Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje, kako da uradim

[es] :: Access :: Pitanje, kako da uradim

[ Pregleda: 4503 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Istina masina

Član broj: 203297
Poruke: 4
*.formtechonline.com.



Profil

icon Pitanje, kako da uradim01.12.2008. u 08:15 - pre 187 meseci
E ovako, potrebna mi je pomoc, ili cisto ideja kako bih uradio.
Imam tabelu, radnici, objekti i karnet s tim sto je ideja da se kroz tu bazu vode karneti odnosno satnice za radnike. Ono sto bih trebao da uradim je da napravim jos jednu tabelu gde bi se definisao broj sati po mesecu, npr za novembar 164 sata. Ja sam tu nesto pokusao, ali kako nemam bas iskustva sa accessom potreban mi je savet. Da li je moguce onda da se realizuje unos da da za sve radnike tih 164 sata bude podrazumevana vrednost za taj mesec, dakle da se ne unosi pojedinacno, vec samo ako ima odstupanja od te satnice. Btw, slika koju sam okacio je iz neke probne varijante iz open base-a ali radim u accessu. Hvala svima.

[Ovu poruku je menjao Istina masina dana 01.12.2008. u 09:25 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Istina masina

Član broj: 203297
Poruke: 4
*.formtechonline.com.



Profil

icon Re: Pitanje, kako da uradim03.12.2008. u 14:32 - pre 187 meseci
Niko ne zna ?
 
Odgovor na temu

domaci_a_nas
PHP developer

Član broj: 42333
Poruke: 524
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Pitanje, kako da uradim07.12.2008. u 11:18 - pre 187 meseci
Možda ti ovo pomogne: http://www.functionx.com/vbaccess/articles/defaultvalues.htm
Ozbiljan i odgovoran mladić
 
Odgovor na temu

Istina masina

Član broj: 203297
Poruke: 4
*.formtechonline.com.



Profil

icon Re: Pitanje, kako da uradim10.12.2008. u 13:34 - pre 187 meseci
Ok, hvala ovo sam uspeo sam da resim, mozda pocetnicki ali radi posao. Naime postavio sam u tabeli za broj sati jedno polje ID koje je PK, ono definiše mesec zajedno sa brojem sati.

Ono sto mi sada treba jeste sledeće. U Dve tabele ne smem da imam duplirane unose. Prva ima PLATNIBROJID , IME, PREZIME, a druga PLATNIBROJID, BROJSATI,PREKOVREMENIRAD. Ono sto mi je palo na pamet je da PK U obe bude platnibrojid i da napravim relaciju 1prema1. Kada direktno unosim u tabelu vrednosti u ostala polja druge tabele ok je. Međutim kada napravim formu za unos on mi izbacuje gresku "the changes you requested to the table were not succesufull because they would create duplicates....."mislim da je vec prepoznatljivo. Elem, da uprostim na koji nacin je moguce napraviti da kada ja otkucam npr platni broj 111111 da ga on pronađe u tabeli i da ostala polja unesem na tom platnom broju, a ne ovako da kada otkucam nesto on mi prepoznaje kao da hocu da otkucam duplu vrednost.

Hvala na odgovoru.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Pitanje, kako da uradim10.12.2008. u 14:16 - pre 187 meseci
Slusaj, ako si student i ovo je skolski zadatak, onda ova sva pitanja treba da postavis profesoru ili asistentu. Ako mi ovde pocnemo da ti prepravljamo bazu bices zbunjen jos vise, a uzece ti vise vremena nego sto imas. A ako pitas profesora to uvek pomaze na kraju kad se daje ocena. Znas ono, 'ovaj student se interesuje za moj predmet pa cu mu oprostiti poneku gresku'. A sansa je velika d ati profesor zaista i pomogne i razresi nedoumice.
 
Odgovor na temu

Istina masina

Član broj: 203297
Poruke: 4
*.formtechonline.com.



Profil

icon Re: Pitanje, kako da uradim10.12.2008. u 15:19 - pre 187 meseci
Citat:
Zidar: Slusaj, ako si student i ovo je skolski zadatak, onda ova sva pitanja treba da postavis profesoru ili asistentu. Ako mi ovde pocnemo da ti prepravljamo bazu bices zbunjen jos vise, a uzece ti vise vremena nego sto imas. A ako pitas profesora to uvek pomaze na kraju kad se daje ocena. Znas ono, 'ovaj student se interesuje za moj predmet pa cu mu oprostiti poneku gresku'. A sansa je velika d ati profesor zaista i pomogne i razresi nedoumice.


