Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad

[es] :: Vodič za učenje :: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 106398 | Odgovora: 547 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bugsu
Vojvodina - Subotica

Član broj: 40006
Poruke: 381
93.86.190.*



+3 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad21.12.2008. u 10:32 - pre 186 meseci
Citat:
staticInt: Mlada si jos i ne znas neke stvari ali ako malo uzmes knjige videces da kad je doticni dosao na vlast je bila najgora beda i nemastina, puno radnika bez posla i tako dalje, a sto se tice tih para koje je "delio" sakom i kapom sve su dosle od banke za poravnanja i od ljudi iz Americkih federalnih rezervi tako da doticnog nije dovela sirotinja na vlast nego kapital, e sad zbog cega i zasto to su sad vec teme za istoricare al nemoj se frljati tako. :)

Za sve koji zele da znaju odakle pare gospodinu Adolfu: http://www.scribd.com/doc/7505858/The-History-of-Money


ufff,od ma to ,maldi si ne znas nista,vazno da si ti mator pa si '42 bio u sastavu partizana...ne seri....
vidis negde gde sam ja spomenuo da je hitler dosao na vlast svojim novcem/kapitalom? ne nisam to spomenuo...on je samo davao....a preko koga to je druga prica...ja nisam hteo da detaljisem jer ovo nije tema za to ...samo sam malo spomenuo...

Sad kod nas nije kao beda? pa telekom ne izigrava nekog takvog?? To nije telekomov novac...to je nas novac...sve je to isto samo se malo uloge izmenile.....

I odkud ti znas cime se ja bavim pa mozes reci da nesto ne znam ili znam?


ne javljam se vise na ovoj temi.....necu da idem u off
Say NO to pop culture!!!
Crno je uvek u modi....
 
Odgovor na temu

teodorova mama

Član broj: 205725
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+23 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 11:17 - pre 186 meseci
http://www.facebook.com/group.php?gid=38637179410
http://www.facebook.com/groups...&id=1100467460&index=0
www.srpski-talenti.blogspot.com

Glasajte! Pomozite talentima i njihovim nastavnicima, kojima je potrebna i strucna i finansijska pomoc.
Bar pokusajmo da zaustavimo glavni izvoz Srbije. Najlakse je predati se i pobeci.
Hvala svima!
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.yunix.co.rs.



+257 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 12:53 - pre 186 meseci
WTF???
http://www.srpski-talenti.blogspot.com/
Citat:

Teodor von Burg i Miloš Stanković (matematičar i akademik)


Ukoliko je ovo onaj Milos o kome se pricalo na forumu ovde, onda imam samo jedno pitanje:

Mama Magda, zasto vam stoji ova slika kao nesto bitno sto je Teodor "postigao" pa treba da se hvalite time (tako bar meni izgleda)? Da li ste procitali temu
http://www.elitemadzone.org/t3...Milos-Stankovic-Google-Project
Razmislite da li Vam je hvaliti se drustvom (poznavanjem) ovog coveka. Narocito obratite paznju na
http://www.elitemadzone.org/p2141043


Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 12:56 - pre 186 meseci
Nisam pretpostavljao, ali ovo postaje zanimljivo.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
88.204.215.*



+6455 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 13:27 - pre 186 meseci
Ovo je izgleda još neki prevarant, poput kolege Stankovića...
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 13:52 - pre 186 meseci
Ne, zato što iza jednog stoje rezultati koje je ipak moguće proveriti. Ali su zanimljie sličnosti u nastupu.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
89.110.202.*



+257 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 13:59 - pre 186 meseci
Ja ipak mislim da Teodor NIJE prevarant - iza njega stoje zvanicni uspesi koji se mogu proveriti. Za ove druge takozvane i samozvane izumitelje to nije slucaj. Samo - zna se kako se kaze - s' kim si takav si - pa se plasim da Teodor ne odluta na drugu stranu ni kriv ni duzan...

Npr. koga mrzi da trazi:
http://www.dms.org.yu/index.php?action=results_bmo
http://srb.imomath.com/index.php?options=mat_c|mainmat_c&p=f__233
odnosno vidi se da je na poslednje dve Teodor postigao zapazen uspeh:
http://srb.imomath.com/index.php?options=mat_l|resimo_c&p=f__233

@ventura - tebi je Stankovic kolega? Leeeeepo, da znamo sa kim pricamo :P
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 14:11 - pre 186 meseci
Necu puno da pljujem (ha, ovo ne lici na mene).

