Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kontrolisanje hardvera preko racunar?

[es] :: Elektronika :: Kontrolisanje hardvera preko racunar?

[ Pregleda: 2197 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Deathline
Podgorica

Član broj: 190372
Poruke: 7
*.opera-mini.net.



Profil

icon Kontrolisanje hardvera preko racunar?11.08.2008. u 06:12 - pre 191 meseci
E ovako, imam neku zamisao u glavi da napravim hardverski dio za racunar koji bi se sastojao od elektro motora i koji bi se mogao kontrolisati preko racunara (recimo kontrolisanje broja obrtaja, okretanje u jednu ili drugu stranu),pa Vas molim da mi pomognete u pronalazenju resenja, ako znate neki tutorial ili neku semu za to a i bio bi potreban neki software, pa ne znam odakle da pocnem. Dosta sam upoznat sa elektronikom ali ne dovoljno da bih ovo rijesio! Ako neko nesto zna nek se oglasi ovdje. Mada nebi bilo lose ni kad bi mogao iskoristiti vec neki postojeci hardver i ,,malo'' ga prepraviti, unaprijed se zahvaljujem za svaki objavljen tekst.
 
Odgovor na temu

bierkof
Japan

Član broj: 11028
Poruke: 162
*.PPPoE-7980.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Kontrolisanje hardvera preko racunar?11.08.2008. u 08:07 - pre 191 meseci
koji tip motora, za sta ces da koristis to? probaj biti sto precizniji, molim te. Predpostavljam neki obican dc...

Ako ti treba samo da bi vidio kako nesto moze da se uradi (takav sam utisak stekao, mozda sam pogrijesio), onda za pocetak potrazi literature o mikrokontrolerima. PIC 16F877A je jednostavan za nauciti se. Kad vidis sta sa njim mozes da uradis to sto ti hoces da napravis ce ti samo postati jasno. Prosurfaj malo po www.mikroe.com, skini sebi demo verziju mikroC-a i pregledaj help. Potrazi na netu kako se upravlja DC motorom (H-most + PWM signal). Ako ne uspijes da nadjes nesto, pitaj...

E da, i nemoj odmah odustati

Imam ja jednostavan program koji je upravljao brzinama i smjerom 2 dc motora preko serijskog porta, to mi je bio samo dio nekog veceg projekta... Pa ako vidim da ces doci do tog dijela mogu potraziti...
 
Odgovor na temu

Deathline
Podgorica

Član broj: 190372
Poruke: 7
*.opera-mini.net.



Profil

icon Re: Kontrolisanje hardvera preko racunar?12.08.2008. u 07:18 - pre 190 meseci
Zahvaljujem ti se na ovim informacijama, malo si me uputio kako i sta, ovo mi je potrebno da bih mogao kontrolisati recimo kameru, i vec kad sam zapoceo sve ovo nije mi ni na kraj pameti da odustanem ili tako nesto. Nadam se da ces posjecivati ovu temu jer bi mi uvjek dobro dosla strucna pomoc od nekog kao sto sto si ti. A za ovu temu sam se zainteresovao iz prostog razloga jer zelim da pokrene neki uredjaj preko racunara a ne samo da ostanem na aplikacijama, o ovoj temi razmisljam vec dosta vremena i toliko me je zaintrigirala da je to nemoguce! U svakom slucaju hvala ti i nadam se da ces biti tu u blizini ako negdje zaskripi...
 
Odgovor na temu

Deathline
Podgorica

Član broj: 190372
Poruke: 7
*.opera-mini.net.



Profil

icon Re: Kontrolisanje hardvera preko racunar?12.08.2008. u 07:20 - pre 190 meseci
Zahvaljujem ti se na ovim informacijama, malo si me uputio kako i sta, ovo mi je potrebno da bih mogao kontrolisati recimo kameru, i vec kad sam zapoceo sve ovo nije mi ni na kraj pameti da odustanem ili tako nesto. Nadam se da ces posjecivati ovu temu jer bi mi uvjek dobro dosla strucna pomoc od nekog kao sto sto si ti. A za ovu temu sam se zainteresovao iz prostog razloga jer zelim da pokrene neki uredjaj preko racunara a ne samo da ostanem na aplikacijama, o ovoj temi razmisljam vec dosta vremena i toliko me je zaintrigirala da je to nemoguce! U svakom slucaju hvala ti i nadam se da ces biti tu u blizini ako negdje zaskripi...
 
Odgovor na temu

pantic68
zoran pantic
sabac

Član broj: 50312
Poruke: 913
91.150.70.*



+11 Profil

icon Re: Kontrolisanje hardvera preko racunar?12.08.2008. u 07:52 - pre 190 meseci
LPT je nesto jednostavniji za te primene jer ne moras da ostvaris serijsku komunikaciju tj. mozes direktno da zadas stanje na pojedinim izvodima i dalje prosledis sa solid state reley-ima a najvise posla ces imati oko softvera koji moras sam napisati jer je malo verovatno da ces naci tacno ono sto ti treba.

[Ovu poruku je menjao pantic68 dana 13.08.2008. u 02:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Kontrolisanje hardvera preko racunar?

[ Pregleda: 2197 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.