Prvo i nebitno napisao sam ccna student sto i nema veze sa accessom. Ovo nije skolski zadatak vec pokusavam nesto da napravim u firmi, i kao sto sam rekao access mi je do sada bio nepoznanica. Nisam retardiran pa da za svaku sitnicu nesto pitam. Ucim sam , pokusavam ali nekad moras nekoga nesto i da pitas, pa iako su nekada nekome tudja pitanja banalna. Drugo nisam u fazonu kao sto sam video ovde gomilu postova da ljudi kazu Treba mi baza....
Mislim da je forum mesto za razmenu misljenja, saveta itd, pa ocekujem da su na forumu i takvi ljudi, a ne da te sputavaju podpitanjima, sto pitas, kako ne znas i slicno.
 
Odgovor na temu

domaci_a_nas
PHP developer

Član broj: 42333
Poruke: 524
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Pitanje, kako da uradim10.12.2008. u 20:35 - pre 187 meseci
Neko je rekao firma? Prijatelju, radiš li ti u toj firmi za džabe? Što bi ti mi onda pomagali za džabe?

Vreme je da ovaj ES postane malo ozbiljniji forum. U redu je ako neko traži pomoć koja iziskuje pet minuta, ali ako ja treba da se cimam pola sata da nekome rešim problem hoću da mi se to plati. Pa konsultantske usluge su najskuplje, a to je upravo ono što mi pružamo. Ja sam skroman pa bi mi bilo dosta 5€ po satu, ko voli nek izvoli.
Ozbiljan i odgovoran mladić
 
Odgovor na temu

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
77.46.226.*



+12 Profil

icon Re: Pitanje, kako da uradim11.12.2008. u 03:15 - pre 187 meseci
^ Ovaj odgovor vise prilici forumu GSM Servisiranje, nego MS Access
???!!!!

@Istina masina: Posto sam dugi niz godina vodio karnete za 350 - 500 radnika (u zavisnosti od sezonskih poslova) kao i kompletnu evidenciju i obracun koji ide uz to, a Accessom sam se bavio veoma aktivno nekoliko godina, veruj mi na rec da problem nije ni lako ni brzo resiv.
Posto sam kazes da si totalni pocetnik u Accessu onda objasnjenje sigurno prevazilazi domen korisnih saveta u par kratkih poruka na forumu.
Moraces da ucis puno stvari od pocetka, kreni od top tema na ovom forumu i linkova koji su dati u njima... procesljaj forum kada tokom ucenja naidjes na neki konkretan problem. Eventualno nabavi neku knjigu za ucenje Accessa, a za pocetak imaj na umu da su starije verzije od 2007 mnogo vise "user friendly" za ucenje programiranja u VBA i MS Access...
Pravilan dizajn pocetnih tabela i njihovih relacija je samo osnovni kostur ("vrh ledenog brega") za kasniju nadgradnju svega sto ide uz to.
Dosta toga moze da se nauci i iz primera Northwind baze koju dobijas uz Access, a koju mozes da kreiras pomocu prilozenog wizarda.
Dosta korisnih stvari imas i na sajtu Office Praktikum, kao i bezbroj tutorijala i sajtova na engleskom koji se vrlo detaljno bave Accessom, a gde ces moci da pronadjes i mnostvo korisnih primera, resenja, programskog koda i svega sto ti bude trebalo.
Zelim ti puno uspeha u radu, kao i aktivnog ucesca ovde na forumu!
"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Pitanje, kako da uradim11.12.2008. u 15:23 - pre 187 meseci
@ istina_masina: Nemoj da se ljutis, nisam rekao da je pitanje banalno ni lako. Nadao sam se da si zaista student i da je ovo zaista skolski zadatak, jer u tom slucaju sve moze da prodje. Ako je u pitanju nesto za firmu stvari s ekomplikuju. Ne zato sto 'nece niko da ti radi dzabe' nego sto je problem logicki slozen i zahteva nadprosecno znanje Accessa da bi se valjano resio. Kako lepo rece Take 5:
Citat:
.....veruj mi na rec da problem nije ni lako ni brzo resiv.
Posto sam kazes da si totalni pocetnik u Accessu onda objasnjenje sigurno prevazilazi domen korisnih saveta u par kratkih poruka na forumu.
......Pravilan dizajn pocetnih tabela i njihovih relacija je samo osnovni kostur ("vrh ledenog brega") za kasniju nadgradnju svega sto ide uz to.