Prvo sto mogu da primetim, jeste da ova vrsta medijske paznje nije nikada ni jednom mladom talentu donela nista dobro, cak ce malo stroze da se preispita sta je radio i kako. Da ne kazem da cu sada barem ja ako nista da pratim sta je uradio Teodor uradio i za 10 godina cu da ga se setim. Vec zamisljam kako shvatim da je emigrirao u amerike i onda se pitam: a koji sam ja to kljuvash finansirao nekoga da ode u te amerike ;). Da bi se pohvalili kako eto imamo Teslu, Pupina, pa sada i Teodora.

Sledece, decko je vec pokazao rezultate, i to bez te pomoci ili stipendije ili vec cega. Mozda je najpametnije da i dalje nastavi tako, bez pomoci drzave, sto da ga uslovljavaju da posle mora da radi u nekom institutu ili skoli za uzasno male pare :).

Trece, da je trulo da drzava kada je vec rekla da ce da pomogne, ne pomogne, ali nije on jedini i usamljeni slucaj. Decko ima sta da jede (nadam se). Literature ima (sa Internetom) i previse. Posto ce da cita textove ne treba mu nista vise od nekog starog racunara i dialup konekcije, mada pretpostavljam da je to imao vec pre 5 godina :). Mislim da ce medijska paznja vise da mu smeta nego ... .

Nu, da li drzava treba da pomaze mladim talentima, ja mislim da treba, ali uz strogo ogranicenje, da mora da ostane u zemlji do kraja svog radnog veka. Pa sada, kome se svidja, neka ... Uostalom, kada malo bolje razmislim, drzava mu je vec omogucila da se upise u Matematicku gimnaziju, bese ono eksperimetalno odeljenje ... (mozda gresim, mozda sam placa to iz dzepa). Sta jos treba jedna siromasna drzava da uradi ? Sa mog stanovista jedan rudar je vredniji od njega, za rudara znam da ce ostati u Srbiji (i bukvalno), a on ce vec sa 18 ili 24 biti dalekooooooooo.

I Teodorva mamo, razmilite dobro kakvu kampanju pravite svom sinu, na zalost mislim da ce mu se vecina toga obiti o glavu.

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
88.204.215.*



+6455 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 14:22 - pre 186 meseci
Čupko, aj da se i ja jednom složim sa tobom ;)
 
Odgovor na temu

sanja2010
Sanja Popovic
Cambridge, MA, USA

Član broj: 81666
Poruke: 286
212.200.65.*

Sajt: chvarciikavurma.blogspot...


+3 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 18:43 - pre 186 meseci
Nije prevarant, uostalom Jbyn4e je dao neke od linkova. E sad, sto je medijska kampanja losa...

Citat:
Nu, da li drzava treba da pomaze mladim talentima, ja mislim da treba, ali uz strogo ogranicenje, da mora da ostane u zemlji do kraja svog radnog veka. Pa sada, kome se svidja, neka ... Uostalom, kada malo bolje razmislim, drzava mu je vec omogucila da se upise u Matematicku gimnaziju, bese ono eksperimetalno odeljenje ... (mozda gresim, mozda sam placa to iz dzepa). Sta jos treba jedna siromasna drzava da uradi ? Sa mog stanovista jedan rudar je vredniji od njega, za rudara znam da ce ostati u Srbiji (i bukvalno), a on ce vec sa 18 ili 24 biti dalekooooooooo.

Uh sad... ceo radni vek... Meni je logicnija neka malo drugacija organizacija. Mozda zivim u nekim iluzijama, ali cini mi se da neko koga je drzava pomogla, otisao u inostranstvo na skolovanje, radio tamo n godina, sad dosao i ulozio u zemlju (npr. otvorio neku firmu, zaposlio ljude, placa porez itd) moze mnogo vise da doprinese nego neko ko se obavezao da ce ostati ovde i zavrsio kao isfrustriran profesor u srednjoj/osnovnoj skoli. Verovatno gresim...
Mada, ako bi se naucnim talentima ukinula pomoc, onda bi realno trebalo zavrnuti slavine na jos mnogo mesta. Zasto ce teniseri dobiti "povlascenu" drzavnu penziju, a godisnje zarade vise nego svi mi ovde zajedno, obaska sto niko od njih ne placa porez Srbiji nego Monte Karlu i sta ja znam gde. Zasto se digla tolika halabuka oko Cavica? Zasto se iz gradskog budzeta daju tolike pare za docek? Itd. itd.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
91.185.124.*

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 19:05 - pre 186 meseci
Citat:
sanja2010
Uh sad... ceo radni vek...


