Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

B92 - Vesti - Borba: Milion dolara za Kovačevića

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: B92 - Vesti - Borba: Milion dolara za Kovačevića

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 76471 | Odgovora: 386 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: B92 - Vesti - Borba: Milion dolara za Kovačevića19.02.2009. u 19:34 - pre 184 meseci
Citat:
dmauka: Kao da ste svi bili u tom baru pa znate sta se desavalo...mozda se Dzeri okliznuo na bananu, ko zna. ;)
Ja mislim da bi tog naseg trebalo obesiti na Terazijama i to sa direktnim video linkom prema usa, da vide da nam je zao i da smo mi jedna postena drzava kojoj je dovoljno da neko sa strane kaze ko je kriv i kolika treba da bude presuda.
A ima to i dobrih strana. Nece nam trebati ni sudije, usteda, ni prateci cinovnici u sudstvu, usteda, ni zgrade sudova, mozemo da ih izdamo pa da se nesto i zaradi. ;)
Milina Bozija...


Duhovito.

Ne.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: B92 - Vesti - Borba: Milion dolara za Kovačevića19.02.2009. u 19:54 - pre 184 meseci
Citat:
Tyler Durden: A? Sta si ti, podvojena licnost?
Procitaj molim te svoje postove na ovoj temi jos jednom i onda reci ponovo da ga ne pravdas...

Izvini a koga bi ja to trebalo da pravdam? Ne znam na koga misliš, da li na M.K. ili na vicekonzula koji mu je omogućio da izbegne krivično gonjenje u Americi?

M.K. nemam šta da pravdam, to što se potukao - nije ni prvi ni poslednji. Što je pobegao iz Amerike, kada je postalo očigledno da mu preti višegodišnja robija? Izvini, maybe it's just me, ali i ja bih na njegovom mestu isto gledao da pobegnem. Druga je stvar što ja u tu poziciju sebe verovatno ne bih nikad ni doveo. Ja ne znam šta bi ustvari ljudi ovde hteli od njega? Da se vrati i da se preda američkim vlastima? Pa ne znam, stavi se u njegovu poziciju, pa vidi da li bi se ti vratio.

Što se tiče vicekonzula, ne znam - nisam pravnik i nemogu da procenim kolika je pravno težina prekršaja koji je napravio. Drugo je politička šteta, što je oštećeni učesnik u tuči dete uticajnih roditelja, koji su potegli veze sve do Hilari Klinton koja je igrom slučaja postala državni sekretar SAD.

Sve u svemu i jedan i drugi imaju očigledno nekakav uticaj svako na svoje političare - ovi Miladinovi su uspeli da ga izvuku iz SAD, a ovi drugi su uspeli da slučaj kafanske tuče dignu na nivo prvoklasnog diplomatskog skandala. I šta sad? Sad bi ja trebalo da navijam za ove što bi da nam se svima napiju krvi zato što im je sin dobio batine u kafani? Ovaj Miladin, koliko sam video na TVu iz njegovih šturih izjava, je onako jedan stidljiv pubertetlija koji ima tu (ne)sreću da je jak kao bik. Nisam stekao utisak da je neki siledžija, već je jednostavno snažan i desilo se da je u tuči onaj drugi izvukao deblji kraj. Zbog toga su krenuli da ga predstavljaju kao prvoklasnog siledžiju, da objavljuju modifikovane fotografije na kojima izgleda poput vukodlaka, Hulka i sl. On je koliko sam video jedan običan mladić, nikakva posebna ličnost zbog koje bi se dizala tolika prašina.

To što ga radikali vucaraju po skupštini a on se primio, pa valjda je uplašen i oseća se nesigurno s obzirom da su ga i ovi naši zatvarali bez ikakvog osnova, pa pokušava na neki način da stekne neku zaštitu. Duga ruka Amerike doseže čak i do naših istražnih sudija i tužilaca.

