Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pravilo koje se mora postovati

[es] :: Elektronika :: Pravilo koje se mora postovati
(Zaključana tema (lock), by veselinovic) (TOP topic, by veselinovic)

[ Pregleda: 17018 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
91.191.7.121



+334 Profil

icon Pravilo koje se mora postovati17.02.2009. u 20:21 - pre 184 meseci
Postovane kolege,
primjetio sam da se na forumu pojavljuju teme koje obradjuju probleme koji mogu biti veoma opasni po zivot.
Npr, kompresor sa gumenim crijevom kao sigurnosnim ventilom, vezivanje nule broda za sajlu u vodi ili sasiju broda, razne preporuke tipa skinu uzemljenje-bolje ce da radi, ispravljaci za 16 kV, generatori 5MHz 1kW ( mozda ne navodim ispravne cifre) i slicno.
Molio bih cijenjene kolege da se uzdrze davanja nepromisljenih komentara. Teme citaju klinci i ljudi sa povrsnim znanjem ( a Boga mi i neki koji odgovaraju imaju slicno znanje) pa je moguce da ih dovedemo u zabludu i ugrozimo njihove i zivote drugih ljudi.
Ubuduce cu, po svom nahodjenju-kad primjetim da stvar odlazi van okvira - brisati postove a mozda i citave teme.
Ja ne mogu na sebe uzeti odgovornost da nekome damo pogresne upute, a da se nesto desi svi bismo se kajali.
Vjerujte mi na rijec, radio sam u institutu zastite na radu i nagledao sam se mnogo nesreca izazvanih neznanjem i nemarom. Mozda nekome to izgleda kao pretjerivanje ali nije uvjeravam vas.
Dakle, da napravim malo kontrasta, ja vam mogu dokazati da je bolje voziti lijevom stranom puta ( ima veze sa ciklonima) ali mi ne pada na pamet da to radim niti savjetujem bilo koga da vozi lijevom stranom. Postoje pravila i propisi.
Isto tako postoje pravila i propisi o zastiti od struje i ostalkih opasnih stvari.
 
0

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
adsl-205-95.teol.net.



+334 Profil

icon Re: Pravilo koje se mora postovati18.02.2009. u 13:11 - pre 184 meseci
Interesantno, dobio sam tri privatne poruke zbog zakljucavanja teme o kompresorima. Evo ih ovdje bez navodjenja imena poredane po redosledu pristizanja:
Prva PP

Samo sam cekao trenutak kad ce nekome da dodje
iz "du****" u glavu !
Pa da ponisti,,,zakljuca ili kanalise teme koje
idu u " pobijanje Pucanstva"

***ote,,sta sve Narod predlaze,,pa to je strasno !!!

Pozdravljam tvoju odluku "o preseku " i
o okoncanju takvih Tema !

Jebesim-Mater,,,klinci su spremni na svakojake experimente!

A ubice nekog usput !

Veoma dobro___sto SI presekao !

Pozdravljam TE___xxxxxxx

Imas moju podrsku u tim odlukama,,,

samo tako !

Druga PP

Nisi u pravu zbog zakljucavanja teme o kompresorima.
To nece nikoga spreciti a i poenta je da takvim stavom ne bi ni Tesla mogao da mrdne :)
Kompresore ljudi prave sami, ja video jedan uzivo i desetine na fotkama sa neta.
Tema bas i sluzi za razmenu iskustava pa je smesno zatvarati je zbog ednog "plasljivog" defetiste.
Pozdrav

Treca PP

Tema se nije razvila tokom koji je uobicajna praksa a to je opomena moderatora i odluka super moderatora .
Kad vidite u kom pravcu odlazi tema netreba odma LOCK nego vec opomena .
Ovo je dobronamerna sugestija jer u suprotnom oteracete nekoliko njih koji su novi na forumu ,mislim da to nije cilj







Ajde, pomozite mi u dilemi pustati to ili sjeci u korijenu. Ovaj forum je zbog vas i mislim da je odluka o sjecenju ovakvih tema razumna ali zelim cuti misljenje.
 
0

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.phy.bg.ac.yu.