Hmm pa vidis Chupcko je ovde u pravu.Drzavno skolstvo treba da bude usmereno ka skolovanju kadrova koji ce raditi u ovoj zemlji, ne vidim ikave potrebe da se na bilo koji nacin razmislja o necu van toga.Ako zelis da dobijes realnu i upotrebljivu stipendiju onda bi bilo logicno a i moralno da provedes svoj radni vek u drzavi koja ti ju je i dala.Naravno mnogo stvari je u Srbiji naopako postavljeno ali ovaj princip jeste ispravan.Naravno insistirati samo na njemu bez sire promene opet nema smisla.

Citat:
sanja2010:
Mozda zivim u nekim iluzijama, ali cini mi se da neko koga je drzava pomogla, otisao u inostranstvo na skolovanje, radio tamo n godina, sad dosao i ulozio u zemlju (npr. otvorio neku firmu, zaposlio ljude, placa porez itd) moze mnogo vise da doprinese nego neko ko se obavezao da ce ostati ovde i zavrsio kao isfrustriran profesor u srednjoj/osnovnoj skoli. Verovatno gresim...


Ja mislim da gresis.To sto si navela je u principu lepa ideja, ali u praksi veci broj ljudi iz inostranstva dodje u Srbiju ako uvidi neku priliku da na polulegalan i muvatorski nacin nesto obrne, nego sto dodje vodjen nekim plemenitim pobudama.Naravno cast izuzecima :)


Citat:
sanja2010:
Mada, ako bi se naucnim talentima ukinula pomoc, onda bi realno trebalo zavrnuti slavine na jos mnogo mesta.


Pa niko i ne kaze da se naucnim talentima ukine pomoc, vec da se ona ozbiljnije pruzi, ali i uslovi.Imas drzavu sa veoma ogranicenim budzetskim sredstvima i ona stvarno nije u stanju da stipendira buduce inostrane strucnjake koji ce je eventualno turisticki posecivati.

Citat:
sanja2010:
Zasto ce teniseri dobiti "povlascenu" drzavnu penziju, a godisnje zarade vise nego svi mi ovde zajedno, obaska sto niko od njih ne placa porez Srbiji nego Monte Karlu i sta ja znam gde. Zasto se digla tolika halabuka oko Cavica? Zasto se iz gradskog budzeta daju tolike pare za docek? Itd. itd.


Pa sad poenta i jeste u tome da u Monte Karlu ne placa porez svakako tamo nije otisao radi lepote krajolika :)

No na zalost istina jeste da Srbija realno i nema sta da ponudi nakon skolovanja mnogim ljudima poput Teodora te da se ne lazemo van jefitne reklame ni nema potrebe za njima.Zemlja i sa ovim vec iskolovanim ljudima cesto ne zna sta radi.
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 19:16 - pre 186 meseci
Naravno, to je sada pitanje sta je potrebno drzavi :). Da li je nasoj drzavi potreban neki genijalac ili je potrebno 800 obicnih profesora matematike ?

Ovo nije neozbiljno pitanje, mada ce svako normalan to u prvi trenutak pomisliti. Naime Srbiji stvarno u ovom trenutku nedostaje 800 profesora matematike.
Hocete reci da Srbija nije u stanju da iskoluje 800 matematicara ? Ili pak ti sto se odskoluju nece da rade u skoli. Pa cekaj i ja sam jedan od njih, nisam bas nesto blesav da radim u nekoj srednjoj :). E sada pogledajmo ko se sve vratio u nasu Srbiju ? Ako izuzmemo onog sto se bavi politikom i sto se verovatno nakrao i ako izuzmemo onog sto je visok i zna da baca loptu i hoce vodu, i ako izuzmemo onog sto je napravio svoj grad (zemljiste drzavno, a njegova ... ) ja nesto ne vidim naokolo te koji su uspeli napolju i ovde se vratili ? Hocu reci jos dugo se u Srbiju nece vracati niko normalan. Sto da ovde gubi zivce i pare, kada je sebe vec pronasao. E sada sto da drzava skoluje americke kadrove ???

