Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fraktali - slike i muzika (malo i teorije mozda)

[es] :: Matematika :: Fraktali - slike i muzika (malo i teorije mozda)

[ Pregleda: 9329 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stalker
Branko Kokanovic
Beograd

Član broj: 11897
Poruke: 606
*.rcub.bg.ac.yu



+2 Profil

icon Fraktali - slike i muzika (malo i teorije mozda)18.11.2003. u 09:12 - pre 248 meseci
(BTW, ne mogu da verujem da nisam nasao ovu temu na es-u)

Jel se neko igrao sa pravljenjem fraktala?
Mene su fascinirali do skora, a onda sam cuo fraktalnu muziku. Kakav je ono ocaj!!! Da li je to do ljudskih cula (verovatno???), ali pre nego sto sam je cuo, ocekivao sam najlepsu muziku koju usi mogu cuti.Ovako, samo sam se razocarao i ostajem da se divim teoriji haosa, i prelepim slikama...
 
Odgovor na temu

darkosos
Darko Šoš
Beograd

Član broj: 5053
Poruke: 1131
*.ptt.yu



+64 Profil

icon Re: Fraktali - slike i muzika (malo i teorije mozda)18.11.2003. u 15:42 - pre 248 meseci
Citat:
stalker:
Mene su fascinirali do skora, a onda sam cuo fraktalnu muziku. Kakav je ono ocaj!!! Da li je to do ljudskih cula (verovatno???), ali pre nego sto sam je cuo, ocekivao sam najlepsu muziku koju usi mogu cuti.Ovako, samo sam se razocarao i ostajem da se divim teoriji haosa, i prelepim slikama...


Wow, nisam nikad cuo za fraktalnu muziku! Verovatno je i bolje sto nisam :), ali bas me zanima, ako imas nek link...
 
Odgovor na temu

stalker
Branko Kokanovic
Beograd

Član broj: 11897
Poruke: 606
*.rcub.bg.ac.yu



+2 Profil

icon Re: Fraktali - slike i muzika (malo i teorije mozda)18.11.2003. u 18:03 - pre 248 meseci
Probaj ovo
Link
Varijacija na 3x+1 problem(bio na es-u)
Imam jos jedan slican, ali nemam url. Jedan je sustanje:) a jedan je neka opasna rezonanca (ne znam koji je ovaj:) Rezonancija je bolja:)
 
Odgovor na temu

stalker
Branko Kokanovic
Beograd

Član broj: 11897
Poruke: 606
*.rcub.bg.ac.yu



+2 Profil

icon Re: Fraktali - slike i muzika (malo i teorije mozda)19.11.2003. u 11:16 - pre 248 meseci
Evo ovaj VELIKI (bar za mene-pogledaj provajdera:)
pesma
Ima oko 5.5 MB, ako ga neko skine, ja ne mogu, nek ostavi utiske
 
Odgovor na temu

stalker
Branko Kokanovic
Beograd

Član broj: 11897
Poruke: 606
*.rcub.bg.ac.yu



+2 Profil

icon Re: Fraktali - slike i muzika (malo i teorije mozda)19.11.2003. u 19:37 - pre 248 meseci
Evo i moje varijacije (graficke) na 3x+1 problem
Mala je slika, nisam mogao da izvucem vise. Pravljena je sa Ultra Fractal 2 programom
www.ultrafractal.com
Za one koji se razumeju, evo sta sam ubacio kao formulu:
Code:

3x {
init:
  z=#pixel
loop:
  IF (|z|%2)>1
    z=z/2
  ELSE
    z=3*z+1
  ENDIF
bailout:
  |z|>@maxvrednost
default:
  title = "3x+1 varijacija"
  param maxvrednost
   caption="Maksimalna vrednost"
   default=4
 endparam
}


Imate li vi predloga? Zivo me interesuje sta sve moze da ispadne

Evo i odeljak jednog teksta koji sam pisao:
Citat:

