za Windows (npr. docx format), nepostojanje upotrebljivih programa za neke namene (OCR) i nepostojanje drajvera za mnoge štampače i skenere.

Firma je proizvodna. U firmi bi se koristili najviše office programi (Word i Excel), kao i programi tipa AutoCAD.

Da li ima nekih sugestija?
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Linux u proizvodnoj firmi - koje su opasnosti07.07.2008. u 23:57 - pre 192 meseci
za skenere i stampace mi se cini da gresite
naime, mnogi uredjaji su podrzani, narocito HP (cak postoji HP-LIP Toolbox i jos uvek se pitam zasto nesto slicno ne postoji za Windows)

OOXML (docx, xlsx itdx) format koji pravi MS Office 2007 NIJE prihvaceni ISO standard
u praxi se jos uvek koriste stari, dobri vlasnicki MS format (normalna troslovna extenzija, doc, xls itd)
radi se na tome da OpenOffice.org podrzi prihvaceni OOXML, mada pitanje je sta ce biti od toga obzirom da sam MS Office ne moze isti da podrzi kako treba

za Word i Excel postoji zamena u vidu spomenutog OpenOffice-a koja radi posao
sto se AutoCAD-a tice, postoje alternative ali pitanje je da li ce se korisnici snaci u njima


sto se sugestiaj tice, mozete krenuti od Ubuntua koji trenutno ima najveci broj korisnika, ako se ne varam
podrzava mnogo hardvera, ima solidan repozitorijum


Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
89.142.56.*

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Linux u proizvodnoj firmi - koje su opasnosti08.07.2008. u 01:30 - pre 192 meseci
Za autocad tesko da cete naci zadovoljavajucu zamenu...

Za office, mozes i na windowse da instaliras OpenOffice, da vidis kako se ponasa sa otvaranjem docx i slicnih fajlova, i da vidis dali ti to odgovara.

Stampaci, stvarno zavisi od firme, hp je odlicno podrzan, dok recimo cannon, bar jeftiniji modeli, su jako lose,...


Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: Linux u proizvodnoj firmi - koje su opasnosti08.07.2008. u 06:14 - pre 192 meseci
Docx je default u Word 2007, a još nije podržan u OpenOffice.org (biće nešto od verzije 3.0), a u OxygenOffice nije kako treba.

Drugo, kakva su iskustva sa makroima i VBA?
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
91.150.99.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Linux u proizvodnoj firmi - koje su opasnosti08.07.2008. u 06:58 - pre 192 meseci
Citat:
Macros

OOo can use macros in a similar way to Office, but the languages are different, which means that macros that work in Office will not work in OOo without some conversion work. In Office, all macros have to be written in Visual Basic for Applications (VBA), but OOo allows macros to be written in various languages, including StarBasic, Java and Python.

The Writer and Calc modules have a macro recorder, which will record keystrokes & mouse clicks, in a similar way to the macro recorder in Office. The other modules do not have a macro recorder, so macros for these must be written by hand.

Office and OOo handle macro security differently. The security settings in OOo can be set in the OpenOffice.org->Security section of the Options dialogue box. By default, documents from a defined set of "safe" directories will run macros with no prompting.


Mozda i ovde nesto korisno nadjes: http://articles.techrepublic.com.com/5100-22_11-5226101.html
 
Odgovor na temu

drvlada75
Prokuplje

Član broj: 153703
Poruke: 1204
91.148.88.*



+34 Profil

icon Re: Linux u proizvodnoj firmi - koje su opasnosti08.07.2008. u 09:51 - pre 192 meseci
Docx sasvim lepo radi u Open office 3 (isprobano).
Sto se tice AutoCAD-a postoji BricsCAD (mada nije besplatan)
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: Linux u proizvodnoj firmi - koje su opasnosti08.07.2008. u 17:59 - pre 192 meseci
Citat:
drvlada75: Docx sasvim lepo radi u Open office 3 (isprobano).
Sto se tice AutoCAD-a postoji BricsCAD (mada nije besplatan)
Mnogo lepo bi to bilo kad bi postojao neko ko vrši obuku za taj program.
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Linux u proizvodnoj firmi - koje su opasnosti09.07.2008. u 03:24 - pre 192 meseci
izgleda da MSO 2007 radi i na Linuxu http://appdb.winehq.org/object...hp?sClass=version&iId=4992