A teniseri, Cavic i doceci su tek posebna tema, mada jedna krajda nikada ne opravdava drugu :).

Videcemo na kraju, vec smo pricali jednom o onom geniju, kako bese, na M... Mimi bese. Eh, koliko je politika pisala o njemu, pa tek po RTS-u.
Eto, srbima izgleda nedostaje malo nacionalnog ponosa, tako da svuda vidimo Teslu :).
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

sanja2010
Sanja Popovic
Cambridge, MA, USA

Član broj: 81666
Poruke: 286
212.200.65.*

Sajt: chvarciikavurma.blogspot...


+3 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 19:18 - pre 186 meseci
Citat:
Ja mislim da gresis.To sto si navela je u principu lepa ideja, ali u praksi veci broj ljudi iz inostranstva dodje u Srbiju ako uvidi neku priliku da na polulegalan i muvatorski nacin nesto obrne, nego sto dodje vodjen nekim plemenitim pobudama.Naravno cast izuzecima :)

Pa da.. ako mi ta pretpostavka ne valja, cela teorija pade u vodu :(

Citat:
Pa sad poenta i jeste u tome da u Monte Karlu ne placa porez svakako tamo nije otisao radi lepote krajolika :)

A po kom osnovu ce onda dobiti penziju Republike Srbije?

Uzgred, jedan deo drzavnih stipendija (ukljucujuci i onu Fondacije za razvoj naucnog i umetnickog podmlatka) ima klauzulu ostanka u zemlji 2x broj godina koliko se prima stipendija. U slucaju krsenja tog clana, stipendista treba da vrati onoliko para koliko je uzeo u ne znam tacno kom roku. Meni je to fair enough.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
88.204.215.*



+6455 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 19:23 - pre 186 meseci
Citat:
pri3rak:
Zemlja i sa ovim vec iskolovanim ljudima cesto ne zna sta radi.


Školovan ne mora da bude isto što i sposoban za rad, tj. upotrebljiv.

Koj će ti recimo 100 arheologa? Super je to sve, školovani su oni, ali oni u Srbiji u svojoj struci ne mogu apsolutno ništa privređivati, osim da stvaraju sebi iste (i tako u krug). Tako da država svesno školuje gomilu luksuznih profesija, a i ti koji se odluče za takve profesije gube bilo kakvo pravo da u budućnosti kukaju kako za njih nema posla.

Evo neka čupko kaže, čovek matematičar, koliko firmi traže matematičare? Pa onda pitaj nekog argeologa koliko firmi traži arheologe.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 19:28 - pre 186 meseci
Citat:
Ako zelis da dobijes realnu i upotrebljivu stipendiju onda bi bilo logicno a i moralno da provedes svoj radni vek u drzavi koja ti ju je i dala.


Ne, nije ni logicno ni "moralno". Moze se reci da je monstruozno i protivustavno cak :)

Ako drzava trazi nesto nazad, onda moze da trazi onoliko koliko je ulozila - dakle pare u vrednosti stipendije. I to je to.

Jebote, da ostanes celog zivota u Srbiji - to je pre svega suprotno Ustavu Srbije koji garantuje slobodu kretanja, a da ne pricamo o bilo cemu drugom. Takav "zahtev" ne bi mogao ama bas nigde da prodje, i ko god bi ga stavio u formu nekog ugovora bi vrlo verovatno jako brzo imao bliski susret sa sudskim organima.

Ne treba izmisljati toplu vodu - sve sto treba postoji i danas i u Srbiji. Ko dobije drzavnu stipendiju, mora da radi u Srbiji ili 5 godina, ili da isplati kompletnu stipendiju nazad drzavi ako zeli da ide, i to je to.

Sasvim OK i posteno, niko nije ostecen ako dodje do nerazumevanja.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 19:34 - pre 186 meseci
Citat:
sanja2010: A po kom osnovu ce onda dobiti penziju Republike Srbije?

Uzgred, jedan deo drzavnih stipendija (ukljucujuci i onu Fondacije za razvoj naucnog i umetnickog podmlatka) ima klauzulu ostanka u zemlji 2x broj godina koliko se prima stipendija. U slucaju krsenja tog clana, stipendista treba da vrati onoliko para koliko je uzeo u ne znam tacno kom roku. Meni je to fair enough.

Znas kako vremenom ces shvatiti da ovde uglavnom i ne mora postojati nekakav zdravorazumski osnov po kome ce nesto da se uradi.Mislim nije u redu ali je sada tako kako jeste.