Niko se ne obazire na tu stranu i na to izvrtanje ruglu zakona. Znači kad mu se vanredno izda putna isprava to je neviđen skandal, a kad se neosnovano drži u pritvoru dva meseca onda je to OK.

Opet ponavljam, ne znam šta bih ja njega imao da pravdam. Baš me briga i za njega i njegovu tuču. Samo se osvrćem na ovdašnje dušebrižnike kojima su puna usta zakona i propisa kada se Amerikanci uskopiste, a u nekim drugim slučajevima ih baš briga - ni ne primećuju dvostruke standarde. To je valjda postalo normalno, kada oni "bend the rules" onda je to "zbog viših ciljeva".

Mnogo me više nervira recimo što ministarka pravde dodeljuje samoj sebi platu od 2000000 dinara za učestvovanje u radu RIK. I što sutkinja Vrhovnog suda Srbije radi to isto i ubeđuje javnost da postoje rupe u zakonu koje su joj to omogućile. I kada prvo kaže da joj ne pada na pamet da podnosi ostavku jer nije prekršila zakon, pa je posle podnese i izjavljuje kako je ostavka lični čin na koji je niko nije pritiskao.

Šta me briga za Miladina K. i njegovu kafansku tuču. Pa nije nikog ubio fala bogu, a to što se to posle izrodilo u diplomatski skandal nije njegova krivica već sticaj okolnosti.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: B92 - Vesti - Borba: Milion dolara za Kovačevića19.02.2009. u 19:57 - pre 184 meseci
Citat:
dmauka
Ovo je moguce u svakoj zemlji na kugli zemaljskoj.
Samo je pitanje marke telefona i kolicine nula u cifri.
Zakoni su uvek vazili i uvek ce vaziti samo za "obicne" ljude.


Zivim u zemlji gde je direktor centralne banke morao da podnese ostavku zbog letovanja koje mu je uplatila jedna privatna banka, i gde je ministar odbrane odleteo zato sto je koristio drzavne resurse za putovanje sa ljubavnicom... Nije im pomogao ni telefon ni bankovni racun :)

Ne, dmauka, postoje zemlje u kojima to nije moguce uraditi jer drze do sebe i svojih institucija. Postoje zemlje gde ne mozes dobiti pasos od konzula na mufte, eventualno mozes kupiti dobar falsifikat. Na kraju krajeva, sirom sveta imas drzavljana UK, USA, DE itd... po stranim zatvorima - naravno da drzave hoce tu da pomognu, diplomatski mozda cak i da vrse pritisak ako je neko bitan, ali da se blamiraju sa gazenjem sopstvenih zakona zbog svojih skorojevica - to se bas ne vidja... Ili da ih vode ko mecke po skupstini... kako da ne :)

Najveci uspeh tragicnog urnisanja Srbije za mafiju koja je vodi je uspeh u ubedjivanju naroda da veruje da je to normalno svuda u svetu, ovo u boldovanom delu citata - bas zahvaljujuci tom faktu ova prica o Kovacevicu i ima ovakav epilog, jer je cist drzavni kriminal potpuno normalna pojava u Srbiji i ljudi jednostavno veruju da je to normalno stanje stvari.

Na kraju krajeva - gledajuci kako izgleda tzv. "diplomatski kadar" Srbije, gde se do tih mesta dolazi po politickoj liniji a ne po dugom skolovanju i kvalitetima, i ne cudi da jedan konzul Srbije tretira propise sopstvene zemlje kao jelovnik u kafani.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.tron-inter.net.



