Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Flight simulator i više monitora

[es] :: PC Konfiguracije :: Flight simulator i više monitora

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5668 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.smin-1.sezampro.yu.



+536 Profil

icon Flight simulator i više monitora25.08.2008. u 21:34 - pre 189 meseci
Konkretno me zanima scenario sa 3 monitora.
Jedan ispred, dva sa strane pod uglom od 30ak°.

1. Koji monitori? Wide ili stanardni?
2. Šta bi bilo potrebno od hardvera da ovo radi glatko?
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Flight simulator i više monitora28.08.2008. u 20:18 - pre 189 meseci
Ništa od toga.

Šalim se. Izloži prvo problematiku malčice detaljnije, pa ću Ti reći u kojim pravcima možeš da se krećeš. Kao što verovatno znaš, podebelo sam u tome i gotovo da ne postoji kombinacija koju nisam probao, na ovaj ili onaj način.

It's your turn...

Onako na neviđeno, mogu Ti pojasniti par scenarija. Prvi je prosto kačenje monitora. Možeš ih imati svega dva, pošto Ti grafičke kartice omogućavaju samo toliko, bez dodatnog hardvera. U tom slučaju se koristi (isključivo na NV karticama je to dosad radilo kako treba, jer se ATI i inače nije baš najbolje snalazio sa FS-om (pogotovo FSX-om) i više monitora) multimonitor horizontal span, pri čemu se rezolucija simetričnih displeja udvaja. FS2004 ne podržava ovaj način rada i slika se može razvući isključivo detachovanjem prozora i fizičkim razvlačenjem preko dva monitora, pri čemu je gubitak FPS drastičan.

FSX, nasuprot tome, sasvim lepo sarađuje sa multi-span prikazom, pri čemu je moguće ići na klasično udvajanje (npr. dva monitora rezolucije 1280x1024 će Ti dati mogućnost teranja FSX-a u efektivnih 2560x1024) ili na DualView mod, pri čemu na jednom monitoru možeš razbacati instrumentaciju, a na drugom sve ostalo. Drugi mod rada oduzima od 15-30% performansi u odnosu na klasičan single displej mod, dok prvi oduzima u zavisnosti od konfiguracije. Slabije i srednje konfiguracije pate od desetkovanja framerate-a, dok snažne kartice (8800GTX) počinju da blistaju tek kada se jako opterete.

Moja trenutna konfiguracija za FSX obuhvata E6850, 4GB DDR2, 8800GTX uz dva HDD-a zbog jako velikih tekstura, jer drljanje OS-a i FSX-a po particijama na istom disku ume da izazove vrlo iritantne trzaje, s vremena na vreme. Na dva displeja DualView režimu dobijam u proseku oko 43fps u rezoluciji 1920x1200, uz umerene detalje i dodatne optimizacije na osnovnoj verziji. Horizontal span radi u rezoluciji 2xFullHD, što iznosi 3840x1200 i daje nimalo loših 37fps u proseku, sa istim nivoom detalja. E sad, pošto su u pitanju wide monitori, problem je u tome što je na taj način vizir već dovoljno širok, da bilo kakvo letenje postaje pravo mučenje, ako nemaš nešto tipa TrackIR-a, jer je nemoguće pratiti instrumente, budući da vidni ugao previše ide u širinu. S tim u vezi, širenje displeja na cela tri monitora bi bilo totalno kontraproduktivno (čak i kada bi bilo moguće) sa wide monitorima.