+128 Profil

icon Re: Pravilo koje se mora postovati18.02.2009. u 14:16 - pre 184 meseci
tvoje pp su samo tvoje, ok?
radi šta misliš da je ispravno.
postoji i katanac na temu koji je isto tako edukativan.
 
0

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Pravilo koje se mora postovati18.02.2009. u 17:06 - pre 184 meseci
Mislim da opomena moze dosta toga da resi ,kao nekoliko primera.
Kad neko nesto iznese sto nije u skladu i bude opomenut konkretno i nastavi sa negativnoscu ,onda je katanac potpuno prava i ispravna odluka.
U suprotnom naci ce se opet tema mozda ne ista ali mnogo posla za moderatore.
Dosta cest problem se desava i na drugim forumima koji su u okviru ES
Nemislim po svaku cenu toleranciju ali opomenu svakako pa mozda i vise puta ,jer ako je zakljucano nesto nije do kraja objasnjeno i tad nastaje problem...
Videcemo kako dolaze nove generacije u kom pravcu ce se razvijati ,to se i od nas svih ocekuje.
Pazite ono sto je zabranjeno voce je najsladje - staro pravilo ,bar vi ga znate.
 
0

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
217.26.73.*



+292 Profil

icon Re: Pravilo koje se mora postovati18.02.2009. u 21:03 - pre 184 meseci
Postujem odluku da se zakljuca tema ako ima gluposti.Ali bi bilo potrebno da Moderatori pokazu vecu strucnost jer njemu se veruje, a ne da je za njega glimerica merni instrument, da ne poznaje onovne pojmove elektrotehnike (indukciju kapacitivnost) elemente zastite na brodovima (sajla ili lanac na nemetalnim plovilima se spusta u vodu kao zastita od groma)
Ovo su samo najsveziji biseri,da ne prekopavam starije
Pozdrav
---ivanhoe---
 
0

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Pravilo koje se mora postovati19.02.2009. u 00:28 - pre 184 meseci
Nema potrebe za takvim traganjem .
Dovoljno da svako razume da 1 osoba ne moze bas sve da zna ,za to mora postojati tim i to je suvise komplikovano .
Da ne ulazimo u detalje .
 
0

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
91.191.7.121



+334 Profil

icon Re: Pravilo koje se mora postovati19.02.2009. u 16:50 - pre 184 meseci
Citat:
Horvat I: Postujem odluku da se zakljuca tema ako ima gluposti.


Svakako.

Citat:
Ali bi bilo potrebno da Moderatori pokazu vecu strucnost jer njemu se veruje, a ne da je za njega glimerica merni instrument, da ne poznaje onovne pojmove elektrotehnike (indukciju kapacitivnost) elemente zastite na brodovima (sajla ili lanac na nemetalnim plovilima se spusta u vodu kao zastita od groma)
Ovo su samo najsveziji biseri,da ne prekopavam starije


Naravno, ali je jos potrebnije da se dobro procita prije nego se krene u karakterisanje znanja ili neznanja nekog.
Ajde mi, molim te, nadji kad je neko od moderatora ( vjerovatno ja) pokazao osnovno neznanje o osnovnim pojmovima elektrotehnike.
Kad sam ja negirao zastitu od groma na brodu, kad sam pomenuo to uopste?
Zvjezdiste na brodu se ne uzemljava niti se povezuje na metalnu sasiju broda ako je mreza TT ( a u ovom slucaju i u 99% jeste) i ne samo to nego je to ZABRANJENO i OPASNO.
 
0

miki_diablo
Makedonija

Član broj: 213272
Poruke: 8
92.55.71.*



Profil

icon Re: Pravilo koje se mora postovati20.02.2009. u 20:56 - pre 184 meseci
Covek je sasvim u pravu,onaj koji pravilno razmisluje uradio bi isto,naravno da takve teme MORAJU biti zabranjene tako da bi ljudi ne uspeli ni probati takve neke eksperimente sa FATALNIM posledicama...

Jovane produzi sa dobrim poslom!
 
