Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gde je logika: LCD TV vs. LCD Monitor??

[es] :: Video karte i monitori :: Gde je logika: LCD TV vs. LCD Monitor??

[ Pregleda: 5253 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Gde je logika: LCD TV vs. LCD Monitor??18.09.2008. u 20:40 - pre 189 meseci
Moram da skinem ovu budzu od 21" CRT sa radnog stola i vec mesecima hocu da uzmem LCD monitor. Kako krenem da gledam i biram, tako mi masa ortaka kaze nemoj da si lud, gde ces LCD TV da koristis kao monitor!?

Kolega je uzeo Samsung 26" monitor i sjajno izgleda, ali se uopste ne bih gadio ni na nesto vece. Problem koji nikako ne mogu da shvatim je razlika u cenama izmedju vecih LCD Monitora i manjih LCD Televizora.

Prvo sledece po velicini pristojno sto ima u ponudi je Samsung SyncMaster 275T koji kosta preko 1.100 eur. Ima istina i Dell UltraSharp 27" za oko 700 eur, ali za samo 120 eur vise mogu da uzmem recimo Samsung LE-32A656 LCD TV.

Dakle za tek malo vece pare dobijam 32" a ne 27" i to LCD najnovije generacije sa 4 HDMI ulaza, DVB-T tjunerom i sigurno boljim UltraClear panelom.

U cemu je fora? Svi mi nesto govore kao nemoj da uzimas LCD TV za PC, ali mi nije jasno zasto, u cemu je problem? Sedim ponekad i po 12 sati dnevno za kompom, nakacio bih LCD TV na zid ispred radnog stola (tako dobio jos vise mesta), udaljenost dovoljna. Uglavnom koristim PC za rad (Internet + mail), mozda 20% poneka igrica i 10% HD filmovi. Kartica je 9600GT.

Stvarno sam totalno zbunjen da ne moze da se nadje PC monitor veci od 26"-27" ni blizu cene LCD televizora od 32", FullHD uz najmoderniji panel. Pretrazio sam sve zive strane forume i nigde nema konkretnog odgovora zasto se LCD TV ne bi koristio kao PC monitor.

Da li neko ko ima LCD TV i koristi ga takoreci iskljucivo kao PC monitor moze da mi kaze svoja iskustva i da li zali zbog izbora?

ps. Plazma ne dolazi u obzir zbog nize rezolucije, odnosno previsokih cena za FullHD.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Gde je logika: LCD TV vs. LCD Monitor??18.09.2008. u 21:25 - pre 189 meseci
Ne postoji tu nikakva realna dilema. I najlošiji monitor ima barem jednako dobru sliku kao većina modernih LCD televizora. Svaki iole kvalitetniji monitor ima tačno deset puta bolju sliku nego najbolji TV. Najzad, to je i logično, obzirom da 24" monitor ima čak za nijansu veću rezoluciju nego doslovno SVI LCD televizori, bili oni 40 ili 73 inča.

Sad, zamisli tu bizarnost, kad 24" raspolaže sa 1920x1200, a 40-73" TV, ali samo ako je FullHD, ima 1920x1080. Ovi manji modeli (do 37") retko imaju više od 1366x768, što je mizerija u odnosu na dijagonalu. A šta tek reći kada se taj jad&beda uporedi sa nečim kao što je Samsung 305T, koji na svojih 30" raspolaže sa 2560x1600? Na sve to, rezolucija nije jedino što treba porediti. Monitore krasi u celini mnogo kvalitetnija slika.