Jos nam ostaje da objasnimo kako se prave fraktalne slike i to na primeru Mandelbrot-ovog (najpoznatijeg) fraktala. Videcete da ovo nije nikakva mudrost, jedino sto treba da znate jesu osnovne racunske operacije nad poljem kompleksnih brojeva. Da bi napravili fraktal, prvo treba ekran, tj. sliku da predstavimo kao kompleksnu ravan. Zatim cemo za svaki pixel na slici racunati njegovu boju. Pixel je ovde kompleksni broj, predstavljen kao x+iy gde su x i y njegove koordinate. Na kraju moramo uvesti jos jednu kompleksnu promenljivu z koju na pocetku racunanja inicijalizujemo na 0. Sada vrsimo iteracije,tj. ponavljamo karakteristicnu fraktalnu jednacinu, koja je u nasem slucaju z(i+1)=z(i)^2+pixel (sve kompleksno) gde je i broj iteracija, dodeljujuci promenljivoj z uvek novu vrednost za svaku iteraciju. Pored ovoga, treba nam i uslov koji je za Mandelbrot-ov fraktal |z|<4 kao i maksimalni broj iteracija-npr. 100. Sada za svaku vrednost od 1 do 100 dodelimo po jednu boju. Znaci, pixelu se dodeljuje ona boja kod koje, pri vrsenju iteracija, promenljiva vise ne zadovoljava dati uslov. Ukoliko smo, npr. definisali plavu kao 53 i ukoliko pri 53. iteraciji, nasa promenljiva ne ispunjava dati uslov, taj piksel ce imati plavu boju. Ceo ovaj postupak moramo ponoviti za svaki pixel posebno i dobicemo prelepu Mandelbrot-ovu figuru

Konkretno, u Ultra Fractal 2 je
init:-inicijalizacija
loop:-iteracije
bailout:-uslov pri kome ispada iz petlje
Ostalo je karakteristicno za program
E, sad kad svi znate kako se prave fraktalne slike, na posao...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

stalker
Branko Kokanovic
Beograd

Član broj: 11897
Poruke: 606
*.rcub.bg.ac.yu



+2 Profil

icon Re: Fraktali - slike i muzika (malo i teorije mozda)19.11.2003. u 19:44 - pre 248 meseci
A sliku cu da okacim jednog lepog dana (kad uplatim PRAVO vreme)
P.S. Nadam se da nikog nisam uvredio prethodnim postom pokusavajuci da objasnim fraktale
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

stalker
Branko Kokanovic
Beograd

Član broj: 11897
Poruke: 606
*.drenik.net



+2 Profil

icon Re: Fraktali - slike i muzika (malo i teorije mozda)27.11.2003. u 23:18 - pre 248 meseci
U prethodne poruke sam stavio osnovnu temu, i varijaciju koja je lepo izgledala, a ovde upload-ovao moj fajl sa oko 15 varijacija koji treba staviti u folder formula. Ocekujem lepe dodatke na ove varijacije, mada vidim da nikog ovo ne zanima
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

darkosos
Darko Šoš
Beograd

Član broj: 5053
Poruke: 1131
*.ptt.yu



+64 Profil

icon Re: Fraktali - slike i muzika (malo i teorije mozda)28.11.2003. u 09:05 - pre 248 meseci
Nemo` se ljutiš ;). Ne znam za ostale, ali ja sam za fraktale čuo početkom 90, kada sam počeo da studiram. Ni tada se nisam previše interesovao, ali znam lika koji se time ozbiljnije bavio, pa sam uz njega nešto više naučio. Tek u skorije vreme sam opet radio nešto na tu temu, kada sam pročitao knjigu o teoriji haosa. Tema je veoma zanimljiva, ali sada imam druge preokupacije.
U svakom slučaju, možda mogu od tog mog drugara da dobijem neke interesantne fraktalske funkcije, pa ću da ih postujem.
 
Odgovor na temu

stalker
Branko Kokanovic
Beograd

Član broj: 11897
Poruke: 606
*.drenik.net



+2 Profil

icon Re: Fraktali - slike i muzika (malo i teorije mozda)30.11.2003. u 00:24 - pre 248 meseci
Citat:
darkosos:
Nemo` se ljutiš ;)


Ma ne ljutim se, vise bi se to osecanje nazvalo cudjenje i razocaranost. Naime, kako sam provalio za es (i odusevio se) nisam verovao da ovde postoji tema (na bilo kom forumu) koje nema ili koja nikog "ne interesuje". Zato je ovo bas za cudjenje i nevericu.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7174 Profil

icon Re: Fraktali - slike i muzika (malo i teorije mozda)30.11.2003. u 14:30 - pre 248 meseci
Hmm.. fraktalima sam se kratko bavio u domenu istrazivanja u industriji u kojoj radim (efikasna transmisija multimedije)

Fraktalna teorija je bila vrlo zgodna za predstavljanje prirodnih fotografija poput sateltiske fotografije zemlje - jer postoji dosta samo-slicnosti u prirodnim fotografijama.