Kod tebe dizajn nije u redu i to ne zbog banalnog kresenja pravila normalizacije nego zbog toga sto tvoja shema ne pokriva poslovnu situaciju koju resavas. Drugim recima, formalno ti shema baze (tabele i relaciej) izgleda dobro, normalizacija nije narusena previse, ali tabele ne opisuju ono sto tebi treba. A da dodjemo do onoga sta ti treba i kako se to sad resava u Accesu, treba dosta vremena. Svez primer je tema "Racunanje u Accesu". Tamo smo razmatrali rad laboratoriej za ispitivanje materijala. Posle dva meseca i kusur stigli smo do dizajna baze koji logicki zadovoljava sta je trazeno. Sad ima samo jedan mali problem - da se naprave programi koji koriste tu bazu. A baza je dovoljno komplikovana da uobicajena pocetnicka praksa "wizard ovde, wizard onde, plus kombo box za pretragu..." ne pije vode. Isto je i kod tebe.

Sad kad znamo sta je u pitanju, mozda neko ima vremena da odvoji nza ovaj problem. Sta god da se desi, potrajace, pa ako ti to nije problem onda pocni sa objasnjenjem sta su karneti i cemu sluze, koji se podaci unose, kako, kada i ko ih unosi. Programiranje dodje tek na kraju.


 
Odgovor na temu

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
93.86.82.*



+12 Profil

icon Re: Pitanje, kako da uradim12.12.2008. u 05:34 - pre 187 meseci
^ Karnet sluzi za evidenciju ostvarenih radnih casova, otsustva sa posla, nocnog i prekovremenog rada, bolovanja, godisnjih odmora... sto bi rekli Francuzi "time sheet" :)
Podatke unosi "poslovodja", a kod veceg broja radnika zbirne podatke objedinjuje i unosi evidenticar(i) na osnovu "Izvestaja o brojnom stanju", koje mu dostavljaju vodje smena, radnih grupa, obracunskih jedinica (terminologija zavisi od lokalne organizacione sheme)
Na osnovu te evidencije se vrsi mesecni obracun po radniku za isplatu licnog dohotka (plate) ili kako god da se to vec danas zove...
"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Pitanje, kako da uradim12.12.2008. u 19:01 - pre 187 meseci
Hvala Take 5 ;-)

Iz ovoga sledi da treba imati negde sifranik svih mogucih vrsta odsustva i prisustva, da se ogranici unos u atbelu (ili vise njih) za evidenciju. Posto je broj sati u jednom mesecu ogranicen (osim kad su u pitanju prekovremeni) treba misliti kako da se kontrolise unos. Da ne bude neko u istom danu bolestan 8 sati, 3 sta radi prekovremeno a na godisnjem je odmoru. A onda imamo i zbirni unos, jednom mesecno, naspram dnevnog unosa. A moze i kombinacija - redovan rad i prekovremeni s eunose dnevno, a bolovanje i ostalo zbirno. Pa nam onda treba neka kalendar tabela, da imamo sve moguce dane, s praznicima i slicno. Pa razlicito obracunavanje prekovremenog - radis dva sata prekovremeno, a imas posle pravo da uzmes cetiri slobodna. Ko ce to da uprati....

Dovoljno komplikovano za pocetak? Mislim da je dovoljno i meni se dalje ne ide.

A tek da se napravi 'programcic' za ocitavanje kartica kad radnik dodje i ode s posla... Pa zaboravi da se otkuca ujutru ili uvece, ili izadje s posla u podne zbog nekog razloga i ne vrati se, nego na terenu provede vreme do iza ponoci. Da li su to dva dana ili jedan?

Mislim da je dovoljno i meni se dalje ne ide.


 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Pitanje, kako da uradim

[ Pregleda: 4503 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.