Ako insistiraš na veličini po cenu kvaliteta, onda uzmi TV, ali ISKLJUČIVO FullHD. Ako želiš kvalitet, po cenu manje dijagonale, monitor je jedini odgovor. Ima ljudi koji su se odlučili na korak kojim su monitor u potpunosti zamenili modernim TV-om, ali njihove impresije često padaju u vodu pri susretu sa nekim monitorom više rezolucije. Nema te dijagonale koja svojim kvalitetom može da zamaskira piksele veličine kursora na Komodoru 64.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Gde je logika: LCD TV vs. LCD Monitor??18.09.2008. u 21:26 - pre 189 meseci
26" monitor od 1100 evra bi trebalo da spada u neku profesionalnu klasu, pošto imaš 26" ViewSonic VA2616w za nešto preko 300 evra. A FullHD LCD TV od 32" "profi" kvalieta mislim da bi izneo malo više od 1100 evra. Ne kažem da je Samsung LE-32A656 LCD TV loš. Nisam imao priliku da ga vidim uživo. Po specifikaciji je ok. Ako ćeš već da daješ toliko novca, maltretiraj prodavca da ti da da priključiš laptop na HDMI pa malo čitaj sitna slova da vidiš da li zamaraš oči. Drug je kupio Sony LCD 46" FullHD i to izuzetno dobar (četvrt miliona din. koštao je), ali mene posle sat vremena surfa zabolela glava. E sad možda je do mene, ili osvetljenja u sobi ali meni je manje zamoran moj 22" LG monitor. I obrati pažnju na HDMI. Probaj da upališ TV sa i bez HDMI siglana. Moja plazma mi se čudno ponaša kada je upalim a ima signal od računara (DVI -> HDMI) tj. izgube se svi kanali. Kod druga je obrnuto. Ako TV nije upaljen kada upali PC kasnije ne može da mu dovede sliku (isto DVI -> HDMI). A kod nijednog monitora nema takvih problema
Što se cene tiče, logično mi je da se cena ne povećava drastično sa povećanjem dijagonale ako ostaje ista rezolucija. Za 50" 1920x1080 je potreban jeftiniji LCD panel (jeftiniji po metru kvadratnom) od 26" iste rezolucije. Jednostavno teže je napraviti sitnije pixele.

U svakom slučaju, ako budeš kupio taj Samsung TV obavezno prenesi utiske. Jako me interesuje da li se takva investicija stvarno isplati.
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Gde je logika: LCD TV vs. LCD Monitor??18.09.2008. u 21:36 - pre 189 meseci
Citat:
component: U svakom slučaju, ako budeš kupio taj Samsung TV obavezno prenesi utiske. Jako me interesuje da li se takva investicija stvarno isplati.


Heh, ja bih to da saznam pre nego sto pljunem 65k za taj TV/monitor, zato sam i postovao pitanje ovde :-)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Gde je logika: LCD TV vs. LCD Monitor??18.09.2008. u 22:07 - pre 189 meseci
Pazi ovako,

Samsung 275T ima S-PVA panel, 1920x1200 rezoluciju i optimizovan je za racunarsku upotrebu, nema HDMI (ima DVI sa HDCP-om doduse). Moze da prikaze gomilu rezolucija osim native, ali ima los deinterlejser (za 1080i signal) - zato sto niko i ne pusta interlaced signal na kompjuterski monitor ovih dana ;-)

Sa druge strane, Samsungovi TV aparati imaju mahom TN ekrane (koji imaju brzi odziv ali losije prikazivanje boja, koje je sasvim dovoljno za 4:2:0 TV signal), rezoluciju 1920x1080 (ako su FullHD) i optimizovani su za TV upotrebu:

- Jaci modeli imaju dinamicnu promenu pozadinskog osvetljenja i tako daju bolju crnu boju i veci dinamicki opseg
- Obicno imaju nekoliko HDMI ulaza zbog kucne multimedije
- Obicno imaju ugradjen tjuner (DVB-T, Analog u Evropi)
- TV aparati imaju ogranicene mogucnosti prikaza raznih rezolucija, ali obicno imaju kvalitetniji deinterlacer

Postoje i TV aparati sa visokim kvalitetom panela, ali oni kostaju nekoliko puta vise, recimo Samsung-ovi LCD-ovi iz Serije 9 imaju jako dobar ekran, ali i 2800 EUR price tag ;-)

--

Znaci, imas ovakvu situaciju::

- 24" TN monitor: 300 EUR
- 27" S-PVA monitor: 1000 EUR (u USA bi to bilo $600-$700, ali sta je - tu je)
- 37" Full HD LCD ekran: oko 1000 EUR

