Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

elitemadzone.org :: TechZone :: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

Strane: << < .. 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 303250 | Odgovora: 571 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...10.01.2022. u 10:01 - pre 27 meseci
prvo što mi pada na pamet je nemogućnost rashlađivanja noću tokom leta, jer se baš tokom leta i greje podzemlje. Sa druge strane, pominju kuću u Ilinoju, a Čikago beše na sličnoj geografskoj širini kao BG, t.j. nije neka razlika u klimi?

BTW. Prazan nov balon od 5 litara za vodu je 36 dinara, a za moj "vodeni plafon", za manji objekat treba oko 1000 balona...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9490
*.static.avana.rs.



+10253 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...10.01.2022. u 10:47 - pre 27 meseci
Čikaška i Srpska klima - dva različita pojma.
Čikaške zime, nadaleko poznate, kad dune severac sa Arktika, preko ravne Kanade i Velikih Jezera!



"Akumulator letnje toplote", ispod kuće, koji se greje leti, a troši zimi .... mislim ne znam, ali to mi je ono baš, baš utopija!

Zašto? Zato što znam za akumulatore toplote, kad ljudi imaju etažno grejanje na struju, pa onda u želji da se koristi jeftina noćna tarifa, preko noći greju vodu koja onda preko dana cirkuliše.
Naći ćeš puno o tome na netu. To nije nikkav hi-tech.
Poenta je da za prosečnu kuću, treba oko 1.000 - 1.500 L zagrejane vode, koja cirkuliše i praktično se ohladi u toku dana.
Prave proračune količine vode i temperature ne znam, i ne bih da iznostim proizvoljno, ovo je samo okvirno.

Ali, ako za jedan dan treba 1.000 l iliti 1 kubik ili 1 tona vrele vode, koliko je onda potrebno za celu zimu? 6 meseci -> 180 dana -> 180.000 L vrele vode, koja pri tom ne sme da se ohladi.
Jednom rečju - nemoguće. Ili možda i moguće, ali po ceni koja daleko, daleko nadmašuje svaki racionalni projekat.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...10.01.2022. u 13:17 - pre 27 meseci
Slažem se da ova priča nije jeftina, posebno za individualni objekat. Ali nije jeftino ni centralno grejanje, a svi ga žele. Koliko znam cena u BG je oko evro po kvadratu svaki mesec tokom godine, pa bi meni za oko 150 kvadrata za grejanje kuće trebalo 150x1x12 oko 1800 evra. Kanda ne bih to primetio ako mesečno ode samo 150 evra. Pri tom elektranu baš briga koliko moja kuća zaista troši energije, a sa kalorimetrom bi izolacija smanjila račun, valjda. E sad, moj trošak za grejanje je manji od 400 evra, a jednokratno plaćam samo ugalj ili drva kojih potrošim za oko 150 evra, a struje za ostalo upravo grejući 800 litara vode po jeftinoj tarifi. Dakle, godišnja razlika u ceni energije je samo 1400 evra, a cela instalacija kao nadogradnja na postojeći sistem CG u kući, je koštala malo manje! Naravno, manje je truda kada živite u stanu sa CG...

Na tragu takve uštede sam počeo da se zanmam i za pasivnu solarnu gradnju, a ljudima u imućnijim zemljama nije teško da ponešto od tih "ludih ideja" i realizuju. Pogledajte npr. ovo:

https://en.wikipedia.org/wiki/Drake_Landing_Solar_Community

Sezonsku akumulaciju sunčeve enrgije promovisao je i ing. Petrović u Badnjevcu, ali se slabo o tome priča u poslednje vreme...

I za tu skalameriju treba puno para, ali je čovek pominjao na stotine stanova...

Uštede se prave upravo u zgradama, kada vas greje i komšijin zid :)

 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
77.243.27.*



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...12.01.2022. u 15:25 - pre 27 meseci
Ovo ko da sam ja pisao, baš sam razmišljao u tem smeru :):

isečak sa wikija o PCM, https://en.wikipedia.org/wiki/Phase-change_material

Mikro-kapsulacija: Mikro-kapsulacija sa druge strane nije pokazala takav problem. Omogućava da se PCM lako i ekonomično ugrade u građevinske materijale, kao što je beton. Mikro-kapsulirani PCM-ovi takođe pružaju prenosivi sistem za skladištenje toplote. Oblaganjem PCM mikroskopske veličine zaštitnim premazom, čestice se mogu suspendovati unutar kontinuirane faze kao što je voda. Ovaj sistem se može smatrati suspenzijom za promenu faze (PCS).

e sad da li zeolit, bazalt, glauber šta god mogu da budu koliodni i plivaju u vodi, mamne jmapo...
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
77.243.27.*



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...12.01.2022. u 15:55 - pre 27 meseci
Znači zicer je nafatati negde, nekad proizvodila Zorka, Glauberovu so (GS) i turiti je u polipropilenski džak? Verovatno mora imati prostora za širenje u džaku i još štošta nešto...