0

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
93.86.187.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Pravilo koje se mora postovati21.02.2009. u 11:18 - pre 184 meseci
Ajde da i ja kazem koju.
Prvu PP koju si ovde objavio sam onmah iste sekunde provalio od koga je. Covek je u pravu, ja sam licno nekoliku puta imao ideje da pravim nekakve plazme sa lepim zracima, onda ucestvovao u temi o kuvalima i sl. stvarima. Mnogi su me savetovali da se ne zezam sa tim, sto je kakosam ja shvatio OK. Medjutim ja sam licno probao ono kuvalo sa ziletima, nije mi bilo nista, kucam sad ovde :) Ali opet je to potvrda da mi mladji volimo svasta da probamo. Stoga ja sam za sledecu stvar.
Tema neka se postavi i neka se u temi pise, naravno neka se objasni princip rada svega toga opasnog, ali neka se navedu i posledice ( moguce ) stoga taj ce sabrati i oduzeti pa ce razmisliti pa ako mu je volja OK. Ja ako nekome kazem da skoci u bunar i savetujem ga da je super i lepo, sta sad ja sam odgovoran. Nisam, to je njegovo razmisljanje.
Stoga teme neka stoje, ako se mnogo lupa gluposti i ako se mnogo navodi ka opasnim stvarima neka savet da moderator, supermoderator i sl. ili neko strucan poput clana ove prve PP ili neko drugi.
Znaci teme neka stoje, katanac postoji, i naravno pre katanca objasnite sve sto clan pita. Jer sta meni zanci da mi zakljucate temu o plazmi onoj sa VF trafoom i teglom/sijalicom ako ne znam princip rada, zasto je to tako.....znaci katanac ali posle nekog vremena dok akter ne dobije odgovore.....Iz svega se bar nesto moze nauciti. A ako tom nekom ne objasnite postupak rada, a i moguce nezgode on ce to da uradi po svom nahodjenju i bice mnogo gore nego kada je upoznat sa posledicama.
Pozdrav ! ! !
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
0

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
91.191.7.121



+334 Profil

icon Re: Pravilo koje se mora postovati21.02.2009. u 21:22 - pre 184 meseci
Citat:
ptak 13.: Ajde da i ja kazem koju.
Stoga ja sam za sledecu stvar.
Tema neka se postavi i neka se u temi pise, naravno neka se objasni princip rada svega toga opasnog, ali neka se navedu i posledice ( moguce ) stoga taj ce sabrati i oduzeti pa ce razmisliti pa ako mu je volja OK. Ja ako nekome kazem da skoci u bunar i savetujem ga da je super i lepo, sta sad ja sam odgovoran. Nisam, to je njegovo razmisljanje.


E mladi kolega, opet su ti prsti brzi. Ja sam rekao da cu brisati NEKE postove, koji ne odgovaraju pravilu, a ne sve. Ali ako tema nema smisla otici ce i ona.
Donekle si u pravu za bunar, ali razmisli o slledecem.
Ako ti savjetujes nekoga ko ne zna niti moze da zna za opasnosti skoka u bunar kriv si i te kako i moralno i materijalno. Ako bi nagovorio dijete da skoci u bunar kriv si. Ako neko mlad kao ti ne zna mnogo o opasnostima nije red nagovarati ga na to, pa cak i ako zna opet nije red.
 
0

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Pravilo koje se mora postovati21.02.2009. u 22:09 - pre 184 meseci
miki_diablo Mislis da je to najbolji posao ?
Zabranjeno voce razmisli ?
Sve sto je brzo to je i kuso !
Zdrava logika ne dozvoljava ,ma koliko bio uporan da navodi na nesto ...
Ako je vec neko upoznat da je nesto i opasno neka to naglasi a ne odma katanac .

Sa ponosom ovaj sajt mogu drugima da preporucim jer ovde je stvarno do sad guja011 uradio sa dosta truda !