+132 Profil

icon Re: B92 - Vesti - Borba: Milion dolara za Kovačevića19.02.2009. u 19:58 - pre 184 meseci
Mozda ce Kovacevic da potpise neki ugovor sa npr. KK Partizan i da odradi taj novac koji mu sad drzava daje. Posle par godina mozda i zaigra u NBA ligi, pa ga Partizan proda i jos drzava profitira iz svega... A i nije kriv dok se ne dokaze.
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: B92 - Vesti - Borba: Milion dolara za Kovačevića19.02.2009. u 19:59 - pre 184 meseci
A Ivan mi nije prokomentarisao ovo

Citat:
Što se tiče Amerike i kršenja zakona, pa poznato je da je u Americi jedan od težih prekršaja izbegavanje poreza. Koliko se sećam u proteklih par nedelja su 3 kandidata za visoke funkcije u Obaminoj administraciji povučeni zbog neplaćenog poreza u iznosu od par hiljada $ do par stotina hiljada $. Obrazloženje je bilo da su "zaboravili", "prevideli" i slično. Uglavnom niko nije niti će pred sudom odgovarati za to, već će biti pojeo vuk magarca. Običan građanin bi zbog toga završio u zatvoru.

Valjda nije video jer sam naknadno editovao post, pa je ostao na prethodnoj strani.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: B92 - Vesti - Borba: Milion dolara za Kovačevića19.02.2009. u 20:06 - pre 184 meseci
@bttp,

Postoji razlika izmedju izbegavanja (avoidance) i utaje (evasion) - ovo drugo je kriminal za koji se placa debela kazna i u najgorem slucaju ide u zatvor. Dokazati to drugo je malo duzi proces i za to je potrebno imati vrlo cvrste dokaze.

To sto su radili ti potencijalni Obamini savetnici moze da bude i jedno i drugo - opet, ne samo da su ti ljudi pod istragom IRS-a, vec su i potpuno diskvalifikovani za javne funkcije cak i bez sudske presude da su vrsili utaju.

Opet, ovo sto ti radis je los nacin za "ublazavanje" problema - korupcija je sistemski problem u Srbiji, dok u nekoj razvijenoj zemlji korupcija predstavlja izuzetak koji se suzbija. Davanje putnih isprava bez procedure je opasna stvar, iz vise razloga.

Pre svega poverenje u nase putne isprave je ravno nuli - i ovakve akcije samo cine da se to tako i nastavi.

Dzaba svi "biometrijski pasosi", ovo ono... ako ti mozes da izmanipulises konzula. O tome se radi. Takve stvari jednostavno moraju biti za svaku osudu.

Normalna drzava se ipak ne postaje usvajanjem kojekakvih zakona - vec postovanjem istih.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: B92 - Vesti - Borba: Milion dolara za Kovačevića19.02.2009. u 20:12 - pre 184 meseci
@bttp pa dakle IPAK pravdas,pitanje je da li I konzula,jer si jasno stavio do znanja da pravdas ucinak drzave [izvlacenje magarca i placanje milje [naravno,ako je tvrdnja tacna]]

jeste,pobegao bi,tj probao bi,samo da li bi imao mogucnosti? u tome se razlikuje,sto vrlo verovatno ne bi imao drzavne funkcionere [bivse] drzave da ti daju lestve za spasavanje,da ti u zadnji tren daju kauciju i pasos "na lepe oci"

a zasto izrucenje,podignuta je optuznica,neka mu se sudi,niko nije tu rekao da se direkt u tamnicu strpa bez sudjenja
jedno je sigurno,pobegao je iz zemlje,imao je pomoc drzavnih funkcionera,tj konzula,a verovatno i sire

a on je tako tupav da sve cveta kada ga vadikali za vukicu vodaju po skupstini vepublike svbije,smvc,bas mi ga je zao

edit:
i,bttp,dzabe ti je pravdanje "ovi prave jos veca sranja,pa vidi ih,sto ovaj mali ne bi mogao iz budzeta naroda republike srbije da uzme milju da plati svoj greh"
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: B92 - Vesti - Borba: Milion dolara za Kovačevića19.02.2009. u 20:14 - pre 184 meseci
Considering how the IRS reacts when most people are caught not paying their taxes, this situation suggests that, at least under Obama's regime of "hope and change", there are different rules for the well connected than there are for the rest of us. Unfortunately this sort of thing tends to erode respect for the law. That could prove a problem for President Obama as he seeks to fulfill his campaign promises to raise taxes "on the rich."