Meni je do ovog trenutka favorit voda, u balonima od 5 litara, ali mi se ideja sa GS u kombinaciji sa podnim solarnim grejanjem oduvek više sviđala!

Kako bi bilo lepo da se javi neko ko se već "banja" u slanoj banji :)
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...13.01.2022. u 11:05 - pre 27 meseci
Evo nečeg korisnog, valjda:

https://www.extension.purdue.edu/extmedia/ae/ae-89.html
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...13.01.2022. u 11:29 - pre 27 meseci
Drmaj_storija, što više čitam tvoje postove sve više mislim da je pasivna solarna kuća mit a ne stvartnost. Toliko komplikovanja i muke da ne pričam o troškovima, da bi na kraju imao uštedu od par desetina evra mesečno na grejanju. I pored toga pasivna solarna kuća neće imati komfor koji ima klasična kuća.

Jedna je stvar primeniti principe solarne gradnje gde je to moguće, a druga od cele kuće praviti eksperiment fizike i hemije.
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...14.01.2022. u 08:44 - pre 27 meseci
Drago mi je da nisam sam na forumu, ali pomalo delim vaše mišljenje. To ne znači da ću odustati od primene koncepta pasivne gradnje, naprotiv. Samo smatram da je veoma mali broj ljudi, makar i finansijski sposoban, spreman da se upusti u nešto "kao novo" a u stvari toliko prirodno iskustvo gradnje pasivne solarne kuće. To je i do mentaliteta...
Ponekad na forum iznesem svoja "glasna razmišljanja" nebili nekoga zaintrigirao na diskusiju. Očigledno je tema izgubila na značaju, a ljudi poput ELOIZE koji već žive u takvim kućama nemaju više volje da animiraju ostale, posebno ličnim iskustvom.
Izneo sam primer kako se štedi ugradnjom akumulatora toplote. Orjentacijom kuće i primenom ponekih rešenja pasivne gradnje dodatno bi se štedelo, ali mi se čini da komfor ne bi izostajao. Uostalom, pitanje je šta pod tim podrazumevamo. Da ne mudrujem više, pomenuću da sam pokušao nekolicini komšija i prijatelja da preporučim ugradnju akumulatora toplote, ali su svi izabrali "komfor" peleta. Šta bi bilo da savetujem gradnju pasivne kuće možete i da pomislite. Zato je to MIT ako se gleda broj ljudi spremnih da to primene, ali je siguran sam STVARNOST za malobrojne koji su to već primenili! Voleo bih da budem u toj manjini i radim na tome :)
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...14.01.2022. u 08:53 - pre 27 meseci
Poslednje postove sam usmerio ka dilemi da li je za porodičnu kuću ipak najpouzdanije spakovati krupan šljunak ili betonske blokove pod kuću pa u sprezi sa "velikim vazdušnim sunčanim kolektorom" što je ustvari južna zastakljena veranda, uživati u "komforu" ili ipak tražiti alternative. Izgleda da je šljunak ipak sigurica.

Za vodu kao "thermal storage" se savetuje da bude napajana vodom, tj. vodenim kolektorima, što bi uz upotrebu velikog bafera bila idealna kombinacija podnog grejanja... a to košta

Dakle "izmenjivač" vazduh voda u sistemu akumulacije ne pije vodu, ili ne diše vazduh :)
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...14.01.2022. u 08:59 - pre 27 meseci
Zaboravih, pa bilo je naučnih radova i na temu glauberove soli, ali osamdesetih. Sada se istražuju poboljšanja u materijalima primenom nanotehnologija, i nauka je vrlo progresivna. Radovi su u časopisima sa velikim impakt faktorima pre svega zbog eventualne koristi u širokoj primeni. Uostalom, šta mudruju Nemci sa solarnim kolektorima kad Sunca baš i nemaju, a nama "južnjacima" je to mala ušteda...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9490
79.101.120.*



+10253 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...14.01.2022. u 09:27 - pre 27 meseci
Sve oko "pasivne solarne kuće" je manje više jasno:

1. Izolacija, izolacija, izolacija. Dole, gore, levo desno. Ili ukopana kuća, i onda još izolacije, izolacije. Ili sve to plus debeli debeli zidovi, i još izolacije.
2. Što više južno orijentisanih staklenih površina, da bi se zimi hvatalo nisko sunce, koje bi u nekoj meri moglo da ogreje.
3. Sunčani kolektori, za toplu vodu, zimi, leti ...

