Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

duzina vektora.................................

[es] :: Matematika :: duzina vektora.................................

[ Pregleda: 2470 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aleks89

Član broj: 202817
Poruke: 3
66.63.165.*



Profil

icon duzina vektora.................................26.11.2008. u 21:27 - pre 187 meseci
cao drugari

jel moze pomoc za ovaj zadatak

x,y,z su neki vektori,
|x|=|y|=|z|=1
x normalan na x+y i na z
y normalan na 2z-y

koliko je |x+y+z| ?

ja sam probao sa skalarnim x*z=0 i x*(x+y)=0 itd.... ali nikako da ispadne kako treba :(

heeeelp !



 
Odgovor na temu

miki069

Član broj: 161528
Poruke: 1951
212.62.55.*



+370 Profil

icon Re: duzina vektora.................................27.11.2008. u 02:12 - pre 187 meseci
Jesu li x, y i z vektori u istoj ravni (dvodimezionalni) ili nisu (trodimenzionalni)??
Ili ti: jel ih cine samo i i j kao jedinicni vektori ili i, j i k???
 
Odgovor na temu

aleks89

Član broj: 202817
Poruke: 3
66.63.165.*



Profil

icon Re: duzina vektora.................................27.11.2008. u 08:10 - pre 187 meseci
e cao miki

uh ... pa x,y,z su valjda iz nekog vektorskog prostora sa skalarnim proizvodom ...
znaci x,y,z su bilo sta ... matrice, nizovi, f-je ... ko zna sta sve ... a mogu biti i obicni geometrijski vektori
ma koje dimenzije ... moze i vece od 3 ...

mislim da to nije bitno za zadatak

ali hvala ti na interesovanju!



 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: duzina vektora.................................27.11.2008. u 10:32 - pre 187 meseci
Iz xx=1 i x(x+y)=0 zakljucuje se da je xy=-xx=-1. Slicno, iz yy=1 i y(2z-y)=0 se zakljucuje da je 2yz=yy=1, odnosno, yz=1/2. Sad, buduci da znas da je xx=yy=zz=1 i xy=-1, xz=0, yz=1/2, mozes da zakljucis da je (x+y+z)(x+y+z)=xx+yy+zz+2(xy+yz+zx)=2.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

aleks89

Član broj: 202817
Poruke: 3
66.63.165.*



Profil

icon Re: duzina vektora.................................27.11.2008. u 11:21 - pre 187 meseci
e i ja sam dotle dosao, ali to izgleda ne valja ...

* je skalarno mn. a ^ je skal. kvadrat

(x+y)^2=1+2x*y+1=2-2=0
znaci x=-y
i onda y*(2z-y)=0 <=> -x*(2z+x)=0 <=> x*2z+x^2=0 <=> 0+1=0 <=> 1=0

i sad lici da zadatak nema resenja ... a ja sam prvo mislio da ima
isto sam uradio kao i ti ...

i u stvari hteo sam da pitam da li postoji nacin kako da znam
da li zadatak NEMA resenja ako se desi ovako nesto ... znaci
ja krenem jednim putem i izracunam sta se trazi a ono
postoji i neki drugi put koji vodi do kontradikcije ...
kako da to znam kad ima beskonacno mnogo jednacina koje
mogu da napravim ??!?!?! :|

ova matematika je skroz glupa ... a kao svi kazu da je
to najtacnija nauka !?!?!

...izvinite malo sam se iznervirao :)

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: duzina vektora.................................27.11.2008. u 11:39 - pre 187 meseci
E, da. Iz xx=yy=1 i xy=-1 iz nejednakosti Minkovskog sledi najpre da su x i y kolinearni, a potom i da je y=-x, ali onda ne moze biti istovremeno xz=0 i yz=1/2.

OK, na nacin koji sam opisao se stize do jedinog ozbiljnog kandidata za resenje. Naravno, treba proveriti i da li sistem uslova zaista ima bar jedno resenje, osim ako se zna da je konzistentan (sto ovde nije slucaj). Javicu se malo kasnije.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: duzina vektora.................................27.11.2008. u 14:01 - pre 187 meseci
Hajde da se sad ispravim do kraja.

Implikacija je tacna, jer je tacna za ma koje vektore . Zaista, premisa je uvek netacna (jer je sistem uslova protivrecan), pa je implikacija tacna, jer je tacno bez obzira na istinitosnu vrednost iskaza . Na taj nacin treba shvatiti izvodjenje koje sam prvo dao. Rezultat je tacno tvrdjenje, s tim sto ga treba pravilno interpretirati. No, recimo da nas zanima da li taj sistem uslova ima resenja.

Prvo, uslovi , su ekvivalentni uslovima i . Na osnovu nejednakosti Minkovskog mora biti , sto je i ispunjeno i to je dovoljno da se ovaj sistem uslova moze zadovoljiti. No, obzirom da je , vektori su linearno nezavisni. Neka je ortogonalna projekcija vektora na potprostor odredjen vektorima tj. za neke skalare vazi i , skalarnim mnozenjem vektora sa dobijamo da je , , . Odavde se lako nalaze , a onda se iz prve jednacine vidi da nema resenja. Zavrsicu ovo malo kasnije.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: duzina vektora.................................

[ Pregleda: 2470 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.