Stvar je prosta - ako ti bas treba velicina i ides ka 40", uzmi Full HD LCD TV - medjutim ako te zanima kvalitet slike, nemas druge nego da uzmes monitor, a tu imas izbor izmedju TN panela (jeftini) i S-IPS/S-PVA panela (skupi) a tu doneses odluku izmedju mogucnosti prikazivanja boja (S-PVA/S-IPS) ili brzine odziva po cenu losijih boja i manjeg ugla gledanja (TN).
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Gde je logika: LCD TV vs. LCD Monitor??18.09.2008. u 22:22 - pre 189 meseci
Sve sam te shvatio i sad molim za jedno objasnjenje, jer upravo tu udaram glavom u zid.

Samsung 32 A656 ima S-PVA Ultra Clear panel najnovije generacije, naravno FullHD i 4 HDMI porta i DVB-T tjuner i sve ostalo sto uz njega ide.

Zvanicno kosta 65k din kod nas.

Da li za te ili slicne pare moze da se kupi 30" ili 32" LCD PC monitor sa slicnim ili mozda cak boljim karakteristikama?
 
Odgovor na temu

Mungos 7
Mladen Mugoša
Podgorica

Član broj: 12466
Poruke: 739
77.222.0.*



Profil

icon Re: Gde je logika: LCD TV vs. LCD Monitor??19.09.2008. u 08:52 - pre 188 meseci
imas monitor Samsung 305T+ koji ima, kao sto je vec receno za monitore, mnogo jacu rezoluciju 2560 x 1600 i promjer pixela (pixel pitch) je normalno manji od TV kojeg si naveo!!!
takodje ti je SPVA panel
Monitor je sigurno skuplji od tog TV-a
moje je misljenje da treba da razjasnih za sta ces vise da koristis, za prosto gledanje iz kauca na 2-3m ili pak ces vise zuriti u ekran na daljini od pola metra
Moj drug koristi SONY LCD TV (mislim da je 40'') na kompu ali i za TV, i to funkcionise super za gledanje filmova, igranje igara i sl ali jedino to i radi sa kompom. Ugasi svijetlo, namjesti kauc otprilike na 2.5m daljine i ima pravo uzivanje u slici.
Ali ako bi sada htio da kuca neki text, ili ne znam da nesto obavlja na kompu za sta bi mu bilo potrebno da se priblizi ekranu, to bi postalo problematicno posle duzeg vremena koristenja (par sati) jer TV imaju jace osvetljenje a pomenuti 'pixel pitch' su veci (rezolucija manja) pa se oci zamaraju.

Dakle razjasni za sta bi ti koristio bucuci TV ili monitor?
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Gde je logika: LCD TV vs. LCD Monitor??19.09.2008. u 09:05 - pre 188 meseci
Kao sto sam napisao u prvom postu, koristio bih 70% za posao (Internet/Mail/Office), 20% igrice, 10% HD filmovi.

Problem je u tome sto SyncMaster 305T+ kosta ovde oko 1.300 eur. Slazem se da ima jacu rezoluciju, ali za 450 eur manje mogu da uzmem ovaj TV 32A656 isto sa S-PVA panelom, koji istina ide samo do 1920x1080.

Izgleda da mi nema pomoci jer bi verovatno samo neko ko je bas u slicnoj situaciji i vec ima neki LCD TV i koristi ga kao PC monitor mogao da mi kaze kako to zaista izgleda i koji su eventualni problemi.