Ovo je sve ostvarivo, relativno lako, relativno jeftino, ili bar u razumnim cenovnim granicama.

4. Ekonomični vidovi grejanja:
4.1. Toplotna pumpa sa geotermalnom energijom
4.2. Toplotna pumpa sa izmenjivačem toplote u zemlji
4.3. Toplotna pumpa sa izmenjivačem toplote u obližnjem potoku, bunaru, podzemnim vodama

Ovo je sve ostvarivo, postoje profi firme koje se ovim bave, ali košta, reltivno malo više.
Najčešće, kad je u pitanju porodična kuća, košta preko granice ulaganja prosečnog investitora u svoju kuću.
Nekad košta i preko granice isplativosti (kad se sabere cena opreme, ugradnje, održavanja). Ili je period isplativosti predugačak.


"Akumulator toplote", tj. da se leti sakupi toplota, akumulira, i porodična kuća greje celu zimu, koristeći tu toplotu (!?!)
Ovo je već SF. Iliti mit i legenda.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...14.01.2022. u 13:22 - pre 27 meseci
Ako je pasivna kuća onda nema toplotne pumpe. Pasivna znači da apsolutno nema nekog dogrevanja ili ima neku automatiku. Ni ventilator ne smeš da uključiš Nema potrebe ni za hlađenjem ni za grejanjem.
Inače je samo nisko energetska ili 0 energetska kuća.

Recimo stavim solarne panele i imam toplotnu pumpu. Ne moram da ispoštujem ni jedan koncept pasivne kuće, a operativni troškovi će mi biti nula. Mogu čak da stavim i jako veliku količinu panela i da ne stavim izolaciju uopšte. I opet su mi troškovi korišćenja nula. Naravno, inicijalno ulaganje u takav sistem je ogromno i nema smisla.

Mogu kupovati razne glauboerove soli, praviti masivne tromb zidove, ukopavati bazene za akumuliranje toplote, i opet sam na istom kao u slučaju sa solarnim panelima.

Ima smisla primeniti pincipe pasivne solarne kuće koliko je to isplativo i koliko dopuštaju uslovi. Sve ostalo je iživljavanje.

Java, samo da te dopunim: nije samo izolacija. Toplota nije jedini parametar da bi kuća bila udobna za život. Treba imati dovoljno sunčeve svetlosti, dobru relativnu vlažnost vazduha, provetravanje,...
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...14.01.2022. u 16:21 - pre 27 meseci
Apsolutno se slažem, sa poslednjim redovima! To jeste komfor u pravom smislu reči, tačnije zdravo stanovanje. To se postiže u većini pasivnih kuća po definiciji, iako ima varijacija, ali i ljudi su različiti pa je nekom na 22 stepena vruće, ali je verovatno većini potaman.

Ne samo kod Lalovića u njegovoj knjizi sam nalazio procenu da je cena izgradnje pasivne kuće do 20% veća od klasične. Ljudi uglavnom zidaju kuće tako što ih orjentišu paralelno komšijskim, već izgrađenim, iako imaju slobodu da je okrenu ka Suncu. Pravo je pitanje zašto urbanisti nisu trasirali ulice da više placeva, posebno kada su oni dovoljno veliki, i naravno ne baš u najvećim gradovima, ne gleda ka jugu. Zato avantura gradnje pasivnog objekta i započinje pronalaženjem prave parcele. AKo želite, npr. zbog pogleda, vi ulaz i terase stavite ka severu, a troškove grejanja kompenzujte sa pola metra stiropora...ali ako ste racionalni, nećete se razbacivati ni u jednom segmentu pasivne gradnje...
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...16.01.2022. u 09:58 - pre 27 meseci
Još kombinujem šta je optimalno rešenje za ODLOŽENO grejanje suncem, naravno u modelu pasivne kuće koji sam predstavio, sa južnom verandom, ali i šire. Opšte je mišljenje da se na svakom izmenjivaču izgubi dosta energije, a i fizika je jasna da je termička provodnost tj. transfer energije sa vazduha na vodu slaba.