Da sad ne citiram ceo tekst, uglavnom oni su baš EVADED TAX. I šta je bilo? Ništa samo će naknadno platiti porez sa kamatom.

@Horvat ti ništa ne razumeš ili se praviš, tako da ono, ne mogu više da se objašnjavam. Briga me uostalom, neka misli ko šta hoće. Da ja pravdam nešto i nekoga čemu i kome nikakvo moje pravdanje nije potrebno. Kao da to na kraju krajeva čini neku razliku.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: B92 - Vesti - Borba: Milion dolara za Kovačevića19.02.2009. u 20:16 - pre 184 meseci
Citat:
Horvat
edit:
i,bttp,dzabe ti je pravdanje "ovi prave jos veca sranja,pa vidi ih,sto ovaj mali ne bi mogao iz budzeta naroda republike srbije da uzme milju da plati svoj greh"
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
*.static.ikomline.net.

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: B92 - Vesti - Borba: Milion dolara za Kovačevića19.02.2009. u 20:36 - pre 184 meseci
ja sve mislim da je ovo patka.
Ako je istina, nije cak ni smesno... a mnogo je tuzno...
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: B92 - Vesti - Borba: Milion dolara za Kovačevića19.02.2009. u 20:52 - pre 184 meseci
Ti Horvat si stvarno toliko zaludan da na svaku temu ovde imaš da kažeš nešto "pametno". Al dobro, zato i postoji valjda madzone. Bar da iznosiš nekakve argumente nego samo onako kometarišeš u stilu "trla baba lan", ali bukvalno na svakoj temi :)
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

pitikovski

Član broj: 116407
Poruke: 263
*.adsl-2.sezampro.yu.



+19 Profil

icon Re: B92 - Vesti - Borba: Milion dolara za Kovačevića19.02.2009. u 21:14 - pre 184 meseci
Rugala se šerpa loncu ......
 
Odgovor na temu

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: B92 - Vesti - Borba: Milion dolara za Kovačevića19.02.2009. u 21:24 - pre 184 meseci
bttp je mnooogo kivan na Amerikance, tako mi nesto deluje.
Da se on pita, pustio bi ovog dielju pravo u Teksas da malo razbaca one kauboje.
U NewYorku i ma nasih, zato Texas.

Ja se nikad nisam potukao u inostranstvu. Niko mi nije obecao milionce.
Za dzabe necu ni da ustajem iz kreveta, kamoli da ispeglam turcina ili crnju negde tamo na zapadu. Nije fazon.

Sa Julijom T. bih usao u klinc i za dzabe, ali to je na istoku pa se ne racuna...

Edit:
Pa da, mi smo ono njima zapalili amasadu? Osveta moj brajko, osveta.
Ova Hilari nikako da prezali '99. i to sto su izgubili rat, nego lovi nase ljude po USA zbog takvih sitnica i trazi javna vjesala za njih.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-161-188.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: B92 - Vesti - Borba: Milion dolara za Kovačevića19.02.2009. u 22:35 - pre 184 meseci
hahahahaha :))
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: B92 - Vesti - Borba: Milion dolara za Kovačevića19.02.2009. u 23:09 - pre 184 meseci
Citat:
bttp
Da sad ne citiram ceo tekst, uglavnom oni su baš EVADED TAX. I šta je bilo? Ništa samo će naknadno platiti porez sa kamatom.


U vecini slucajeva ces i za utaju poreza platiti novcanu kaznu i porez sa kamatom, ne znam sta ti je tu cudno. Btw, obicno to ekstra sto moras da platis je podeseno da sledeci put dobro razmislis da li je to trebalo da radis.