Fora je pronaci efikasan algoritam za particionisanje i pronalazenje samo-slicnosti preko neke fraktalne funkcije, a onda kodirati samo razliku. Najpoznatija dva su opisana u knjizi "Fractal Image Compression - Theory and Application" od Yuval Fishera - prvi je jednostavan (blokovi su kvadrati) i autor je u knjizi napisao i demo C programcic (koji je osnov mnogih opensource kodera) a drugi metod je teorijski obradjen i opisuje particionisanje gde blokovi mogu biti proizvoljni.

Na dobrom delu prirodnih fotografija je stepen kompresije bio veliki. Ono sto je bilo dodatno zanimljivo u celoj prici je da je bio moguc tzv "fractal zooming" - dakle, samo replikacijom fraktala - time ne bi postojali blokovi, vec bi slika bila "prirodno" zumirana. Na zalost, time se ne dobijaju novi detalji koji postoje u prirodi, ali slika izgleda vrlo zanimljivo tako zumirana - nista nalik bilinearnoj ili bikubnoj interpolaciji koja se koristi za normalan "zoom" :-)

http://www.datacompression.info/Fractal.shtml
http://www.dip.ee.uct.ac.za/~b...phies/html/fractal_coding.html

Mislim da jos moze da se pronadje demo softver koji je ponajvise baziran na kodu iz Yuvalove knjige.

Firma Iteraded systems je dosta radila na temu efikasnog metoda particionisanja slike, a i knjiga Yuvala Fischera nije losa (ISBN je na nekom od sajtova) - firmu Iterated je na kraju kupio Real Networks (buffering.... :-)



Medjutim, pokazalo se da fraktalno kodiranje i nije tako efikasno kako su komercijalni start-upovi i novinari najavljivali (1000:1 kompresija) - moderni wavelet koderi (JPEG2000, na primer) postizu veci stepen kompresije sa istim odnosom signal:sum - ali svakako fraktalna teorija jos nije rekla poslednju rec ovde - radi se na fraktalnom kodiranju videa, ali je to i dalje daleko od kucnih PC kutija :)



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ast.
Nemanaj Djordjevic
Beograd

Član broj: 17559
Poruke: 2
*.matf.bg.ac.yu



Profil

icon Re: Fraktali - slike i muzika (malo i teorije mozda)11.12.2003. u 13:39 - pre 247 meseci
Citat:
stalker:
(BTW, ne mogu da verujem da nisam nasao ovu temu na es-u)

Jel se neko igrao sa pravljenjem fraktala?
Mene su fascinirali do skora, a onda sam cuo fraktalnu muziku. Kakav je ono ocaj!!! Da li je to do ljudskih cula (verovatno???), ali pre nego sto sam je cuo, ocekivao sam najlepsu muziku koju usi mogu cuti.Ovako, samo sam se razocarao i ostajem da se divim teoriji haosa, i prelepim slikama...


Normalno je da fraktalna muzika bude KAKOFONICNA, jer pravo pitanje je u stvari kako se pravi muzika nekakve , bilo kakve funkcije! To je teorijski malo komplikovano, ali se u sushtini svodi na to da se SVAKA funkcija moze Furijeovim transformacijama ( ovo vazi i za neprekidne), moze pretvoriti u "sinusnu" funkciju. Sada naravno takva funkcija lici na neshto shto bi i intuitivno moglo da predstavlja zvuk ( harmonije).
Fraktalna funkcija je u sushtini rekurzivna= samopozivajuca, shto za pocetak znaci da ce "muzika fraktala" biti izuzetno monotona. Drugo, ono shto na primer proizvodi pomenutu buku, jeste velika kolicina shuma koju svaki fraktal po definiciji nosi!!!
I konacno da se vratim na pocetak. Zvuk neke funkcije ( npr. tg, sin, ctg...) nije posledica njene prirode, nego zavisi shta ljudski faktor uzme da predstavi kao zvuk, u ovom slucaju pomenut nacin je Furijeovim transformacijama. Grafik "fraktalne" funkcije jeste "lep" zato sto je po definiciji dekartovog proizvoda, funkcija vec neshto shto je sastavljeno iz parova x, y , kao i njen grafik!!
Zakljucak! Zbog nemanja upliva relativnosti posmatranja fraktala, a njenog upliva u zvuk, doshlo je do tvog razocaranja.
Georg
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Fraktali - slike i muzika (malo i teorije mozda)

[ Pregleda: 9329 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.