Hvala u svakom slucaju na komentarima!
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Gde je logika: LCD TV vs. LCD Monitor??19.09.2008. u 09:30 - pre 188 meseci
Ja videh i opšti utisak je - ne hvala!
Da kao dodatni displej, ne kao osnovni. Ružna je brate slika. Dobra je za filmove/igre, ali nije za rad.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Mungos 7
Mladen Mugoša
Podgorica

Član broj: 12466
Poruke: 739
77.222.0.*



Profil

icon Re: Gde je logika: LCD TV vs. LCD Monitor??19.09.2008. u 09:55 - pre 188 meseci
Pa ja bih ti isto preporucio da uzmes monitora pa da trazis manju dijagonalu, imam prilike da vidim monitore sa raznim dijagonalama, Ja nikad ne bih uzeo monitor preko 20-22'' inca, jer za internet, mail i office smatram da je to zaista sto kazu 'puna kapa'
ako si dizajner onda to mozda treba i vise
ali da kupujes TV sa 32'' i da koristis standardno pc na njemu to ti nije bas svrhovito, bez u slucaju da si filmofil ili da imas neki home theatre
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Gde je logika: LCD TV vs. LCD Monitor??19.09.2008. u 11:01 - pre 188 meseci
Citat:
Mungos 7: Ja nikad ne bih uzeo monitor preko 20-22'' inca, jer za internet, mail i office smatram da je to zaista sto kazu 'puna kapa'

Čim ovo kažeš mora da imaš 19" ili manje... Ja imam 22" monitor i hoću veći. Mnogo se bolje surfuje na većem monitoru (i ne samo surfuje) i ne shvatam logiku gde je obrnuto.

@acabgd
Što se tiče preporuke, kažem, imao sam priliku da koristim 46" Sony Full HD kao PC monitor i pre bih uzeo kvalitetan monitor nego TV. I sam kažeš da bi ga koristio prevashodno za posao. Monitori su za posao... Ne znam koji monitor sada koristiš i koje poslove to radiš. Možda bolje da uzmeš jeftiniji 22" ili 24", a LCD TV koji će ti služiti samo za filmove kupiš nešto kasnije? Ili obratno.
I nigde ne mogu da nađem taj TV 32A656A za ispod 85000 din? Ako si ga našao za 20000 manje, možda je to dobar posao (što se tiče kopovine Full HD TV-a).
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

Mungos 7
Mladen Mugoša
Podgorica

Član broj: 12466
Poruke: 739
77.222.0.*



Profil

icon Re: Gde je logika: LCD TV vs. LCD Monitor??19.09.2008. u 11:56 - pre 188 meseci
trenutno radim na 20'' 4:3 formata, sassvim dovoljno, al eto 22'' wide bi bio vrhunac
no ipak je i tu prisutno ono 'razliciti ukusi'
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: Gde je logika: LCD TV vs. LCD Monitor??19.09.2008. u 11:58 - pre 188 meseci
Citat:

Mungos 7: Ja nikad ne bih uzeo monitor preko 20-22'' inca, jer za internet, mail i office smatram da je to zaista sto kazu 'puna kapa'


Tako sam i ja mislio, a onda sam kupio 24", pa 27" - a sad razmisljam i da 27" zamenim za 30" :)

Nemas pojma koliko je desktop rad laksi kada imas bar 1920x1200 rezoluciju i mogucnost da prozore i alatke "naslazes" lepo po ekreanu, bez potrebe za alt-tab "surfom" kroz prozore :)

Veruj mi - kad se jednom na to naviknes, 22" ce ti biti smesno malo.

Ja sam bas pre neki dan hakovao laptop-ov drajver (GMA950) da mi izbacuje 1920x1200, jer je iz nekih razloga Sony fiksirao Vaio TZ na 1680x1050... Sve zbog toga kako bih ga povezao na Full HD 24" monitor na poslu :) To mi je minimum minimuma ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Gde je logika: LCD TV vs. LCD Monitor??19.09.2008. u 12:34 - pre 188 meseci
Slažem se. Meni veličine nikad dosta.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Gde je logika: LCD TV vs. LCD Monitor??19.09.2008. u 16:13 - pre 188 meseci
Ivane, znaci ti mislis da ne bi bilo glupo uzeti 32" FullHD? Tako se i meni cinilo, ali sam trazio potvrdu.
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
*.eunet.yu.