Mislim, mozda ljudi gledaju previse filmova pa misle da za utaju poreza odmah sledi robija ili nesto jos gore. Svasta.

Na robiju ides ako vise puta tajis porez, ako nemas da platis za kaznu i porez ili ako je to povezano sa drugim kriminalnim radnjama. Ako nisi platio porez za prodaju svoje knjige prosle godine, najgore sto ce ti se desiti je da ces dobiti podrobno uvecan racun za porez i opomenu.

Ta ekipa ce platiti svoje (sta mislis koliko tek sada ljudi prati sta ce se tu desiti ;-) + njihov javni politicki zivot je prilicno sjeban sada. Bilo bi odlicno, ne odlicno nego BOZANSTVENO kada bi Srbija dosla BAR na taj nivo - a, svidelo se to nekom ili ne, ona je danas vrrrrrlo daleko od toga. Pa jebeni parlament Srbije je pun ljudi koji su tu zbog tzv. "poslanickog imuniteta" #@)*@#&

Ali, izgleda da je mnogima draze da se bave problemima Amerike nego problemima koji se ticu njihove zemlje... To nam je valjda u krvi :-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

D.H.Lorens

Član broj: 134693
Poruke: 27
77.46.243.*



Profil

icon Re: B92 - Vesti - Borba: Milion dolara za Kovačevića19.02.2009. u 23:12 - pre 184 meseci
Citat:
Laki_Gen: bttp je mnooogo kivan na Amerikance, tako mi nesto deluje.
Da se on pita, pustio bi ovog dielju pravo u Teksas da malo razbaca one kauboje.
U NewYorku i ma nasih, zato Texas.

Ja se nikad nisam potukao u inostranstvu. Niko mi nije obecao milionce.
Za dzabe necu ni da ustajem iz kreveta, kamoli da ispeglam turcina ili crnju negde tamo na zapadu. Nije fazon.

Sa Julijom T. bih usao u klinc i za dzabe, ali to je na istoku pa se ne racuna...

Edit:
Pa da, mi smo ono njima zapalili amasadu? Osveta moj brajko, osveta.
Ova Hilari nikako da prezali '99. i to sto su izgubili rat, nego lovi nase ljude po USA zbog takvih sitnica i trazi javna vjesala za njih.


E , neka si im svima "$$$$ u lice"...
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: B92 - Vesti - Borba: Milion dolara za Kovačevića20.02.2009. u 00:11 - pre 184 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Ali, izgleda da je mnogima draze da se bave problemima Amerike nego problemima koji se ticu njihove zemlje... To nam je valjda u krvi :-)

Koliko vidim ti si među najinformisanijima o problemima Amerike, i ne samo nje. Ja se trudim da sam koliko toliko informisan o svemu što me zanima, nebitno je da li se dešava u Americi, Srbiji ili bilo gde drugde. Američki skandali su interesanti utoliko što ona važi za bastion pravde i demokratije a upravo tamo se događaju kao što imamo priliku da se uverimo neviđene prevare, malverzacije i nepodopštine svih vrsta.

Najviše sam naravno zainteresovan za domaće/lokalne probleme jer me se oni najviše i tiču odnosno pogađaju me. To sam već i ranije naglasio, tako da me slučaj M.K. u principu ne zanima jer je sve to jedna obična šarada. U originalnoj temi gde se komentarisao taj slučaj nisam ni učestvovao, koliko se sećam.
Citat:
Ivan Dimkovic: U vecini slucajeva ces i za utaju poreza platiti novcanu kaznu i porez sa kamatom, ne znam sta ti je tu cudno. Btw, obicno to ekstra sto moras da platis je podeseno da sledeci put dobro razmislis da li je to trebalo da radis.

Mislim, mozda ljudi gledaju previse filmova pa misle da za utaju poreza odmah sledi robija ili nesto jos gore. Svasta.