Marko_R, default u MSO 2007 je lako promeniti :)


Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

drvlada75
Prokuplje

Član broj: 153703
Poruke: 1204
91.148.88.*



+34 Profil

icon Re: Linux u proizvodnoj firmi - koje su opasnosti09.07.2008. u 07:31 - pre 192 meseci
Koji program, Open office ili BricsCAD?
Sa OO valjda nece biti problema a BricsCAD dosta lici na AutoCAD (prakticno je isti po izgledu) . Postoji uputstvo na srpskom jeziku ako nista drugo. Period privikavanja je dosta kratak...
I mi smo prosli kroz privikavanje i preziveli..
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: Linux u proizvodnoj firmi - koje su opasnosti09.07.2008. u 15:50 - pre 192 meseci
Citat:
momsab:Marko_R, default u MSO 2007 je lako promeniti :)

To je dobro, ali mnogi neće znati da to treba da urade. I tebi će stići .docx fajl.

Citat:
drvlada75: Koji program, Open office ili BricsCAD?
Sa OO valjda nece biti problema a BricsCAD dosta lici na AutoCAD (prakticno je isti po izgledu) . Postoji uputstvo na srpskom jeziku ako nista drugo. Period privikavanja je dosta kratak...
I mi smo prosli kroz privikavanje i preziveli.. :)

Plašim se da će me projektanti skalpirati kad čuju da sam im doneo nov program na koji moraju da se privikavaju. :)
Mislio sam na CAD program. Gde da nađem to uputstvo?
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Linux u proizvodnoj firmi - koje su opasnosti09.07.2008. u 16:00 - pre 192 meseci
Citat:
Marko_R: I tebi će stići .docx fajl.
Stizali su vec :) Ako nece da se otvori, zamolim da posalju kao doc/pdf/odt (salim se, ne trazim odt)

Da li ste uradili racunicu prelaska sa Windowsa na Linux? Mozda je vama jeftinije na duze staze da budete na Windows-u (AutoCAD, nestandardni OOXML...)
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linux u proizvodnoj firmi - koje su opasnosti09.07.2008. u 17:28 - pre 192 meseci
Citat:
Marko_R: Plašim se da će me projektanti skalpirati kad čuju da sam im doneo nov program na koji moraju da se privikavaju. :)
Mislio sam na CAD program.
Ako imate ozbiljan, argumentovan razlog da predjete na Linux, onda ce projektanti morati da se malo zrtvuju oko toga. Uostalom, nece im nista stetiti da znaju da rade na dva programa, za eventualno kasnije zaposljavanje negde drugde i slicno.

Ja sam se "privikavao" na ACAD u vreme kad je racunar u preduzecu imao 2 (dva) MB memorije, neke 1988-1991(?) godine, imao sam piratski ACAD bez ikakvog uputstva i ucio malo po malo i bio beskrajno sretan kad sam uspeo nekako da dodjem do fotokopije uputstva. Sva ta muka, a radim poluilegalno - sef okrece glavu, nece uoipste da zna sta ja to radim, da ne bude slucajno kriv za nesto. Na kraju dolazi kupac i trazi da mu pravimo nesto a crtez na disketi! Konacno je sef "otkrio" sta radim i tako smo poceli da koristimo ACAD.

Svestan sam da se sada od projektanata trazi mnogo vise, ali i imaju mnogo vise, to je zacarani krug.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

mmilcic
Leskovac

Član broj: 47957
Poruke: 182
*.smin.gonet.rs.



+1 Profil

icon Re: Linux u proizvodnoj firmi - koje su opasnosti09.07.2008. u 18:24 - pre 192 meseci
http://www.cad-schroer.com/ind...l=Products-MEDUSA&land=com

Kolko vidim nije los program, a ima free personal licencu.
Fujifilm Finepix s9600
 
Odgovor na temu

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
*.dedicated.hosteurope.de.