+3 Profil

icon Re: Gde je logika: LCD TV vs. LCD Monitor??19.09.2008. u 16:30 - pre 188 meseci
Imao sam prilike da koristim LCD TV kao monitor za PC. Nije baš ugodan za rad pogotovo ako se posao svodi na grafiku i video odnosno rad sa bojama i kompozingom videa, fotki i grafike. Mnogo toga sam morao da radim u odnosu na iskustvo a ne na ono što trenutno vidim. Sa druge strane, ako ti je posao neki rad sa tabelama ili tekstom onda može da posluži pa ako si filmofil eto i još jednog užitka u velikom ekranu.
U svakom slučaju odluku donesi u skladu sa svojim potrebama.
 
Odgovor na temu

miljanl
Pozarevac

Član broj: 59705
Poruke: 10
*.ms012.net.



+2 Profil

icon Re: Gde je logika: LCD TV vs. LCD Monitor??19.09.2008. u 20:03 - pre 188 meseci
Ja sam nedavno kupio Samsung LCD 40" Full HD 1080p za 68.000 dinara i povezao sam kompjuter na njega. Slika je ostra, nema ni govora o pixelima kao na C64, ali iskreno ne moze LCD TV da zameni monitor. Gledanje filmova i igranje igara je ok, ali surfovanje internetom i neki rad na racunaru strasno zamara oci. Ne znam zbog cega tako "przi oci" da li zbog jakog osvetljenja, kontrasta ili zbog rezolucije. Uglavnom, ako se udaljim od TV-a na udaljenost koja odgovara tolikoj dijagonali slova su mi previse sitna u 1080p,a u nizim rezolucijama jesu krupnija ali nemaju ostrinu. Ako se priblizim, smeta mi Ukratko LCD TV za filmove i igre, a za rad neki jeftiniji monitor od 22". Tako cu ja uraditi.
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Gde je logika: LCD TV vs. LCD Monitor??20.09.2008. u 10:10 - pre 188 meseci
Citat:
miljanl: Ja sam nedavno kupio Samsung LCD 40" Full HD 1080p za 68.000 dinara i povezao sam kompjuter na njega. Slika je ostra, nema ni govora o pixelima kao na C64, ali iskreno ne moze LCD TV da zameni monitor. Gledanje filmova i igranje igara je ok, ali surfovanje internetom i neki rad na racunaru strasno zamara oci.


Iako nemam direktnog iskustva, mislim da je 40" jednostavno preveliko za tako malu rezoluciju. Mozda je cak i 32" preveliko za 1920x1080 ili tu negde na limitu.

Zanimljiva je sledeca cinjenica sa stranih foruma (citao sam dosta i nemacke forume, oni su tehnicki uglavnom odlicno potkovani): Ko koristi 22"-24" LCD monitore kaze "sta ce ti vece od toga". Ko je vec kupio 32" ili 37" LCD TV i koristi ga kao monitor je uglavnom totalno odusevljen i nikad se ne bi vratio na manji monitor.

Pa ti sad budi pametan...
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Gde je logika: LCD TV vs. LCD Monitor??11.10.2008. u 12:18 - pre 188 meseci
Pa evo da bih resio dilemu morao sam da se bacim u trosak - uzeo sam Samsung 32" A656 i posle dva dana rada na njemu mogu samo da kazem: Odlicna investicija!

Slika sa Just Scan je jednostavno fantasticna, pixel na pixel 1920x1080, razdaljina prava (oko 1.2m), pravo je uzivanje kako rad na njemu i prostor koji tom prilikom imam na desktopu, tako i naravno gledanje HD filmova/serija. Iznenadilo me je koliko je tekst ostar. Igrice jos nisam stigao da probam, puno je posla ovih dana.

Sve u svemu prezadovoljan sam, uz upozorenje da bi vec 37" bilo verovatno ili sigurno preveliko. Inace one price da je 32" preveliko i da ne mozes da vidis sve na ekranu bez okretanja glave i gledanja levo-desno ceo dan uopste nisu tacne.
 
Odgovor na temu

[es] :: Video karte i monitori :: Gde je logika: LCD TV vs. LCD Monitor??

[ Pregleda: 5253 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.