Šta znači više puta ne platiti porez? Više puta biti kažnjen za neplaćanje poreza ili ne plaćati ga više godina zaredom? Valjda ima veze i iznos koji si utajio? Šta ako si utajio porez dok si bio na funkciji guvernera (secretary of treasury Timothy Geithner)? Je li to otežavajuća ili olakšavajuća okolnost?

Kod nas je naravno korupcija skandalozna, mada se iznosi ne mogu porediti sa američkim, ali su za naše uslove takođe astronomski. Recimo spomenuti slučaj ministarke pravde ili sutkinje vrhovnog suda. Dobro je što se u poslednje vreme pojedini slučajevi korupcije razotkrivaju te učesnici u tim aferama bivaju raskrinkani i trpe kakve takve posledice. Žalosno je što ministarka pravde nije smenjena niti je podnela ostavku. Naravno obećala je da će vratiti novac koji je sebi dodelila na ime plate u RIK, ali to nije dovoljno. Mora da snosi i političke posledice jer nema više kredibiliteta da vrši funkciju ministra pravde. Takođe su obećali i da će menjati propise po kome je bilo moguće da se takve stvari dešavaju - to ćemo još videti. Bedak je što se čeka da se neko uhvati sa puterom na glavi pa se tek onda menjaju propisi a znaju oni dobro šta se radi samo što im se ne žuri da dovedu stvari u red jer ovako mogu još da kradu.

Samo jadni smo mi ako treba da težimo da dođemo do nivoa na kome se Amerika sada nalazi. Tamo je korupcija the name of the game, a fora je da te ne uhvate. Ko zna koliko slučajeva korupcije i utaje poreza ima koji nikada neće biti raskrinkani, ili će biti zataškani dodatnom korupcijom/mitom.

Eto, čak ima veze i sa ovom temom, ako je istina da je država Srbija platila $1000000 za tamo nešto ko zna šta, i to je sve teška korupcija ali je nažalost neophodno da bi se izbegle doživotne moralno/političke pridike akonto "nezakonito izdate putne isprave".

I tako, sve je to jedno veliko vrzino ja-tebi-ovo/ti-meni-ono kolo, i sad bismo mogli do sutra da raspravljamo ko je korumpiraniji "mi ili oni", a sve je to u suštini moralni jad i beda, jer je sve dozvoljeno as long as you don't get caught.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: B92 - Vesti - Borba: Milion dolara za Kovačevića20.02.2009. u 07:14 - pre 184 meseci
Napisali smo do sada lavinu razlicitih misljenja na ovu temu, gomilu misljenja
podeljenih po mnostvu pitanja i stavova, pa mozda ne bi bilo lose da malo
razbistrimo neke detalje.

Da pocnemo, recimo, odavde:

http://en.wikipedia.org/wiki/Extradition

Citat:
The consensus in international law is that a state does not have any
obligation to surrender an alleged criminal to a foreign state as one principle
of sovereignty is that every state has legal authority over the people within
its borders
. Such absence of international obligation and the desire of the
right to demand such criminals of other countries have caused a web of extradition
treaties or agreements to evolve; most countries in the world have signed
bilateral extradition treaties with most other countries. No country in the
world has an extradition treaty with all other countries; for example, the
United States lacks extradition treaties with over fifty nations, including
the People's Republic of China, Namibia, and North Korea.


Dakle, jedna stvar je jasna u fundamentu, na nivou opsteg pravila, koje bi u nekoj
blagoj matematickoj varijanti mogla da izgleda ovako:

Drzava X

(...gde je X = [Avganistan, Andora,....Zambia, Zimbabwe]...)

nije u striktnoj obavezi da drugoj drzavi isporuci svog drzavljanina kriminalca koji je
pocinio (ili je optuzen) za krivicno delo Y

(...gde je Y = [masovno ubistvo, seksualni ili krvni delikt,...crtanje brkova na posteru
nj.v.kralja, zvakanje zvake na ulici]...)