Tri monitora je, ipak, moguće poterati, ali uz pomoć dodatka koji se zove Matrox TripleHead2Go, koji postoji u analognoj, odnosno digitalnoj izvedbi (sa D-SUB, odnosno DVI izlazima). Taj uređaj glumi monitor, tako što na njega nakačiš dva do tri monitora, odrediš kako će da se spanuju (horizontalno ili vertikalno) i oni se u sistemu pojavljuju kao klasičan monitor, čija rezolucija je zbir rezolucija nakačenih monitora. Ograničenje je to da monitori moraju raditi u istovetnim rezolucijama, a maksimalna rezolucija po displeju ne može preći 1280x1024, što je i najveći nedostatak. Zato se ovaj uređaj ne može koristiti sa današnjim HD monitorima, jer bi zbir horizontalnih rezolucija tri veća monitora daleko premašio tehnički maksimum, koji zapravo potiče od ograničenja koje nameće DirectX (koliko mi se čini). U svakoj varijanti, neophodno je uključiti "force v-sync" u setovanjima drajvera, jer ono "lomljenje ekrana" dobija sasvim novu dimenziju na gigantskom displeju.

Ako postoji još nešto - pitaj.

Pozdrav

P.S. I da - zaboravi Vistu.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
77.46.180.*



+6455 Profil

icon Re: Flight simulator i više monitora28.08.2008. u 20:37 - pre 189 meseci
Koliko komlikacije i troška oko simulatora... A zar nije lakše platiti 100 evra sat i leteti sa instruktorom na pravom avionu kad ti se leti?

To sve dok napraviš, računari, monitori, grafičke karte, yoke, kontole motora itd. koštaće ko pola PPL-a...
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Flight simulator i više monitora28.08.2008. u 21:28 - pre 189 meseci
To i služi da ga drndaš kad letenja nema. A letenja uglavnom nema zimi sa PPL-om (kod nas; finansijski razlozi uglavnom), osim ako nisi šeik od Bruneja, pa imaš sopstveni avion i resurse za servis
Da košta k'o pola PPL-a, košta. Košta i više na duže staze, al' jbg

Većina pilota upravo to radi van sezone (a neki i tokom cele godine)

Pozdrav
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
77.46.180.*



+6455 Profil

icon Re: Flight simulator i više monitora28.08.2008. u 22:16 - pre 189 meseci
Nemam pojma... Ja sam se pre ložio na FS, kupovao yoke-ove, throttle kontrole, pedale, sve živo, i bio sam ubeđen da umem da letim i svaki dan sam visio na FS-u, međutim kad sam prvi put seo u avion, to nema apsolutno nikakve veze sa simulatorom, osim što sam umeo da prepoznam šta koji dugmić radi i šta su sve one kazaljke na instrument tabli... Sličnosti sa stvarnim letenjem nisam primetio uopšte... Znači na simulatoru sam najnormalnije imao sve (yoke, throttle, rudder pedale), i bez problema sam na simulatoru leteo sve od Cessne 172, preko Kingair 350 pa do boeinga i sve super.. A kad sam seo prvi put za prave kontrole na tomahawku nisam znao gde je levo.. a bio sam ubeđen kao 'ma šta ovo, p***** dim, umem ja to da vozim'.. držim brzinu ode visina, držim visinu ode kurs, držim kurs ode sve ostalo... I dalje imam FS na računaru, i dalje imam svu 'opremu', al mi to više nije uopšte interesantno... Svako par meseci kad mi se leti uzmem tomahawk/152/172 sa drugarom i napravimo neku rutu po Srbiji, odemo do Ralje na ručak i opušteno... I na kraju krajeva kad sabereš i nije neki trošak leteti par puta godišnje, pogotovo kad sabereš koliko para ti ode na simulator, a bar u mom slučaju je više nego dovoljno da me mine želja...

Po mom mišljenju simulator je jedino dobar za teoretsku obuku, i dosta velika pomoć za IFR jer se u simulatoru može skoro sve identično naučiti kao na regularnom avionu...

A što se tiče zime, mislim da ako napolju nije baš neka mećava/icing, da se može leteti bez problema... Ionako leti moraš leteti ujutru zbog vrućine...
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Flight simulator i više monitora28.08.2008. u 23:46 - pre 189 meseci
Citat:
ventura: Nemam pojma... Ja sam se pre ložio na FS, kupovao yoke-ove, throttle kontrole, pedale, sve živo, i bio sam ubeđen da umem da letim i svaki dan sam visio na FS-u, međutim kad sam prvi put seo u avion, to nema apsolutno nikakve veze sa simulatorom...