Uopste je nebitno ko je sta ,ko ima znanje a ko nema pre ili kasnije ce znati . (bez obzira trebamo se postovati svi)
Ali ce uvek biti onako kako mooderatori odluce .(odluce ako neko za*ebava)
Cim neko od njih ili neki drugi moderator reaguje znaci da nesto nevalja ili treba da se objasni.(to pise u pravilniku ES)
Sad ja moram imati iskrivljenu sliku o tome a drugi to cita .(ipak ja citam i niko mi ne govori )
Opet po ko zna koji put ,zdrava logika nikog nije ubila.(imam toliko znaja kome cu da verujem)

Naravno svako ce da uzme znaje koje mu odgovara a kako ce mu biti ,ko ce mu suditi ako nema ko da mu pomogne
to niko nezna osim njega ako je svestan sebe.(to je ako se bojite da neko nekome suvise veruje pa nesto uzme sam da radi sto je OPASNO)

Na ovom ES forumu sam do sada dosta znaja skupio ,nek tako i ostane .
Pozdrav svima
 
0

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
93.87.152.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Pravilo koje se mora postovati25.02.2009. u 22:10 - pre 184 meseci
Ufff konacno nadjoh vremena da odgovorim na ovu temu ubi me takmicenje iz elektronike )))
@Veselinovic

U pravu si potpuno za "bunar" ali bas zato kazem, ipak sam nekako vise za to da se objasne prednosti, mane, posledice, uzroci i da se tema tako zavrsi, e sad ukoliko neko savetuje krivo, nagovara na nesto ja mislim da tek onda reguju moderatori u smislu sankcija.
Licno meni ne znaci nista ako postavim temu kako radi elektricna stolica ( razmisljam o tome ) i sad da mi kazete. E slusaj Nikola to je jako opasno, nemoj to da pravis.....vec je po meni pravi odgovor da mi kazete nesto ovako:
Slusaj to radi tako i tako, tako i tako....tako se ukljucuje tome sluzi i sl....prednosti da to pravis su ti samo zezanje....nemas koristi od toga...rizik OGROMAN za nekog ko je pocetnik kao ti....posledice i rizici su sledeci.....pa nabrojite lepo objasnite....pa onda kazte e to ce se desiti ako to i to ne bude uradjeno kako treba i sl....
E na taj nacin ste uradili jedno plemenito delo a evo i objasnjenja:
Mene ste sigurno odvratili od pravljenja i igranja sa tim.
Pored toga ja znam nesto novo, nesto sam novo naucio.
Pored toga svega odvratili ste mnogo generacija kojima je to palo ili ce pasti na pamet da prave...( mladje generacije )
Objasnili ste princip rada....posledice....sve
"Ehej pa ja sam sad dosta naucio" tako bi zvucao kraj teme na koju bi se tako odgovaralo....
Licno mislim da nikome nije u cilju ( bar se nadam ) da nekoga navodi da pogine....i sl. a takodje akteru teme nije u cilju da mu kazete to je opasno. I da....video sam negde komentar "Da je Tesla toliko razmisljao o posledicama ne bi napravio ni polovinu stvari " tacno, ali jer smo mi Tesle, jer mi moramo da inoviramo nesto....ne samo mozemo pricati o tome....sto bi ja sad pravio teslin kalem, koja mi je korist, koja mi keorist da pravim elektricnu stolicu, koja mi korist da se zezam sa VN trafojima za one plazna efekte....nema koristi ali vredi pitati.

Veselinovicu, nista lose i nista preko nisam mislio....samo ipak mislim da poneke teme brzo dozive kraj ( delete ) a da je malo bolji katanac, ali opet posle nekog vremena.
Ovo je samo moje misljenje.....nista konkretno upuceno samo tebi, vec mocnijima na ESu ( moderatorima....)
Pozdrav od kolege
Adamovic Nikola ! ! !
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
0

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
adsl-196-55.teol.net.