Istina je da se drzave cesto dogovaraju da jedne drugoj izrucuju zatvorenike,
ali kao sto se navodi, to ne mora da bude slucaj.

Dakle, to se neka drzava resi da ne izruci kriminalca sigurno nije sam po
sebi presedan ni razlog za halabuku.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: B92 - Vesti - Borba: Milion dolara za Kovačevića20.02.2009. u 07:14 - pre 184 meseci
Kako sve to moze da izgleda u praksi, vec smo navodili u predhodnoj temi.

Jedan od vrlo recitih primera je slucaj Natalee Holloway,
http://en.wikipedia.org/wiki/Natalee_Holloway
koja je otisla na srednjoskolsku ekskurziju na Arubu, gde je poslednji put
vidjena sa tri lokalna klinca, posle cega joj se gubi svaki trag.

Uprkos ogromnoj halabuci u medijima, vlada ostrvceta ne duzeg od 33 kilometra,
pod holandskom jurisdikcijom je odbila da u USA izruci pomenutu trojicu.
Sve sto se uspelo je da se dozvoli da stotinak FBI istrazivaca procesljaju
ostrvo.

Da se nije radilo o 'anegdotici' kako je neko primetio (Ivane Dimkovicu, postao
si 'neko'), svedoci i cinjenica da je guverner Alabame Bob Riley pokrenuo
inicijativu za bojkot Arube, sto State Department ipak nije prihvatio.

Gomila ostalih slucajeva nadjenih nasumce:

USA odbija da izruci velecasnog George Exoo, zitelj West Virginia-e, kojeg Irska
trazi zbog ucestvovanja u assisted suicide slucajevima
http://www.ucc.ie/law/irishlaw...tradition-of-exoo-refused.html

USA ne izrucuje CIA operativca osudjenog za podmetanje bombi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Luis_Posada_Carriles

USA odbija izrucenje CIA operativaca Italiji:
http://www.iht.com/articles/2007/02/28/news/detain.php

Britanija odbija da izruci Poljskoj tuzioca iz doba Staljinizma:
http://www.freerepublic.com/focus/f-news/1677824/posts

Ukrajina odbija da izruci Moldaviji:
http://en.wikinews.org/wiki/Uk...z_Djaparidze_and_liberated_him

Japanci odbijaju da izruce menadzera u USA (optuzenog zbog laznog svedocenja (perjury))
http://query.nytimes.com/mem/a...3CE633A25754C0A9679D946296D6CF

Britanci se bune zbog izrucenja britanskih biznismena u USA, umesanih u aferu Enron:
http://www.telegraph.co.uk/new...radition-of-NatWest-Three.html

Kipar odbija da izruci Rusiji bivseg bankara Yukos-a
http://www.robertamsterdam.com...t_refuses_yukos_extraditio.htm

Argentina odbija da izruci oficira Italiji:
http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/americas/1420618.stm

Nemacka odbija da izruci Danskoj bivseg nacistu:
http://www.spiegel.de/international/0,1518,464386,00.html

Izrael odbija da izruci bankara Rusiji:
http://www.russianspy.org/2006...extradite-former-yukos-banker/

Izrael odbija da izruci Poljskoj osumnjicenog za ratne zlocine nad zarobljenim Nemcima
posle pada nacizma:
http://www.expatica.com/de/new...lleged-war-criminal-21709.html

Liban odbija da izruci Hezbollah vodju USA:
http://www.khaleejtimes.com/Di...amp;section=middleeast&col

Rusija odbija da isporuci Lugovoja Britaniji, na cijoj teritoriji je ubio odbeglog KBA agenta Litvinenka,
http://www.voanews.com/english...e/2007-07/2007-07-05-voa39.cfm

Pakistan odbija da izruci teroriste odgovorne za bozicni napad na Mumbai
http://www.timesonline.co.uk/t.../world/asia/article5311366.ece