Ako Ti tako kažeš... moja iskustva su drastično drukčija, u svakom smislu. I niskokrilci su i inače međusobno vrlo različiti u odnosu na visokokrilce. U to ime, 172 na simulatoru je poprilično različito u odnosu na bilo koji savremeni PA-xx.

Može se leteti zimi, ali većina klubova to ne radi iz objektivnih razloga, a i sama procedura se usložnjava. No, to ovde nije tema.

Svakako se slažem da cela ideja polako, ali sigurno prelazi u nekakvo ludilo

Pozdrav
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
93.86.91.*



+6455 Profil

icon Re: Flight simulator i više monitora29.08.2008. u 10:05 - pre 189 meseci
Kažem, to je bilo neko moje iskustvo... I mislim da mi je u realnom letenju simulator samo odmogao, jer sam imao tu neku samouverenost da već sve znam, što bi moglo biti i opasno u početku... Mada se u IFR-u mnogo lakše snalazim od nekoga ko to prvi put vidi u životu...
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.dynamic.sbb.rs.



+536 Profil

icon Re: Flight simulator i više monitora29.08.2008. u 11:17 - pre 189 meseci
Ako se stave dve grafičke karte koje ne bi radile u SLI/CF, da li onda igra ume da iskoristi 3 monitora?

 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Flight simulator i više monitora29.08.2008. u 12:05 - pre 189 meseci
Hmm... nisam probao, iskreno. Pošto FSX ne podržava SLI, nije mi palo napamet nikakvo eksperimetisanje na tu temu.
Ali, rekao sam već - ako planiraš wide monitore, 3 komada je mnogo... previše široko i potpuno je neprikladno za bilo šta ozbiljnije, osim za kačenje snimaka na YouTube.

Postoji još jedno rešenje, ali je ono TEK skupo (iliti "materijalno zahtevno" - zvuči "fensije" ), a to je da nabaviš WideFS & WideView i uposliš još jednu ili dve konfiguracije, koje će prikazivati ono što im servira glavna. Tada se potpuno rasterećuje glavna mašina, jer ostale dve preuzimaju rendering vizira na sebe. Sve u svemu, ovo je najkomplikovanije rešenje.

Čisto da imaš uvid, evo kako to izgleda sa 2x24" (rezolucije 3840x1200):



Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.dynamic.sbb.rs.



+536 Profil

icon Re: Flight simulator i više monitora29.08.2008. u 12:11 - pre 189 meseci
3 19" ne wide (1280*1024) monitora su za sada u priči. Wide ne pije vodu nikako sa 3 komada.

Ovo će ići za probu:
Phenom 9850, amd790 ploča, 2 grafičke HD3870 (za sada), 4-8gb ddr800-1066 (zavisi šta nađem), 2 harda u stripe.

Pa da vidimo, ako to ne bude radilo, bar će Crysis da se tera... :)
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Flight simulator i više monitora29.08.2008. u 13:07 - pre 189 meseci
Ne treba Ti stripe. Nema dovoljno opterećenja da bi tako nešto bilo potrebno. Dalje, izuzmi toliko RAM-a, jer ćeš onda morati da teraš 64-bit OS, što takođe ne prija FSX-u. Radi, ali kilavo, šugavo, pola addonova ne želi ni da pokrene setup, a kamoli da radi. Ostalih pola se ponekad instaliraju, ali rade do *****.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Flight simulator i više monitora29.08.2008. u 13:12 - pre 189 meseci
A jel postoji mogucnost da se wide monitori obrnu vertiklano i da se poredjaju tako?
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.dynamic.sbb.rs.



+536 Profil

icon Re: Flight simulator i više monitora29.08.2008. u 13:14 - pre 189 meseci
Trebalo bi da može, drajveri standardno podržavaju rotaciju slike.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Flight simulator i više monitora29.08.2008. u 16:10 - pre 189 meseci
Rotacija može za desktop (to radi normalno), ali iskreno nisam probao u Direct3D modu i nešto sumnjam da bi to radilo.
Ako vas baš zanima, mogu da probam sa dva monitora.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.smin-1.sezampro.yu.