Na temi, https://www.elitemadzone.org/t502929-0-Izmenjivac-vazduh-gt-voda se priča o toj konverziji, a moja ideja je da uporedim opcije podzemne akumulacije sa šljunkom, kao najsigurnijom investicijom u ODLOŽENO grejanje suncem, sa svim drugim. Najkraće, ako se topao vazduh iz vrha verande, verovatno zagrejan na više od 50 stepeni, utera u toplotnu pumpu vazduh-voda, na izlazu bi se dobila neka količina mlake vode koja bi se tankovala u veći bafer za odloženu upotrebu kroz podno grejanje. Na ulazu svega je izvor toplog vazduha, naravno tokom zime za grejanje, i u mom slučaju je prva procena oko 44 kvadrata ulazne površine. Kod Lalovića je to 40, a on dimenzioniše podzemno korito za trećinu energije sakupljene kroz tih 40 kvadrata. U mom konceptu objekta, nema dubljih prostorija, pa se grubo računati da polovina toplog vazduha uđe kroz otvorene prozore ili vrata, a da se polovina čuva. Ispada da mi treba 60 kubika podzemnog korita, što bi za osnovu objekta od oko 50 kadrata tražilo 1.2 metra dubine?

Ekvivalentno bi bilo oko 15 kubika vode, pa i to izgleda neostvarivo. Moguće da u nečemu grešim?
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...16.01.2022. u 21:13 - pre 27 meseci
E sad, ko me tera da pravim toliku verandu, jer ispada da ću imati višak energije :)

Upoređujući sa većom solarnom kućom VENERA, u kojoj ELOIZA živi, koja ima 18 kvadrata verande-staklenika u osnovi, verovatno bar 30 prijemne površine (pod 45 stepeni) ispada da je moja veranda zaista predimenzionisana, u osnovi preko 30, a u staklu (naravno duplom, pod uglom od 68 stepeni) oko 44 kvadrata, posebno što je kuća manja sa manjom potrebom (gubicima) za energijom grejanja.

Meni se ovako projektovana veranda i vizuelno dopada (poslaću slike), i lepo se uklapa u arhitekturu celog objekta (sa severnom garažom), i ako "spakujem" svu raspoloživu toplotu iz nje za popodnevnu upotrebu eventualni višak toplote će mi grejati ribnjak u okolini :)

Imao sam inače ideju da u deo verande udenem i manji bazen, 3.5x4, verovatno u nivou akumulacije sa šljunkom (beše dubina 120cm), pa da plivam uz talase koje bi pravila turbina, ali mi se čini da je realizacija prezahtevna...
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...17.01.2022. u 11:24 - pre 27 meseci
Dakle, rešenje je kao kod onog lika u prelepoj, ali i preskupoj, kući u Boljevcima na Savi, veliki bazen sa toplom vodom u kome se brčkate, a koji vam i kuću greje :)

Ima na YT puno primera improvizovanih SSM bazena, od drvene oplate koji se iznutra oblože nepromočivim folijama, najčešće za u dvorište. E sad kada bi se to spakovalo pod kuću, sa adekvatnom drenažom ispod i cevima za ispust u slučaju da bazen propusti, onda bi plitak bazen reda metar visine i u osnovi 3x5 davao potrebnih 15 kubika. Kako rešiti isparavanje, tj. kondenzaciju uokolo nemam pojma, verovatno je onaj lik to imao u vidu...
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...17.01.2022. u 11:48 - pre 27 meseci
S drege strane kod vode je bolje računati da je bolji vertikalni tank nego plitak bazen, pre svega zbog raslojavanja, kada se najtoploja voda uzima sa vrha. Za podno grejanje nam ne treba pretopla voda, naprotiv. Da li je onda bolje imati plitak bazen gde je temperatura ujednačena i samim tim pogodnija za podno grejanje?

Jeftino rešenje bi moglo da bude ovako nešto:
https://www.youtube.com/watch?v=n90Y6Qwab_8

Istina, za 15 tona bi trebalo 70 burića i podrum ispod cele kuće...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9490
*.static.avana.rs.



+10253 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...17.01.2022. u 11:55 - pre 27 meseci
Aj pojasni još jednom šta tačno očekuješ da postigneš sa 15 kubika vode? Grejanje, kapiram, ali kakvo, kad, i koliko dugo?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...17.01.2022. u 14:35 - pre 27 meseci
1. Ako sa južne strane zida-fasade "zalepim" verandu, nikako da slikam ali je valjda lako da se zamisli u odnosu na slike koje sam poslao, dakle celom dužinom i visinom do pod krov dobijam "veliki vazdušni solarni kolektor". U literaturi su ti prostori najčešće za biljke, al nebitno je kako će se koristiti. Ja sam zamislio ulaz u objekat sa južne strane kroz verandu, koja dakle u osnovi ima oko 30 kvadrata, u staklu je skoro skroz pa dobacuje do 44kvm neto površine (računao sam grubo da na ramove i stubove otpada 20%). E sad, to je izvor toplog vazduha, kada ga sunce zagreje, i pri vrhu se ventilatorom uvlači najtopliji vazduh koji standardno ide u donji deo podzemnog skladišta krupnog šljunka. To skladište je termički i hidro izolovano, a kapacitetom treba da odgovara ulaznoj energiji. Najviše mesta zauzima šljunak i najčešće se to korito izvodi u osnovi celog objekta. Po mojoj računici ispada da je potrebno da dubina bude 120cm, za onih 44 kvadrata, a za površinu ispod cele osnove.

