Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Suvi led - sve o njemu

[es] :: Nauka :: Suvi led - sve o njemu

[ Pregleda: 13090 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Misa_exclusive
Milos Andrejevic
Raduckam tu i tamo... :)
Novi Sad/Leskovac

Član broj: 59286
Poruke: 1061
195.252.80.*

ICQ: 190609050


Profil

icon Suvi led - sve o njemu16.12.2008. u 22:26 - pre 186 meseci
Kako se pravi suvi led? Šta je to zapravo, koja supstanca. Zna li neko nešto o ovome...?
Nije sve u parama. Ima nešto i u nekretninama, a Boga mi, i u zlatnim polugama

 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Suvi led - sve o njemu16.12.2008. u 23:55 - pre 186 meseci
U pitanju je ugljendioksid u cvrstom stanju. Na sobnoj temperaturi, pri atmosferskom pritisku direktno prelazi u gasovito stanje.
Dobija se tako sto se ugljendioksid kompresuje dok ne postane tecan, zatim ohladi a potom se smanji pritisak. Deo tecnosti ispari dodatno hladeci tecni deo koji prelazi u cvrsto stanje.
 
Odgovor na temu

armextreme
hights
Belgrade

Član broj: 206274
Poruke: 1
93.86.177.*



Profil

icon Re: Suvi led - sve o njemu26.12.2008. u 08:56 - pre 185 meseci
koliko sam ja uspeo da se informisem, sto preko neta (ima odlican sajt, al sam zaboravio koji, naci cu)sto ovako od ljudi koje poznajem, suvi led se koristi za X stvari. Onaj dim na sceni je u stvari suvi led koji isparava, pa se koristi i pri transportu robe koja mora da bude na odredjenoj temperaturi, a cak se koristi i za ciscenje ili kako kazu za peskiranje (mada se valjda kad se peskira misli na pesak).
Promenom pritiska iz tecne faze prelazi u cvrstu, od koje se prave blokovi tog leda ili se provlaci pod pritiskom kroz peletizere i onda se dobijaju kao spagete raznih dimenzija. Imao sam prilike kad sam kupovao CO2 za varenje sretnem coveka koji je ove godine pobedio na onim kratkim trkama 402 ili tako nesto, i on je kupovao tada suvi led , a sluzi mu da hladi motor pri tim trkama. Stavi valjda par manjih dzakova ispod haube i ne brine za pregrejavanje motora.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Suvi led - sve o njemu

[ Pregleda: 13090 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.