+536 Profil

icon Re: Flight simulator i više monitora04.09.2008. u 21:16 - pre 189 meseci
Na koji način lepo nacentirati kamere (pogled, šta već) na virtual cockpitima na više monitora i kako ih zaključati da kad se sa TrackIRom pomra kamera da to ne radi samo na prvom monitoru već na svima?
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Flight simulator i više monitora05.09.2008. u 10:24 - pre 189 meseci
Kako misliš "TrackIR pomera kameru samo na prvom monitoru"?
Ako je tako, nešto nisi dobro setovao. Displej mora biti postavljen kao horizontal span, a rezolucija u FSX-u odgovarajuća. Centriranje TrackIR-a radiš sa F12, dok si postavljen kako treba. Track IR MORA da Ti bude u pravcu receptora (glave), a ne na srediti ukupnog prikaza, jer onda neće raditi kako valja. Obrati pažnju gde meni stoji TrackIR, na slici gore.

Ako nisam dobro skont'o na šta misliš, pojasni bolje.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.dynamic.sbb.rs.



+536 Profil

icon Re: Flight simulator i više monitora05.09.2008. u 11:14 - pre 189 meseci
Ne nađoh horizontal span na ATI drajverima. Imam 3 monitora na 3 grafičke karte, pa new view - virtual cockpit i prevučem prozor na drugi i treći monitor. i kad se lepo rasporedi izgleda lepo, ali trackir kontroliše samo prvi monitor. ima li način da se "vežu" 3 virtuelna kokpita?
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Flight simulator i više monitora05.09.2008. u 13:45 - pre 189 meseci
Uh... sad kad si to pomenuo, nešto se i ja ne sećam da sam na nekoj ATI kartici ikada probao span. Evo gledam Catalyst na jednoj mojoj mašini i zaista ne vidim nešto adekvatno tome. Svojevremeno sam ATI-ja i batalio zbog krajnje kretenski koncipiranih kartica. Čemu tolika snaga, kad je nemaš čime isprobati?

Šta da Ti kažem... ATI sux!

Ti zasad postižeš samo klasičan Dualview, a tu ni od ugođaja, ni od performansi nema ništa.
Gledao sam na netu, neki ljudi pominju CCC i nekakvo prevlačenje monitora u box ispod, kao na slici. On onda "kao" ponudi span, al' ja to nisam dobio na jednoj od svojih mašina, na kojima imam ATI-ja (mada je u pitanju 2600Pro). Pominje se i Hydravision, ali nigde kao span, već klasičan DualView.



Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Flight simulator i više monitora05.09.2008. u 13:54 - pre 189 meseci
Storm jel si probao da ih rotiras? Jel radi kako treba?
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.smin-1.sezampro.yu.



+536 Profil

icon Re: Flight simulator i više monitora06.09.2008. u 02:00 - pre 189 meseci
ATI i nVidia drugačije shvataju span. Kod ATI drajvera kurosr miša, prozor itd. prelazi sa jednog desktopa na drugi i to je to. Opet ima 2 ili više desktopa. Nvidia ima opciju da više desktopa tretira kao jedan sa zbirnom rezolucijom (2560*1024 npr) pa i igre tu rezoluciju ponude. Malo je to glupo od strane ATI da ovu opciju ignoriše godinama, dok je opet nvidia čudne poteze imala sa TV izlazom i gledanjem filmova na istom. Ko će ga znati.

Elem, da se vratim na prvobitnu temu. Trackir je bataljen jer kad se ima 3 monitora (možda i četvrti dođe) nema potrebe za pomeranjem kamere u kokpitu (ne borbeni letovi). FSX radi zadovoljavajuće na 3 monitora, traljave performanse ali je užitak za pamćenje. Kako bi ono lepo radilo da ima neki pametan engine...
 
Odgovor na temu

[es] :: PC Konfiguracije :: Flight simulator i više monitora

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5668 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.