Pa sad u principu neka je i fair enough ali generalno sistem finansiranja skolovanja u tom domenu treba promeniti.Postaviti relanu i opravdanu cenu istog pa ukoliko zelis napolje izvoli plati sve pa slobodno idi :) I dalje ne vidim poentu da Srbija skoluje inostrani kadar za 0$.

Citat:
ventura: Školovan ne mora da bude isto što i sposoban za rad, tj. upotrebljiv.

Koj će ti recimo 100 arheologa? Super je to sve, školovani su oni, ali oni u Srbiji u svojoj struci ne mogu apsolutno ništa privređivati, osim da stvaraju sebi iste (i tako u krug). Tako da država svesno školuje gomilu luksuznih profesija, a i ti koji se odluče za takve profesije gube bilo kakvo pravo da u budućnosti kukaju kako za njih nema posla.

Evo neka čupko kaže, čovek matematičar, koliko firmi traže matematičare? Pa onda pitaj nekog argeologa koliko firmi traži arheologe.


Potpuno se slazem sa tobom.Ovde je jedan veliki problem sto se skolstvo percipira kao sredstvo za postizanje socijalnog mira, a ne kao servis drustva.Stalno se prica o sagledavanju potreba privrede i drzave i uskladjivanju broja upisanih na fakultete sa time pa se opet po tom pitanju nista ne radi.

A na ovo sto si rekao o luksuznim profesijama, postoji citav niz manje luksuznih poput geologije, masinstva, ... koji iako "tvrde" struke nemaju prolaz cak i da je kandidat sposoban.A opet vredi pomenuti i medicinu, samo u BG ako se ne varam visi oko 1000 lekara na birou, a sveze skolovani lekari realno i nemaju mnogo cemu da se nadaju po pitanju posla u struci.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 19:35 - pre 186 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Ne, nije ni logicno ni "moralno". Moze se reci da je monstruozno i protivustavno cak :)


Dobro de moja je krivica sto nisam spomenuo klauzulu o vracanju stipendije, naravno da nisam mislio na lisavanje slobode bez mogucnosti :)
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
88.204.215.*



+6455 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 19:37 - pre 186 meseci
Citat:
sanja2010
Uzgred, jedan deo drzavnih stipendija (ukljucujuci i onu Fondacije za razvoj naucnog i umetnickog podmlatka) ima klauzulu ostanka u zemlji 2x broj godina koliko se prima stipendija. U slucaju krsenja tog clana, stipendista treba da vrati onoliko para koliko je uzeo u ne znam tacno kom roku. Meni je to fair enough.


Po meni nije.

Recimo da školovanje traje 4 godine. Po sadašnjim propisima neko ko je primao stipendiju 4 godine mora da ostane u Srbiji minimum 8 godina nakon studija. Da li taj 'ostanak' podrazumeva 8 godina staža ili 8 kalendarskih godina, da li se uzima u obzir da će svak iradnik u prvom periodu svog radnog veka sticati i radno iskustvo, pa taman nakon tog roka u inostranstvo izvezemo kompletno zaokruženog stručnjaka?

Koliko ljudi prima stipendiju? A koliko od tih ljudi će postati stručnjaci koji će u realnom ekonomskom smislu vraćati taj novac državi? Pa kad se to sve sabere i oduzme, lepo može da se vidi da li je 8 godina malo ili mnogo...

Evo recimo računica:

Stipendija 300,000 godišnje x 4 godine, 1,200,000 din

Taj stručnjak nakon faksa se zaposli u nekom institutu za odličnu platu od recimo 80,000 dinara mesečno (da kažemo prosečna plata kroz 8 godina za vrhunskog stručnjaka koji napreduje od junior do senior pozicije kroz godine) . Kada se od doprinosa izuzme PIO, zdravstveno vamte tamte, oko 35% mesečno sleduje državi, a što dođe na oko 28,000 dinara poreza od tog stručnjaka. E sad, da država nije obrazovala tog stručnjaka, pretpostavimo da bi on imao platu od 34,000 dinara (prosek, ništa specijalno) i u tom slučaju država ubira 11,900 dinara poreza, a pri tome takvog radnika nije stipendirala i uštedela je 1,200,000 din.