+334 Profil

icon Re: Pravilo koje se mora postovati26.02.2009. u 08:41 - pre 184 meseci
Nikola, pa ko ti je do sada branio postavljati pitanja tipa elektricna stolica?
Nije bilo zabranjeno ni odgovarati na te teme. Niti ce biti zabranjeno.
Zabranjeno je savjetovati pogresno.
Zakljucavanje teme je dovelo do toga da se skrene paznja, i ocito je da sam uspio skrenuti paznju clanova.
Slucajno u forumu mreza nadjem odgovor moderatora da ce brisati i zakljucavati kada neko savjetuje da utp kablom moze da se premosti vise od 100 metara. Takav je propis.
Zamislite se malo nad tim. Tamo niko nije reagovao negativno na tu pricu, a sta ima veze ako se mreza uspori ili cak i ako ne radi u odnosu na posledice koje se mogu desiti igranjem sa strujom, uzemljenjem, promjenom tipa mreze, kompresorima i slicnim stvarima.
Niko vas ne sprecava da kao Tesla, ako mislite da ste u stanju, probate sve i svasta, ali nema savjetovanja ovdje o stvarima koje su protiv zakona, propisa, pravilnika i zdravog razuma.
Slobodno przite tranzistore na 12V, mozete i LED spojiti na 12V direktno, ali sa 220 nema zezanja.
Ako neko ima primjedbe na moj i rad moderatora, da otvorimo anketu, tipa koga zelite/ ne zelite za moderatora.
Ovo nije privilegija nego obaveza, i zbog Guje sam jos uvijek mod, inace ...
 
0

ac1bd4
Stara Pazova

Član broj: 76735
Poruke: 437
93.86.190.*



+35 Profil

icon Re: Pravilo koje se mora postovati26.02.2009. u 20:54 - pre 184 meseci
Slažem se sa veselinovic-em, nije zabranjeno postavljati takva pitanja niti odgovarati na njih i mislim da je u pravu kada kaže da treba sankcionisati pogrešna savetovanja. Pod tim sankcionisanjima mislim na javne opomene, a ako to ne pomaže i brisanje postova ili celih tema. Slažem se i sa Nikolom, ako dođe do priče o uređajima koji mogu predstavljati opasnost trebao bi bilo ko ko je upućen u to da u jednom postu objasni sve moguće rizike koje gradnja takvog uređaja predstavlja kao i kako taj uređaj funkcioniše. Ako neko stvarno želi da napravi neki takav uređaj napraviće ga, postoji mnogo informacija na Internetu i to forum Elektronika ne može sprečiti ali može pomoći takvim ljudima da shvate rizike i objasni im koje mere predostrožnosti da preduzmu, kako bi bilo najsigurnije izvesti uređaj, koje su najčešće greške, gde treba obratiti pažnju i sl.
Što se tiče iznesenih PP-ova svako ko je pročitao više od 10 tema na ovom forumu može zaključiti ko je napisao prvu PP i smatram da je greška iznositi ih u javnost. Kako kaže guja011 tvoje PP su samo tvoje i da je autor želeo da je svi čitaju napisao bi je na odovarajućem mestu.
 
0

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
93.87.152.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Pravilo koje se mora postovati26.02.2009. u 21:15 - pre 184 meseci
A kakve veze ima PP sad u ovoj temi. PP sluzi da se clanovi medjusobno mogu dogovoriti i resiti neke probleme pa cak jedan drugome napraviti zaradu a sve u cilju da se ne reklamira niko, nijedan sajt niti firma javno na forumu, sto pozdravljam. Takodje ako ste primetili na ES je piraterija zabranjena, pa PP moze sluziti i za to, ali opet nije javno reklamiranje, dogovaranje i sl. E mail i PP su jako jako dobra stvar na elitesecurity-u samo sto fali jedno jedino a to je obavestenje putem mejla o novo pristigloj PP, to je koliko znam u planu da se zavrsi uskoro. Inace sve ostalo je OK.

E da, Marko je negde napisao da mi na kraju teme mogao da se da neki info tipa, odustao sam od projekta, uradio sam ga, radi tako i tako, neki snimak, slika...tutorijal, bilo sta sto bi dokazalo da je neko nekome pomogao i time pomazemo buducim akterima koji budu bili zagrejani da prave isto to. Samo to fali temama. Ali to nije do moderatora, ili ES tima, vec do aktera teme. Stoga svi buduci akteri pomozite u ovome da unapredimo forum elektronika.
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
0

[es] :: Elektronika :: Pravilo koje se mora postovati
(Zaključana tema (lock), by veselinovic) (TOP topic, by veselinovic)

[ Pregleda: 17018 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.