Svedska odbija da izruci neo-nacistu Nemackoj:
http://www.eurojewcong.org/ejc/article.php?id_article=3066

Zimbabwe odbija da izruci puciste Ekvatorijalnoj Gvineji:
http://www.hindu.com/2004/08/24/stories/2004082402811301.htm

Argentina odbija da izruci dvostrukog ubicu Francuskoj:
http://www.voanews.com/english...9/a-2003-09-21-7-Argentine.cfm

Kanada odbija da izruci hrvatskog ratnog zlocinca, osudjenog u Osijeku od hrvatskog
suda na 15 godina zbog ratnih zlocina protiv Srba:
http://www.javno.com/en/croatia/clanak.php?id=207965

Thailand odbija da izruci Iranskog drzavljanina USA, optuzenog za kradje (strateske ?) opreme:
http://www.exportlawblog.com/archives/398

Japan odbija da izruci bivseg predsednika Perua (Fujimori) Peruu:
http://www.independent.co.uk/n...e-fujimori-to-peru-694276.html

Svedska odbija da izruci cecenskog ubicu Rusiji:
http://www.expat.ru/forum/curr...tradition-murderer-russia.html

Argentina odbija da izruci bivseg generala Paragvaju:
http://query.nytimes.com/gst/f...E1DB1E30F933A05750C0A96F958260

Britanija odbija izrucenje Nemackoj:
http://whitereference.blogspot...-show-some-backbone-judge.html

(...pazi naslov: Britanija pokazuje da nije beskicmena nacija...)









...i da ne zaboravimo....nikada ne smemo zaboraviti pouke istorije, drugovi i drugarice,
jer oni koji istoriju ne nauce, osudjeni su da je ponavljaju:

Srbija odbija da izruci balavca kosarkasa zbog tuce u baru sa tragicnim posledicama:
http://jonathanturley.org/2008...al-assault-on-college-student/


Kao sto vidite, motiva, scenarija, razloga (od pravnih do klasicnog potkupljivanja i politickih
veza), zakulisnih igara (spijunaze i slicno) ima na pretek.

Na svim stranama sveta...kako u banana drzavama, tako i u antiseptickim rajevima.

Mislim da se mozemo sloziti da slucaj Miladina Kovacevica sam po sebi na malo siroj
pozornici svetskih desavanja ne predstavlja ne znam kakav presedan, kao da i u ruznoj
i prilicno neprikladnoj nomenklaturi i aritmetici zlocina, njegov zlocin pada negde na
samo dno liste.

 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: B92 - Vesti - Borba: Milion dolara za Kovačevića20.02.2009. u 07:15 - pre 184 meseci
Vrlo cesto motiv u odbijanju izrucenja je uverenje lokalnih vlasti da trazena osoba nece
imati fer sudjenje.

U slucaju Miladina Kovacevica, ucestvovanje senatora Schummer-a i Hillary Clinton u celoj
medijskoj halabuci potpuno neprimerenoj tezini zlocina, sasvim sigurno znaci upravo to:
da su sve sanse da Miladin Kovacevic u Americi ne bi imao fer sudjenje.

Uzgred, izgleda da Hillary uopste nije tako tvrda kad su zakoni u pitanju
(nego ima zena cvrstu tarifu) :

Pokusala da je da kod gospodina muza izdejstvuje oslobadjanje osudjenog izraelskog spijuna,
ali je bar uspela da mu izdejstvuje znatno blaze zatvorske uslove. Ove afere se jako dobro
secam (sam kraj Klintonovog mandata), i siguran sam da je javno mnjenje sprecilo onu prvu
varijantu:
http://query.nytimes.com/gst/f...%2FPolitics%20and%20Government
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: B92 - Vesti - Borba: Milion dolara za Kovačevića

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 76471 | Odgovora: 386 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.