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: Linux u proizvodnoj firmi - koje su opasnosti10.07.2008. u 16:43 - pre 192 meseci
Pogledajte malo ove linkove, imate veliki izbor CAD programa

http://www.tech-edv.co.at/lunix/CADlinks.html

Pozdrav nemysis
 
Odgovor na temu

drvlada75
Prokuplje

Član broj: 153703
Poruke: 1204
91.148.88.*



+34 Profil

icon Re: Linux u proizvodnoj firmi - koje su opasnosti11.07.2008. u 08:17 - pre 192 meseci
Evo uputstva za BricsCAD:
http://rapidshare.com/files/12...tstvo_BricsCad_srpski.pdf.html

 
Odgovor na temu

Sir_Oliver
Milan Jovanovic
Beograd RS / Aurora IL

Član broj: 2557
Poruke: 353

Sajt: www.novarepublika.com


+17 Profil

icon Re: Linux u proizvodnoj firmi - koje su opasnosti11.07.2008. u 13:24 - pre 192 meseci
BricsCAD je potvrđeno inferioran program u odnosu na ACAD... U bivšoj firmi sam radio na njemu. Verzija za Win ima više feature-a od Linux verzije. Podesiti neke opcije, brate to je kao da kopaš po Windows registry-ju, pola parametara u brojčanom formatu, pa sad biraj da li ćeš da staviš 0,1,2,3,4 ili 5. A nemaš potpuno objašnjenje šta je šta... Topla preporuka: traži neki drugi CAD za Linux.
 
Odgovor na temu

drvlada75
Prokuplje

Član broj: 153703
Poruke: 1204
91.148.88.*



+34 Profil

icon Re: Linux u proizvodnoj firmi - koje su opasnosti14.07.2008. u 07:33 - pre 192 meseci
Cini mi se da je BricsCAD dosta unapredjen od verzije 8.
Nasi ljudi su se dosta dobro uklopili.
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: Linux u proizvodnoj firmi - koje su opasnosti14.07.2008. u 08:25 - pre 192 meseci
Ne bih ja da se mešam u projektovanje. Treba nam neki jači program i sigurno nećemo stavljati Linux, osim ako se ne odlučimo za UGS NX, što ne verujem, jer niko osim mene za njega nije ni čuo i ne znamo ništa o njemu. Pre svega me interesuju računari na kojima bi bile office aplikacije. Dakle, opasnosti nekompatibilnosti sa MS (i drugim windows-only) programima, postojanja drajvera i administracije u slučaju nekih problema. Da li neko zna u Nišu neku firmu koja radi Linux administraciju?
 
Odgovor na temu

drvlada75
Prokuplje

Član broj: 153703
Poruke: 1204
91.148.88.*



+34 Profil

icon Re: Linux u proizvodnoj firmi - koje su opasnosti14.07.2008. u 09:32 - pre 192 meseci
Kazi koji su u pitanju programi pa da vidimo kako mozemo pomoci
Za jednostavnije dokumente sasvim je dovoljan Open Office. Makroi sa MS izgleda da ne rade (u mom slucaju) mada se na forumima moze procitati da neki rade.
Za pocetak instaliraj radnicima OO za upoznavanje mogucnosti...
Nije toliko strasan
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Linux u proizvodnoj firmi - koje su opasnosti14.07.2008. u 13:00 - pre 192 meseci
Naglasio bih da ovakve migracije treba detaljno isplanirati i odvijati po fazama ako se ocekuje "bezbolan" rezultat.

Neophodnim Windows aplikacijama moguce je pristupati kroz RDP/Citrix/NX mozda uz koriscenje neceg poput VMware Server/EAX.

Sve naravno zavisi od glavnog povoda za migraciju (cena, laksa administracija, vendor lock-out), broja racunara, namene tih racunara i procesa rada u firmi, o cemu iz ove diskusije gotovo nista ne znamo.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Linux u proizvodnoj firmi - koje su opasnosti

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6488 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.