2. Šta su alternative? Voda, Glauberova so, nešto treće? Ovde se vodi računa o dve stvari, principijelno, finansije dođu kasnije. Imamo prelaz možda i dva između prenosnih medijuma toplote. Na početku je vazduh, a za podno grejanje bi trebala voda. Svaki izmenjivač pravi gubitke, pa ostaje pitanje da li je SIGURICA u vidu korita sa šljunkom i najoptimalnije rešenje. U toj priči zbunjuju brojke, najpre je Lalović u svojoj knjizi "Nasušno sunce", a nalazio sam slično i na drugim mestima, izneo da je 60cm za šljunak optimalna debljina. Ovde se vodi računa i o granulaciji, snazi ventilatora itd., a uvaženi član ELOIZA je pisao da su njemu za pasivnu kuću VENERA u kojoj živi projektovali (verovatno opet Lalović i arh. Lovrić) samo 20cm što je jean red betonskih blokova. Svakako, u ovoj priči je relevantna zapremina i vazduh će i 3 metra pod zemlju ako ga ventilator tamo natera, ali kao i kod vode i ovde imamo efekat stratifikacije posebno što je vazduh mnogo mobilniji, pa mi se čini da je pomenutih 60cm zaista optimalna visina. Zato sam pisao da iam "višak" energije, i to duplo! Naravno, ne bih zbog toga skraćivao verandu već bih želeo da svu energiju maksimalno iskoristim.
Dakle, voda zahteva tankovanje, pravi probleme sa isparavanjem, korozijom, curenjem, ali je korisnija od vazduha sigurno. Ono što mi je bila poslednja ideja je da se na ulaznom kanalu posle sakupljanja toplog vazduha udene toplotna pumpa vazduh voda gde bi aluminijum il bakar, šta je već u TP, kao izmenjivač toplote od polaznih okvirno 2000m3/h sa oko 50 stepeni vazduha pravio neku količinu vode pogodne za podno grejanje na npr. 25 stepeni, tačnije čuvao je u velikom baferu za tu namenu odloženo. Znam da TP uzima hladan vazduh spolja, čija je količina neograničena, ali je svakako hladniji od onog iz verande. U priči je važna ukupna energija, sadržana u vazduhu, koja se nravno održava uz što manje gubitke u formi vode...

Eto, to je od prilike to, valjda je jasnije?

Inače, razmišljao sam i o "hibridnom modelu", pola za vazduh i šljunak, a pola za vodu il GS. Zanimljivo je da je moja matematika drugačija od Lalovićeve, on je ukupnu energiju od sunca delio na trećine, prva je ulazila da greje najbliže prostorije otvaranjem vrata i prozora, druga je cevima duvana u dalje prostorije i tek poslednja trećina ulazila pod zemlju. Kad je već pominjem, ima pokušaja i da se sama zemlja ispod objekta koristi kao akumulator, ali se ovde priča više o sezonskoj nameni gde je dubina "kade" 6m... Dakle, u mom konceptu nema daljih prostorija jer je objekat male širine i ja sam energiju grubo podelio na pola. Verovatno bi i u mom slučaju 1/3 bila dovoljna za direktno grejanje pa bi mi ostala još veća razlika za čuvanje!
 
Odgovor na temu

Drmaj_storija

Član broj: 340738
Poruke: 128
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...17.01.2022. u 14:39 - pre 27 meseci
Dobra je primedba i za vreme grejanja! KOd Lalovića to nisam našao, a u onom članku sa PERDUE univerziteta se računa da je potrebno imati akumulaciju za 3 dana grejanja jer sunce ne sija svakog dana zimi!

Meni se čini da najvažnije mogu da ispunim, da imam južnu verandu koja obezbeđuje dovoljno energije od zimskog sunca, a valjda ću izmozgati da je na pravi način upotrebim...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

Strane: << < .. 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 303250 | Odgovora: 571 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.