E sada, u stipendiranog je uloženo 1,200,000 din, a razlika između njegovog poreza i poreza običnog radnika je 16,100 dinara. Ako te cifre ponožimo sa 8 godina nakon čega najveći broj tih radnika ode u inostranstvo da radi za mnogo veće pare, i uzmemo u računicu inflaciju tokom tih godina, bolje daje država te pare potroši na doček teniserki, bar će narod imati neke vajde od 'leba i igara', jer od stručnjaka nema nikakve...

Cifre su nekad veoma surove kad se stave na papir. A naš narod, pa i oni koji bi trebali baš i nemaju čestu naviku da stvari stavljaju na papir.
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 19:39 - pre 186 meseci
Citat:
ventura: Školovan ne mora da bude isto što i sposoban za rad, tj. upotrebljiv.

Koj će ti recimo 100 arheologa? Super je to sve, školovani su oni, ali oni u Srbiji u svojoj struci ne mogu apsolutno ništa privređivati, osim da stvaraju sebi iste (i tako u krug). Tako da država svesno školuje gomilu luksuznih profesija, a i ti koji se odluče za takve profesije gube bilo kakvo pravo da u budućnosti kukaju kako za njih nema posla.

Evo neka čupko kaže, čovek matematičar, koliko firmi traže matematičare? Pa onda pitaj nekog argeologa koliko firmi traži arheologe.

Pa u tome i jeste veliki problem, jer se i dalje drzi strukovna struktura sa kraja 80-tih godina, gde je drzava mogla da uposli tolike strucnjake, da im ponudi kakav-takav posao. Jer ako govorimo o tom vremenu-vecina naucno-istrazivackih ustanova kod nas su bile u svom zenitu. Danas je retko ko od domacih investitora voljan da ulaze u R&D, i ostale striktno naucne projekte. Mozda se namece kao jedno od resenja da se smanji broj studenata na tim "egzoticnim" smerovima, time bi se ustedelo, a delimicno bi se povecao i kvalitet nastave, zbog manjeg broja studenata. Ali naravno da se pruze odgovarajuci uslovi tom smanjenom broju studenata, jer bez obzira koliko ti smerovi bili nepotrebni, ne treba ih ugasiti.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

101010

Član broj: 166349
Poruke: 112
93.86.198.*



+18 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad25.12.2008. u 19:49 - pre 186 meseci
Hm, znaci sa 14g ili 18g treba da sendnete stavite prst na celo i razmislite, sta ja to mogu da uradim za moju drzavu i koji joj kadar neophodan pa da spremim prijemni za tu skolu i to zanimanje, WOW.
Ta misao svakako treba da bude na umu, zbog kasnijeg trazenja posla, ali drzava ne sme da odredjuje ko ce se cime baviti.

Cupko, i ja se definitivno slazem da ako vec kao matematicar ne predajes u skoli, sto je trenutno neophodno drzavi koja te je odskolovala, mogao bi da radis kao rudar, takodje nam trebaju, a imas odgovarajuce obrazovanje, a posto vec imas i razvijen taj osecaj odgovornosti prema drzavi i tome sto je ucinila za tebe, jasno je sta treba ciniti.
Salim se malo :)


Licno odvratno mi je da "drzava" nekome ogranicava sta ce biti i cime ce se baviti - fasizam. Pogotovo kad se radi o bazicnom obrazovanju. A da ne pricamo o oblastima kao sto su teorijske nauke ili osnovno i srednjoskolsko obrazovanje gde su izdvajanja pisljiva, a sa dobrim ucenicima se radi iz ljubavi, tacnije oni sami rade vecinu posla.
Ja nemam osecaj da me je drzava ucila, vec ljudi, zivi ljudi, profesori koji su radili za kikiriki, tj. iz ljubavi prema tom poslu.
Sem poreza, nista ne dugujem kompaniji koja se zove drzava.

OK je ako sami pristanete na takvo ogranicenje [kao sto su stipendije za postdiplomske studije koje uslovljavaju ostanak u zemlju] ok je da drzava promovise neka zanimanja, sponzorise i dotira profil ljudi koji im trebaju.

Ali da neki drzavni cinovnik kaze, slusajte vise nema studija arheologije, jer matematicari nece da rade u skoli i nemamo dovloljno rudara, tja ... da nece mozda ti ljudi odluciti da odu na pmf ili u rudnik... I ovako od tih 100studenata, 60 placa vise nego sto kosta skolovanje svih 100 ...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 106398 | Odgovora: 547 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.